Činele, održavanje i zaštita...

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
ProFTW
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2385
Joined: November 20th, 2007, 6:30 pm
Moj Bubanj: Gretch Catalina Maple, Istanbul Mehmet Samatya
Moji bendovi: Magic Audio Box
Inspiracija: Marco Minnemann, Derrick McKenzie, Mark Guiliana

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by ProFTW » May 10th, 2008, 6:09 pm

indeed! :chears: :dajvops:
ka-PAU
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Loshme » May 10th, 2008, 6:29 pm

hehe :)
User avatar
shlija
Dobošar
Dobošar
Posts: 57
Joined: October 27th, 2008, 3:00 pm
Moj Bubanj: Pearl vision birch/Zildjian Acustom Kcustom
Location: Dublin IE
Contact:

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by shlija » October 28th, 2008, 2:51 pm

posle svake probe/svirke, sednem lepo i dok je taze ocistim sve cinele od tragova znoja, strokice sa palica ili cega vec. suva krpa, hu hu i gotovo za petnajs minuta. cinele koje imam preko 6 godina izgledaju ko nove. svi mi se smeju, al ja imam ciste cinele, prc. mora se ceni oprema!
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Goatbeard » May 30th, 2013, 2:31 pm

Uh bre,sto se ubajatila tema!

^ Tako se to radi! :thumbup:

Mislim da sam naleteo na meni nepoznat problem pa bih zamolio za 'iskusan' odgovor.

U subotu uvece po zavrsenoj probi skinuo sam oba kresa i rajd i spakovao ih u torbu. Ostavio da leze u horizontali,nista ne naleze na torbu odozgo niti zulja sa donje strane.
Iskreno,nisam ih skidao sa stalaka oko 3 meseca jer svaki drugi dan sviram u proseku a i nemam naviku. Pomenucu i da ne koristim gornje filceve i nicim ih ne stezem - volim da plivaju.

Sinoc odem na solo partiju,odradim sve pripreme rutinski i na prvim taktovima ukapiram da mi rajd zvuci mekse,vise prosipa zvuk.
OK opusten sam,pomislih ali nesto mi i dalje ne zvuci normalno. Krenem da ga kresujem a on oho-ho mekse zvuci! Uzmem tvrdje palice - nije to to!
Setim se kreseva,lagano zapocnem roll,pingove tamo-ovamo,kres lagano,jace - sve meko,losiji attack,sporiji odziv!
Popizdim naravno,odem po pljuge i pivo i odmorim usi sat vremena. Krenem ponovo - i ista prica,kao da nisu te cinele od pre 5 dana!?
Oko pola sata sam jos gubio zivce,ostavio ih na stalcima i izleteo napolje.

Sta se dodjavola desava?! Da li je toliko drastican zamor materijala da posle 4-5 dana lezanja u torbi potpuno promene zvuk? Nisu cak isti brendovi ni godiste - 18" medium crash je Paiste PST 5 (avgust 2008),18" thin crash (ista serija,jun 2009) i ride je neka stara 20" Sabian B20 legura koju sam kupio 2006. Svirao je do 2010. aktivno a poceo ponovo od pre 6-7 meseci, mozda jednom sedmicno.
To me totalno zbunilo jer je lezala i ranije ali nisam primetio toliko drasticne razlike!?!

Da li je to nagovestaj pucanja usled zamora materijala,trajna promena sonicnih karakteristika ili nesto trece?
Da li je nemarno drzati cinele na stalcima toliko dugo? Bas sam zbunjen + trenutno svorc za bilo kakve novotarije. :sad:

Ipak gajim nadu da bi veceras moglo biti ok.
Raport sledi!

P.S. Ne,nisam odlepio,gandzu i sl. ne konzumiram,dosao sam odmoran i nisam razbijac - godista cinela dovoljno govore.
:P
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Boris J
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 4171
Joined: October 22nd, 2007, 7:56 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Blankfile
Location: NBG

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Boris J » May 30th, 2013, 11:05 pm

pa pazi, nisi morao biti izgudran ni pijan da ti prosto taj dan malo drugachije zvuche... ali kapiram da je stvar samo do utiska... mislim, da ne kazem "istripovao si se" :) ali javi nam definitivno rasplet ove misterije, zainteresovan sam :D
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by RLRRLRLL » May 31st, 2013, 12:30 am

Ono sto meni pada na pamet je da si MOZDA navikao da ih cujes kroz distorziju i basove te sada kad si bio solo nije bilo sta da im smeta tj da ih "gusi" pa si cuo sve frekvetne opsege pogotovo one visoke te ti se cini kao da su "mekse". Svakako deo tih frekvencija pojede dist i bas, pa eto mozda tu lezi resenje...
Sa druge strane cinele se svakako menjaju sa gadinama, pa opet MOZDA PST5 serija tako reaguje na starenje i sviranje.
Javi sta se desava :chears:
Art, action, reincarnation...
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Niki67 » May 31st, 2013, 1:37 am

@ Goatbeard ja bih ti rekao da se ne zanosis mnogo.....lepo ti ljudi kazu :D
Sve to sto su naveli moze da bude a moze i to da si jednostavno tog dana ustao na levu nogu(sto bi se reklo) i tako cujes.
Da ne filozofiramo mnogo-moze biti i vazdusni pritisak-dan ili noc-sve to utice na senzibilitet.
E,sta se sve meni dogodi ili sta sve cujem ili ne cujem ili mi se cini......bolje da ne pricam pomislice neko da sam lud :)
Sve to sto dozivljavas je normalno za coveka i ljudsko uho-ali za cinele ne brini one sigurno nisu problem 100%!

