Koju činelu da kupim?

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Koju činelu da kupim?

Post by RLRRLRLL » December 24th, 2014, 12:17 am

Malo mi na zivac ide to sto su sada generalno svi turci isti i to sto se jedna ista cinela moze naci kod barem 5 proizvodjaca pod istim ili drugim imenom, ali izgledom i zvukom shvatis da se radi o istoj cineli.

Sto se tice Turk serije - izuzetno suva ali kompleksa cinela koja je prelepa i vrlo zanimljiva. Ako bi uzimao nesto malo suvlje onda Turk nije preporuka. Ako zelis trasi hihat onda bi (mozda) pre bio neki stack sa heavy bottom hihat-om B20 legure i paper thin ili samo thin NS12 legure (nickel silver). Kombinacija koja obecava! Probaj ako mozes negde da nadjes thin crash NS12 cinelu pa je upari sa nekim drugim crashom ili donjim tasom hihat-a ako uspes da nadjes 14-icu od NS12.
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Koju činelu da kupim?

Post by downbeat » December 24th, 2014, 2:38 am

A jebi ga, valjda je to tradicija..šta da se radi.. jest malo čudno, ali bože moj. :-)
..što se tiče tvoje preporuke.. hvala!! Ne bih baš toliko treši.. malo sam se laički izrazio. Kontam da će mi turk odraditi to što želim.. jako mi se dopada kako zvuči..dry je ali ga ima.. to mi je bitno. Iskoristljiv je u raznim situacijama..
..za prvu kontam 15" hihat i 20" chinau..

..prije par dana uporedim 2 hh - sultan od istanbul i sehzade od turkish cymbals.. znači, isto. Razlika jako mala. Kao da si uzeo dva hh od istog proizvođača..
..ali da zviče dobro, zvuče. Vrhunski!

..Turci će sve preuzeti.
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Koju činelu da kupim?

Post by RLRRLRLL » December 24th, 2014, 8:16 am

..prije par dana uporedim 2 hh - sultan od istanbul i sehzade od turkish cymbals.. znači, isto. Razlika jako mala. Kao da si uzeo dva hh od istog proizvođača..
..ali da zviče dobro, zvuče. Vrhunski!
Onda je jedino pitanje sta je zapravo razlika i zasto bih se u tom slucaju odlucio za Istanbul a ne za Turkish i obratno. Mozda kvalitet izrade? Turkish se pravi u Istanbul Mehmetovoj fabrici. Malte ne isgi ljudi prave i Turkish i Mehmet...
Koji je bolji - kvalitetniji? Ako se zvucno toliko podudaraju, onda svakako zvuk nije presudni faktor kupovine. Predpostavljam da su i cenom slicni...
Mozda (uostalom, kao i u svemu) ce ipak odluciti ime tj. brend?
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Koju činelu da kupim?

Post by downbeat » December 24th, 2014, 10:09 am

..a moguće. I ja si postavljam isto pitanje.. sigurno da razlike ipak postoje, ali u ovom slučaju to baš i nije bilo nešto bitno. Čitao jednom prilikom komentare na temu koja je razlika između: mehmet/agop..osim razlike u cijeni(agop je skuplji). Kao, agop je malo više treši, suvlja činela. Lupeta narod (kontam da je razlika u tome što agop ima veću reklamu). Razlika je tolika koliko se razlikuju 2 komada iz iste serije. Naravno da nema razlike, oni mnogo drže do tradicije, što je zaista super, po meni.. tako da zbog toga dolazim do zaključka da razlike velike nema. Negdje pročitao da se Turkish iz nekog razloga pokazao kao najizdrživiji.. ma ko će znati. Internet, danas možeš pisati šta god želiš. Bitno da su činele predivne i da odlično zvuče...
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Koju činelu da kupim?

