Floor tom u bass bubanj

Setovi & Doboši & Tomovi & Bas

Moderator: Supermoderatori

User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Floor tom u bass bubanj

Post by downbeat » March 29th, 2015, 5:44 pm

Da li je neko od vas "konvertovao" floor tom u kick?.. i ako jeste, kako je riješio "problem" kačenja bas-pedale?!

..prebacio bih 16" ftom u kick.. pa tražim neko riješenje.

Znam da ima "alternativa", u smislu da se kupi taj sistem (Pearl, Mapex), ali kontam da se to može i ručno napraviti.

Neko?

:)
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by RLRRLRLL » March 29th, 2015, 9:32 pm

Ja, naravno :D.
Ja sam resio tako sto sam uzeo jedan pearl-ov tom holder i postavio sam ga sa donje strane (bez busenja shella za L kao sto je to na tomovima) u njega nakacio jedan diy lifter i clamp za bass pedalu. Ende.
Super trip sto se zvuka tice, u njega stavim 12x10 tom i 13x4 dobos, sve to u hardcase pa na tockove, hadvare u jednu torbu pa na rame, cinele na drugo rame i put pod noge. :thumbup:
Last edited by RLRRLRLL on March 29th, 2015, 10:29 pm, edited 1 time in total.
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by downbeat » March 29th, 2015, 10:04 pm

Tebe sam i cekao. :)

kapiram. :)

..moracu nesto da rijesim.
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by RLRRLRLL » March 29th, 2015, 10:21 pm

:kolce:
Art, action, reincarnation...
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by RLRRLRLL » March 29th, 2015, 10:24 pm

Moze sve to i bez busenja shell-a. Sa ISS za 16, ali pitanje koliko su oni snazni..
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by downbeat » March 29th, 2015, 11:20 pm

Nisam ni planirao da busim shell. Treba mi funkcionalan ftom, ipak.. po potrebi jedno i drugo.
Zato sam gledao neko jednostavno rijesenje da nadjem..
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by Mare » March 30th, 2015, 3:46 pm

Ja sam to puno puta radio...

Rešenja bez bušenja shell-a:
Pearl JG-16 Jungle Set Adapter je napravljen isključivo za tu namenu ali može i:
Pearl-ov I.S.S. ili optimount. Može da se izvede i sa R.I.M.S-om (samo sa verzijom koja ide skroz okolo. Takođe sam koristio i "liftere" s tim što u tom slučaju sam nabacivao drvene obruče kao kod klasičnog bas bubnja i još razne zajebancije sam pravio sa aluminijumskim limom (vešanje kao kod na pr. Mapex Saturna itd.)
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by downbeat » March 30th, 2015, 11:14 pm

:thumbup:
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by downbeat » January 15th, 2017, 10:53 pm

Velikim dijelom zbog interesovanja i djelimično zbog potrebe (mada, više zbog interesovanja) konvertovao sam 16" floor tom u maleni bas bubanj.. tj. konvertujem ga po potrebi.
Moram priznati da sam bio skeptičan. Nisam znao šta da očekujem.

Prvo sam htio sam da napravim podizač. Posavjetujem se sa drugarom oko toga kako bismo mogli to da napravimo i u zadnjem momentu nađem Gibraltarov podizač za kick.. bio jako jeftin, nešto sitno iznad 15 eura. Đabana :)

Pokušao sam prvo sa metalnim hoopovima. tj. od toma. Ok, ima potencijala. Ali, kako đavo ne da mira, zanimalo me kako bi radilo sa drvenim hoopovima...
Pročačkam po netu i nađem na ST drums drvene hoope za 16" kick.. naručim par.

Sa drvenim hoopovima, razlika ogromna. Prirodniji zvuk, mekši... lakši tuning.

Od opni sam koristio opne za tomove. Samo što sam za rezonantu kupio 16" remo ambassador, prskanu. naravno, za tom. A na batter stranu sam stavio od Aquarian clear Super 2.. takođe za tom.
Pošto nisam želio da bušim prednju opnu morao sam malo da se pojebem sa tuningom. Stavim u (sad već) kick, majicu samo da ubije onaj bure zvuk i to je to.

Bio sam jako iznenađen prvo glasnoćom, a samim tim i sa zvukom.
Odradim par svirki.
Jako "čudno" za sviranje, treba malo da se navikne čovjek. Prvo, osjećaj je veoma drugačiji. Drugo, zvuk... Veeeeoma brz, tačan, precizan zvuk. Naravno, nema tu masu ("standardnog" bas bubnja), ali dobro ozvučenje čuda čini. :D
Sa druge strane i ima tu mase (bolje reći sustaina koji je zaslužan za tu masu) zbog toga što nisam bušio prednju opnu. Pa se na tom polju moglo nešto i učiniti.

Generalno, bio sam jako zadovoljan. Dobio sam i više nego što sam očekivao.
Za mirniju svirku je fenomenalno. Može se tu i nagaziti poprilično, što da ne. samo da je bubanj ozvučen.

