Deformacija profila na metalnom dobosu!

Setovi & Doboši & Tomovi & Bas

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Deformacija profila na metalnom dobosu!

Post by Goatbeard » August 21st, 2012, 3:04 pm

Drustvo,imam neke nedoumice oko sledeceg slucaja pa me zanima imate li slicnih iskustava ili problema.
Primedba se odnosi na Yamaha Stage Custom i Gretsch Black Hawk modele dobosa. (Ni ostali proizvodjaci nisu iskljuceni,ovo je licno iskustvo!)

Dakle, kosina (profil) ispod same ivice korpusa (gde opna naleze na isti), ima ponegde nepravilan oblik,neke sitne krivine. Sama ivica nema izoblicenja ali su ona na pomenutim mestima lako uocljiva.
Iako ni posle nekoliko zamena opni ortak i ja nismo primetili otezano stimanje dobosa ni ispadanje iz stima srafa u cijoj je blizini distorzija profila (Yamaha), iskreno verujem da svaka
nepravilnost,proporcionalno njenim dimenzijama, ima uticaj na sveukupan zvuk.
Mozda su nijanse u pitanju kod Yamahe (samo jedno manje izoblicenje na spoju) ali Black Hawk ih ima po nekoliko na oba profila i mnogo teze se dolazi do pristojnog zvuka!
I kod njega je ivica koja dodiruje opnu ok,znaci samo profil sa unutrasnje strane.

Prodavac iz radnje u BG gde su kupljeni modeli bio je neprijatno iznenadjen kada je ukapirao da svi komadi na lageru (Gretsch) imaju tu 'pojavu'! Yamaha je kupljena u istoj radnji 3 godine ranije (2008) u akciji 'na komad' pa nemam info o ostalim dobosima iz te serije. Model je 'Steel Shell' 14x5,5",znaci novija verzija koja ide uz Stage Custom seriju.

Kako se radi o rolnama celika/aluminijuma a ne o izlivenim korpusima,zivo me zanima da li je rec o uobicajenoj pojavi da masina zezne stvar na spojevima ili je pokusaj proizvodjaca da se rese skarta na manjim trzistima?

Zato bih zamolio vlasnike ovih modela da (ako nekim slucajem nisu primetili) provere stanje kod svojih mezimaca i podele sa nama utiske. Ako ste vec imali slicnih iskustava molim da otkucajte nesto na ovu temu.

Zivi bili!
.--. --- - .--. .. ...
Matematika
Dobošar
Dobošar
Posts: 103
Joined: April 1st, 2008, 8:50 pm

Re: Deformacija profila na metalnom dobosu!

Post by Matematika » August 21st, 2012, 6:05 pm

hmmm... mozda pričaš o snare beds-u? poslikaj...
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Deformacija profila na metalnom dobosu!

Post by Goatbeard » August 21st, 2012, 9:26 pm

Planiram fotke ali nezgodan je ugao.
BTW nije snare bed,znam za tu opciju.
Te distorzije su ili nasumicno rasporedjene ili su na/blizu spojeva
metala.
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Deformacija profila na metalnom dobosu!

Post by downbeat » August 21st, 2012, 10:16 pm

Najbolje da postavis neke slike.

Ako su ti ta udubljenja na samoj ivici tamo gdje nalijeze opna, tj. bearing edge, onda si u gadnom problemu.. ja sam jedno vrijeme svirao na dobosu koji ima ostecen taj edge i nista ne moze sa njim da se uradi. Non-stop zuji, stalno nekakav prizvuk ima...

Ali, kako sam te skontao, nije bas na ivici gdje nalijeze opna, nego u nastavku tog savijenog dijela, na kraju... kapiram da to ne bi trebalo da pravi nekakav problem, a mozda se i varam.

Moj dobos je od presovanog lima :) (bronza je u pitanju) i ti krajevi nemaju nikakve neravnine.

Vjerovatno je masina zajebala stvar.. a ti dileri su nasli nas da zajebavaju pa nam to uvaljuju.
Kao, mi smo amateri.. :)
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Deformacija profila na metalnom dobosu!

Post by Goatbeard » August 22nd, 2012, 9:44 am

Tako je,nije ivica na koju se oslanja opna tj. bearing edge,vec taj nastavak sa unutrasnje strane. To bi vec bio posao za mehanicara. :)
I mene plasi mogucnost da nasi dileri znaju za te serijske greske i zbog veceg obrta love cute na tu temu.
Ipak,vise me zanima uticaj tih mehanickih gresaka na zvucne performanse dobosa.
Cekamo nove odgovore...
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Deformacija profila na metalnom dobosu!

Post by Mare » August 22nd, 2012, 10:08 pm

Ajd, baci neku sličku pa kakva god da bude.
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Deformacija profila na metalnom dobosu!

Post by Goatbeard » September 6th, 2012, 5:39 pm

Konacno slidze,nije najbolji kvalitet jer
je lose osvetljenje ali nadam se da
vidite o cemu je rec u temi.

Image
Image
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Deformacija profila na metalnom dobosu!

Post by Mare » September 6th, 2012, 5:52 pm

Druže, ovo što sam video je mehaničko oštećenje doboša, 99% sam siguran da nije fabrička greška. Nije mi jasno, ko li je i šta je hteo sa ovim da uradi tj. nije mi jasno kako ga je iskrivio na tom mestu. Jedino logičko objašnjenje koje mi trenutno pada na pamet je da je na taj doboš bio stavljen(ni) timpani (i još ko zna šta) te zbog prevelikog pritiska, lugovi od timpana (koji je manje dimenzije) su napravili to oštećenje.
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Deformacija profila na metalnom dobosu!

Post by Goatbeard » September 6th, 2012, 9:12 pm

Moguce,mada prodavac u radnji tvrdi da su setovi isporuceni uredno zapakovani a ipak su svi dobosi na lageru imali ista ostecenja. Prilicno nemarno za takvo ime na trzistu. Amer sa kojim sam caskao kaze da je vidjao slicne stvari kod budzet-serija ali da kod njih odmah pada reklamacija na celu isporuku!
Sto se zvuka tice tvrdi da je uticaj zanemarljiv ako je bearing edge pravilan. Mene to baca u rebus jer znamo za razliku kod triple flanged
i die-cast obruca- oblik profila je jedna
od bitnih razlika. Po toj logici svaka dodatna krivina/kosina stvara neku razliku??
.--. --- - .--. .. ...
Post Reply