Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Drobac » December 23rd, 2008, 1:40 pm

Dakle, posto je nemoguce pricati na temama konkretnih cinela, a da ih medjusobno ne uporedjujemo, a to mu dodje kao spam, otvaram ovu temu da bismo se raspravljali o razlikama izmedju cinela razlicitih proizvodjaca.

Bez svadje i neosnovane pljuvacine. Hocu argumente. "Yugo vs. Mercedes" prica ne pije vodu i takvi postovi ce biti brisani.

P.S. Prica je o svim cinelama, ne samo Paiste, Sabian i Zildjian, nego svih proizvodjaca, ne mogu svi da stanu u naslov, pa sam napisao "ostali".
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
pedja_gumeni
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1359
Joined: October 30th, 2007, 11:28 am
Moj Bubanj: Sonor, Mapex, Pearl, Zildjian, Paiste, Gibraltar
Moji bendovi: Me Gusto Bend, Ground Zero
Inspiracija: Kai Hahto
Location: Novi Sad Liman 1
Contact:

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by pedja_gumeni » December 23rd, 2008, 2:14 pm

Evo ja par rechi da kazem o prve tri.

Sabian - imao sam jedno iskustvo sa njim, dodushe razocharavajuce, chinela je pukla posle dva meseca odluchio sam da ga za sada ostavim po strani, chini mi se da su i cene dosta visoke. (mozda greshim)

Paiste - redovan sam korisnik ovih chinela, sa njima sam najvishe vremena provodio, ali ne i sa visokim klasama, trenutno sam blize srednjim. Recimo 802+ hi hat 14" sluzi fenomenalno vec skoro godinu dana, protekle nize serije sam lomio, ali su bome i trajale po godinu dve. (rachunam da mi je tada tehnika udarca bila ravna nuli)

Zildjian - imam ride ZBT 20" preko dve ipo godine, sem shto sam mu chishcenjem napravio "vintage" izgled nishta mu drugo ne fali i mislim da ce raditi josh godinama (s razlogom shto ga koristim samo u rajd svrhe, ne i u kresh svrhe). Sada trenutno Zildjian ima prednost da bih se upoznao i sa njim...uzeo sam jedan kresh, sledecih par proizvoda planiram isto...nakon izvesnog vremena cu moci da dam adekvatnu recenziju o mom utisku. Za sada deluje odlichno.

Stagg - sa njim sam imao 3-4 iskustva, do sada dva i vishe nego uspeshna. Tanucna chajnica 16" trajala dve godine, drugaru ista takva samo 18", 2 dana, splesh 10" jednako tanak - izvanredan, da ga ne ureknem. Chini mi se da smo utvrdili da je kod staga pricha "kakav ti komad uleti".

Sa ostalim proizvodjachima nisam imao iskustava i to bi bilo za sada to.
WWW.MEGUSTOBEND.COM
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Drobac » December 23rd, 2008, 2:57 pm

Da, Stagg mnogo varira u kvalitetu. Uzmem SH seriju i kres mi prvi put puke nakon godinu dana, trajao jos godinu, znaci do smrti je trajao ukupno 2 godine. Sledeci put kupim seriju iznad, DH i saranim ga za 6 meseci.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
pedja_gumeni
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1359
Joined: October 30th, 2007, 11:28 am
Moj Bubanj: Sonor, Mapex, Pearl, Zildjian, Paiste, Gibraltar
Moji bendovi: Me Gusto Bend, Ground Zero
Inspiracija: Kai Hahto
Location: Novi Sad Liman 1
Contact:

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by pedja_gumeni » December 23rd, 2008, 3:01 pm

da, da ne spominjem i ja koliko je ta china josh tako polomljena radila... :)
i samo sam sa SH serijama imao iskustvo...
WWW.MEGUSTOBEND.COM
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Miron » December 23rd, 2008, 5:24 pm

