Ciscenje cinela

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
salence7
Dobošar
Dobošar
Posts: 88
Joined: January 6th, 2008, 11:26 pm
Location: Beograd

lepota i sjaj :)

Post by salence7 » January 21st, 2008, 5:05 pm

Ovaj topic ima ulogu da poduči ljude koji su od skoro krenuli da koriste svoju opremu
da je pucanje činele normalna pojava. Sad dolazi ono glavno - "Šta sad s' njom?".
Kako iseći činelu, pitanje je sad :zid: ?!
...i sto se tiče održavanja, još jedna veoma bitna stvar, čime je najbolje polirati činelu?!!!
poz svima!!! :chears:
...ko je vas poznavao ni pakao mu nece tesko pasti!
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: lepota i sjaj :)

Post by Drobac » January 21st, 2008, 6:57 pm

Ja cinelu poliram Purol pastom, koja je nabavljiva u farbarama.

Kad pukne, odsecem taj deo brusilicom, malo oturpijam, pa osmirglam, prvo grubom smirglom, pa onda "vodenom".
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
toshapn
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 29
Joined: December 11th, 2007, 3:10 am
Moj Bubanj: Tama Stagestar
Location: Paracin

Re: lepota i sjaj :)

Post by toshapn » January 24th, 2008, 11:30 pm

za ciscenje probajte ovako:
1) Uzeti sirce (nije bitno koje)
2)U posudu staviti 5 kashika supenih brashna
3)Polako dodavati sirce u posudu i mutiti dok se ne napravi smesa,da bude kao pasta
4)Sundjer ili krpu u ruke,umociti i trljati

Cisti kao ludo


Ne mora bash 5 kashika brashna,zezao sam se,ali dakle napraviti smesu da bude kao pasta,ako bude previshe retko,dodati brashno i obrnuto.
User avatar
ProFTW
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2385
Joined: November 20th, 2007, 6:30 pm
Moj Bubanj: Gretch Catalina Maple, Istanbul Mehmet Samatya
Moji bendovi: Magic Audio Box
Inspiracija: Marco Minnemann, Derrick McKenzie, Mark Guiliana

Re: lepota i sjaj :)

Post by ProFTW » January 24th, 2008, 11:37 pm

stvarno!?
to neki domaci recept?
i josh bitnije koliko je to sigurno (za cinelu)?
:blink:
ka-PAU
User avatar
toshapn
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 29
Joined: December 11th, 2007, 3:10 am
Moj Bubanj: Tama Stagestar
Location: Paracin

Re: lepota i sjaj :)

Post by toshapn » January 24th, 2008, 11:54 pm

ProFTW wrote:stvarno!?
to neki domaci recept?
i josh bitnije koliko je to sigurno (za cinelu)?
:blink:
domaci recept,video na TV-u,neka emisija bila o tome kako neki likovi idu po nekim selima,i za male pare otkupljuju neko srebrno i bakarno i mesingano i bronzano posudje,veoma staro,koje ljudima camilo po nekim tavanima,crno skroz,oksidiralo,i onda likovi lepo objasnili nacin kako ciste takvo posudje,gledao to na exploreru davno,a zashto ne bi bilo sigurno za cinelu,kapiram da je sigurnije od bilo kakve hemije ili pasta i tome slicno.Ja dok sam cistio cinele cistio samo time,posle toga vlaznom krpom prebrishem i onda preko suvom i to je to,a sad ne volim vishe da mi cinele budu ciste,nego volim shtrokave cinele,bolje zvuce kad su shtrokave :thumbsup:
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: lepota i sjaj :)

Post by MarcusS » January 25th, 2008, 2:34 pm

Ja sam dao liku da mi sredi ride jer je bio UŽASNO prljav, u vreme velikih vrućina u lokalnom studiju, znj je padao na činelu, osušio se, so valjda nagrizala.

Uzeo sam ono sranje dunlop 65 - qrcu nije pomoglo, osim što se povratilo maaaaalo sjaja. Lik je ispolirao nekom pastom za poliranje (za automobile valjda) dakle KO NOVA! Ne znam koliko to hebe činelu, i iskreno spreman sam na rizik, ne verujem da je (i ako je ) činela izgubila nešto mnogo od zvuka, ali sija se kao nova. :)
Spread the word! :)
User avatar
MikePortnoy034
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 278
Joined: October 23rd, 2007, 4:49 pm
Moj Bubanj: TAMA Rockstar
Moji bendovi: Equinox
Inspiracija: Mike Portnoy, Danny Carrey, Neil Peart...
Location: Topola-Beograd
Contact:

Re: lepota i sjaj :)

Post by MikePortnoy034 » January 25th, 2008, 10:14 pm

Da li postoji neka sansa da se to odradi a da se ne skidaju slova i oznake? (Sta cu kad volim da sam fancy i da imam oznake :D )
https://www.facebook.com/pages/Equinox/69140483086
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: lepota i sjaj :)

Post by MarcusS » January 26th, 2008, 3:50 am

MikePortnoy034 wrote:Da li postoji neka sansa da se to odradi a da se ne skidaju slova i oznake? (Sta cu kad volim da sam fancy i da imam oznake :D )
Pa verovatno ima, ali onda je glupo da se cela činela cakli, sa par kvadratnih santima prljavštine. :)
Spread the word! :)
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: lepota i sjaj :)

Post by Loshme » January 26th, 2008, 1:56 pm

Meni su cinele ciste osim cresha... Kod slova ima shtroke ali okolo ne, a na kontri sam malo sjebo slova ali sam ih obicnim crnim markerom iscrtao ponovo i sve lepo
pejstova pasta je meni najbolja(zato shto ja koristim paiste) , a zildjian pasta nagriza cinele kolko dobro cisti pa kad je opet pipnes onda ostaje trag jako mastan i kad opet cisits onda skidas boju cinele ili shta vec...
:chears:
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: lepota i sjaj :)