I onda jednog dana pomislim, a kako bi to zvučalo da nabavim pravu opnu za 16" kick drum.
Pročačkam, pogledam šta se nudi: Remo PS3, Evans EMAD i EQ4, Aquarian Force 1 i Super kick.
Odlučim se za EMAD.
To je takav pogodak bio da to nije normalno. Ta opna od m16 napravila maljutku :D :D
Šalu na stranu... sad baš zvuči kao bas bubanj. Prvo što ima low enda za popizditi, drugo što je atak da se usereš. A sustain je iz snova. Naravno, nisam bušio prednju opnu.
Vremenom ću i rezonantnu nabaviti baš namjenski rađenu za 16" kick, pošto definitivno ima razlike u zvuku. I to ogromne razlike. Pošto sam čitao po netu da ljudi kažu da može opušteno opna i od toma. Da, može, naravno. Ali, nije to to. tj. to je to, ako ti nije toliko bitan zvuk i ugođaj za sviranje.

..da ne ispadne da sam lagao :D :D ..evo dokaz.

Image

Image
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by MarcusS » January 16th, 2017, 4:05 pm

Daj nam neki primer zvuka, baš me zanima :)
Spread the word! :)
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by downbeat » January 16th, 2017, 7:10 pm

Budem zaista uradio neki snimak, pošto dosta ljudi zanima.
Mogu telefonom, ali nije to to.

Danas sam se baš igrao sa tuningom još.. čudo jedno malo :D

Bio sam uzeo neku staru opnu i stavio je na rezonantu stranu i izbušim je...
Znači, ode sve u pičku materinu :D :D
Ostao samo attack. :D
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by downbeat » January 16th, 2017, 7:21 pm

Još da dodam nekoliko stvari koje uviđam kao korist od malog kicka..
Definitivno svaka moguća preporuka za vježbanje. Pošto je dosta brz odziv i veoma brzo reaguje bas pedala. Svako muljanje se čuje. Čini mi se da nismo ni svjesni koliko bespotrebnih, sitnih, udaraca napravimo.
Za kontrolu dinamike sviranja.
Lako je nagaziti bubanj, naravno. Mnogo je teže svirati umjereno, a mudato i zajebano.
Takođe, moraš napraviti balans na relaciji doboš-kick.. sad je tu doboš mnogo dominantiji, zvučno. Treba iskontrolisati njegovu jačinu....

Ima tu još par stvari, ali se ne mogu sad sjetiti. Mada, ove gore izdvajam kao najbitnije.

Bar što se mene tiče. :)
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by RLRRLRLL » January 17th, 2017, 10:49 am

Bubanj prelepo izgleda.
Ja dugo vec koristim 16x16 bass i par setova plastika sam promenio do sada kako bih dobio zeljeni zvuk.
Nisam uspeo nigde da pronadjem plastike za bass bubanj 16".... kako se krecu cene za te plastike kod Vas?
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by downbeat » January 17th, 2017, 12:22 pm

jeste, baš lijepo izgleda.
Pošto mi se nije dalo ići u toliku širinu sa pisanjem šta sam sve stavio od opni na kick, napisao sam samo jedan primjer. Ali ajd, sad ću dodati... Pored gore-navedenih opni koje sam stavio ne bi li našao približno željeni zvuk, tražio sam po Banjaluci opne već iskorištene samo da probam da vidim u kom smijeru treba da idem. Tu je bilo i ambassadora i prskanih i klir, isto tako i g1, emperor, g2, onda pinstripe, force ten od aquarian, super 2, performance 2...nema šta nisam stavio. I sve su one bile ok, ali naravno nije bilo to to. I već sam bio odustao od potrage, reko' napraviću sam približno ono što mi treba i to je to.
I moram priznati da sam bio uspio. Stavio sam tj. zalijepio pamučnu čarapu u donji dio opne, malo je opustio i bilo je to jako dobro. na rezonantnu stranu samo malo naslonio komad tkanine koju sam imao u kicku i to je to. jako fino radilo. pogotovo kad je ozvučeno..tu nema greške.

..da skratim priču. EMAD za 16" kick i kraj priče. Pazi, moguće i PS3 da će raditi vrhunski. Ja sam izabrao ovo.

Ogromna razlika, ali ogromna. Nisam očekivao toliku razliku. Ono, kont'o sam: opna je opna, majku mu.
Prevario sam se.

Pošto imam jednog drugara koji živi u Austriji i dolazi relativno često u Banja Luku, sa Thomann-a sam naručio opnu, pa mi je on to dobacio.
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Floor tom u bass bubanj

Post by downbeat » January 17th, 2017, 12:28 pm

... i da, da još dodam..onaj deblji "prsten" što ide uz EMAD opnu, njega sam blago prislonio i sa dva komada trake blago prilijepio sa unutrašnje strane rezonantne opne (prskani ambassador za ftom), samo malo da iskontroliše opnu. i Vrhunski je ispalo. Doduše, bolji izbor bi bio onaj tanji prsten, ali on je na batter strani. Jest da je za moj neki ukus ovaj prsten skinuo previše visokih frekvencija, ali dao mu je više "donjih, a to je ono što svakako nedostaje ovako malom bas bubnju.. tako da, i nije loše na kraju ispalo. :)
Kada sam vidio koliku razliku je napravila prava opna za kick, zbog toga ću nabaviti i pravu rezonantu opnu za 16" kick.
Post Reply