Diskusija o Paiste cinelama

Diskusije o činelama, iskustva, preporuke...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
Shix_
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 828
Joined: April 15th, 2011, 10:15 pm
Moj Bubanj: Yamaha stage custom, Gibraltar, Sabian (HHX,Vault)
Moji bendovi: Rikverc Svetlosti, Drob, Milan Petkovic trio
Inspiracija: Jeff Tain Watts,Dave Weckl,Jojo Mayer,Jack DeJohnette
Location: Aleksinac

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Shix_ » January 5th, 2014, 11:29 pm

I ovaj put se slazem sa Maretom. Eventualno za kontru bi moglo da se kaze da se razradjuje, jer tu ima mehanickog dodira.
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Woody » January 6th, 2014, 5:03 am

Činele svakako menjaju zvuk vremenom, ali to ja ne bih nazvao razrađivanjem jer je to jako spor proces (osim ako činela nije izložena ekstremnim uslovima), a što kaže Mare, sluh je taj koji se pre "razradi". Vremenom se uši prilagođavaju na ono što najčešće čuju i posle nekog vremena, ako nisi slušao dovoljno različitih činela/bubnjeva/bilo koji izvor zvuka da je u pitanju, to počinje da ti postaje referentni zvuk. Zato ti verovatno i ne odgovara ovaj novi saund, teško da 201 zvuči bolje od pst8 :thumbup:
The Sea, The Sea
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by RLRRLRLL » January 6th, 2014, 12:37 pm

milosmakao wrote:Činele svakako menjaju zvuk vremenom, ali to ja ne bih nazvao razrađivanjem jer je to jako spor proces (osim ako činela nije izložena ekstremnim uslovima), a što kaže Mare, sluh je taj koji se pre "razradi". Vremenom se uši prilagođavaju na ono što najčešće čuju i posle nekog vremena, ako nisi slušao dovoljno različitih činela/bubnjeva/bilo koji izvor zvuka da je u pitanju, to počinje da ti postaje referentni zvuk. Zato ti verovatno i ne odgovara ovaj novi saund, teško da 201 zvuči bolje od pst8 :thumbup:
Ja sam sad u trilemi (sto se tice sluha). Uzmimo moj slucaj, godinama sam svirao entry lvl cinele B8 legure i bio sam zadovoljan njima, modele paiste 400, 201, meinl laser, meinl classics... hh, 16, 18, 20. Trebala mi je cinela 18" koja ce mi raditi sve i kao crash i kao ride. Kupio sam Symrna 18 Thunder Earth. Bio skeptik jer me na suvo nije impresionirala, medjutim na svirci me je odusevila.
Od tog momenta pocinjem da menjam sve svoje B8 cinele i uzimam rucno kovane B20 cinele. Sto kaze Milos, usi se prilagodjavaju na ono sto najcesce cuju, pa taj zvuk postaje referentni zvuk. Mene zanima zasto onda svi mi ne sviramo B20 leguru jer ako pogledamo realno ni jedan album, koncert...nije snimljen ili odsviran sa paiste 201 ili slicnim modelom, vec sa hi end cinelama. Sudeci po tome nas referentni zvuk je upravo taj [hi end].
Ako je tako onda svi mi imamo hi end cinele u usima a i dalje sviramo mashinski radjene modele, zadovoljni smo njima, a mnogi bubnjari tvrde da nisu zadovoljni B20 legurom. Zasto?
Ako bi smo imali priliki da uporedimo recimo avedisa star 40 gidina i njegovu repliku napravljenu danas, razlika je velika, sto se kaze kao dupe i oko :D. Mozda i ima necega u tome da se cinele usviravaju... :whistle:
Art, action, reincarnation...
User avatar
Ghostnote
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 586
Joined: October 27th, 2007, 10:35 pm
Moj Bubanj: Sonor, Paiste, Remo, Gibraltar, Vic Firth

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Ghostnote » January 6th, 2014, 1:16 pm

To me podsetilo kad sam skidao pesmu od Azre, Užas je moja furka a u pesmi se čuju neke skrnave činele pa je meni bilo žao što ne mogu da dobijem taj sound :D
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by RLRRLRLL » January 6th, 2014, 1:22 pm

:lololol: prosto da pozelis Kraslice lol
Art, action, reincarnation...
User avatar
Ghostnote
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 586
Joined: October 27th, 2007, 10:35 pm
Moj Bubanj: Sonor, Paiste, Remo, Gibraltar, Vic Firth

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Ghostnote » January 6th, 2014, 1:26 pm

Bukvalno lol
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Woody » January 6th, 2014, 2:00 pm

