Pucanje činela

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Pucanje činela

Post by alexa » April 11th, 2008, 2:29 am

Može da bude i zvanična tema pošto mislim da je nema na forumu...a u mom slučaju stvari stoje ovako:

Problem (veliki!!!):

Ode mi china Sabian AAX-treme 17" sinoć na svirci! Pukotina ima jedno 3 cm duž prelomnog nagiba, dakle nije pukla na ivici! Ne bih ni primetio vidno (jer ide tačno preko Sabian logo-a) da nisam čuo danas na probi da ne izlazi više ista jačina zvuka uz naravno neizbežno šuštanje od pukotine.

Pitanje:

Šta raditi? Da li je pametno napraviti dve rupe bušilicom na krajevima pukotine? Ili nešta (išta) drugo? Ovo je četvrta činela koja mi je pukla u poslednjih mesec i po. Pizdim...mnogo...

POMAGAJTE LJUDI MOLIM VAAAAS!!!
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Pucanje činela

Post by Miron » April 11th, 2008, 11:18 am

Da budem iskren ne znam kako da reshish problem sa vec puknutim cinelama, ali predlazem da preispitash tehniku sviranja crash cinele....ne znam kako sviras kresh, ali "ispravno" bi bilo da umesto (ne kazem da ti to radis, vec generalno) direktnog udarca u cinelu (najgore je ako je zabdes u ivicu) koristis kruznu tehniku sviranja kresha...dakle palicom predjes preko kresha tako da palica nema putanju pravo na kresh, vec da opisuje neki polukrug pri chemu (e sad cu stvarno ovo perverzno da objasnim) cinela predstavlja tangentu na taj polukrug...ovako ces dobiti mnogo uchinkvitiji zvuk od kresh cinele, a posto ne vrshish direktan atak na nju, trajace neuporedivo duze...ovo mi je savetovao naravno Karlo, a i potvrdio Vlada Migric koji ima isti kresh od 93 godine...a svira profesionalno i intenzivno svo to vreme,a za njega ne bih rekao da je bubnjar koji miluje instrument, naprotiv prilichno je intenzivan...
Nadam se da sam bio od pomoci...
Pozz
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Pucanje činela

Post by Drobac » April 11th, 2008, 1:57 pm

alek(sa) wrote:Može da bude i zvanična tema pošto mislim da je nema na forumu...a u mom slučaju stvari stoje ovako:

Problem (veliki!!!):

Ode mi china Sabian AAX-treme 17" sinoć na svirci! Pukotina ima jedno 3 cm duž prelomnog nagiba, dakle nije pukla na ivici! Ne bih ni primetio vidno (jer ide tačno preko Sabian logo-a) da nisam čuo danas na probi da ne izlazi više ista jačina zvuka uz naravno neizbežno šuštanje od pukotine.

Pitanje:

Šta raditi? Da li je pametno napraviti dve rupe bušilicom na krajevima pukotine? Ili nešta (išta) drugo? Ovo je četvrta činela koja mi je pukla u poslednjih mesec i po. Pizdim...mnogo...

POMAGAJTE LJUDI MOLIM VAAAAS!!!
Iskreno, da sam na tvom mestu, ubio bih se. Salim se samo. lol

U svakom slucaju nesto moras preduzeti, jer ako je ostavis tako kako je, vrlo brzo ces ostati bez nje.
Ja bih probusio rupu sa svake strane pukotine i nekom testericom prosao kroz pukotinu, tako da se te dve strane ne dodiruju. E, sad, jedino ostaje pitanje da li da i svaku rupu postavis pop-nitnu, tako da smanjis vibracije. Nikad to nisam probao, tako da, ne odgovaram za ovo, ako probas, a nesto podje naopako.
Miron wrote:(e sad cu stvarno ovo perverzno da objasnim) cinela predstavlja tangentu na taj polukrug...ovako ces dobiti mnogo uchinkvitiji zvuk od kresh cinele, a posto ne vrshish direktan atak na nju, trajace neuporedivo duze...
Ne kazu ljudi dzaba da slika vredi 1000 reci. :wink:

Image
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Pucanje činela

Post by Loshme » April 11th, 2008, 2:23 pm

Ja radim pogresno, ali cu sada da ispravim, mada ne bi mi bilo zao da pukne moja Paiste 101 crash 16"
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Pucanje činela

Post by Drobac » April 11th, 2008, 2:40 pm

Loshme wrote:Ja radim pogresno, ali cu sada da ispravim, mada ne bi mi bilo zao da pukne moja Paiste 101 crash 16"
Bice ti zao ako ne budes imao para da kupis drugu.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Pucanje činela

Post by Loshme » April 11th, 2008, 3:09 pm

To svakako!
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: Pucanje činela

