Tempo u Sviranju

Podelite saznanja, iskustva, ideju, dajte savet, ili ga potražite...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
Masko
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 20
Joined: March 15th, 2009, 2:04 pm
Moj Bubanj: Gretsch BlackHawk BH-S825H
Moji bendovi: Besthial, Dreamhound
Inspiracija: Lars Ulrich, Michael Thomas, George Kollias
Location: Zadar, Hrvatska
Contact:

Re: Tempo u Sviranju

Post by Masko » March 16th, 2009, 3:10 am

Stari, tako je... Nek ti metronom postane najbolji prijatelj za učenje (osnova) pisme... Poslje kad povataš sve, moš ga odložit nekad i bez njega svirat... Preporučujem neku lijepi, elektronski, koji ti u džep stane... Staviš slušalice i vozi 2 ure jednu stvar, koja te muči... Ima da sjedne, pa da je sveta...
I još jedan savjet iz osobnog iskustva... Ako ti nešto ne leži na prvu ruku, razloži pismu na osnove i tako ju prvo sviraj... Kad to povataš (par dana vježbe) dodaj još djelova i tako opet... Za nekih 2 - 3 tjedna će ti pisma sjest onako kako želiš... Nebitno koliko je komplicirana... Naravno, ne govorimo ovdj o pismama tipa *Sacrifice Unto Sebek* lol Iako i to da se razloži i radi na stupnjeve, nebi uopće bilo teško povatat...
Tuci bubanj, ne bližnjega svoga...
Marko Urban Puls
Dobošar
Dobošar
Posts: 43
Joined: May 10th, 2009, 10:02 pm
Moj Bubanj: Mapex Orion Traditional Series
Moji bendovi: Urban Puls
Inspiracija: Lars Ulrich,Chad Smith,Mike Bordin,...
Location: Zemun

Re: Tempo u Sviranju

Post by Marko Urban Puls » May 30th, 2009, 4:08 pm

Klik na kompu, za pocetak 100 - 150 bitova u minutu i vezbaj svaki dan To je to.
User avatar
Koske
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 722
Joined: January 30th, 2008, 9:53 pm
Moj Bubanj: Pearl/ Sonor/ Zildjian/ Stunner
Moji bendovi: DoomRash
Inspiracija: Nathaniel Townsley/Aaron Comess/Simon Phillips/Wuv
Location: U svojoj sobi

Re: Tempo u Sviranju

Post by Koske » May 31st, 2009, 3:26 pm

kpzms wrote:Po meni, vezbaj sa metronomom sam ili pre snimanja; znam gomilu ljudi koji su radili probe sa bendom sa njim pa su se na koncertu bez metronoma pogubili.
lol
PozZ
Ili metronom uvek, ili nikad. ( pogotovo ne pre snimanja. )
U tvom sluchaju, metronom u ushi i da time da spavash...!
:zuba:

Code: Select all

http://www.myspace.com/doomrash

Code: Select all

http://www.facebook.com/DoomRash#!/pages/DOOMRASH/108757879150072?ref=ts
User avatar
cookie
Dobošar
Dobošar
Posts: 91
Joined: November 17th, 2008, 1:56 pm
Moj Bubanj: TAMA(Superstar Custom)/Sabian AAX/Zildjian Avedis
Moji bendovi: Tea Break
Inspiracija: Josh Freese,Travis Barker,Tony Royster Jr.....
Location: Beograd
Contact:

Re: Tempo u Sviranju

Post by cookie » May 31st, 2009, 4:07 pm

Probaj da kada radite pesmu upamtis aranzman tako da mozes da ga sviras i bez benda pa onda osmisli filove jedan po jedan ....
Vezbaj sve ritmove u pesmi uz metronom pa onda vezbaj filove(prelaze) takodje uz metronom ....pa onda sve zajedno ....dok se ne uklopi u celinu i dok ne budes opusten kada sviras, a to je cilj. Sto si kruci za bubnjem ...teze drzish tajm i teze sviras kompleksne filove.
Ne bi bilo lose ni da usporis tempo pa krenes ka brzem da bi razvio osecaj za instrument...& samo OPUSTENO sviraj jer snaga nije potrebna u tolikoj meri , bar ne u pocetku ;)

Pozdravcina & :chears:
User avatar
nikolamet
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 168
Joined: June 3rd, 2009, 10:50 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters , Yamaha Flying Dragon ,Sabian
Moji bendovi: 'el bitno,huti ota tre, los pistoleros
Inspiracija: Gavin Harrison

