bubnjari.com pitaju: Marka Đorđevića

33 pitanja, 33 odgovora

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

bubnjari.com pitaju: Marka Đorđevića

Post by MarcusS » December 13th, 2011, 12:01 pm

Poštovani posetioci foruma, veliko mi je zadovoljstvo da Vam predstavim prvi u nizu intervjua koji ćemo uraditi sa vodećim imenima domaće, lokalne a nadam se i svetske bubnjarske scene.

Svakome od njh biće postavljena ista 33 pitanja. Na osnovu njihovih odgovora imaćemo lepu priliku da uporedimo njihova životna iskustva, impresije, razmišljanja, ideje, shvatanje muzike uopšte, i sl.

Čast mi je što ćemo ovo pokrenuti čitajući odgovore Marka Đorđevića, o kome nema potrebe da trošim reči.

Još jednom mu se zahvaljujem na datim odgovorima, i inače, na tome što u svojim obavezama pronalazi vremena i za forum(aše).

I u ime verujem svih nas, čestitam Marku još jednom dobijanje ćerkice. Kako je njemu to uticalo na život, kao i još dosta toga o Marku saznaćete iz intervjua koji sledi samo par skrolova niže.

Nadam se da ćete uživati!


Marko Đorđević

Biografija:

Called a “world class drummer” and “a true innovator” by Modern Drummer magazine, Marko Djordjevic has played on over 40 albums and has thousands of live performances to his credit.

Matt Garrison, Wayne Krantz, Jonah Smith, Clarence Spady, Lucky Peterson, Jacques Schwartz-Bart, Garry Willis, Hal Crook, Bill Frisell, Lionel Loueke, Aaron Goldberg, The Itals, Chris McDermott, and Eric Lewis are some of the artist he has performed or recorded with since graduating with honors from Berklee College of Music, where he was accepted on a scholarship at the tender age of 16.

For over ten years SVETI has been the creative outlet for one of the most impressive and innovative drummers in the world today, the Serbian born Marko Djordjevic.

As the composer for SVETI, Marko writes music inspired by the rich musical tradition of his Balkan roots, with a nod to the “western” artists that have influenced him, from Coltrane and Weather Report to Zappa and the Police. The working group, in different formations from trio to septet, featuring Brad Mason (trumpet), Eli Degibri (sax), Nir Felder (guitar), Elliot Mason (trombone), Aaron Goldberg (piano) and Matt Pavolka (bass), is currently touring in support of the new album, entitled ‘Where I Come From’, released by Firma Video Entertainment. Given the above mentioned talent, no wonder Phil Di Pietro of Allaboutjazz proclaims “SVETI is a group of absolutely monster musicians.”

One of the finest musicians of our era, Blue Note recording artist Lionel Loueke says: "Marko is one of the greatest drummers out there. He possesses incredible technique, and a musical mind to match it! I love playing with him because he is so creative and unique"!

Marko is an A level endorser of Mapex drums, Zildjian cymbals, Evans drumheads and Vic Firth sticks.

He has been featured as a soloist and clinician at many of the world's top music events (PASIC, Music Messe, Montreal Drum Fest, NAMM, Music Fest Canada, Jazz Yatra India) and some of the most prominent contemporary music schools (Berklee College of Music, Drummers Collective, Modern Music in Greece, L'aula in Spain, etc).

Alfred Publishing is the exclusive worldwide distributor of his critically acclaimed DVD entitled Where I Come From - A Fresh Approach To Drumming.

Marko is a faculty member at the Drummers Collective in NYC.


Image

Markov sajt:

www.svetimarko.com

Marko na drummerworld sajtu:

http://www.drummerworld.com/drummers/Ma ... jevic.html

Marko na myspace-u:

http://www.myspace.com/svetimarko



Ovde obratite pažnju na majicu :)



Intervju


1. Zašto bubnjevi?

Zar je odgovor na ovo pitanje potreban s obzirom da smo na bubnjarskom forumu :-) - pa to bi trebalo biti kao dobar dan! Probao sam i gitaru i trubu, ali su mi bubnjevi bili i ostali omiljeni instrument. Tesko je reci zasto, ocigledno me je privukao zvuk bubnjeva i cinela a i izgleda da sam sklon ispoljavanju energije kroz pokret, ritam i dinamiku.


2. Kada i kako je došlo do Vašeg prvog kontakta sa bubnjevima?

Prvi put u zivotu sam za komplet bubnjeva seo na mom prvom casu sa Miroslavom Karlovicem, ali sam u tom trenutku vec dve godine "pumpao" po kantama za deterdzent, jednom malom bubnjicu koji su mi roditelji doneli, kao i stolovima, stolicama i ostalom pokucstvu. Intuitivno sam, narocito slusajuci Azru, donekle shvatio sta se radi nogama a sta rukama, tako da sam vec mogao da sviram deonice iz pojedinih pesama.