Ajde da i ja obrazložim svoje viđenje ove teme...
Zildjian ima najlepši logo :D :D :D
Šalim se....dakle, zašto je moj izbor pao na zildjian kao kompaniju a ne neku drugu (čini mi se da bi ova tema trebala da bude zildjian vs everybody else). Prvo da krenem od Sabiana koji zaista najmanje gotivim od svih vrsta činela o kojim ovde govorimo. Po meni ove činele su preskupe za kvalitet koji nude. Serije kao što su hhx i aax, isl, mogu se uporediti sa A custom i K custom zildjian. Sabian hi-hat i crash ovih serija mi zvuče neverovatno transparentno i jednostavno nije mi po ukuso ono što tražim od činela. Niže serije su mi apsolutno razočarenje (mislim na one B8 pro, ili tako nešto) koje upoređujem sa zildjian zbt serijom, koja mi je ovde apsolutni pobednik, po kvalitetu zvuka....o izdržljivosti ride i hi hata mi je iluzorno pričati jer ne znam da li je ikako ono moguće polomiti, ali crash 14 sam imao i pukao mi je posle 2 godine....mislim da je još neko to pominjao, a čitah na stranim forumimam izgleda da def postoji slabost u zbt seriji kreševa. Dalje, jednom sam probao David Garibaldi signature ride 22" koji je košta 450E. Takav isti Ride ima Karlo (koji je poručio od Bosphorusa, gore unfinished dole traditional) koji radi bar za 20 % bolje, a košta 205 E. Dalje, jednom na nekoj svirci momak izvadio ride 22" paiste 2002 i hi hat 14" paiste 2002. I ja se oduševio, kontam joj što ću sad da uživam, sednem krenem da sviram, i razmišljam, jebote ko je skinuo paiste i stavio moj zbt...pogledam i fuck, skontam da je to paiste 2002. Momak je ride platio oko 260E i hihat 220E ako se dobro sećam, ali u austriji i prošvercovao preko grane. Dakle govorim samo o onome što sam svirao, i eventualno čuo u raznim klupskim situacijama koje su mi takođe relevantna slika....konačno, najnerelavntniji, najsubjektivniji i najromantičniji razlog...svi moji bubnjarski heroji, su u vrhuncu svoje karijere svirali ili sviraju i dalje zildjian. Vlada M mi dao neku knjigu Zildjiana, kao dokumentranog karaktera, i kad pogledate da su od najranijih bubnjara do danas svi svirali Z, nekako mi situacija postane jasna. Od Buddy Richa, Art Blakey, Tony Williamsa, elvin Jonesa, preko Ginger Bakera, Mitch Mitchela, Steva Gadda, do Colaiute, Weckla, Pearta, Smitha....sve je to ta priča...
Kada bih morao da rangiram po svom ličnom iskustvu to bi bilo:
Zildjian
Bosphorus
Paiste
Zildjian jeste preskup, ali kad pogledam šta sve Sabian prodaje za iste pare, one wecklove singnature evolution činele, pa to je sramotno...bar za moje uši. Naravno govorim o svom ukusu......glupo bi bilo iz inata forsirati bilo koji brend. Priznajem da sa Sabianom uvek imam dozu rezerve i predrasude, ali ako je činela dobra neću kenjati kako je loša samo zato što je sabian.
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Drobac » December 23rd, 2008, 5:29 pm

A po cemu je Sabian preskup za ono sto nudi? Sta mu je mana?
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Miron » December 23rd, 2008, 5:36 pm

Kvalitet zvuka...kreš i haj het stvarno mi zvuče katastrofalno...rideovi su ok, ali opet mi nije vredno tih para. Ja ti kažem Da Bosphorus koji sam svirao potpuno identičan kao i Sabina bolje radi a košta 205 E, pa ti vidi...
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Drobac » December 23rd, 2008, 5:41 pm

Dobro, to za zvuk je subjektivna stvar, ja sam mislio da postoji nesto objektivno, tipa pucaju mnogo i sl. pa da zbog toga ne vrede tih para.

Sto se cena tice, tako ti je sa svakom kompanijom u vrhu. Uvek ce njihove cene biti jace od cena malih kompanija.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Miron » December 23rd, 2008, 5:46 pm

Što jes' jes'...
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by alexa » December 23rd, 2008, 8:09 pm

Sabian: puca. To da se razumemo, ako svirate iole heavy ne uzimati njihove kreševe i kine. Ja sam se više puta opekao. Što se tiče AAX serije, ima super zvuk ali tu mnogo tihe, ne izlaze ok uz glasniju muziku. AA je malo drugačija priča, ali opet je tu faktor pucanja. Jednostavno Sabian nije za jače mlaćenje, tu je tačka. Ja imam AA metal X hetove koji rade predobro kao i AAX metal ride koji ne bih menjao ni za šta trenutno. Ali opet, to su činele koje ne bijem!! Da se razumemo odmah, svaki brend ima vrhunske činele u pogledu kvaliteta zvuka, samo je pitanje da li ti taj zvuk odgovara kao ujedno i rok trajanja istih. Meni Sabian kreševi i kine ne odgovaraju, pogotovo jer su mi svaki put pukli za manje od godinu dana (osim hetova i ride-a jer ponavljam, ne bijem ih). I da, Sabian ima loš odnos cena/kvalitet.

Paiste: posle Sabiana sa ovim činelama imam najviše iskustva. Paiste je dobar, po meni zlatna sredina svega. Odličan odnos cena/kvalitet, dosta serija, svako može da pronađe sebe u Paiste-u. S tim što ja ne bih ništa od njih svirao osim možda Rude serije, mada mi ni kod njih ne odgovara totalno zvuk. Više volim definisanije činele.

