stimovanje

Podelite saznanja, iskustva, ideju, dajte savet, ili ga potražite...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: stimovanje

Post by downbeat » December 12th, 2014, 7:39 pm

:thumbup:
..bitno je osnove da znaš.
Ja moram malo kick da istražujem.

..pokušaj da nađeš negdje da možeš lupati kao čovjek.. ako si negdje gdje ne smiješ mnogo da udaraš, onda ćeš da uštimaš drugačije u odnosu kako bi to inače uštimao. (iskustvo štimanja bubnja u stanu, zgrada :) )
Ali, definitivno se igraj i sa tim.. čisto da osjetiš i čuješ kako rezonuje i shell i opna.
Kad uštimaš bubanj za malo tišu svirku i kad ga zvekneš malo jače, zvuči poprilično "drugačije".. kao da se raspada, ali kad ga takneš, a ono ton :blush: sustain... :wub: ...toplina :wub:
Isto tako, kad ga uštimaš za neko dekanje, kad ga pipneš ne zvuči nikako, ali kad legneš na bubanj, onda je to to.. :heavy:
Sve to ima svoje...
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: stimovanje

Post by lolekovin1991 » December 12th, 2014, 7:49 pm

Zezaću se ovde u domu, a možda i odnesem tomove kod druga, pa ćemo tamo da ih sređujemo na miru. :)
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: stimovanje

Post by Niki67 » December 12th, 2014, 7:56 pm

Umalo zaboravih jos nesto mada to svi znamo.
Najbolje stimovanje u prostoriji u kojoj ti bubanj dobro radi.
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: stimovanje

Post by lolekovin1991 » December 12th, 2014, 8:07 pm

Ja svoj bubanj sviram samo na svirkama, tako da trenutno takvih prostorija nema :)
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: stimovanje

Post by Woody » December 13th, 2014, 6:02 am

lolekovin1991 wrote:Ja svoj bubanj sviram samo na svirkama, tako da trenutno takvih prostorija nema :)
Nije da kontriram prethodnim savetima (naravno, poslušaj ih), ali po meni i treba bubanj štimovati prema prostoriji u kojoj u tom momentu nameravaš da ga sviraš! Neretko sam čuo skupe bubnjeve koje su ljudi izneli na neku svirku/snimanje i koji su zvučali sve samo ne skupo :P Nekad se radi o nijansama koje treba doterati, a nekad jednostavno moraš od nule... U svakom slučaju, budi dosledan instrumentu i odvoji vremena za štimovanje kao što to rade gitaristi, basisti i ostali kojima je dovoljno da se uštekaju u štimer! I oni to rade na svirci (i u toku iste), zašto bi bubanj tretirao drugačije? Čivije popuste, plastike se rastegnu, prostor zahteva drugačiji štim (a i način sviranja, da ne idem u off), mnogo je razloga za "dotezanje" na licu mesta. Možda sad nisi siguran u svoje sposobnosti, ali dok ne počneš to redovno da radiš - nikad nećeš ni biti :thumbup:
The Sea, The Sea
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: stimovanje

Post by lolekovin1991 » December 13th, 2014, 6:43 am

:chears: :chears: :)
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: stimovanje

Post by Woody » February 18th, 2016, 11:34 pm

Lepa prezentacija unatoč konstantnom reklamiranju lol

The Sea, The Sea
vele0408
Dobošar
Dobošar
Posts: 33
Joined: January 11th, 2011, 3:15 am
Moj Bubanj: ludwig
Moji bendovi: rummer
Inspiracija: stewart copeland, vinnie colaiuta....

Re: Stimanje

Post by vele0408 » February 19th, 2016, 2:27 am

downbeat wrote:Trebaš samo da se igraš..
Može tebi neko objasniti šta god želi, dok ti to ne čuješ i sam ne skontaš ništa od toga nema.
..ja sam krenuo prvo sa ftomom.. reko, to kad izvalim, ostalo je lako.

Znaš i sam koja opna za šta služi, i koju ulogu ima..
Totalno rastaviš tom i jednu po jednu stavljaš.. Govore da donja ide prva, ne znam zašto, ali uzmi taj redoslijed... i diži tuning malo po malo i gledaj šta se dešava. To je najbolje.
..kad dođeš do nekog štima koji se tebi dopada i kad ga dovedeš u red, onda opet sve ponovo.. :)
..mic po mic..
..jako je bitno da napraviš ravnomjernu tenziju vijaka.. da svaki bude otprilike isti. Ako imaš zujanje, nešto što ti kvari ton, čekiraj vijke.. traži onaj najopušteniji. i lickaj ključićem.
..i samo obraćaj pažnju šta se dešava.

Ako namještiš dobar ton, ali kao da čuješ neki "disbalans" u zvuku (kao da čuješ 2 zvuka, jedan dobar i jedan gadan), čekiraj donju opnu.. opusti je skroz i polako diži. Malo po malo... bez onog: pola kruga zavrneš itd.
Jako je bitno da se igraš, istražuješ.
Tako, dva dana.. onda odmori 1 dan.. da se uho odmori.. :D

..znaš i sam da ako želiš maksimalan sustain, obe opne u isti tuning.
To je lijepota za čuti, ali mikrofon pizdi od toga.. jebi ga, mikrofon to sve čuje drugačije.
..i obraćaj pažnju i osluškuj obe opne, da sebi napraviš razliku u glavi i u buduće da kad nešto čuješ, odmah znaš na šta treba da ideš.
I naravno, jednoslojne i dvoslojne.. različita priča. Jednoslojne teška borba.. pogotovo sa ftomom.
ja imam sve ambassadore na svim tomovima....i nastimijem ga otprilike, kako mislim da treba....i onda ga 10 dana popravljam, malo po malo, malo ovako, malo onako, malo gornja, malo donja....i tako vremenom sam izvezbao uvo i sad bubanj zvuci kao klavir. kad promenim prostoriju....ponovo....i sve tako, ali si jednu stvar u pravu....stimovanje je igra, meni licno vrlo zanimljiva
vele0408
Dobošar
Dobošar
Posts: 33
Joined: January 11th, 2011, 3:15 am
Moj Bubanj: ludwig
Moji bendovi: rummer
Inspiracija: stewart copeland, vinnie colaiuta....

Re: stimovanje

Post by vele0408 » February 19th, 2016, 2:28 am

Woody wrote:
lolekovin1991 wrote:Ja svoj bubanj sviram samo na svirkama, tako da trenutno takvih prostorija nema :)
Nije da kontriram prethodnim savetima (naravno, poslušaj ih), ali po meni i treba bubanj štimovati prema prostoriji u kojoj u tom momentu nameravaš da ga sviraš! Neretko sam čuo skupe bubnjeve koje su ljudi izneli na neku svirku/snimanje i koji su zvučali sve samo ne skupo :P Nekad se radi o nijansama koje treba doterati, a nekad jednostavno moraš od nule... U svakom slučaju, budi dosledan instrumentu i odvoji vremena za štimovanje kao što to rade gitaristi, basisti i ostali kojima je dovoljno da se uštekaju u štimer! I oni to rade na svirci (i u toku iste), zašto bi bubanj tretirao drugačije? Čivije popuste, plastike se rastegnu, prostor zahteva drugačiji štim (a i način sviranja, da ne idem u off), mnogo je razloga za "dotezanje" na licu mesta. Možda sad nisi siguran u svoje sposobnosti, ali dok ne počneš to redovno da radiš - nikad nećeš ni biti :thumbup:
sve tacno
Post Reply