PRELAZI

Podelite saznanja, iskustva, ideju, dajte savet, ili ga potražite...

Moderator: Supermoderatori

IpeFAN
Dobošar
Dobošar
Posts: 43
Joined: December 2nd, 2007, 5:45 pm

Re: PRELAZI

Post by IpeFAN » May 17th, 2008, 6:07 pm

ljudi mrzelo me da citam sve pa mozda je neko ovo vec pomenuo, ali ako hocete da usporite pesmu mozete i u Windows media player u. odete na Edit pa na enhancments i tu izaberete brzinu reprodukcije da podesavate... meni je to sasvim ok moze da posluzi...
User avatar
Mladen
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 267
Joined: April 28th, 2008, 8:29 pm
Inspiracija: Jojo Mayer

Re: PRELAZI

Post by Mladen » March 15th, 2009, 9:30 pm

Evo jedno pocetnicko pitanje,posto me ova stvar stvarno zbunjuje.
Evo primer dajem prvi prelaz Mejdenovog-Two minutes to midnight i vecina mejdenovih pjesama.Kako lik izvede onaj cudni prelaz na pocetku,kontam ne moguce da samo svuce brzo preko prelaza,posto je prelaz zaista zvuci cudno(bar meni),nadam se da kontate sta hocu da kazem.
User avatar
Masko
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 20
Joined: March 15th, 2009, 2:04 pm
Moj Bubanj: Gretsch BlackHawk BH-S825H
Moji bendovi: Besthial, Dreamhound
Inspiracija: Lars Ulrich, Michael Thomas, George Kollias
Location: Zadar, Hrvatska
Contact:

Re: PRELAZI

Post by Masko » March 16th, 2009, 2:34 am

Evo, ja imam jedno big pitanje na ovu temu... Vježbam uz metronom, al prelazi su mi najveći neprijatelj trenutno... Sve mi razjebu, kad sviram s bendom...
Pa me zanimaju dvi stvari:
1. Nekako prirodno prelaze koje pravim rukama, moje noge same počnu imitirat (nebitno o brzini)... A to u sporom zvuči još ok, al na velikim brzinama kad sviram 32-inke, noge samo *izbrljaju* nešto loše, što se ne primjeti previše, al meni smeta jako... Kako zapravo svirat bas bubanj za vrijeme prelaza? Stat skroz ili par udaraca opalit? Kako je *pravilno*?
2. Kako da ja ukrotim tempo u prelazima... Recimo, sviram pismu sasvim dobrim i ravnim tempom, al čim krenem neki brzi prelaz napravit, sve mi se raspadne i ubrzam često... Povatam ja to poslje opet, al svaki imalo upućeni čovjet će primjetit da sam razjeba tempo tu... Imate li kakve vježbe za predložit da to ispravim?
Tuci bubanj, ne bližnjega svoga...
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: PRELAZI

Post by Miron » March 16th, 2009, 12:32 pm

Majka svih recepata...kreneš vežbati prelaze na 60, i ubrzavaš mesečno tempo za 3 ili 5 na metronomu...dobijaš full kontrol, plus osećaj za sve note u raznim tempima...ja imam sličan problem. Takodje bitno je odrediti koje su podele u prelazima, da li su triolske šesaestinske i slično...zakon je pevati prelaze da stekneš utisak o trajnosti nota, ili pevati četvrtine da vidiš gde ti je koji segment prelaza u odnosu na tajm. Konačno, i ne manje bitno tehnika! Ako sviraš brze prelaze (ako sam dobro ukapirao sviraš jer si iz neke metal priče), a nemaš adekvatnu tehniku logično je da ćeš u sred prelaza usporiti jer "nemožeš da izvučeš" na tim brzinama to što hoćeš....
User avatar
Masko
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 20
Joined: March 15th, 2009, 2:04 pm
Moj Bubanj: Gretsch BlackHawk BH-S825H
Moji bendovi: Besthial, Dreamhound
Inspiracija: Lars Ulrich, Michael Thomas, George Kollias
Location: Zadar, Hrvatska
Contact:

