Ciscenje cinela

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
ProFTW
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2385
Joined: November 20th, 2007, 6:30 pm
Moj Bubanj: Gretch Catalina Maple, Istanbul Mehmet Samatya
Moji bendovi: Magic Audio Box
Inspiracija: Marco Minnemann, Derrick McKenzie, Mark Guiliana

Re: Ciscenje cinela

Post by ProFTW » March 30th, 2011, 9:59 am

SLANINA wrote:
necim sto bi je stitilo od korozije (tacnije oksidacije, korozija je prejaka rec u ovom slucaju)
tacno tako, moja greska, a sto se tice ovog drugog metoda (montiranja na elektro motor, cirkular ili sta vec...) probao sam nesto slicno, naime napravio sam alat (filcani tockic oko 8cm u precniku) koji sam montirao u busilicu, cinelu namazao pastom za fino poliranje i napravo skoro brilliant finish od sasvim tamne cinele :D , ALI.... vrlo brzo su cinele pocele da gube sjaj a onda se pojavio jedan malo veci problem, pocele su i da pucaju, i to ne samo po obodu vec i pored zvona, tako da sada cekeju na reciklazu sledece cinele

16" K Dark Crash Thin (samo sto mi srce nije stalo kad sam video da je pukla)
13" Azuka Latin Crash
17" A Zildjian Medium Thin Crash
15" Masterwork custom crash
zakljucio sam da sam ih pregrejao kada sam ih cistio(trenje) i mozda tako raskalio ili sta vec da je legura omeksala ili postala previse kruta pa zbog toga
pucaju ( voleo bih da nisam upravu jer od tada nisam ocistio ni jednu cinelu, nekoliko godina, i sad izgledaju kao da ce pecurke da porastu na njima, strasno... ali nijedena mi vise nije pukla, a ove cetiri sve za manje od godinu dana)

Sta da radim? Ovako vise ne ide, stvarno su mnogo prljave i rucno trljanje ne dolazi u obzir, mislim da bi mi za ride 20" trebalo nekoliko dana rucnog poliranja po vise sati dnevno sto bih mojim alatom postigao za 10 min
Ih vi mladi biste sve na brzinu. U moje vreme...
:lololol:
Shalim se, kontam da ti nije verovatno isplativo da drkas oko tih cinela, ali ne verujem da ce ti trebati vise od 2 sata rucnog ciscenja - ta se prljavstina relativno lako skida... Sto se tice te tvoje sprave, tesko da si pregrejao cinele; pre ce biti da si im tim sredstvom skinuo zastitni sloj jer je bilo prejako. Ja sam kupio sad taj narandzasti Paiste Cleaner koji je mogu ti reci dosta blag, a i u njegovom uputstvu pise da ako posle ciscenja naglo krenu da menjaju boju da je to onda zbog toga sto je ostao bez zastitnog sloja. Uglavnom, ja bi toj tvojoj makini dao jos jednu sansu, ali uz promenu hemije. Cisto informacije radi - ja sam tu paistovu pastu ( lol ) uzo za 800 din :thumbup:
ka-PAU
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Ciscenje cinela

Post by Loshme » March 30th, 2011, 11:59 am

joooooj, steta cinela... :(((

ne treba ti ceo dan za ride, treba ti desetak minuta, a mozda i manje. :) uzmi tu paiste pastu, imas na njoj info kako da ocistis i to je to. ide brzo.

inace, ja svoj a custom crash koji sam kupio pre jedno 2 godine (brilliant finish) je samo malo potamneo (nema neke shtroke, fleke i ne znam ni ja sta), a nisam ga nikada cistio, a moram da napomenem da je bio na svirkama, sto kod mene sto kod drugih ljudi... sto vise cistis cinele, to ce se brze hvatati stroka i ta bolest nikada ne prestaje :) barem sam ja tako skapirao... nesto sam se raspisao
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Ciscenje cinela

Post by Niki67 » March 30th, 2011, 12:10 pm

SLANINA wrote:zakljucio sam da sam ih pregrejao kada sam ih cistio(trenje) i mozda tako raskalio ili sta vec da je legura omeksala ili postala previse kruta pa zbog toga
pucaju
Moguce je-Ja sam probao takodje na busilici-primetio da se cinela moze mnogo zagrejati i na vreme odustao.
Za nekoliko minuta postaje vrela!!!
Mora da si preterao lol
User avatar
SLANINA
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 4
Joined: October 6th, 2008, 12:11 am
Moj Bubanj: Yamaha Maple Custom
Antiko snare drum

