Vezba izdrzljivosti

Podelite saznanja, iskustva, ideju, dajte savet, ili ga potražite...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Vezba izdrzljivosti

Post by Drobac » October 23rd, 2007, 12:22 am

Ova vezba traje 30 minuta. Preporuceni tempo od 150 do 250 bpm, mada moze i manje, ako ste pocetnik. Samo da naglasim da se ova vezba obavezno mora raditi uz metronom.

Sviraju se osmine.
Vezba je podeljena u 5 segmenata od po 2 minuta. Prvo krecemo sa rukama:
- 2 minuta 4 udarca jednom rukom, pa 4 udarca drugom rukom, pa opet prvom, pa opet drugom;
- 2 minuta 8 udaraca jednom rukom, pa 8 udaraca drugom rukom, pa opet prvom, pa opet drugom;
- 2 minuta 12 udaraca jednom rukom, pa 12 udaraca drugom rukom, pa opet prvom, pa opet drugom;
- 2 minuta 16 udaraca jednom rukom, pa 16 udaraca drugom rukom, pa opet prvom, pa opet drugom;
- 2 minuta single stroke roll (naizmenicno desna-leva ili leva-desna ako ste levoruki).
Ukupno 10 minuta. Sve ovo ponoviti nogama i nakon toga, 10 minuta zajedno rukama i nogama.
Dakle, 3 x 10 minuta = 30 minuta.

NAPOMENA: veoma je vazno raditi ovu vezbu "komfornim" tempom. Dakle, vezba se radi 30 minuta bez prekida i veoma je vazno odraditi je celu. Ako krenete prebrzo i ne mozete da odradite celih 30 min, smanjite tempo. Cilj vezbe je da kad je dobro uvezbate jednim tempom, povecate tempo, dok ne uvezbate dobro i na tom tempu, pa opet povecate i tako dalje... Ova vezba nije "dizajnirana" za brzinu, iako ce je poboljsati, ojacavanjem slabijih udova.
Vezba se moze raditi i mimo bubnja, mozete palicama udarati u bilo sta i tapkati nogama po podu.

Ako vam nesto nije jasno, slobodno pitajte.

Preuzeto sa: http://www.derekroddy.com
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
zolideathmetal
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 20
Joined: October 23rd, 2007, 9:51 am

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by zolideathmetal » October 23rd, 2007, 9:54 am

Odlicna vezba!
Dodao bih jos nesto sto ja volim da radim, posle svega ovoga.
Ja trenutno radim na 160-170bpm (zavisi od dana), 5 minuta sesneastine single stroke sa nogama. Mnogo brljavim sa nogama, pa se trudim da ih sredim. Na kraju se vec grcim i sve to, ali valjda ide na bolje :)

Nego pitanjce jedno, jesi ti stigao do 200? Ja radim na tome vec nekih mesec dana, i nikako da dospem sa levom nogom :/
Sa desnom jos i mogu posle nekih pola sata zagrevanja...
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Drobac » October 23rd, 2007, 1:03 pm

Jedan savet. U sedenju lezi jako velika tajna sviranja bubnja (ne samo duple pedale, ovo je veoma vazno i za bubnjare sa jednim basem), koju mnogi previde. Svu tezinu tela moras preneti na stolicu, tako da ti noge budu slobodne. Ledja pravo, totalno opustena. Ruke takodje opustene. Nemoj da ih dizes u ramenima. I sviraj nogama sto vise iz skocnog zgloba. Nemoj koristiti celu nogu, a jacinu udarca pokusaj da dobijes sto vecim zamahom batova. Mene, recimo ovo jos uvek muci. Desi mi se nekad da sedim pravilno i da sviram jako brzo (noge su mi skoro brze kao i ruke) i tako recimo 4-5 dana i samo odjednom ne mogu da sviram kako treba, sve zbog toga sto ne sedim pravilno. Ne mogu da sviram ni srednjim tempom, a kamoli brzo. Jednostavno jos nisam izgradio "muscle memory".