Post by Ognjen » January 26th, 2008, 8:25 pm

Bitna stvar: svaka nova cinela ima zastitni sloj na sebi, koji sprecava oksidaciju. Zato, nikakvi abrazivi i jaka sredstva na nove cinele (ukljucujuci i ovu kombinaciju sa brasnom). Umesto toga, duni-pa-obrisi radi odlicno za malo zaprljanu cinelu, a topla (ne previse) voda i deterdzent za sudove za jace zaprljanu cinelu.
Ako je zastitni sloj vec skinut, pa se treba boriti sa oksidacijom, sem pomenutih efikasno je i ciscenje limunom. Iseces kolutic i trljas njim manju povrsinu na cineli dok je ne ocistis, pa predjes na sledecu. Uzmes novi komad limuna kad se stari previse osusi, a na kraju isperes mlakom vodom i obrises mekom suvom krpom. Treba biti svestan da ce ovakva cinela, koja vise nema zastitni sloj, da oksidira na svaki dodir prsta ako koza nije potpuno suva i cista.
User avatar
ProFTW
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2385
Joined: November 20th, 2007, 6:30 pm
Moj Bubanj: Gretch Catalina Maple, Istanbul Mehmet Samatya
Moji bendovi: Magic Audio Box
Inspiracija: Marco Minnemann, Derrick McKenzie, Mark Guiliana

Re: lepota i sjaj :)

Post by ProFTW » January 26th, 2008, 9:03 pm

mante se ljudi neznate vi shta su muke...

kao shto sam vec negde pomenuo ja sam inace originalno bio (I OSTAO!) trubac. Ako mislite da je ciscenje cinela zajebano, grdno se varate...
cinela kao tanjir, varijanta "sipas i ne mislis", dok sa druge strane, trubu kao da je neko namerno projektovao da bude sto teza za ciscenje.

ovi delovi rezonatora, ajd' josh nekako ali kad se stigne do ventila, e tu treba imati skilla...
ako jhe neko to ikada radio, znace o cemu pricam... unsure
ka-PAU
User avatar
pedja_gumeni
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1359
Joined: October 30th, 2007, 11:28 am
Moj Bubanj: Sonor, Mapex, Pearl, Zildjian, Paiste, Gibraltar
Moji bendovi: Me Gusto Bend, Ground Zero
Inspiracija: Kai Hahto
Location: Novi Sad Liman 1
Contact:

Re: lepota i sjaj :)

Post by pedja_gumeni » January 28th, 2008, 10:14 pm

hahahaha lol nisam radio to nikada, ali mi je savrsheno jasno o chemu prichash....


Jbg ja chinele ochistim jednom dok ih imam, tako da u proseku dva puta sviram na chistoj chineli dok joj je radnog veka :D
WWW.MEGUSTOBEND.COM
User avatar
Inngwar
Dobošar
Dobošar
Posts: 104
Joined: October 22nd, 2007, 9:24 pm
Moj Bubanj: Roland TD-9
Moji bendovi: ...Zygote...
Inspiracija: Gavin Harrison, Danny Carey
Location: Novi Beograd

Re: lepota i sjaj :)

Post by Inngwar » February 23rd, 2008, 1:42 pm

@ Fiery

Aha ok, da li i sredstva proizvodjaca cinela skidaju taj zastitni sloj?

Ja iskreno nemam pojma cime i da li je uopste moj hi hat ciscen posto je polovan. Kapiram da nije posto mu ne fale oznake + je onako malo zaprljan, a kao relativno je nov... Probao sam kombinaciju sa toplom vodom i deterdzentom ali ne ide, pa sam mislio da mozda probam sa Zildjian-ovim sredstvom za ciscenje...
To the question "What do you tell people about yourself when you want to impress them?" "Hey I suck really good cock!"

Mike Patton
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: lepota i sjaj :)

Post by Ognjen » February 29th, 2008, 2:55 pm

Zildjian pasta skida, to je prakticno polir pasta. Paiste tecno sredstvo je vrlo blago i ne unistava zastitu ali nisam probao pa ne znam koliko je efikasno. Sabian bi isto trebalo da ima relativno blago sredstvo, ali treba proveriti.

Preporucujem ti da probas WD-40 ako ga imas pri ruci, ume da bude efikasan.
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: lepota i sjaj :)

Post by alexa » March 3rd, 2008, 9:50 pm

Ja sam koristim Paiste-ovo sredstvo za čišćenje, tačnije imam ga još malo ovde al čini mi se da mu je istekao rok pošto smrducka :P Paiste Cleaner u narandžastom pakovanju je dosta jak što pokazuje i činjenica da kada ga sada otvorim vidi se da se na nekim delovima pasta skorila kao kreč. U svakom slučaju odlično radi posao, takođe sam fensi i volim sjaj i čistu činelu ali sam brzo shvatio da je to neisplativo. Inače Piste sredstvo je sklono skidanju markera sa činele, naravno zavisno od toga koja je činela u pitanju, Zidjian ima loše markere pa je njih baš skidalo, Pasite onako, ne treba baš jako trljati po markerima i neće biti mnogo problema, Sabian recimo je jedva takao! Još jedan razlog što volim Sabian: jaki markeri :D

Postoji još jedna Paiste tečnost koja je upravo protiv oksidacije. Paiste Protector dolazi u plavom pakovanju identičnom kao i Paiste Cleaner. Još lepo miriše tako da pored izvanrednog sjaja i blistavosti dobijate i supermirišljavu činelu :cvike: Kakav sam Teleshop reklamer aa :D
Zlo i napoako...666, 999
Post Reply