Tempo u Sviranju

Podelite saznanja, iskustva, ideju, dajte savet, ili ga potražite...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Tempo u Sviranju

Post by Goatbeard » February 21st, 2014, 3:43 pm

Nema na čemu. ;) Ono,čim otvoriš oči? Zavisi i od toga šta se konzumira pre spavanja. ;) Meni često raštimovana filharmonija struže po glavi kad se probudim 'natopljen'. :D
.--. --- - .--. .. ...
.Mladen
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 13
Joined: February 28th, 2013, 10:58 pm
Inspiracija: Benny Greb, Jojo Mayer, Thomas Pridgen

Re: Tempo u Sviranju

Post by .Mladen » July 9th, 2014, 11:03 pm

Jel se kome dogodilo da je previse vremena svirao sa metronom da je dosao u sitaciju da se bez njega osjeca nesigurno?

Meni se dogodilo da sam dvije godine svirao sve sa klikom, i svirke, i probe.
Juce sam probao sa bendom bez klika, i izgubljen sam bio. Osjecaj za ritam kao da se izgubio u potpunosti. Nisam mogao nista da kontrolisem.\
\Nekom se dogodilo ovo? Neke sugestije, bilo sta. Uzasan je osjecaj. :D
User avatar
Knjaz
Dobošar
Dobošar
Posts: 65
Joined: May 9th, 2014, 12:56 am

Re: Tempo u Sviranju

Post by Knjaz » July 9th, 2014, 11:10 pm

Jbg znas ono vozis bicikl sa pomocnim tockicima... To ti je to...
.Mladen
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 13
Joined: February 28th, 2013, 10:58 pm
Inspiracija: Benny Greb, Jojo Mayer, Thomas Pridgen

Re: Tempo u Sviranju

Post by .Mladen » July 9th, 2014, 11:19 pm

Kad su matrice tu neophodni su pomocni tockici
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Tempo u Sviranju

Post by downbeat » July 10th, 2014, 12:20 am

a gledaj.. nije metronom losa stvar, ni najmanje. ja praktikujem probe sa metronomom, a svirke bez. sad, ako imas matrice nema tu diskusije bez metronoma.
..mislim da ti je to samo stvar navike. lako je odviknuti se od metronoma. :-)
..ja bih preporucio.. od 5 proba bar 3 sa metronomom.
zavisno od muzike, metronom je super stvar ali ima svoje i mane.
ja, kada sam svirao death metal.. tempo je bio od 230-280bpm..znaci, picvajz pravi i onda sam poceo da sviram u drugom bendu gdje je bio i jeste tempo od 100-140.. i u pocetku je to prava borba bila. bez metronoma je bilo nemoguce svirati.. i vremenom taj pogani klik mi je dao neku stabilnost, tako da sad nemam nkih velikih varijacija u tempu tokom pjesme.
..izvini ako sam promasio poentu, pisao sam ono sto mi je padalo na pamet a da ima veze sa pricom...
uglavnom, ne brini.. sve je to za ljude. :-)
.Mladen
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 13
Joined: February 28th, 2013, 10:58 pm
Inspiracija: Benny Greb, Jojo Mayer, Thomas Pridgen

Re: Tempo u Sviranju

Post by .Mladen » July 11th, 2014, 10:56 am

downbeat wrote:a gledaj.. nije metronom losa stvar, ni najmanje. ja praktikujem probe sa metronomom, a svirke bez. sad, ako imas matrice nema tu diskusije bez metronoma.
..mislim da ti je to samo stvar navike. lako je odviknuti se od metronoma. :-)
..ja bih preporucio.. od 5 proba bar 3 sa metronomom.
zavisno od muzike, metronom je super stvar ali ima svoje i mane.
ja, kada sam svirao death metal.. tempo je bio od 230-280bpm..znaci, picvajz pravi i onda sam poceo da sviram u drugom bendu gdje je bio i jeste tempo od 100-140.. i u pocetku je to prava borba bila. bez metronoma je bilo nemoguce svirati.. i vremenom taj pogani klik mi je dao neku stabilnost, tako da sad nemam nkih velikih varijacija u tempu tokom pjesme.
..izvini ako sam promasio poentu, pisao sam ono sto mi je padalo na pamet a da ima veze sa pricom...
uglavnom, ne brini.. sve je to za ljude. :-)

Hvala t na odgovoru. :) Poceo sam raditi sledece vjezbice sa metronom:tipa pustim dva bara da se cuje, onda druga dva ne, to me prisiljava da ne oslanjam na klik, a da ipak znam gdje sam, za jako kratko vrijeme pomaze dosta. :)
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Tempo u Sviranju

Post by downbeat » July 11th, 2014, 11:04 am

Nema na čemu!

Da, to je dobra šema.

Ja povremeno pozajmim od drugara Roland - rhythm coach. Odlična stvarčica.

Image

Između ostalog ima program gdje "gađaš" klik i on ti pokazuje da li ideš prije klika ili poslije. Znači, odlična stvarčica. I onda ti na kraju izbaci u postotcima koliko si "pogodio" itd itd.
Takođe, ima varijantu za vježbanje dinamike. Zaista, ali zaista odlična stvar. To je jedna od investicija u budućnosti.
Nakon vježbe sam tim, stekneš osjećaj i sam čuješ da li ideš ispred ili iza klika, tako da to možeš raditi sa običnim metronomom. Kad si zajedno sa njim, tj kad se poklopite, ne treba da ga čuješ od udarca.

Ima dosta tih varijanti.

Ali u svakom slučaju, metronom je: a mast hev evri sizon. :)
vipplah
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: August 28th, 2012, 11:59 am

Re: Tempo u Sviranju

Post by vipplah » May 29th, 2015, 11:09 am

Ok, problem, 2 godine bubnjanja, sjednem u studio, čovjek pusti klik u slušalice a ja izgubljen kao jelen pred farovima... Koji metronom da si ubodem, baš i nemam neki budžet, kriza opasno udarila. Gledao sam ima vrlo jeftinih novih, nekih nikad čuo marka, a ima i ovih poznatijih za neke srednje novce (50-ak eura). Dali sad to tu baš ima veze koje je marke metronom jer mislim pa on samo klikće, nije da kuha ručak i masira leđa... Bitno mi je da je glasan u slušalicama, a ne kao kad spojim mobitel pa ne čujem uopće aplikaciju metronom od lupanja. Preporuke? Šta vi koristite i zašto?
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Tempo u Sviranju

Post by downbeat » May 29th, 2015, 2:48 pm

A gledaj, ako planiraš još dugo da sviraš bubnjeve, metronom ti treba.. i uvijek će ti trebati - ukoliko nastaviš sa svirkom. Tako da, to bačene pare nisu.
Sa druge strane, imaš te aplikacije... + idi u neku radnju koja prodaje one zaštite za uši, npr. na gradilištima itd: antifoni. I kupiš to. Slušalice u uši, antifoni preko i šibaj.

https://www.google.ba/search?q=antifoni ... CAYQ_AUoAQ
Post Reply