Nemam metronom, tako da ti ne mogu reci na kojoj sam brzini, ali mislim da sam presao 200.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Ghostface
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 3
Joined: October 24th, 2007, 10:28 pm

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Ghostface » October 24th, 2007, 10:34 pm

Nikad nisan volija sve te puste vježbe, ne kažen da ne valjaju ali uvik mi je draže nešto svoje smislit. Duplu pedalu iman godinu dana, brzina nogama mi je 240-245 bpm, a rukama 260, uglavnom dovoljno brzo za većinu metal pisama, samo stvar je u tome šta ja duplu sviran na snagu, tako da je 240 teško držat dulje od minute, 220 mogu recimo komotno dvi minute, malo vježban swivel tehniku za dostić Kolliasovu brzinu (265). Heel-toe mi je odbojna tehnika, to je u biti virbl nogama, i ne smatran to pravom brzinom nogu, zato Tima Watersona i ne smatran najbržim.
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Drobac » October 25th, 2007, 1:19 am

Pa nisam ni ja bas nesto lud za vezbama, radio sam ove jedno vreme, ali su mi brzo dosadile.

Tim Waterson je pored rekorda u heel toe tehnici drzao i rekord u singlovima sa 1030 udaraca u minuti. Sad je na drugom mestu. Skoro ga je prestigao Mike Mallais sa 1034 udarca.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
janko_666
Dobošar
Dobošar
Posts: 71
Joined: November 27th, 2007, 3:55 pm

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by janko_666 » December 31st, 2007, 1:31 am

ma to je bezveze. to nije sviranje. i to je vezano za brzinu, ne za izdrzljivost. a ako hocete vezbu za izdrzljivost 15 min traje:
5 minuta ruke singlestroke, 5 min. noge, 5 min. noge i ruke zajedno. usput je extra vezba za disanje, 4 otkucaja metronoma udisaj, 4 izdisaj. P.S. nije moja vezba, Derek Roddy-jeva.
I have absolutely no life
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Drobac » December 31st, 2007, 1:44 am

janko_666 wrote:ma to je bezveze. to nije sviranje. i to je vezano za brzinu, ne za izdrzljivost.
Ova vezba je prvenstveno vezba izdrzljivosti, ne brzine, iako ce poboljsati i brzinu jer uvezbava slabije udove. Ali prvenstveno je napravljena zbog izdrzljivosti.
janko_666 wrote:P.S. nije moja vezba, Derek Roddy-jeva.
I ova vezba je Roddy-jeva.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
janko_666
Dobošar
Dobošar
Posts: 71
Joined: November 27th, 2007, 3:55 pm

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by janko_666 » December 31st, 2007, 10:49 pm

Drobac wrote:
janko_666 wrote:ma to je bezveze. to nije sviranje. i to je vezano za brzinu, ne za izdrzljivost.
Ova vezba je prvenstveno vezba izdrzljivosti, ne brzine, iako ce poboljsati i brzinu jer uvezbava slabije udove. Ali prvenstveno je napravljena zbog izdrzljivosti.
janko_666 wrote:P.S. nije moja vezba, Derek Roddy-jeva.
I ova vezba je Roddy-jeva.
Nisam mislio na vezbu nego na tim watersona i world fastest drummer, nemam nista protiv njega,heel-toe tehnika nije"tr00":).

a za ovu vezbu znam jos odkako sam poceo da sviram bubnjeve, i vrh je, ako sviras duplu vec neko vreme. ali ako si poceo onda je malo sjebanije da uradis desnom, pa levom po 4 udarca, bar meni jeste.

e, da srecna vam Nova godina. :)
I have absolutely no life
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Drobac » January 1st, 2008, 6:49 pm

janko_666 wrote:Nisam mislio na vezbu nego na tim watersona i world fastest drummer, nemam nista protiv njega,heel-toe tehnika nije"tr00":).
Nesporazum. :chears:
janko_666 wrote: a za ovu vezbu znam jos odkako sam poceo da sviram bubnjeve, i vrh je, ako sviras duplu vec neko vreme. ali ako si poceo onda je malo sjebanije da uradis desnom, pa levom po 4 udarca, bar meni jeste.
Moras je poceti sa sto manjom brzinom, odnosno onom brzinom kojom mozes sve da uradis bez greske.
Inace, ova vezba nije samo za bubnjare sa duplom pedalom/basem. Korisna je i za bubnjare koji sviraju sa singl pedalom/basem.
janko_666 wrote:e, da srecna vam Nova godina. :)
viewtopic.php?f=23&t=125 :)
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Ognjen » January 2nd, 2008, 12:27 pm