Re: Tempo u Sviranju

Post by nikolamet » September 7th, 2010, 2:50 am

A ja sad imam pa drugi problem... ako mozete pomozite ludom coveku. poceli smo sa snimanjem albuma, i do sada nikad u zivotu nisam koristio metronom, tonac je insistirao za istim, i kada ga je ukljucio , ja sam se pogubio totalno...nikako ne mogu da se uklopim, pa se onda zapitam , imam li problem sa tempom ? slusao snimke raznih svirki i ostalih zapisa koje sam radio , gotovo da nema oscilacija u tempu ( sem kad malo popijem :blush: ) pitao razne kolege , prijatelje i muzicare, cak ih terao da slusaju sve to, i isto su zakljucili , da gotovo nema oscilacija tolikih... sta mi se desava ??? :ohmy:
User avatar
argaroth
Dobošar
Dobošar
Posts: 70
Joined: June 25th, 2010, 5:50 pm
Moj Bubanj: Sonor, Sabian, Meinl, Gibraltar
Inspiracija: Hellhammer, Sean Reinert, George Kollias, Mike Portnoy
Location: Beograd
Contact:

Re: Tempo u Sviranju

Post by argaroth » September 16th, 2010, 11:27 pm

nikolamet wrote:A ja sad imam pa drugi problem... ako mozete pomozite ludom coveku. poceli smo sa snimanjem albuma, i do sada nikad u zivotu nisam koristio metronom, tonac je insistirao za istim, i kada ga je ukljucio , ja sam se pogubio totalno...nikako ne mogu da se uklopim, pa se onda zapitam , imam li problem sa tempom ? slusao snimke raznih svirki i ostalih zapisa koje sam radio , gotovo da nema oscilacija u tempu ( sem kad malo popijem :blush: ) pitao razne kolege , prijatelje i muzicare, cak ih terao da slusaju sve to, i isto su zakljucili , da gotovo nema oscilacija tolikih... sta mi se desava ??? :ohmy:
joj matori ja sam imao isti problem pre 2 nedelje... bili u studiju da snimimo i na slusalicama sam slusao metronom i gitaru (da bih otp. mogao da se orijentisem)... drzao sam tacan tempo, ali ne sa metronomom (nakon nekog prelaza malo zakasnim i nastavim)... ubilo me u pojam :ranting:
na kraju smo snimili bez njega a tonac mucenik morao da sredjuje >.<
"What do you call somebody that hangs around with musicians? A bloody drummer!"
-Nicko McBrain
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: Tempo u Sviranju

Post by lolekovin1991 » September 17th, 2010, 12:09 am

To treba lagano da ti uzmes da sredjujes uz metronom, da tonac posle ne bi morao! :)
User avatar
nikolamet
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 168
Joined: June 3rd, 2009, 10:50 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters , Yamaha Flying Dragon ,Sabian
Moji bendovi: 'el bitno,huti ota tre, los pistoleros
Inspiracija: Gavin Harrison

Re: Tempo u Sviranju

Post by nikolamet » September 17th, 2010, 12:18 am

znaci samo metronom pomaze ... u garazu na druzenje sa istim :blush:
User avatar
argaroth
Dobošar
Dobošar
Posts: 70
Joined: June 25th, 2010, 5:50 pm
Moj Bubanj: Sonor, Sabian, Meinl, Gibraltar
Inspiracija: Hellhammer, Sean Reinert, George Kollias, Mike Portnoy
Location: Beograd
Contact:

Re: Tempo u Sviranju

Post by argaroth » September 17th, 2010, 1:20 am

lolekovin1991 wrote:To treba lagano da ti uzmes da sredjujes uz metronom, da tonac posle ne bi morao! :)
znam matori, moram da uzmem metronom... imam ga ja na kompu, ali ga koristim samo kad vezbam na practice pad-u...
"What do you call somebody that hangs around with musicians? A bloody drummer!"
-Nicko McBrain
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Tempo u Sviranju

