Metronom tokom svirke

Podelite saznanja, iskustva, ideju, dajte savet, ili ga potražite...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
Sloba12
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 5
Joined: August 30th, 2017, 2:18 pm

Metronom tokom svirke

Post by Sloba12 » July 21st, 2019, 2:58 pm

Da li mi neko moze reci nesto vise o tome kako koristiti metronom tokom svirke, kako promeniti tempo izmedju pesama kada se koristi metronom, da li se prvo sviraju pesme u jednom tempu pa se posle menja, koje slusalice koristiti kako bi lepo culi metronom? hvala
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Metronom tokom svirke

Post by Woody » July 23rd, 2019, 11:00 am

Bilo bi dobro kada bi nam dao malo detaljnije informacije; koja vrsta svirke je u pitanju, koji metronom, da li sviraš po utvrđenoj listi i da li imaš tempo za svaku pesmu itd.

Bilo koji smartphone ili još bolje tablet može da bude metronom sa lakim biranjem tempa. Ja koristim metronome tempo lite app, ali postoji još gomila drugih, vidi šta ti odgovara. Ako sviraš po utvrđenim setlistama, aplikacija kao što je band helper omogućava da upišeš tempo za svaku pesmu na listi i prostim klikom promeniš tempo na tačnu vrednost.

Slušalica ima različitih, skoro koliko i aplikacija za telefon, in-ear, over-ear, jeftinih, skupih... Budžet, udobnost i estetika će odrediti šta ti odgovara. In-ear mogu da budu pristupačne, kvalitetne i diskretne, ali su nekim ljudima neudobne (što može da utiče i na zvuk), dok over-ear tipa DJ slušalice mogu da bolje izoluju spoljnu buku, pružajući bolji zvuk, ali su upadljive. Ja koristim shure se425 već godinama i veoma sam zadovoljan, mada sam ranije koristio akg k77 i prešao na in-ear zbog estetike i udobnosti (uši se znoje više sa over-ear slušalicama).

Menjanje tempa je individualna stvar. Kada sviram house ili disco, skokovi u tempu su manji, a pesme se često vezuju pa je lako promeniti tempo na spojevima ili čak neki takt ranije. Za neke pesme koristim metronom samo da ubrojim početak pa posle sviram po osećaju, a neke čak menjam tempo u toku sviranja da pogodim šta pokreće bend i publiku. Najbitnije je da se svi naviknu na stabilan tempo i da ne 'vuku', nego da te slušaju.
The Sea, The Sea
Sloba12
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 5
Joined: August 30th, 2017, 2:18 pm

Re: Metronom tokom svirke

Post by Sloba12 » July 23rd, 2019, 7:07 pm

Hvala na ovako detaljnom odgovoru :thumbup:
Imam repertoar pesama za klubove i proslave (stotinak pesama) i sve se svira u mixu, strofa i refren, a do sada nisam svirao tu vrstu muzike pa me zanima kako najefikasnije koristiti metronom tu. Da li mozda nabaviti metronom koji moze da kreira listu sa razlicitim tempom kao sto si naveo gore? :whistle:
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Metronom tokom svirke

Post by Woody » July 24th, 2019, 4:29 pm

Iz mog iskustva, ima više opcija kako to sve izvesti. Jedna je da koristiš metronom koji brzo i precizno može da menja tempo, npr. nešto sa točkićem kao što je na modulima elektronaca. Lista pesama može da bude na papiru ili tabletu, nađeš pesmu, 'namotaš' tempo i udri. Ja radim tako zato što najčešće sviram elektronce. Aplikacije za android ili apple (kao band helper koji spomenuh) dozvoljavaju da praviš datoteke sa pesmama i da svakoj dodeliš tempo, intonaciju, text, akorde itd. Za svaki nastup možeš da napraviš posebnu listu sa rasporedom i komandama po izboru pa samo redom biraš pesme i metronom (koji već postoji u aplikaciji) automatski prebacuje tempo za svaku pesmu. Ovo koristim kada sviram akustiku, a treba mi precizan tempo.

Generalno, koji god metronom da koristiš, vremenom ćeš zapamtiti tempo za većinu pesama pa će sve ići mnogo brže i lakše.
The Sea, The Sea
Post Reply