Drobac wrote:Jedan savet. U sedenju lezi jako velika tajna sviranja bubnja (ne samo duple pedale, ovo je veoma vazno i za bubnjare sa jednim basem), koju mnogi previde. Svu tezinu tela moras preneti na stolicu, tako da ti noge budu slobodne. Ledja pravo, totalno opustena. Ruke takodje opustene. Nemoj da ih dizes u ramenima. I sviraj nogama sto vise iz skocnog zgloba. Nemoj koristiti celu nogu, a jacinu udarca pokusaj da dobijes sto vecim zamahom batova.
Da bi mogao da skines tezinu nogu sa pedala, kljucno je da razvijes misice butina i kukova. Takodje, ovi veci misici su bitni za kontrolu i izdrzljivost kod sporijih i srednjih tempoa, tako da bih preporucio svima koji pocinju da vezbaju sviranje celom nogom, iz kukova, bar u pocetku. Znam da sam ja "progledao" tek kada sam to shvatio.
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Ognjen » January 2nd, 2008, 12:27 pm

Ghostface wrote:Nikad nisan volija sve te puste vježbe, ne kažen da ne valjaju ali uvik mi je draže nešto svoje smislit. Duplu pedalu iman godinu dana, brzina nogama mi je 240-245 bpm, a rukama 260, uglavnom dovoljno brzo za većinu metal pisama, samo stvar je u tome šta ja duplu sviran na snagu, tako da je 240 teško držat dulje od minute, 220 mogu recimo komotno dvi minute, malo vježban swivel tehniku za dostić Kolliasovu brzinu (265). Heel-toe mi je odbojna tehnika, to je u biti virbl nogama, i ne smatran to pravom brzinom nogu, zato Tima Watersona i ne smatran najbržim.
Da li bi mogao da postavis snimak sebe kako sviras te brzine uz metronom?
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Drobac » January 2nd, 2008, 3:30 pm

Fiery wrote:
Drobac wrote:Jedan savet. U sedenju lezi jako velika tajna sviranja bubnja (ne samo duple pedale, ovo je veoma vazno i za bubnjare sa jednim basem), koju mnogi previde. Svu tezinu tela moras preneti na stolicu, tako da ti noge budu slobodne. Ledja pravo, totalno opustena. Ruke takodje opustene. Nemoj da ih dizes u ramenima. I sviraj nogama sto vise iz skocnog zgloba. Nemoj koristiti celu nogu, a jacinu udarca pokusaj da dobijes sto vecim zamahom batova.
Da bi mogao da skines tezinu nogu sa pedala, kljucno je da razvijes misice butina i kukova. Takodje, ovi veci misici su bitni za kontrolu i izdrzljivost kod sporijih i srednjih tempoa, tako da bih preporucio svima koji pocinju da vezbaju sviranje celom nogom, iz kukova, bar u pocetku. Znam da sam ja "progledao" tek kada sam to shvatio.
Nisam ni mislio da neko ko je prvi put seo za bubanj treba da svira iz zgloba. Svaki bubnjar mora razviti sva 3 pokreta noge. Ali cak i kad sviras sporo, dakle iz kukova, moras pravilno sedeti i biti dobro balansiran na stolici, bez obzira da li sviras duplu ili singl i hi-hat pedalu.
Ja, recimo, kad ne sedim dobro, ne mogu da sviram ni sporo kako treba, a kamoli brzo.

Ono za sviranje iz zgloba je bilo upuceno Zoliju, a on ipak nije pocetnik. :wink:
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Ognjen » January 3rd, 2008, 3:31 am

Onda se slazemo, ali valjda je vredelo istaci koliko je rad celih nogu bitan, cisto da se neki pocetnik ne zajebe :thumbup:
User avatar
janko_666
Dobošar
Dobošar
Posts: 71
Joined: November 27th, 2007, 3:55 pm

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by janko_666 » January 3rd, 2008, 12:45 pm

Sto se tice balansa, Derek Roddy rece, treba pre svakog sviranja da sednete na stolicu i dignete noge pravo u vis, jedno 6,7,8cm, i da pokusate sto duze da izdrzite, i da vam ledja budu ispravljena. U pocetku cete se naginjati nazad, ali vremenom cete se vracati napred.
I have absolutely no life
User avatar
Element9
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 276
Joined: November 28th, 2007, 9:00 pm
Location: Beograd

Re: Vezba izdrzljivosti

Post by Element9 » January 3rd, 2008, 4:57 pm

U prevodu treba vezbati trbusnjake, pogotovu donje.
Post Reply