Re: Ciscenje cinela

Post by SLANINA » March 30th, 2011, 2:09 pm

Ih vi mladi biste sve na brzinu. U moje vreme...
zahvaljujem na o ovome mada nisam tako mlad, mislim da sam sa stariji od vecine forumasa lol , samo volim da se druzim sa mladim ljudima, a to sto ispod mog nadimka pise "bubjar pocetnik" je zbog moje naktivnosti na forumu. Mislim da cu probati opet sa mojom spravicom ali cu smanjiti broj obrtaja, usporiti malo, a zatim cu tretirati cinele kao sto

Code: Select all

niki67
preporucuje Paiste Cymbal Protektor-om ili nekim slicnim preparatom. Ima li neko jos neki predlog mislim na zastitni sloj?
User avatar
ProFTW
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2385
Joined: November 20th, 2007, 6:30 pm
Moj Bubanj: Gretch Catalina Maple, Istanbul Mehmet Samatya
Moji bendovi: Magic Audio Box
Inspiracija: Marco Minnemann, Derrick McKenzie, Mark Guiliana

Re: Ciscenje cinela

Post by ProFTW » March 30th, 2011, 2:46 pm

milsim da je i meinl imao nesto slicno, mada nisam siguran. ti pajstovi proizvodi su ti po meni najbolje resenje :)
ka-PAU
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Ciscenje cinela

Post by MarcusS » March 30th, 2011, 3:23 pm

Spojene teme, postojala je tema o ovome na drugoj strani i imala je 7 strana. :)
Spread the word! :)
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Ciscenje cinela

Post by Niki67 » March 30th, 2011, 3:30 pm

MarcusS wrote:Spojene teme, postojala je tema o ovome na drugoj strani i imala je 7 strana. :)

Thanks MarcusS :)

Ja trazio pre postovanja ali nisam nasao(znam da je bilo negde)-spavam! :sleep:
Vladenko
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 14
Joined: December 18th, 2008, 1:40 pm
Moji bendovi: Tetrapank
Inspiracija: Bonham, Mitchell, Smith, Ramone

Re: Ciscenje cinela

Post by Vladenko » May 4th, 2011, 5:03 pm

kako da skinem lepak od nalepnice koja je bila na čineli? probao sam sa deterdžentom za sudove i sunđerom ali nisam uspeo, samo sam je sjebao jer sam debil ribao sa onom zelenom stranom sunđera :zid:
Činela je skoro nova, malo korišćena pa ne znam u koju kategoriju spada, pošto sam čitao početne postove pa ne znam šta se podrazumeva pod novom, da li baš baš nova ili može i ova moja da se svrsta u tu kategoriju? Da li će joj nešto biti, pošto sam koristio sunđer i deterdžent i isprao mlakom vodom, i šta se podrazumeva pod oksidacijom, pojava zelenkastih naslaga (patina)?
Hvala unapred!
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Ciscenje cinela

Post by Niki67 » May 4th, 2011, 6:09 pm

Pojava zelenkastih naslaga (patina)
nastaje upravo od vode i vlage.
Zato pod hitno kupi adekvatno sredstvo za ciscenje dok ta ogrebotina od sundjera nije uzela maha-posle je sve uzalud.
Naravno ogrebotina ce ostati trajno-tu vise nema leka.
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Ciscenje cinela

Post by Goatbeard » May 4th, 2011, 6:49 pm

@ Vladanko
Važi za B8 bronzu,tradicionalni finiš.Nisam siguran za brilliant,tj. 'ogledalo' finiš.

Iscedi pola limuna u 3-4dl vruće vode,dodaj malo tečnog deterdženta za sudove
(nikako abrazivna sredstva za odmašćivanje!) i nekoliko puta natrljaj sunđerom na tom mestu. Onda uzmeš žicu za pranje sudova i lagano grebeš duž linija,ne brini ne ostaju tragovi.

