Diskusija o Paiste cinelama

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by downbeat » January 7th, 2014, 7:09 pm

Pa da, naravno... ali opet.. šta znaš.
Imam neke stare Paiste kataloge i sjećam se da je pisalo za gomilu tih činela nešto kao, ali konkretno se sjećam za 802 seriju i još i niže pa i više serije: blablabla b8 legura ili 2002 legura.

Pored same legure, ko će znati šta oni još dodaju u to: kalcijum, kalijum, askorbinska kiselina i čega sve ne. :D
..ali tu je jako bitan, vjerujem najbitniji je način na koji se izrađuje činela: čekićanje, kovanje, poliranje i šta sve ne.. to je ta "kašičica vegete" iliti začina C, koja na kraju da "tu" karakteristiku.
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Goatbeard » January 7th, 2014, 7:19 pm

^^ Sve te informacije o legurama su 'de facto'. Ipak,ono što je Miloš postovao je suština priče,a podsetiću i na drugu stranu priče - 'svakom svoje'.
Lična percepcija,stil svirke,zvuk koji se traži u studiju itd.,sve su značajni segmenti priče o muziciranju i interpretaciji onoga što želimo svirkom da kažemo.
Nekome Alpha,nekome Dark Energy,PST to all! :D

EDIT:
Pored same legure, ko će znati šta oni još dodaju u to: kalcijum, kalijum, askorbinska kiselina i čega sve ne. :D
Ne zaboravimo da sve to pakuju BEZ konzervansa i veštačkih boja!
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Kolja87
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 6
Joined: December 20th, 2013, 5:28 am
Moj Bubanj: Sonor, Paiste
Inspiracija: Dave Weckl, Jeff Porcaro...
Location: Beograd

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Kolja87 » January 12th, 2014, 1:58 pm

milosmakao wrote:Činele svakako menjaju zvuk vremenom, ali to ja ne bih nazvao razrađivanjem jer je to jako spor proces (osim ako činela nije izložena ekstremnim uslovima), a što kaže Mare, sluh je taj koji se pre "razradi". Vremenom se uši prilagođavaju na ono što najčešće čuju i posle nekog vremena, ako nisi slušao dovoljno različitih činela/bubnjeva/bilo koji izvor zvuka da je u pitanju, to počinje da ti postaje referentni zvuk. Zato ti verovatno i ne odgovara ovaj novi saund, teško da 201 zvuči bolje od pst8 :thumbup:

Ne bih se složio. Ako za ovih 9 godina i sviranja toliko različitih setova, nisam razvio iole ''objektivan'' sluh, onda sam verovatno gluv. Jednostavno, što neko reče, postoji nešto što je i subjektivni osećaj, bez obzira na realan kvalitet samih činela (i sa drvetom je isto). Nisam rekao da je 201 bolja činela od PST8, samo sam rekao da mi je zvučala bolje na probi. Zašto je to tako, ko će ga znati.

Dodao bih još samo u vezi kontri...Ja ne znam da li su to predrasude ili ta naviknutost na određeni zvuk, ali, od kad sam krenuo da sviram 2004-2005., svirao sam na Paiste 2002 kontri, od ujaka mi je ostala. Kada sam kupovao novu kontru za sebe, sve sam živo isprobao, sve marke i modele, i opet sam se vratio toj kontri. Ista stvar je i za Sonor.
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by RLRRLRLL » January 12th, 2014, 3:05 pm