Re: PRELAZI

Post by Masko » March 16th, 2009, 1:52 pm

Dobar savjet... Hvala... Znači i tu metronom i ništa drugo...
Bass note, generalno nebitno koje su i koja mjera, su mi problem, jer ne znam dal da ih puno sviram ili malo, u odnosu na ruke... Razmišljao sam stvarno da naglasim samo svaku dobu... Znači početak ili kraj... To mi je trenutno najzajebaniji segment sviranja, jer ne znam što...
A što se brzine prelaza tiče (je, *metal priča* je :heavy: ), nije moj problem usporavanje, nego ubrzavanje... Kad ja raspalim neki brzi fill (puno nota), nastavim dalje brže svirat (cca. 20ak bpm-a brže)... Pa me gitaristi mrze, jer imaju hrpu istrzaja, pa još kad ubrzam psuju mi svu užu i širu rodbinu lol lol lol
Koliko god vježbam sa metronomom, opet mi to ne sjeda nikako...
Tuci bubanj, ne bližnjega svoga...
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: PRELAZI

Post by Drobac » March 16th, 2009, 2:31 pm

Jos jedan savet. Udri cetvrtine nogom, kad sviras prelaze. Svaku prvu cetvrtinu (pod uslovom da su prelazi u 16inama) udari nogom.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: PRELAZI

Post by Miron » March 16th, 2009, 2:48 pm

Ubrzavanje ili usporavanje, lek je metronom...i što više pevati...neverovatno koliko ispravljaš unutrašnji feel tom tehnikom. Ja u princi'pu ne sviram nogu kad pičim prelaze rukama, osim kada to hoću i kad je prelaz u kombinaciji ruka-noga
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: PRELAZI

Post by Drobac » March 16th, 2009, 2:49 pm

Nije noga obavezna, ali ti drzi ritam. I daje znak ostalima u bendu, da se ne pogube.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: PRELAZI

Post by Miron » March 16th, 2009, 2:55 pm

E vala ako ispadaju na moje prelaze onda ima malo da se poduče gde im je kec :D
Ja nekako ne volim da čujem zvuk basa kad pičim prelaze...ne znam....ecentualno kad tražim neku harmoniju i te fore...ali to je sad već neka dubioza da se ne pravim Tony williams jer sam bilionima godina daleko od toga...
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: PRELAZI

Post by Drobac » March 16th, 2009, 3:01 pm

Zavisi sta sviras.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: PRELAZI

Post by Ognjen » March 16th, 2009, 5:37 pm

Miron wrote:Ja nekako ne volim da čujem zvuk basa kad pičim prelaze...
Onda drzi tempo levom nogom ;)
User avatar
Mladen
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 267
Joined: April 28th, 2008, 8:29 pm
Inspiracija: Jojo Mayer

Re: PRELAZI

Post by Mladen » March 16th, 2009, 5:58 pm

Ognjen wrote:
Miron wrote:Ja nekako ne volim da čujem zvuk basa kad pičim prelaze...
Onda drzi tempo levom nogom ;)

Tako ja radim....

Evo opet ponavljam pitanje posto vidim da niko nije primjetio:
Evo jedno pocetnicko pitanje,posto me ova stvar stvarno zbunjuje.
Evo primer dajem prvi prelaz Mejdenovog-Two minutes to midnight i vecina mejdenovih pjesama.Kako lik izvede onaj cudni prelaz na pocetku,kontam ne moguce da samo svuce brzo preko prelaza,posto je prelaz zaista zvuci cudno(bar meni),nadam se da kontate sta hocu da kazem.
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: PRELAZI

Post by Drobac » March 16th, 2009, 6:10 pm

Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: PRELAZI

Post by Ognjen » March 17th, 2009, 3:49 am

Ukoliko se ne varam, samo je ubacio flam na prvi udarac u prelazu. Slikovito receno, umesto tu-tu-tu, ide flam-tu-tu ;)
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: PRELAZI

Post by Drobac » March 17th, 2009, 12:27 pm

Da, i meni tako deluje. I na kraju udario sa obe ruke.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Post Reply