RLRRLRLL wrote:Mene zanima zasto onda svi mi ne sviramo B20 leguru jer ako pogledamo realno ni jedan album, koncert...nije snimljen ili odsviran sa paiste 201 ili slicnim modelom, vec sa hi end cinelama. Sudeci po tome nas referentni zvuk je upravo taj [hi end].
Ako je tako onda svi mi imamo hi end cinele u usima a i dalje sviramo mashinski radjene modele, zadovoljni smo njima, a mnogi bubnjari tvrde da nisu zadovoljni B20 legurom. Zasto?
Moraš da imaš u vidu jednu od najvećih zamki otkad postoji zvučni zapis. Ono što čuješ na snimku je veštački zapisano uglavnom mikrofonom na neki medij (traka, hompjuter, hdd snimač itd.), zatim obrađeno u kontrolisanim uslovima da bi tvoji zvučnici to reprodukovali onako kao je neko hteo. Dakle sve što čuješ je praktično sastavljeno od onoga što "čuje" mikrofon, a zamka je ta da u modernoj muzici, snimatelji stavljaju mikrofone i obrađuju snimke onako kako im odgovara, a ne da bi realistično preneli zvuk instrumenta. Zvuk koji je nama u ušima je "našminkana laž", a instrumenti koji dobro rade pod mikrofonom ne moraju obavezno da dobro zvuče uživo, najčešće zvuče bar neočekivano drugačije :thumbup:
The Sea, The Sea
User avatar
Ghostnote
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 586
Joined: October 27th, 2007, 10:35 pm
Moj Bubanj: Sonor, Paiste, Remo, Gibraltar, Vic Firth

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Ghostnote » January 6th, 2014, 8:52 pm

+1
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by downbeat » January 7th, 2014, 12:22 am

cisto da se nadovezem..cini mi se da imas i haj end cinela koje su radjene od b8 legure..
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by RLRRLRLL » January 7th, 2014, 1:44 am

downbeat wrote:cisto da se nadovezem..cini mi se da imas i haj end cinela koje su radjene od b8 legure..
Paaaa, nije nemoguce... Nisam bas siguran unsure
Koje?
Art, action, reincarnation...
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Woody » January 7th, 2014, 9:03 am

Možda grešim, ali zar tu ne spada 2002?
The Sea, The Sea
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Goatbeard » January 7th, 2014, 9:35 am

Jeste,2002-ka je B8 legura ali sa 'malom tajnom' jer ne znamo koliko nikla,cinka i srebra dodaju i u kojim fazama.
Zvuk koji je nama u ušima je "našminkana laž", a instrumenti koji dobro rade pod mikrofonom ne moraju obavezno da dobro zvuče uživo, najčešće zvuče bar neočekivano drugačije
Možda najlepša definicija produkcije koju sam do sada pročitao,naročito primenjiva u raspravi o zvuku činela. :thumbup:
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by downbeat » January 7th, 2014, 9:58 am

Da, 2002 definitivno.. i još dosta činela ima. Mislim da su Paiste prvi koji koriste tu leguru kod haj end serija, a da su nakon njih i drugi počeli.

Možda se varam, možda sam to pogrešno skapirao čitajući te stvari davno, ali Paiste za većinu svojih haj end činela koristi b8 leguru.
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by Mare » January 7th, 2014, 10:19 am

Legure cinela:
CuSn20 - 80% bakra, 20% kalaja ili B20
CuSn12 - 88% bakra, 12% kalaja ili B12
CuSn8 - 92% bakra, 8% kalaja ili B8
CuZnMgAl - 69% bakra, 15% cinka, 15% magnezijuma, 1% aluminijuma ili FX9
CuNi12 - 88% bakra, 12% nikla ili NS12
CuZn63 - 63% bakra, 37% cinka ili MS63
Mali podsetnik iz ove teme
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Diskusija o Paiste cinelama

Post by RLRRLRLL » January 7th, 2014, 12:50 pm

downbeat wrote:Da, 2002 definitivno.. i još dosta činela ima. Mislim da su Paiste prvi koji koriste tu leguru kod haj end serija, a da su nakon njih i drugi počeli.

Možda se varam, možda sam to pogrešno skapirao čitajući te stvari davno, ali Paiste za većinu svojih haj end činela koristi b8 leguru.
Upravu si. Medjutim neko je pomenuo da ipak ne znamo koja je tacno legura u njima i verovatno nikada necemo saznati. Tesko da je to ista B8 legura od koje se prave 502-ke, 505-ce, 400, 802-ke, navodim ove serije jer je 2002 bila "naj" nad njima. I danas se proizvodi 2002 odlicno radi, medjutim iznad su 602, Twenty i Signature modeli (B20 legura)...
Art, action, reincarnation...
Post Reply