Vrlo cesto nismo spremni da prihvatimo nista bolje od onoga sto imamo jer smo na to sto imamo previse navikli. Jako je tesko preci sa B8 legure (2002) na cast bronze (B20) leguru. Totalno drugacije zvuce kod nas i tamo odakle bi ih sami slusali da ih neko svira. Na suvo mnogo ljudi ne stekne poverenje u njih, ali u svirci je totalno drugacije.
Po meni 2002 serija (i generlno sve B8 cinele) zvuce "2D" (objasnicu) dok cinele B20 legure odaju pun osecaj "3D".
2D - ne atmosfericno, nekako previse ravno (ako mogu da kazem isproducirano), kao da zvuk iz cinele izlazi u jednom uskom snopu i ne siri se po prostoriji. Zvono je vrlo "zategnuto" i apsolutno izdvojeno zvukom od ostatka cinele.
3D - totalno atmosfericne cinele, zvuk popuni prostoriju u kojoj se cinela svira, Zvono je simfonicnije,kada se ono svira cuje se i ostatak cinele. Ako pricamo o crash cinelama eksplozivnije su od B8 cinele.
Budite realni prema sebi, da li bi pre svirali PST5 chinu ili stagg T chinu? Cena im je skoro ista, zasto onda svi uzimaju stagg?
Nikad se ne bih vratio na B8 cinele, iako sam ih dugo svirao, starije paiste modele uglavnom.
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by downbeat » January 12th, 2014, 3:37 pm

Dobra diskusija.
Kako ja na to gledam,b8 jednostavno rokerska legura.ne bukvalno,ali to je cinela za dekanje.
Opet dolazimo do onog: sve je to stvar ukusa i potrebe.
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by RLRRLRLL » January 12th, 2014, 4:15 pm

Stavar ukusa moze da bude razlog, ali stvar potrebe ne striktno.
A custom uglasvnom sviraju rokeri, a A custom nije B8 cinela.
Opet 2002 se jako jako jako retko vidja u jazz setovima (jako jako jako retko se vidi po koj Dry 2002 ride, odnos 1:1000 :wacko: ).

Paiste Twenty Masters Collection i tih 11 ride cinela :wub: ce se naci u upotrebi u oba, gore pomenuta slucaja. Versatile odnosno svestrane ili ti upotrebljive u bilo kom momentu i sutuaciji su cinele koje odnose pobedu.
Opet, pokusajte da svirate rock, funk i jazz u toku jedne veceri sa PST5 ili PST8 cinelama, i pokusajte to sa Stagg Sh serijom. Navodim stagg samo iz razloga sto kosta skoro kao i PST set, da ne bude zabune. Mogao sam da navedem 2002 vs Twenty, ali onda bi se povela prica oko toga da su Twenty bar 3x skuplje pa bi smo onda trazili izgovore u tom pravcu.... Ovako su i Stagg i PST budzet cinele. Stvar je u tome koliko mogu jedne a koliko druge da iznesu razlicite muzicke momente.
Art, action, reincarnation...
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Mare » January 12th, 2014, 6:04 pm

Meni se čini da ovde mešamo babe i žabe...
Činele od jednog materijala (legure) ne možemo porediti sa činelama od drugih materijala (legura). To je moje lično mišljenje. Svima je jasno da činele rađene od B8 legura izbacuju višlje frenkvencije u odnosu na one rađene od B10, B12, B15, B20 itd. to vam je samo jedan primer, a ima ih stotine. Zamislite da uporedimo mesingane činele sa gore pomenutim činelama...
Želeo bih takođe da pomenem da tržišna cena i poređenje prema istoj je totalno nerealno i besmisleno. Cenu određene robe ne diktira samo kvalitet, ima tu još milijardu drugih stvari.
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by downbeat » January 12th, 2014, 6:21 pm

Naravno, ne mislim doslovno da je rokerska legura/činela... ali u odnosu na ostale legure, nekako mi se čine najgrlatija :D
2002 se skoro nikad ne viđa u jazz setovima.. osim, u slučaju da nema drugu činelu. :)
Ja sam jedno vrijeme svirao dry 2002 ride.. to je to, ali opet to nije za jazz, ali nije ni za rock..
Ja bih sad ubio za twenty masters medium ride :) .. ali što je previše, previše je.

Baš sam danas išao da preslušavam neke snimke što sam snimao prije par mjeseci.. onaj prvi twenty, stvarno sjajno zvuči. Crash 18" i ride 22".. Mislio sam da pazarim taj ride, ali plašim se da je to ona prva proizvodnja te serije, a kako sam čitao, sklona je pucanju, onda sam povukao ručnu. A ista ta serija, koja je kasnije izašla (prije nego što je skorz povučena)- nije to to.

