Zasto cinele velikih precnika?

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
filster
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 364
Joined: November 19th, 2009, 3:50 pm
Moj Bubanj: Basix Custom, Meinl HCS
Inspiracija: Dave Weckl, Srdjan Dunkic, Dragan Gaga Krstic, Amar Cesljar...
Location: Brus

Zasto cinele velikih precnika?

Post by filster » October 25th, 2011, 5:14 pm

E, ovako... Vidim da velika vecina vas sa foruma koji stvarno nesto znate o bubnjevima svira cinele velikih precnika? Provalio sam da jos NIGDE nisam video da neko svira kres cinelu '14, '15, pa cak i '16... Pa me interesuje zasto praktikujete to tako? unsure
Ja da budem iskren, imam kres '16 od kreseva i jurim da kupim '14. I da imam ne znam kol'ko love, najveci kres koji bih kupio bio bi '18-bar dok mi vi ne promenite misljenje. Ista stvar vidim i sa China cinelama, svi jure '18 i '20, niko nije pomenuo Chinu od '16....
Pa sad ja vas pitam.... Zasto to tako? :) :)
Who let the dogs out !?
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by RLRRLRLL » October 25th, 2011, 5:55 pm

Ja nisam relevantan da ti dam odgovor na tvoje pitanje, jer ja sviram dva crash-a 16", ali jedino sta bih ja imao da kazem na to je da kolege verovatno sviraju glasnu muziku pa je zbog toga i promer cinela veliki. Mozda ima i drugih razloga...videcemo.
Art, action, reincarnation...
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by Mare » October 25th, 2011, 7:26 pm

Da se dodam na post kolege iznad sa kojim sam saglasan. U mom asortimanu trenutno stoje 14";15";16";17";povremeno 18" crash(vi) i chine 16" i 18".
Pošto sviram različite vrste muzike, to mi je neki "standardni" set. Ako mi treba za glasnu svirku, onda koristim ove crash-eve sa većim prečnikom, 17" i 18" uglavnom sa kombinacijom 21" ride, 14" hi-hat i 18" china. Za klubske svirke, 12" hi-hat, 14" (povremeno 15") crash i 18" ride.
Verovatno već zaključuješ i sam, kao što reče kolega, za glasnije svirke veći promeri, za tiše svirke manji... Da ne zaboravim, jako je i bitno koje činele su u pitanju (marka, model, itd...), jer ovo sa promerima nije pravilo. Isto važi i za splash-eve i takođe za bubnjeve.
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
Nele88
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 275
Joined: August 18th, 2008, 9:29 pm
Moj Bubanj: Sonor 2007,Gibraltar,Paiste i Zildjian,VicFirth

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by Nele88 » October 25th, 2011, 7:59 pm

Po meni, veci kresevi, imaju vise namena. Za neke anplagd varijante se mogu koristiti kao ride, a i mogu da izlaze glasno ako ih raspalis, ili tiho, ako iole vladas tehnikom ,pa doziras silu primenjenu na njih. Tako da su primenjivi u svim stilovima ( naravno, i debljina utice na sve to).
Dok,uz glasnu muziku, iz iskustva, manji kresevi zvuce splash-oliko ako ih raspalis, nestanu brzo. U tisim varijantama rade posao. Ali jako malo ljudi sa ovog foruma svira, nazovi, tisu muziku. Koliko sam ja upucen.
Ja sviram u jednom jako ``glasnom`` bendu i jednom nj, tihom, polu-akusticnom. Tako sam i uvideo sve ovo, jer imam Paiste Alpha Medium od 16 i 802plus Medium-Thin od 18, i jeste ova samo 2 inca veca i jos tanja, ali jede Alficu.
:chears:
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by Matija » October 25th, 2011, 8:08 pm

Vecina crasheva je takoreci jednodimenzionalna i sluze samo za jednu do dve namene. jos ako su mali, znaci da jednostavno postoji odredjeni limit u smislu glasnoce i dinamike. Kad covek izadje da svira na ogromnu binu pred vise hiljada ljudi pocne da shvata koliki je apsurd svirati ista ispod 18". ja vec odavno ne sviram nikakve crasheve jer sam otkrio koliko je divno svirati samo rajdove. ako fino proberes dobre komade koji savrseno pasuju tvojoj svirci, tehnici i bendu, nema tog crasha koji ce moci da prismrdi takvom setupu. sa pravom tehnikom, rajd pruza neverovatno veliki dinamicki spektar. velike cinele ne moraju da budu usko vezane za glasnu svirku, samo pogledajte gomilu imena u jazzu koji isto tako sviraju samo rajdove i slozice se sigurno sa mojim stavom.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by RLRRLRLL » October 25th, 2011, 8:13 pm

Ko sto rece iskusni kolega M-a-r-e
jako je i bitno koje činele su u pitanju (marka, model, itd...), jer ovo sa promerima nije pravilo
Sto se alfi tice mislim da bilo koja cinela iz srednje klase moze da joj parira... Ja sviram Alpha Medium 16" i Meinl Classics 16 medium i classics isto tako pojede alphu....
Sto se 18" tice, moj 201 se lepo pokazao i u glasnim i u tisim situacijama, doduse to je crash\ride (meni sluzi kao ride, jer nemam 20" ride).
Last edited by RLRRLRLL on October 25th, 2011, 9:01 pm, edited 1 time in total.
Art, action, reincarnation...
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by RLRRLRLL » October 25th, 2011, 8:17 pm

@matija

Jel bi mogao da nam otkrijes svoj set up? Koji su to rajdovi koje koristis?
Art, action, reincarnation...
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by Matija » October 26th, 2011, 12:13 am