Post by Goatbeard » December 24th, 2014, 8:19 pm

downbeat wrote:Kao što vidim a i čujem u pitanju su iste činele (karakter).. samo, jel, različiti proizvođači.
Dopada mi se ono što čujem.. volio bih imati nešto tako malo suvlje..
Imam kod kuće Bosphorus Turk hi-hat.. ali nije dovoljno taman (doduše, bright varijanta je).. perverzija, ali bih volio da tamniji, malo više treši. :)
Mnogo si se ti razmazio, znaš! :P
Turci (generalno) proizvode činele istom tehnologijom kao i pre 200-300 godina, legure se pretapaju u koritima, ručno ih kuju itd.,
pa zato i zvuče autentično. Takođe, skoro sve novije firme koje se reklamiraju kao "Made in Turkey" osnovali su bivši radnici/majstori
već dobro poznatih proizvođača. Većina njih legure ili grubo obrađene diskove dobija iz Turske, a kasnije ih mašinski obrađuju
(budžetske serije), dok one skuplje proizvode pod budnim okom njihovih majstora. Verovatno znaš da Meinl i Paiste
kupuju B20 legure od Turaka i da su im oni odradili specifikacije za jače serije. Ukratko, sa Turcima nema greške.
Sve ostalo je stvar ukusa. ;)
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Koju činelu da kupim?

Post by RLRRLRLL » December 24th, 2014, 9:35 pm

I italijani konja za trku imaju :heavy:

PRELEP RIDE :ohmy: :hail:

(Nesvakidasnji odnos velicine i tezine)

Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Koju činelu da kupim?

Post by downbeat » December 25th, 2014, 12:24 am

Dobar 'talijan.. baš fino zvuči!
..@ Goatbeard.. maza sam :-)
madjunac
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 4
Joined: January 1st, 2015, 8:22 pm
Moj Bubanj: Tama Superstar

Re: Koju činelu da kupim?

Post by madjunac » January 1st, 2015, 8:32 pm

Zdravo svima.
Prvi put postujem na ovom forumu i hteo bih da vam se svima unapred zahvalim na pomoći.
Hteo bih da kupim set činela iz Bugarske. Dvoumim se između pst7 i Xs20. Oba seta imaju 14", 16", 18", 20". Paiste su medium sve, a Sabian crash su medium thin, a ostalo medium.
Koštaju skoro isto. Oko 390€. Paiste ima bolji crash set, a Sabian hh i ride, po mom mišljenju.
Koje je vaše mišljenje?
Hvala!
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Koju činelu da kupim?

Post by RLRRLRLL » January 1st, 2015, 9:35 pm

U zavisnosti koju muziku sviras takve cinele bi trebao da kupujes. Iako su obe (i PST7 i XS20) budzet varijante ipak se razlikuju. Cinimi mi se da su xs20 tvrdje cinele. Pst7 je generalno laksa serija. PSt7 su lepog dizajna, vrlo podsecaju izgledom na 2oo2-ku, cak je i nacin izrade vrlo slican. Ja bih se odlucio za pst7 svakako, vise cenim paiste od sabiana.
Ipak xs20 je b20 legura, pa prica ide u tom smeru da su ozbiljnije, ali ipak je to budzet serija i po meni nista specijalno. Svirao sam xs20 hihat jedno vreme, nakon par meseci sam je zamenio za paiste 400 hihat koji je b8 legura i bio za zadovoljniji sa paiste-om.
Najbolje je sam da odlucis, a moj je savet da za 390 eura mozes uzeti ozbiljan set istanbula ili drugih turskih cinela sa kojima ces biti prezadovoljan. Jos jedna stvar je to sto ako ti se pst7 ili xs20 ne dopadnu neces ih lako prodati. Prosto tako je. Turci se lakse prodaju, ali ako uzmes turke neces pozeleti da ih prodas, veruj mi. Jedino sto za 390 eura neces dobiti crash 16" ako uzimas turke, jer su cene ride i hihat-a oko 150 eura po komadu. Tako da ces moci da uzmem standardan set 14, 18, 20(22) ali ja bih pre isao na tu opciju jer mozes uzeti light ride koji ces moci da koristis kao drugi crash :thumbup:
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Koju činelu da kupim?