Bosphorus: skoro sam uzeo dva Gold kreša, 18" i 19". Ja sam se u ove kreševe zaljubio! Bio sam sumnjičav u početku jer sam mislio da mi neće izlaziti ali...ciganin hvali svoga konja, znam...jedino me zanima koliko će da traju. Ne preporučujem Bosphorus još uvek jer im ne znam ok trajanja. Jedino znam da, konkretno Gold serija, mnogo dobro zvuči. Glasnije od AAX, slično A Custom. Inače probao sam i hihat i ride iste serije i nisu mi se dopali. Hihat je kao AAX recimo, a ride je tunjav mnogo, vibrira u PM ko da je kreš! Mnogo je jazzy, meni ne radi nikako. Čak sam i kinu probao, ok je ali opet ništa spektakularno. Mislim da su im ipak kreševi naj. Za ostale serije ne znam, nisam ih probao niti imam neku želju jer su sve uglavnom za jazz.

Zildjian: nisam imao puno dodirnih tačaka sa dobrim Z i ne sumnjam u kvalitet ni sekund. Voleo bih da jednog dana pazari Z Custom, nekako mi se čini da bi mi naj ležale. Inače po zvuku mi se naj dopada A Custom, ali i to mi je nekako previše lomljivo. Zilbel je po meni najbolji efekat ikada napravljen, takođe mi se dopada Oriental trash kina, oba imam u planu "za uskoro". Eto ako bih imao kinte uzeo bih verovatno Z Custom hetove, kreševe i ride i oriental kinu. Eto nije da sam neki fan ali Zildjianu bih najpre dao svoje poverenje.

Stagg: ne. eventualno kina ili splash kada nemam za drugo a treba hitno...

Istanbul: imao neki splešić 8", puko je ko zvečka po sred. U suštini me ne zanimaju jer znam koji je fazon...a čuo sam i da ne postoji firma više.

Meinl: imao sam jednu kontru samo, MSC serije. U rangu je možda sa Paiste pst 5 serijom. Ok radi ali kapiram da za te pare će svako uzeti pre Paiste nego Rolandov ogranak za činele. Mada viđam sve više bubnjara evropskih poznatijih bendova da imaju endorsment sa Meinl-om tako da su verovatno oke ozbiljnije serije (tipa MB20).
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Drobac » December 23rd, 2008, 10:37 pm

Nisam znao da Sabiani toliko pucaju, u stvari znao sam za cajne, ali nisam znao za kreseve. A cuo sam jos na par mesta da AAX metal rajd je*e mame. Izgleda bas ono sto meni treba, posto ja ne volim kad rajd mnogo zvoni.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Miron » December 24th, 2008, 12:56 am

Hm, zanimljivo ovo oko pucanja...kad pogledaš katalog mislim da najviše bubnjara "udarača" možeš upravo naći u Sabianovom katalogu...
User avatar
Don Vicha
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 830
Joined: August 27th, 2008, 2:04 pm
Moj Bubanj: Ludwig, Rogers, Anatolian
Moji bendovi: The Bestbeat, Manisent, Bekstvo, Grupa JNA
Location: Beograd

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Don Vicha » December 24th, 2008, 1:03 am

istina, to sam i ja primetio, ali oni imaju endorsment, mogu da biju i razbivaju koliko hoce :)
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by alexa » December 24th, 2008, 2:37 am

Don Vicha wrote:istina, to sam i ja primetio, ali oni imaju endorsment, mogu da biju i razbivaju koliko hoce :)
upravo
Zlo i napoako...666, 999
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Paiste vs. Sabian vs. Zildjian vs. ostalo

Post by Ognjen » December 25th, 2008, 5:20 am

alek(sa) wrote:Istanbul: imao neki splešić 8", puko je ko zvečka po sred. U suštini me ne zanimaju jer znam koji je fazon...a čuo sam i da ne postoji firma više.
Postoje dve, Agop i Mehmet :thumbup:

Nemam puno iskustva sa razlicitim cinelama, tako da cu samo spomenuti da su jedine dve cinele koje sam slomio 18" Stagg TH China i 18" Zildjian ZBT Crash/Ride. Sem njih u posedu neko duze vreme imam i 16" Sabian B8Pro Medium Crash i 20" Paiste 2002 Ride i PST5 Rock Ride.
I, bas na temu ukusa, desilo mi se par puta da dobijem komentare kako taj B8Pro bolje zvuci od ZBT, kad sam ih svirao jedan pored drugog. (Licno, ni jedna ni druga mi se vise ne dopadaju preterano, ali obe su posluzile i i dalje sluze svrsi kad zatreba.) S druge strane, najlepsi crash koji sam ikada imao prilike da cujem je jedan Zildjian (20" A Crash/Ride), i to je bio slomljen i secen dobrih 3-4 cm.
Post Reply