Post by Woody » October 16th, 2010, 9:35 pm

Osim sto se slazem sa prethodnim savetima (metronom je keva:), dodao bih jos jednu bitnu stavku... Iskoristi to sto vezbas sa bendom i uvek se trudi da slusas sta oni sviraju/pevaju i da im "nametnes" ritam. Sviraj SA njima, a ne kao kad vezbas sam. Osnove (tehnika, sedenje, tempo...) su jako bitne i treba ih vezbati nasamo da bi posle, kad sviras sa bendom, mogao vise da se koncentrises na zajednicki gruv i ukupno zvucanje pesme. Ovo se, naravno, odnosi i na sve ostale clanove benda! Vezbajte kod kuce, a sa bendom SVIRAJTE!
E, da, zaboravih, da biste uspesno snimili pesmu u studiju, morate PRE samog snimanja da odvojite sto vise vremena/proba sa bendom uz metronom. Vezbajte pesme koje cete snimati, ako treba i deo po deo, uz metronom dok ne osetite da sve zvuci kako treba... bubnjar treba da ostatku benda daje tempo i ako oni "vuku" brze ili sporije to treba da koriguju, a ne da im se bubnjar prilagodjava. Takodje, ako bubnjar zuri ili usporava (a to nije planirano) ostatak benda treba da ga koriguje. Ostavite se sujete i ako vam se clanovi benda cesto zale na tempo - prihvatite kritiku. Najbolji lek za to je opet sto vise vezbe sa metronomom svako pojedinacno i sto cesce zajedno!
Samo jos jedan kratak savet, podesite metronom na sto "gusci" bit jer cete se tako lakse snaci i cuti medjuudarce. Obicno je najlakse duplirati bpm-ove ili promeniti signaturu, naprimer ako je stvar na 120bpm 4/4 podiignete na 240 ili prebacite na 4/8 ili 4/16.
The Sea, The Sea
User avatar
markojah
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 495
Joined: September 1st, 2009, 2:21 am
Moj Bubanj: Tama, Sabian, Pearl
Moji bendovi: Zion Crew, Cover Up
Inspiracija: each and every one

Re: Tempo u Sviranju

Post by markojah » October 16th, 2010, 10:35 pm

Da se i ja slozim sa gore navedenim, ali i da predlozim nesto dosta drugacije. :D

Meni kod popravke tempa dosta pomaze savet koji sam cuo u skoli Antonio Sanchez-a.
Izgleda ovako: kada zelim da vezbam npr. na 120bpm, namestim tempo na 30bpm i time dobijem da mi metronom oznacava samo pocetak takta (celu notu). Na taj nacin mogu da prelazim sa 3/4, 6/4, 4/4 itd. bez zaustavljanja (ali te tranzicije me i dalje muce). U pocetku je stvarno tesko ubosti jedinicu, stoga obicno pustim masinu da sama napravi cetiri kruga, pa u sebi krenem sa brojanjem cetvrtina i polako se ukljucim.
Moje je misljenje da bi na ovaj nacin (redovnom vezbom) svako mogao znatno da popravi svoj tempo, a svakako da je bitno iste stvari prolaziti na razlicitim brzinama sto vise puta.
Jedina vrlina kojom se covek ne moze pohvaliti jeste skromnost. Kad bi se njome pohvalio, vise ne bi bio skroman.
User avatar
Bastardo
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 398
Joined: March 23rd, 2010, 11:16 am
Moj Bubanj: Pearl-Mapex-Remo-Paiste-Zildijan-Tama-Meinl-VF
Inspiracija: Svaki bubnjar koji zna zasto sedi za bubnjem...
Location: Zalec - Slovenija

Re: Tempo u Sviranju

Post by Bastardo » October 17th, 2010, 2:12 am

markojah: Nesto slicno ja radim kada legnem u krevet i slusam kucanje sekundare na satu pored glave :D
Don't try to turn me into something I don't want to be - you'll be the one suffering in the end...
User avatar
nikolamet
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 168
Joined: June 3rd, 2009, 10:50 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters , Yamaha Flying Dragon ,Sabian
Moji bendovi: 'el bitno,huti ota tre, los pistoleros
Inspiracija: Gavin Harrison

Re: Tempo u Sviranju

Post by nikolamet » October 17th, 2010, 10:44 pm

u svakom slucaju , svi saveti mi dosta pomazu :hail:
najvise sekundara iznad kreveta :D
User avatar
Bastardo
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 398
Joined: March 23rd, 2010, 11:16 am
Moj Bubanj: Pearl-Mapex-Remo-Paiste-Zildijan-Tama-Meinl-VF
Inspiracija: Svaki bubnjar koji zna zasto sedi za bubnjem...
Location: Zalec - Slovenija

Re: Tempo u Sviranju

Post by Bastardo » October 18th, 2010, 8:38 am

LOL, bar sam nesto korisno odradijo prosle sedmice :D
Don't try to turn me into something I don't want to be - you'll be the one suffering in the end...
User avatar
nikolamet
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 168
Joined: June 3rd, 2009, 10:50 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters , Yamaha Flying Dragon ,Sabian
Moji bendovi: 'el bitno,huti ota tre, los pistoleros
Inspiracija: Gavin Harrison

Re: Tempo u Sviranju

Post by nikolamet » October 18th, 2010, 10:05 pm

e sad sam se "apgrejdovao" u drugoj sobi sam stavio sat sa 4 otkucaja u sekundi ! HA :D
Post Reply