Anatolian 22" Natural Ride i Anatolian 20" Signature Groove Ride. More to come pretty soon hopefully. Na snimanju albuma pre dve nedelje sam imao ukupno pet rajdova, kacio sam to vec na temi vase slike u akciji pa moze tamo sve da se vidi.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by RLRRLRLL » October 26th, 2011, 12:18 am

:thumbup:
Art, action, reincarnation...
User avatar
filster
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 364
Joined: November 19th, 2009, 3:50 pm
Moj Bubanj: Basix Custom, Meinl HCS
Inspiracija: Dave Weckl, Srdjan Dunkic, Dragan Gaga Krstic, Amar Cesljar...
Location: Brus

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by filster » October 26th, 2011, 1:14 am

Izgleda da je do ja*a tema! lol
E, pazi sad ovamo... Prvo... Dosta toga ste napisali, ne znam odakle da pocnem, da budem iskren. K'o sto rece Nele88, kad malo bolje razmislim, skroz kapiram da kres '18. ima MNOGO VECE MOGUCNOSTI od kresa '14... Ali nisam do sad razmisljao u tom pravcu, moram priznati. A ovo sto kaze Matija jos uvek nisam iskusio... Mada, i to ima logike.... Kontam, sve sto sam gledao, nase, strano, uzivo ili na TV-u... Svi imaju velike cinele, i to je definitivno to. Na koncertu je izgleda stvarno besmisleno nositi bilo sta ispod 18-ice... Lepa tema, i interesantna su razna razmisljanja za cuti. Mislim da ce ovo da me natera da malo drugacije zamisljam svoj set up u buducnosti... Do sad mi je bilo nezaobilazno kres '14 i kres '16... Sad kontam da je to ok... Ali da mozda primamljive izgledaju ti veci promeri, a da se to tehnikom lepse svira. :thumbup: Ok, polako... :)



I da... Moram da kazem. Povezujem ovu stvar sa jos jednom... Svima je poznata razliga izmedju modela bubnjeva istih proizvodjaca sa naznakom CUSTOM, STAGE, ili STUDIO... Kontam sad da je tako i sa cinelama, za koncerte, STAGE bubanj i velike cinele. :D
I pitanje za Mareta... Nikad nisam svirao taj HI-HAT '12... Kakva je to stvarcica? Kontam da kad je odneses na svirku da je tiha i da je potreban dobar mikrofon samo za nju da bi njen kvalitet dosao do izrazaja, ili gresim? unsure
Who let the dogs out !?
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by Niki67 » October 26th, 2011, 1:49 am





User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by Mare » October 26th, 2011, 2:50 am

filster wrote:I pitanje za Mareta... Nikad nisam svirao taj HI-HAT '12... Kakva je to stvarcica? Kontam da kad je odneses na svirku da je tiha i da je potreban dobar mikrofon samo za nju da bi njen kvalitet dosao do izrazaja, ili gresim? unsure
Kolega niki67 je bio veoma blizu mog ranijeg preioda kada sam svirao Zildjian 10" S.R. Hi-hat koju sam zamenio sa Meinl 12" Byzance Traditional Mini Hi-hat. Što se tiče samog hi-hata (mislim na Meinl-ovog), da ne odvlačim temu u offtopic, mogu samo reći da mi strašno završava posao i da do sada nisam sreo bolji komad od ove što posedujem (za moje potrebe). A što se tiče mikrofona, naravno da treba dobar mikrofon, ne samo za činelu već uopšte i ne samo mikrofon, za dobar zvuk na svirci utiče mnogo stvari, naravno, mikrofon, kabal, stalak za mikrofon, mikseta, pojačala, zvučnici i najbitnije, dobar ton tehničar, itd.

Raniji period


Trenutno vozim
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
corrzika
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1122
Joined: February 3rd, 2008, 11:16 am
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Plavo
Location: Kruševac

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by corrzika » October 26th, 2011, 8:38 am

Ja inace sviram velike kresheve iz vishe razloga. Veliki kresh mogu bolje da kontrolishem nego mali. Volim da osetim da mi nesto parira. Inache malo jace udaram pa mi mali kresevi nekako ne uzvracaju udarac. Jos jedan razlog je postojan zvuk. Kad je roknem ona je tu i to traje... nesto se desilo. Volim debeo uporan ton koji veliki kresevi proizvode. Uz muziku koju sviram uklapaju se savrseno... Duze mi traju od malih promera... itd...
User avatar
filster
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 364
Joined: November 19th, 2009, 3:50 pm
Moj Bubanj: Basix Custom, Meinl HCS
Inspiracija: Dave Weckl, Srdjan Dunkic, Dragan Gaga Krstic, Amar Cesljar...
Location: Brus

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by filster » October 26th, 2011, 7:07 pm

Da, da... Da ne odvlacimo temu u offtopic. Ali se razumemo otprilike, tj. razumem te sta hoces da mi kazes... Vidis, eto jos jednog razloga za razmisljanje, kolega kaze da duze traju cenele vecih promera. ;) :thumbup:
I da dodam... Vise mi se svidja ova Meinl '12 hi-hat... :) ;)
Who let the dogs out !?
User avatar
Boris J
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 4171
Joined: October 22nd, 2007, 7:56 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Blankfile
Location: NBG

Re: Zasto cinele velikih precnika?

Post by Boris J » October 27th, 2011, 1:42 am

jednostavno vishe tona moze da bude samo dobra stvar... kao shto je matija rekao, ako imash dobru dinamiku u svirci i znash lepo da kontrolishesh chinele vece je uvek bolje...
Post Reply