Post by downbeat » January 1st, 2015, 9:53 pm

RLRRLRLL wrote:...a moj je savet da za 390 eura mozes uzeti ozbiljan set istanbula ili drugih turskih cinela sa kojima ces biti prezadovoljan.
..definitivno. Neces se pokajati sigurno.
Uzmi malo vremena i procackaj po internetu.. istanbul, turkish, anatolian, murat diril itd itd... vrhunske cinele.
madjunac
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 4
Joined: January 1st, 2015, 8:22 pm
Moj Bubanj: Tama Superstar

Re: Koju činelu da kupim?

Post by madjunac » January 1st, 2015, 11:02 pm

Oduvek sam voleo taj zvuk 2002 činela. I tu mi se pst7 odlično uklapa. Ali mi je ride iz tog kompleta mnogo tanka. A Xs crash su mi malo mutave.
U vezi sa Istanbul činelama: Ne sviđa mi se da koristim light ride, a još manje da je drndam kao crash. A i ostajem bez 18“ crash...
Na kraju, šta mislite, da li je ta cena od 390€ dobra, odlična ili očekivana u odnosu na naše prilike?
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Koju činelu da kupim?

Post by RLRRLRLL » January 1st, 2015, 11:13 pm

Sta znam, ja nikad ne bih kupio nove b8 cinele i platio ih 390 eura, cak i da u setu pored 14,16,18, 20 dolazi i recimo 10" splash i neka china (16"/18).
Ako ti se oduvek dopadao zvuk 2oo2-ki onda njih uzmi jer pst7 nisu 2oo2.

Sto se turaka tice i 20" medium ride se lepo crashira, a to da ride drndas kao crash nije uopste lose po cinelu...pogledaj jazz bubnjare sta rade sa njima (oni u setu i imaju samo ride-ove). To je samo prednos b20 cinela, one se jako lepo kresiraju, dok to nije slucaj sa b8 cinelama (ili je moguce kod pojedinih thin modela).
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Koju činelu da kupim?

Post by downbeat » January 2nd, 2015, 1:32 pm

Hehe..ima nas koji koristimo samo rideove kao kreševe.. b20 legura. Činjenica, ima rajdova i od b8 legure koji se mogu tako koristiti ali to je nekako mnogo glasno. Zapravo, nije toliko ni glasno nego je nekako karakter drugačiji.
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Koju činelu da kupim?

Post by Woody » January 2nd, 2015, 3:26 pm

Ja bih izbegao Xs svakako... Kao što kaže čovek u onom klipu

, b20 može da zvuči i lošije od b8, bitna je izrada, a Paiste su zaista majstori za preozbiljne b8 činele. Ako imaš mogućnost, uzmi i probaj što više različitih činela (znam, to je deo opreme najnezgodniji za testiranje), turci su takođe super, ali ni oni nisu svi isti, a ni konzistencija između pojedinačnih komada im nije jača strana. Ja sam dugogodišnji fan Paiste, ali sam takođe našao komade Anatoliana koji mi jako prijaju uhu i ruci, trebalo je samo malo vremena i probanja :thumbup:
The Sea, The Sea
madjunac
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 4
Joined: January 1st, 2015, 8:22 pm
Moj Bubanj: Tama Superstar

Re: Koju činelu da kupim?

Post by madjunac » January 2nd, 2015, 11:29 pm

Bubanj sviram amaterski. Počeo sam ponovo nakon 6 godina pauziranja (prestao sam kad su počela da mi se rađaju deca :siroma: ). Radim nekad po deset sati dnevno. Živim u Pirotu. To sve znači da od traženja i preslušavanja činela nema ništa. Treba mi neko instant rešenje. Imam kintu, nemam vremena, volim 2oo2 ceo život a ne bih da ispadnem ovca i preplatim činele. A potpuno sam ispao iz tokova kupovine tih stvari...
Mislim da ovo baca novo svetlo na moja pitanja.
Možda sad ima neko nešto da doda?
Ah, da...evo kako izgleda pst7 20" ride kao crash

Last edited by madjunac on January 3rd, 2015, 12:56 am, edited 1 time in total.
Post Reply