Da rezimiramo brendove bubnjeva

Setovi & Doboši & Tomovi & Bas

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
Bakfark
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 3
Joined: June 19th, 2014, 10:12 am
Moj Bubanj: Tama Superstar Hyperdrive

Da rezimiramo brendove bubnjeva

Post by Bakfark » June 19th, 2014, 12:52 pm

Ako moderatori nemaju ništa protiv, da rezimiramo naše stavove u vezi brendova bubnjeva, serija nebitna. Dakle, vrlo kratko po redoslijedu:
1. Koju marku posjedujete - ukratko vaše mišljenje o tome i da li trenutno ispunjava vaša očekivanja s obzirom na nivo sviranja,
2. Koji brend preferirate/trenutno je u kategoriji vašeg najomiljenijeg, idealnog - ukratko ZAŠTO,
3. Da li postoji vjetovatnoća odnosno da li aktivno radite na tome da u budućnosti uzmete neki bolji/najomiljeniji i koji je/su brendovi u pitanju?,
4. Najbitnije kod bubnjeva su sledeće karatkeristike: na osnovu vaše subjektivne procjene navedite atribute/karakteristike prema redoslijedu bitnosti: npr. zvuk, drvo, cijena, renome/status marke, boje/finiši, hardware, muzički uzori (`oću da budem Lars Ulrich pa moram da pazarim Tamu koliko košta da košta), costumer service itd.
5. Određena marka može da se poveže sa određenim muzičkim žanrom?
6. Da li smatrate da imate dovoljno direktnog iskustva sa različitim brendovima da bi mogli prilično vjerodostojno da prosudite neki bubanj?
7. Ako ne možete direktno da se uvjerite o zvuku nekog bubnja koje i kave informacije su vam bitne (katalozi, preporuke kolega/mišljenja na forumima, snimljena muzika, testovi na raznim sajtovima, nešto drugo...)
8. Kako bi procijenili vašu lojalnost idealnoj marki bubnjeva (npr. od "zabole me za marke, bitna je neka druga stvar" do "postoje samo dvije marke bubnjeva - moja omiljena i sve ostale"...)
9. Da li bubanj definiše dobrog bubnjara ili dobar bubnjar definiše bubanj?
10. Ja sam takav i takav bubnjar - + i - (možda u zagradi vaše godine i godine aktivnog sviranja)...

Eto nadam se da ne tražim puno i da je to skladu sa pravilnikom foruma (ako nije sklanjajte), radim neki research, stigli me stari grijehovi, pa malo opipavam teren da vidim kako "dišemo"... :bend:

Za početak, dozvolite meni da se odvažim i probijem led...

1. Tama Superstar Hyperdrive, zvuk dopadljiv, nema nekih primjedbi, snare tanak i plitak, može bolje, hardware stiče se utisak jako kvalitetan i postojan, može da izdrži i veće napore. S obzirom na trenutno znanje možda i više nego što bi mi trebalo ali za zavaravanje protivnika (čitaj neuke publike) možda nije na odmet brend koji odzvanja. Neka Tame zbog ugleda, za ne daj bože.
2. Idealan baš i nije ali mi se čini odnos cijena/kvalitet najbolji kod Sonor Select Force (maple drvo). Volim mekši zvuk (tako svi kažu, nešto iskustva baš nemam), snare je prilično dostojan, ne bi uopšte trebalo da se pazari neki drugi. Pearl ima neku crvenu mahagoniju, sa pozlaćenim obručima, zaljubio se na prvi pogled, kako radi neam blage veze, al košta bogaoca.
3. Kontam ako bih mogao za trenutni dobiti dobru kintu daa spuštam cijenu kod dobavljača i kupim goreppomenuti Sonor. Još se nećkam, možda se desi, a možda i ne.
4. Cijena, zvuk/drvo, hardware, status... za boje me u suštini zabole, ali neki stvarno prave stravično odvratne kombinacije i to bi na kraju moglo i da presudi.
5. Šta znam, kad kažeš Lars Ulrich i Tama, teško bi moglo da me asocira na džez recimo... Opet sa drugge strane Sonor vidim na svakakvim stejdžima različitih muzičkih pravaca. Rekao bih kako koja marka.
6. Nemam iskustva direktnog, nisam još razvio uvo za finese.
7. youtube recenzije, forumi, mišljenja kolega bubnjara...
8. Nisam toliko odan, ne pristajem isključivo na jednu, dvije marke. Bitniji mi je optimum kombinacije cijena/kvalitet zvuka. Ima dosta dobrih brendova, gledam i korist ali i što manji finansijski rizik.
9. Ako si tata, mo`š da lupaš i po činijama.
10. S obzirom na godine, kasno sam počeo i na žalost propustio fazu mladosti, ludosti, mentalne, intelektualne pa čak i fizičke spremnosti. Postoji smisao za ritam i nešto što se zove "e ovo mi je jako blizu, nešto što bi moglo da se kaže jako moje". Postoji volja, želja međutim ne i vrijeme da se vježba. Zadovoljan s obzirom koliko vremena provodim na instrumentu ali može se i mora se mnogo bolje. Ljuti me činjenica da sam izgubio 20-ak godina ali sve iznenadim kad kažem da punim 37 i da aktivno sviram 2,5 godine.
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Da rezimiramo brendove bubnjeva

Post by Woody » June 19th, 2014, 3:52 pm

Pošto ti prethodni post dođe kao predstavljanje (ima tema i za to viewforum.php?f=30, ali nema veze ), prvo da kažem - dobrodošao!

