Održavanje bas pedala

Stolice, stalci, pedale...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Održavanje bas pedala

Post by Drobac » October 22nd, 2007, 12:25 am

Za dobro i dugotrajno funkcionisanje bas pedala, potrebno ih je redovno čistiti i podmazivati. Suvom krpom treba obrisati svu prašinu i iverje od palica. Uljem podmazati sve delove bas pedale koji se kreću. Na novijim pedalama, ležajevi su uglavnom zatvorenog tipa i ne zahtevaju podmazivanje, pošto su fabrički podmazani.
Ukoliko je pedala na lanac, podmazati i lanac. Takođe treba podmazati i opruge. Na ovaj način se sprečava škripanje, ali i korozija, pošto tanak film ulja sprečava kontakt sa vazduhom, a na taj način i oksidaciju. Sav višak ulja treba ukloniti krpom.

Ukoliko se radi o duploj pedali, zglobove na kardanovom vratilu treba podmazati. Za neupućene, kardanovo vratilo je vratilo koje povezuje dve pedale, a zglobovi su krajevi vratila.

Image
Izgled kardanovog vratila na duploj bas pedali.

Ja lično pedalu čistim nakon svake upotrebe, da se tako izrazim, a jednom mesečno (ili jednom u dva meseca, zavisi) je temeljno očistim. Podmazujem je jednom mesečno (nekad i češće, ako primetim da je potrebno), uljem za mašinu za šivenje, mada mnogi koriste ulje za oružje. Uglavnom se ne preporučuje WD40. Dobar je za čišćenje od korozije, ali nakon njega treba obavezno podmazati pedalu uljem, jer je WD40 prilično "suv" i nije klasično mazivo.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
-Tihi-
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: October 22nd, 2007, 4:26 pm
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by -Tihi- » October 22nd, 2007, 4:35 pm

Eve i mene, lepo je ovo objasnjeno, poslusaj te savet :thumbup:

Pozdrav !
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Održavanje bas pedala

Post by Drobac » October 22nd, 2007, 4:46 pm

Hvala, hvala. :)
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
brainsaladsandar
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 504
Joined: October 22nd, 2007, 4:42 pm
Moj Bubanj: Mapex M Birch, Sabian, Tama Pedals
Moji bendovi: Burning Circle
Inspiracija: N. Peart, M. Portnoy, N. McBrain, C. Palmer
Location: Ruma
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by brainsaladsandar » October 22nd, 2007, 4:48 pm

wd i nije mazivo u klasičnom smislu reči već jedna vrsta nagrizajuće smese
http://www.burning-circle.com
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Održavanje bas pedala

Post by Drobac » October 22nd, 2007, 5:03 pm

brainsaladsandar wrote:wd i nije mazivo u klasičnom smislu reči već jedna vrsta nagrizajuće smese
Tacno tako, ali bi se iznenadio brojem ljudi koji ga koriste za podmazivanje.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Održavanje bas pedala

Post by Loshme » October 22nd, 2007, 9:59 pm

meni je WD izgrizao sarafe i sad mi je pukao saraf na prelazu i ode donja plastika ... :zid:

e sade: zasto moja pedala kad udarim jednom bas ona samo jednom ili dvaput se onako zaljulja i naglo stane a kod drugih pedala ona leluja pola sata ???
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Održavanje bas pedala

Post by Drobac » October 22nd, 2007, 10:06 pm

Najverovatnije zato sto ti je opruga previse opustena. Probaj da je zategnes.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
zolideathmetal
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 20
Joined: October 23rd, 2007, 9:51 am

Re: Održavanje bas pedala

Post by zolideathmetal » October 23rd, 2007, 9:57 am

Loshme wrote:meni je WD izgrizao sarafe i sad mi je pukao saraf na prelazu i ode donja plastika ... :zid:

e sade: zasto moja pedala kad udarim jednom bas ona samo jednom ili dvaput se onako zaljulja i naglo stane a kod drugih pedala ona leluja pola sata ???
To se i kod mene desava, ali kod mene je zbog lose pedale. koliko god da podmazem, i zategnem, ne leluja toliko koliko bi trebalo. imam IC Jr. ovo mu je vec kraj 2. godine. Polako propada...
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by Ognjen » November 23rd, 2007, 6:51 am

Drobac wrote:
brainsaladsandar wrote:wd i nije mazivo u klasičnom smislu reči već jedna vrsta nagrizajuće smese
Tacno tako, ali bi se iznenadio brojem ljudi koji ga koriste za podmazivanje.
WD je cistac i podmazivac za hitne prilike, kad treba odglaviti neki mehanizam ili slicno (i uz to ima jos hiljadu drugih namena). Ne treba koristiti za stalno podmazivanje, ali za hitne slucajeve je i te kako koristan.
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Održavanje bas pedala

Post by Drobac » November 23rd, 2007, 1:08 pm

Fiery wrote:
Drobac wrote:
brainsaladsandar wrote:wd i nije mazivo u klasičnom smislu reči već jedna vrsta nagrizajuće smese
Tacno tako, ali bi se iznenadio brojem ljudi koji ga koriste za podmazivanje.
WD je cistac i podmazivac za hitne prilike, kad treba odglaviti neki mehanizam ili slicno (i uz to ima jos hiljadu drugih namena). Ne treba koristiti za stalno podmazivanje, ali za hitne slucajeve je i te kako koristan.
Zato ga i zovu "odvijac". Samo nikad ti kod pedale nece biti tolika frka da ces biti primoran da ga koristis. Eventualno ako bas zapustis pedalu, a nemas ni jedno drugo mazivo ili se nesto "zapece" i zardja.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by Ognjen » November 26th, 2007, 9:17 pm

Istina. Koristan je doduse za generalno ciscenje jer razgradjuje masne fleke kao i ostatke od lepka, vode i slicnog.

Zanimljivost je da sam podmazao sarke na kapiji od dvorista njime i cak ni posle mesec dana kise, snega i sunca jos ne skripe.
stanax
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 5
Joined: November 24th, 2007, 12:01 pm

Re: Održavanje bas pedala

Post by stanax » November 28th, 2007, 8:52 pm

A gde da nadjem ja to ulje za masinu ili za oruzje....mi'sim... nema da se kupi u MAXIJU...
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by Ognjen » November 28th, 2007, 9:44 pm

Farbare, prodavnice alata, buvljak...
IpeFAN
Dobošar
Dobošar
Posts: 43
Joined: December 2nd, 2007, 5:45 pm

Re: Održavanje bas pedala

Post by IpeFAN » December 2nd, 2007, 7:51 pm

Evo jedno pitanje imam Yamaha Double chain drive pedalu i imam jedan problem pa me zanima da li se to nekada nekome desilo?

Zglobovi na kardanu su se blago rasklimali a nema teorije da ze zategnu jer su fabricki zasrafljeni, i kada sklonim levu nogu sa pedale umesto da se ljulja lepo ona sbog tog lufta koji ima krene da zapinje, a inace ne
smeta nista pri svirajnu, ali mi se cini da ce vremenom poceti!! :angry:
Pa me zanima sta predlazete da radim, da kupujem nov ili sta?
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Održavanje bas pedala

Post by Drobac » December 3rd, 2007, 1:20 am

Sumnjam da zapinje zbog lufta. Jel su podmazani zglobovi i koliki ti je ugao kod zglobova? Obisno hoce da zapinje ako je ugao na zglobovima previse ostar.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Post Reply