*** Savet koji sam dobio od lika koji pravi činele i gongove od bronze (takođe važi za B8 bronzu). Posle čišćenja limunom i deterdžentom i sušenja, polirajte mešavinom lanenog ulja i pčelarskog voska. Ili jednim od ta dva,koje nađete. Po njegovim rečima to će je duže 'držati' od regularnih sredstava mada problem sa bronzom uvek vreba,nema trajnog leka.
Nadam se da će pomoći,ja sam nedavno sredio Sabian B8 ride na ovu foru i 90% fleka je nestalo. Nisu one od pečenja i sarme koje mi je kolega tezgar-prvi-vlasnik ostavio u amanet. :svinja:
:chears:
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
casualdrumer
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 227
Joined: April 23rd, 2009, 5:57 pm
Moj Bubanj: Sonor F507-Paiste
Inspiracija: Dave Weckl,Mike Johnston,Steve Gadd,Yoyo Mayer
Location: Zrenjanin

Re: Ciscenje cinela

Post by casualdrumer » May 4th, 2011, 9:28 pm

"polirajte mešavinom lanenog ulja i pčelarskog voska." ili tovat mast kako je meni ranije objasnjeno u ovoj temi.
Ovo pod obavezno .. Ja sam manje vise upropastio svoju cinelu igrajuci se BAS sa kiselinama.
Bila to limunska ili sircetna.
"They always say time changes things, but you actually have to change them yourself."
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Ciscenje cinela

Post by Goatbeard » May 5th, 2011, 8:46 am

Zavisi i od toga da li je zaštitni sloj oštećen ili nije. Veoma je bitno da se činela DOBRO
osuši mekom krpom (2-3 puta). Naravno da je najbolje kada nema potrebe za ovim
intervencijama.Suva krpa je najbolja zaštita,sve ostalo su vanredne situacije. ;)
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
casualdrumer
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 227
Joined: April 23rd, 2009, 5:57 pm
Moj Bubanj: Sonor F507-Paiste
Inspiracija: Dave Weckl,Mike Johnston,Steve Gadd,Yoyo Mayer
Location: Zrenjanin

Re: Ciscenje cinela

Post by casualdrumer » May 5th, 2011, 4:24 pm

Posle sam primetio da se radi o razblazivanju sa vrucom vodom sto je susta suprotnost od onog sto sam ja uradio.
"They always say time changes things, but you actually have to change them yourself."
Vladenko
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 14
Joined: December 18th, 2008, 1:40 pm
Moji bendovi: Tetrapank
Inspiracija: Bonham, Mitchell, Smith, Ramone

Re: Ciscenje cinela

Post by Vladenko » May 5th, 2011, 5:19 pm

@Goatbeard konkretno radi se o Zildjian A custom rezo hi-hatu, tako da nije B8, a finiš je i traditional i brilliant (ako sam dobro razumeo).
Kako da znam da li je zaštitni sloj oštećen ili nije?

@niki67 u kom smislu će ogrebotina uzeti maha? pojavljivaće se patina?

meni u principu smeta samo taj lepak koji je ostao od nalepnice i na njega se skuplja prašina, inače ne praktikujem čišćenje i lickanje :)

Hvala svima na odgovorima.
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Ciscenje cinela

Post by Niki67 » May 5th, 2011, 6:02 pm

@niki67 u kom smislu će ogrebotina uzeti maha? pojavljivaće se patina?
Naravno ako ne ocistis i zastitis!
Sve te ogrebotine vremenom menjaju boju-sad se vide kao risevi-ali kontakt sa vlagom dovesce do toga da sve to potamni i na kraju pozeleni.Ako tako stoji dugo pa se resis nekad da cistis-ispod toga bice kao korozija i neces moci ocistiti nikako.
Zato bolje na vreme kupi ono sto vec postoji i sto radi posao kako treba(ne treba izmisljati vrucu vodu bez bojlera kad su ljudi izmislili)i ocisti lepo cinele-nanesi zastitni sloj i uzivaj.
Cistis redovno cinele ( na svakih 5-6 meseci ) ako ih koristis stalno, i na taj nacin nikad neces dozvoliti da se urnisu.
Bice uvek kao nove :)


Ja imam Zildjian K Brilliant finish i koristim ovo

Image

Postoji jos jedna verzija za druge Zildjian cinele.

Evo kako izgledaju neke cinele posle ciscenja pa ti odluci sam

Image

Image


Prilikom ciscenja pazi na logo-moze se skinuti(3-4 ciscenja i nema ga vise)-zalepi nesto preko.

I jos nesto:Miris iz ove bocice ubija(nesto slicno amonijaku) pa je najboolje na terasi ili na otvorenom da ne usmrdis sobu :P
Post Reply