Mislim da je tema malo škakljiva jer dosta ljudi ima predrasude i vole da se "kunu" u neki brend ili model, a bogami i obratno. Ipak, možda možemo da razbijemo neke tabue, jer brend je jedna, serija (klasa) druga, a model treća kategorija! Porediti različite brendove je najnezahvalniji proces jer su tu u igri više marketing, istorijat i dostupnost. Mnogi bubnjari nisu ni probali više od par brendova koji su ovde zastupljeni, a još manje imali dovoljno iskustva da sude o razlikama... često se svodi na izolovani lični utisak o nekom modelu koji nije baš objektivan.

Mislim da sam shvatio tvoja pitanja, ali takođe mislim da pogrešno koristiš reč "brend" jer Suprestar Hyperdrive i Selected Force nisu brendovi nego serije! Da ne bude da samo kakim, odgovoriću na pitanja kako sam ih razumeo :)

1. Trenutni bubanj Mapex Saturn Limited Birch. Bez mnogo komentara, jako kvalitetan instrument, ispunjava očekivanja mnogih svetskih imena tako da pre ostaje da ja nastavim da učim kako da izvučem maksimum od njega.

2. Sonor SQ2 i Pearl Reference su neke od serija kojima se nadam u budućnosti. To su sistemi gde je jako dobro iskorišćena moderna tehnologija u korist zvuka, primetan je napredak u izradi shell-a i to daje odlične rezultate.

3. Kao što pomenuh, tek treba da iscedim maksimum iz sadašnjeg bubnja, postoji mogućnost da uzmem drugi, jeftiniji bubanj za neke druge potrebe.

4. Najbitnije je da li me bubanj "radi". Svirao sam jeftine bubnjeve od kojih sam odlazio nasmešen, i skupe koji su me ostavljali ravnodušnim. Ako snimam u studiju, mikrofoni (i moje ruke) odlučuju da li je to ono što mi treba, a ako sviram pred par hiljada ljudi i kamerama, izgled presuđuje, zvuk je svakako "koncertni" :P

5. Određena "marka" nikako nije povezana sa žanrom! Gretch-a sviraju i džezeri i rokeri, Pearl-a metalci i rastamani, a Yamahu 7-77 ;) Marketing je nešto drugo, jaka imena reklamiraju jake firme pa često lakše povežeš neki brend sa određenim žanrom, ali to je samo izbor firme kakve će muzičare imati u listi endorsera, i koje od tih imena mi imamo prilike da čujemo.

6. Imati iskustva sa brendom je nešto potpuno različito od iskustva sa instrumentom. Lično sam svirao skoro sve marke bubnjeva nama dostupne, ali samo neke dovoljno da imam dobar utisak. Sesti jednom za bubanj se ne računa (prostor, muzika, činele, raspoloženje, mnogo faktora), ali imam dobru predstavu šta će kako da se ponaša u mojim rukama u odnosu na situaciju. Brend je opšte mesto, mi ni nemamo priliku da osetimo šta znači imati brend kao što je npr. Yamaha zaista uključen u lokalni život.

7. Osim svojim ušima, verujem savetu nekih ljudi i forumaša, što naših što stranih. Ima dosta iskusnih ljudi, ali ukusi se opet razlikuju :)

8. Lojalnost brendu može da opravda samo lova, to jedino i može da ima smisla.

9. Suvišno pitanje. Dobar muzičar je dobar muzičar, kvalitet instrumenta može samo da olakša ili oteža napredak.

10. da ne pišem o istorijatu (ima tema i za to viewtopic.php?f=38&t=6918 ), mislim da sam svestran muzičar i bubnjar, sviram razne isntrumente, razne stilove i vrste muzike, bavim se snimanjem i produkcijom... Jake strane su mi kreativnost, slušanje ljudi sa kojima sviram, postojan tajm i gruv, a mane - slabija tehnika od one koju bih želeo i koja je potrebna da izbacim sve što mi je u glavi... zato intenzivno radim na tome poslednjih godina :blush:
The Sea, The Sea
Bakfark
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 3
Joined: June 19th, 2014, 10:12 am
Moj Bubanj: Tama Superstar Hyperdrive

Re: Da rezimiramo brendove bubnjeva

Post by Bakfark » June 20th, 2014, 10:34 am

Miloše, slažem se u vezi određenih primjedbi. Marka, serija i model nisu iste kategorije, zato sam i napisao da je serija nebitna, odnosno nije toliko bitna, al` sam za svaki slučaj, kao što si vidio, uz brend stavio i seriju koju imam. Znači generalno pričamo o Tami, Sonoru, Pearlu ali sam donekle situaciju konkretizovao...

U svakom slučaju hvala na odgovoru kao i za dobrodošlicu, iako se nešto ne osjećam kao stranac ovdje, jednostavno nisam imao potrebu da postujem.
Post Reply