U svakom slučaju.. danas je jako lako naći "pravu" činelu, bila to b8, b10, b20 legura.. samo daj para. :)

ALi moram da priznam da me trenutno najviše privlače ove "nepoznate" marke tipa: anatolian, turkish itd.. tj "pravi" Turski komadi...Šeherzada, Hurem itd. :)

Zar nije to to. :D

Image

Image

Image
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Goatbeard » January 12th, 2014, 6:41 pm

^ Sudeći po fotkama ,odnos cena/kvalitet zavisi puno i od ručka! :D

@ Mare - Mudro zboriš kolega. Ipak ne treba porediti različite legure u kontekstu soničnih performansi,kvaliteta i cene. Samo u slučaju istog proizvođača i sličnih serija od iste legure takva poređenja imaju smisla. Opet,koju seriju/leguru i proizvođača ćemo izabrati,trebalo bi da diktira stil svirke i lični ukus u odnosu na dostupan budžet.

@ RLRRLRLL - Ja koristim PST 5 kreševe 18 medium i thin. Mogu da potvrdim da medium nisu najsrećnije rešenje za funk i jazz jer im fali fokus, odnosno,dosta široko zvuče već od početnog udarca i 'otvaraju' se tek od nekog srednje jakog udaranja. Thin je malo osetljivija i sveukupno jasnijeg zvuka.
Ali kada se prži neki masan rock,old school heavy i slično,odlično rade posao.Velika razlika je i kada prođu kroz mixer jer zvuče mnooogo drugačije i tonci i ja smo zadovoljni kako rade na većem razglasu. U klubovima gde sam ih koristio takođe dobro izlaze,opet u agresivnijoj svirci bolje, jer tada su u punom svetlu. Generalno, nisu lake za kontrolu u laganim pesmama i 'mekšim' stilovima.

Posle 5-6 godina iskustva sa ovom serijom,mislim da su ciljna grupa u očima i ušima Paiste ekipe bili bubnjari iz bučnijih žanrova koji nemaju budžet za neke skuplje serije,npr. 2002 ili Rude. BTW,ljudi iz Paiste tvrde da je legura identična onoj za 2002 seriju ali je proces izrade drugačiji/jeftiniji.
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Mare » January 12th, 2014, 6:42 pm

Moj komentar za prvu sliku koju si postavio. Nije to to....
Razlog stoji u mom potpisu :)
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by downbeat » January 12th, 2014, 7:42 pm

Mare wrote:Moj komentar za prvu sliku koju si postavio. Nije to to....
Razlog stoji u mom potpisu :)
hahahahahahahahahahahahaha
User avatar
Kolja87
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 6
Joined: December 20th, 2013, 5:28 am
Moj Bubanj: Sonor, Paiste
Inspiracija: Dave Weckl, Jeff Porcaro...
Location: Beograd

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Kolja87 » January 12th, 2014, 8:24 pm

Mene nikad nisu interesovali detalji oko same izrade činela itd., već isključivo ono što čujem. Tako i objašnjavam činjenicu da mi se Zilđijan činele uopšte ne sviđaju, čak ni one u vrhunskoj klasi. Ne prija mi jednostavno.

Što se tiče Paiste 2002 kontre, meni se pokazala najbolje u roku i u rock/fanki varijanti.
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by downbeat » January 19th, 2014, 8:15 pm

Jedno pitanje.. požda poglupo :)
Imam 15" Paiste RUDE hi-hat. hh je prestrašan. Mnogo se razlikuje od RUDEova koji se danas proizvode. Jednostavno zvuči drugačije. Doduše, upoređivao sam ga sa 14"nim, ali razlika je ogromna. Mnogo je osjetljiviji, tamniji.. pa recimo i tiši. Prije nego što sam ga kupio, očekivao sam da će da bude glasan u PM, ali naprotiv.. baš je fin. :)
Mene zanima, da li može i kako može da se (npr. po serijskom broju) sazna kad je proizveden?
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by RLRRLRLL » January 19th, 2014, 8:35 pm

Postoji fora!
ddddd.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by downbeat » January 19th, 2014, 8:50 pm

Fala. :)

Po ovom ispada da je '83.. znači, vršnjaci smo. :D
Post Reply