Post by alexa » April 11th, 2008, 7:07 pm

Drobac je prokleti manijak pa uvek nađe neku fotku koja kaže sve :D

U svakom slučaju razumeo sam i pre slike o čemu se sradi jer i sam veoma često primenjujem tu tehniku okretanja činele odkako su mi pukli kreševi. Sve jedno ne vredi kada je činela 16" a ja mazgov. Probaću chinu da spasim koliko mogu a ubuduće ne uzimam ispod 18" ništa to...
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: Pucanje činela

Post by alexa » April 11th, 2008, 7:08 pm

E da Drobac, jel imaš predstavu o debljini burgije kada je u pitanju bušenje činele?
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
brainsaladsandar
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 504
Joined: October 22nd, 2007, 4:42 pm
Moj Bubanj: Mapex M Birch, Sabian, Tama Pedals
Moji bendovi: Burning Circle
Inspiracija: N. Peart, M. Portnoy, N. McBrain, C. Palmer
Location: Ruma
Contact:

Re: Pucanje činela

Post by brainsaladsandar » April 11th, 2008, 9:11 pm

dobra strana - aax 17 nije od skupljih china :zuba:

možda da probaš da izbušiš veću rupu rupu
http://www.burning-circle.com
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: Pucanje činela

Post by alexa » April 12th, 2008, 10:34 pm

Probuših rupe al' s obzirom da je pukotina poveća (4.5 cm) morao sam tri. Imam ideju da sada prorežem nabodnom iglom između pukotina kao što Drobac predloži. Bog zna na šta će da zvuči posle al jbga moram nešto da pokušam.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
GretschMan
Dobošar
Dobošar
Posts: 93
Joined: December 13th, 2007, 1:10 am

Re: Pucanje činela

Post by GretschMan » April 13th, 2008, 4:25 pm

Meni je zao sto mi je pukao Paiste 802+ crash,i to na rubu,mogu misliti kako je tebi... :sad:
Necu zvaku, `ocu moj kusur!
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: Pucanje činela

Post by alexa » April 13th, 2008, 9:24 pm

Dobar je taj crash! Prodao sam ga pre nego je stigao da pukne a trajao dve i po godine u mom posedu. Šteta što ne prave više tu seriju.
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Pucanje činela

Post by Drobac » April 14th, 2008, 4:47 pm

alek(sa) wrote:Drobac je prokleti manijak pa uvek nađe neku fotku koja kaže sve :D
Postoji i strucan naziv za to - no lifer. lol
alek(sa) wrote:E da Drobac, jel imaš predstavu o debljini burgije kada je u pitanju bušenje činele?
Uh, to uvek nekako radim "odokativno", ali vidim da kasnim sa odgovorom. Nisi samo trebao dozvoliti busilici da ti toliko "šara" po cineli.
alek(sa) wrote:Probuših rupe al' s obzirom da je pukotina poveća (4.5 cm) morao sam tri. Imam ideju da sada prorežem nabodnom iglom između pukotina kao što Drobac predloži. Bog zna na šta će da zvuči posle al jbga moram nešto da pokušam.
Mozda gresim, ali ne bu trebalo da izgubi mnogo na zvuku. Pogotovo sto je to china, koja po defaultu ima prljav zvuk.
Javi kad odradis.
Bilo je, negde sam video, da se kupe neke nitne koje se udare u rupu da sprece dalje pucanje, mene je to prilicno podsecalo na "pop-nitne", zato sam ono i predlozio, ali nikad nisam probao, pa ne mogu da garantujem za to.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: Pucanje činela

Post by alexa » April 23rd, 2008, 4:18 pm

"Sredio" sam chinu ali zvuk je nepovratno izgubljen. Jbga nisam neki majstor pa i nije nešto estetski mada to nije ni bitno toliko. Imao sam malih poteškoća u sečenju pa je malo unakažena. Al' kao što rekoh zvuk je daleko slabiji nego ranije :sad:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
sinnerboy1
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 784
Joined: April 3rd, 2008, 1:46 pm
Moj Bubanj: Mapex Pro-M Istanbul Zildjian Remo
Moji bendovi: Kratki Spoj
Inspiracija: Gavin Harrison, Danny Carey, Brann Dailor
Location: neverland
Contact:

Re: Pucanje činela

Post by sinnerboy1 » April 23rd, 2008, 6:06 pm

ajooj...

iz mog iskustva - ne vrijedi bušiti.

odrezati oko oštećenja (to sam vidio mali milijun puta - kao da je odgrižena činela) ili rezati pa praviti manje činele.

ja imam neki polusplash koji je u stvari odrezana planet Z činela. cirka 12 cola i malo trashy zvuk ali jebiga - služi svrsi.
ako ništa drugo - napraviti bell. ako može Gavin Harison...
ili okačiti na zid. :thumbsup:

P.S. bilo je manijaka koji su lomili rideove!? što mi i dalje nije jasno. a nisu bili tanki jazz rideovi nego raznorazne rude, dark i custom činele...
"I see no God up here..." (Yuri Gagarin, 1961)
Post Reply