Kad sam poceo da citam tvoj post odmah sam pomislio sad ce u nastavku..."neko ti seo na cinele" pa je neka pukla ili tako nesto pa si primetio kasnije tokom svirke ali ovo je zanemarljivo.
Sutra kad sednes da sviras bice neki novi dozivljaj i neka druga prica.Sve ovo i sam znas zato udri brigu na veselje! :drummer:
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Goatbeard » May 31st, 2013, 11:10 am

Hahaaa,znao sam da cete me ono-kao-malo... :P

Dakle,delimicno ste/sam u pravu.

@ Boris J - Pomalo :D , citaj nastavak.

@ RLRRLRLL - Nije slucaj, bio sam sam. Sve sto si rekao stoji ali u toj prostoriji vezbam od 2003. i prilicno dobro poznajem razne akusticno-muzicke 'situacije'. Izgleda je tvoja pretposlednja recenica bliza istini.
:thumbup:

@ Niki - Moze biti brate ali sam prilicno cool i odmoran otisao da sviram. Cak je bilo i pristojno vreme - oko 19h. Godine?
:wacko:
BTW Nik,da li vi Supermoderatori uredjujete forum dok letite ili to radite telepatski sa probe? :P

E sad ozbiljno. Juce sam pozurio da pre probe ispitam teren i ukratko - ride je ok,kresevi nisu. Ustvari,thin crash 18" je definitivno promenio zvuk,medium je malo omeksao ali ne toliko. Medjutim...

Basadzija je odmah provalio zvuk i pitao gde je pivo za prinovu?! Kad sam mu ispricao sta se desilo,rekao mi da sam budala! Eto kakva je omlatina danas!
Inace, vec 4 godine sviramo zajedno u istoj prostoriji i konjina (hahaa,milo za drago!) ima prilicno naostren sluh,gitarista takodje. Znaci - nisam totalno odlepio,samo malo.
:wacko:

I tako,ako je neko zainteresovan za Paiste PST5 18" CUSTOM thin crash (patent pending),moze da dobaci PM. :whistle:

P.S. Ponovicu pitanje iz OP: Koliko cesto skidate vase pite sa stalaka? Da li je nemar drzati ih npr. 2 meseca na stalcima i koliko to utice na performanse?
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Niki67 » May 31st, 2013, 12:32 pm

Ja sa tobom zavrsavam svaki vid konverzacije :P
Ovde si me u jednoj recenici totalno zbunio-ostao sam bez texta!
Dal' je to bilo slucajno ili ne ja ne znam ali........nesto si pogodio ili si saznao,a kako to mi nije jasno.... :ohmy:
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by downbeat » May 31st, 2013, 1:58 pm

mali oftopik. :blush:
Basadzija je odmah provalio zvuk i pitao gde je pivo za prinovu?! Kad sam mu ispricao sta se desilo,rekao mi da sam budala! Eto kakva je omlatina danas!
.

Poslji ti ovu sliku basadziji.. :) ili klavijaturisti, ako imas.

Image
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by downbeat » May 31st, 2013, 2:09 pm

Brines me brate :) ... prvo vanzemaljci, sad ovo sa cinelama.. sta je slijedece.. vanzemaljac sjeo na cinelu (ili je uzimaju po noci i vrse eksperimente-pocni ti stavljati filceve i one vijke :D )..ili bas bubanj zvuci kao dobos?! :D

Kapiram o cemu pricas ali i ja mislim da ti se cini...da, cinela mijenja zvuk, ali cisto sumnjam da se to moze desiti tako naglo.
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Goatbeard » May 31st, 2013, 2:55 pm

downbeat wrote:Brines me brate :) ... prvo vanzemaljci, sad ovo sa cinelama.. sta je slijedece.. vanzemaljac sjeo na cinelu (ili je uzimaju po noci i vrse eksperimente
@ Downbeat - Hmmm,nisam razmatrao tu opciju?! :D
Obe su postepeno menjale zvuk,valjda je to normalno narocito za ekonomske klase, ali da - pomenuta je naglo izgubila recimo 20-ak % u kvalitetu. Attack je otupeo,sporiji je odziv i to je to. Sustain/decay su, izgleda mi, isti. Iskreno,ocekujem da uskoro pukne,najvise mi na to lici.
E sad,zasto tako naglo,to je stvarno rebus?
Verovatno bi se desilo na drugi nacin,ovo je izuzetak koji se sigurno ne desava cesto.

Generalno imam srece sa opremom,mozda je samo red na baksuz?

@ Niki - Pa,imam redovne dojave sa Juzne pruge! :ninja:


:chears: momcovi!
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by downbeat » May 31st, 2013, 3:18 pm

Iskreno,ocekujem da uskoro pukne,najvise mi na to lici.
Moguce.
User avatar
gogec88
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 8
Joined: March 11th, 2012, 1:54 pm
Moj Bubanj: Basix custom
Inspiracija: Dave Weckl

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by gogec88 » March 22nd, 2014, 11:26 am

Ljudi ja sam neki dan za par minuta sredi kompletić nekih činelica običnom krpom i alkoholom,neverovatno kako je poskidalo sve tragove palica i bla bla...ali nije oštetilo ni logo ni ništa!Može li čišćenje alkoholom da izazove neke drastične promene?
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Činele, održavanje i zaštita...

Post by Mare » March 22nd, 2014, 4:45 pm

@Goatbeard
Čitajući postove pomislih da je tema vicevi, pa reko', puno nešto viceva o činelama u poslednje vreme....
Šalim se naravno. Druže, moje mišljenje je da, ako činele nisu pretrpele neko oštećenje, sve je to u tvojoj glavi. I meni se to nebrojeno puta dešavalo. Ako smem da primetim, jedino što se u tom periodu promenilo su tvoje godine, refren znaš....
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
Post Reply