Činele, održavanje i zaštita...

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Činele, održavanje i zaštita...

Post by MarcusS » October 25th, 2007, 2:26 am

Voleo bi da iskusniji predoče načine da ovim skupocenim stvarčicama, a jako fragilnim, produžimo vek trajanja uz pravilno rukovanje i pravu preventivu.

Moj prvi komplet je bio planet Z, kad je pukao crash, primetio sam da je pukao na još 5, 6 mesta, na nekim od njih jako malo. Međutim, i tako iseckana daje solidan trash zvuk, u najmanju ruku dovoljan za probe. Sviranje sa 1 krešom, meni barem, nema smisla. Inače, ja spadam u "udarače", ne štedim ni malo ni snagu ni činele :D, no pošto sam skoro uzeo ZBT crash Zidjanov, na koga po netu dosta kukaju da je krhk, moraću da se smirim malo..

Predajem vam reč :)
Spread the word! :)
User avatar
sinnerboy
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 25
Joined: October 27th, 2007, 10:13 pm
Location: nigdjezemska
Contact:

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by sinnerboy » October 29th, 2007, 11:07 am

ajme planet Z...ja ih imam dva s tim da je jedan nakon pucanja srezan sa 16 na 12 cola i dobro zvuči...isti problem - hard hitter...sad uzimam Istambul Samataya pa ću vidjeti kako se ponaša... :thumbsup:

ZBT? što ne uzmeš ZXT ili ZXT rock? kontam da bi ti više pasale...zvuk a i izdržljivost... :wink:
Strah ili strepnja,kradem ti misli,radim protiv sebe
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by MarcusS » October 30th, 2007, 3:07 am

Nije ih bilo, u nekom cenovnom rangu koji sam bio spreman da izdvojim, ovaj je bio naj...

Uskoro ću pazarim Paiste 16" 201 (mislim da je 201, nisam siguran) crash za nekh 50ak jura, odličan je za te pare.
Spread the word! :)
User avatar
sinnerboy
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 25
Joined: October 27th, 2007, 10:13 pm
Location: nigdjezemska
Contact:

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by sinnerboy » October 30th, 2007, 8:52 am

201 - za te novce odlična činela...ja sad pucam na spiku da imam dva seta - jedan za probe i jedan za liveove...za live neke jače, za probe su dobre i ove stare... :P
Strah ili strepnja,kradem ti misli,radim protiv sebe
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Drobac » October 30th, 2007, 12:46 pm

MarcusS wrote:Nije ih bilo, u nekom cenovnom rangu koji sam bio spreman da izdvojim, ovaj je bio naj...

Uskoro ću pazarim Paiste 16" 201 (mislim da je 201, nisam siguran) crash za nekh 50ak jura, odličan je za te pare.
S obzirom da jako udaras, menjaces je za godinu dana, ali ima jako dobar odnos cena-kvalitet i solidan zvuk.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by MarcusS » October 30th, 2007, 12:56 pm

Drobac wrote:
MarcusS wrote:Nije ih bilo, u nekom cenovnom rangu koji sam bio spreman da izdvojim, ovaj je bio naj...

Uskoro ću pazarim Paiste 16" 201 (mislim da je 201, nisam siguran) crash za nekh 50ak jura, odličan je za te pare.
S obzirom da jako udaras, menjaces je za godinu dana, ali ima jako dobar odnos cena-kvalitet i solidan zvuk.
Kontam, ali za godinu dana ću se iskobeljam sa lovom, biću sa više iskustva koje će mi omogući da činela traje duže, pa će biti lakše investirati u nešto bolje :)
Spread the word! :)
User avatar
pedja_gumeni
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1359
Joined: October 30th, 2007, 11:28 am
Moj Bubanj: Sonor, Mapex, Pearl, Zildjian, Paiste, Gibraltar
Moji bendovi: Me Gusto Bend, Ground Zero
Inspiracija: Kai Hahto
Location: Novi Sad Liman 1
Contact:

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by pedja_gumeni » October 30th, 2007, 1:02 pm

Ja sam na zalost bio majstor za lomljenje chinela iskljuchivo zbog jakog udarca, ali moram da vam skrenem ogromnu paznju na temperaturu prostorije gde vezbate, tj gde imate probe...Chinele postanu ekstremno krhke kad se smrznu i pucaju vec posle jedne probe, recimo ulogu igra i put dok idete na probu (ako drzite i nosite chinele u torbi a napolju jako hladno), to sam shvatio zato shto, pored jakog udaranja kod svake puknute chinele je bilo hladno vreme....Naravno kvalitet proizvodjacha i serije je vrlo bitan faktor u prichi.
WWW.MEGUSTOBEND.COM
User avatar
brainsaladsandar
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 504
Joined: October 22nd, 2007, 4:42 pm
Moj Bubanj: Mapex M Birch, Sabian, Tama Pedals
Moji bendovi: Burning Circle
Inspiracija: N. Peart, M. Portnoy, N. McBrain, C. Palmer
Location: Ruma
Contact:

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by brainsaladsandar » October 30th, 2007, 3:48 pm

prošle zime sam redovno nosio činele, stalke i pedale na probu, ali nisam počinjao dok se ne stabilizuju sa temperaturom u sobi za probe gde je bilo fino toplo, takođe nisam ni nameštao pedalu dok se ne osuši od kondenzata
http://www.burning-circle.com
User avatar
pedja_gumeni
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1359
Joined: October 30th, 2007, 11:28 am
Moj Bubanj: Sonor, Mapex, Pearl, Zildjian, Paiste, Gibraltar
Moji bendovi: Me Gusto Bend, Ground Zero
Inspiracija: Kai Hahto
Location: Novi Sad Liman 1
Contact:

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by pedja_gumeni » October 30th, 2007, 4:01 pm

Nekada ti vreme ne dozvoli da sachekash, tada se i desi sr*nje... :cekic:
WWW.MEGUSTOBEND.COM
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Drobac » October 30th, 2007, 6:07 pm

pedja_gumeni wrote:Ja sam na zalost bio majstor za lomljenje chinela iskljuchivo zbog jakog udarca, ali moram da vam skrenem ogromnu paznju na temperaturu prostorije gde vezbate, tj gde imate probe...Chinele postanu ekstremno krhke kad se smrznu i pucaju vec posle jedne probe, recimo ulogu igra i put dok idete na probu (ako drzite i nosite chinele u torbi a napolju jako hladno), to sam shvatio zato shto, pored jakog udaranja kod svake puknute chinele je bilo hladno vreme....Naravno kvalitet proizvodjacha i serije je vrlo bitan faktor u prichi.
Ne pricaj mi nista o cinelama, ni sam ne znam koliko sam ih se namenjao. :cekic:
Taman skupim neku kintu za jos jedan crash ili chinu i ode mi crash. Stalno sviram sa 3 cinele (hi hat, crash i ride), osim kad Brainsaladsander bude dobar da mi pozajmi svoje za svirku. :zuba:

E, da i cinela hoce da pukne i od loseg stalka. To sam iskusio.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
pedja_gumeni
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1359
Joined: October 30th, 2007, 11:28 am
Moj Bubanj: Sonor, Mapex, Pearl, Zildjian, Paiste, Gibraltar
Moji bendovi: Me Gusto Bend, Ground Zero
Inspiracija: Kai Hahto
Location: Novi Sad Liman 1
Contact:

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by pedja_gumeni » October 30th, 2007, 6:17 pm

Drobac wrote:E, da i cinela hoce da pukne i od loseg stalka. To sam iskusio.
Ima smisla totalno...
Ja sam svirao na 4 (hi-hat, crash, ride, china) dosta dugo, sada na pet (plus splash) , bice uskoro 7 (plus josh jedan splash i crash)
ali su mi dve pukle pa moram malo da ih secnem, i to tachno pre dve nedelje u novoj prostoriji u kojoj taj dan nije radilo grejanje... :zid: :cekic:
WWW.MEGUSTOBEND.COM
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Ognjen » November 23rd, 2007, 6:33 am

Cinela ce da pukne i od loseg udaranja, i vise nego od jakog udaranja. Ono, nikad pravo po ivici, vec sa strane da se "dokaci" i slicni saveti.
Dobri ovi saveti za temperaturu, bas cu da pocnem da vodim racuna.
User avatar
ProFTW
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2385
Joined: November 20th, 2007, 6:30 pm
Moj Bubanj: Gretch Catalina Maple, Istanbul Mehmet Samatya
Moji bendovi: Magic Audio Box
Inspiracija: Marco Minnemann, Derrick McKenzie, Mark Guiliana

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by ProFTW » November 23rd, 2007, 1:14 pm

ja skidam svoje cinele svaki put i drzim ih u torbi, s' obzirom da se svaki drugi dan sviramo (zajebavamo) kod nekog, a i plus (sad tek skontao) nisu izlozene naglim padovima temperature.... :zuba:
ka-PAU
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Miron » March 4th, 2008, 10:58 am

Ja sam imao zbt 14" i pukla mi je posle 2 godine....sto me je ubilo u pojam jer sebe nisam smatrao krljachem...ali sad mi je lakse kad prochitah da su lomljive...
Sto se tiche tipa svirke mislim da tehnika kojom se svira kresh igra ogromnu ulogu u dugotrajnosti cinele...Karlo me je uvek savetovao da kresh ne treba udarati direktno, vec kruznim zamahom, em dobijes bolji zvuk, em iskontrolisaniji em cinela duze traje...a to mi je potvrdio i Vlada Migric, koji svira prilichno snazno, ima odlichnu groovchinu, a ima a custome 15" jos od 93 godine...
Nego htedoh da vas pitam gde bih mogao da isechem cinelu tako da joj smanjim prechnik. Karlo mi je dao neki njegov paiste 2002 stari koji je bio puknut i isechen na jednom delu, ali je po obodu bio udaren na drugom, i sad posle 2 godine mog sviranja tog kresa bas tu gde je bio udaren je pukao...ja bih sada tu cinelu isekao tako da joj skratim pracnik za nekih 5 cm, taman da i onu staru isekotinu odstranim, a ne znam gde bih to u Bg-u mogao da uradim pa ako je neko to vec radio, ili ima neku bolju ideju bio bih mu zahvalan...
Pozdrav
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Drobac » March 4th, 2008, 1:29 pm

Vidi ako ima negde neki metalostrugar. Ja sam to radio, ali preko caleta od nekog lika u garazi za rumskog saobracajnog prevoznika.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Post Reply