3. Koji je prvi set koji ste posedovali?

Sonor boje "zmijska koza" (20, 13 i 16), uz Rodzersovu dvanaesticu, i Ludvigov Suprafonik dobos. Tu su bile i neke cudesne cinele (Amati rajd, zatim jedan neidentifikovani leteci objekat iz Svajcarske - na utisnutom amblemu bili su polumesec i zvezda, a po kvalitetu zvuka ta cinela bila je nesto izmedju kres-a i rajd-a. Kontra cinela bila je Paiste 2002, ako se ne varam). Konacno, par Taminih stalaka, Ludvigov stalak za kontru i moja omiljena i nikada prezaljena Tama Pro Bit pedala na kojoj sam navezbao "nozni rad".


4. Na samom početku tj ulasku u svet sviranja, koji element tj segment sviranja vam je pravio najviše problema u savlađivanju?

Triole... Zvucale su mi kao sve drugo, samo ne triole... Trebalo je mnogo vremena da prodje da shvatim da je triola prakticno aritmeticki nemoguc zahtev, pefrektna trecina je nemoguca u sistemu koji pocinje od dvodelne podele (33,333333333333333), pa je sreca da sam ih ipak kao mali savladao, po sistemu "sta zna dete da je trecina nemoguca"...


5. Odakle ste na svojim počecima crpili informacije I lekcije, samoukost, video škole, instruktor?...

Ovde je odgovor jasan, samo se bojim da nekoga ne zaboravim, ali sigurno hocu, pa se ovim i izvinjavam: Miroslav Karlovic, Dusan Ivanisevic, Dusan Novakov, Miroslav Injac, David Moss, Zelimir Vasic - Zak, Misa Jovanovic, Dule Vrbic, Srdjan Palackovic, Ognjen Radivojevic, Dejan Hasecic, basista Mladen (ne secam se prezimena, mislim da je Petrovic), Vlada Eror, Zeljko Maf, Ljubisa Paunic, Bata Bozanic, Bojan Hreljac i njegov sin Danijel. Ovi dragi ljudi su mi, svaki na svoj nacin, puno pomogli na samom pocetku, pokazujuci mi, upucujuci me na prave stvari, dajuci mi kasete, transkripcije i sl, svirajuci sa mnom, itd...


6. Koliki mislite da je minimum provedenog vremena dnevno za bubnjem za svakoga ko planira ozbiljno da se bavi tim instrumentom?

Ja sam, u periodu najaktivnijeg vezbanja bio za bubnjem izmedju pet i osam sati, sest dana nedeljno... Naucnici su utvrdili da je, za sticanje vrhunskih mogucnosti u bilo kojoj aktivnosti, potrebno najmanje 10 000 sati "bavljenja" istom, sto je oko trinaest i po meseci u neprekidnom nizu. Po mojim kalkulacijama, do sada sam tu cifru obrnuo bar dva i po puta za ovih 27 godina od kada sam imao prvi cas kod Karla... ne zaboravite, u to se ubraja svo vreme koje ste svesno posvetili - slusanje muzike, vezbanje, svirke, dzem sesni, probe, snimanja, casovi, razmisljanje o muzici itd, dakle, apsolutno sve vezano za bubnjeve i muziku.


7. Vaš pristup samom vežbanju? Koliko, kada, kako?... Koja je po vama dobitna formula po tom pitanju?

Sto je vise moguce, kada god je moguce... Formula je vizija + koncentracija, odnosno znaj sta zelis da postignes vezbanjem i onda se na to potuno usredsredi! Razloga za strah nema - i onako nikada necete uspeti da navezbate sve sto bi ste zeleli. Zato, kako rece Vlatko Stefanovski u "Lenjoj Pesmi" "Kad vec ne mogu biti svud/Nigde ne zurim, nisam lud" ... Strpljivo i temeljno!!!


8. Da li se zagrevate za probe i svirke i ako da - kako?

Nije obavezno. Zelja da budem za bubnjem je obicno dovoljna da me sasvim zagreje iznutra.


9. Prvi bend I koju muziku ste sa njim svirali?

Grupa Iluzija, svirke na Akademiji i slicnim mestima po BG. Pop Rok grupa. Dobro smo se kotirali kod Modlija na Demo Top listi, a snimili smo i spot u studiju RTB, koji je pusten vise puta, mada sam ga ja samo jednom video, pre jutarnjeg programa.


10. Sa koliko godina ste imali prvi javni nastup I kako je on prošao?

Sa dvanaest, u osnovnoj skoli, duet sa drugarom trubacem, pesma Neko Za Juricu Neko Za Lolu - isli smo u OS Braca Ribar. Nedeljama nisam mogao da odgovorim na postu postovalaca mog lika i dela :-)... u stvari, nisam nigde pogresio, tako da je proslo dobro...


11. Da li imate tremu pred nastupe?

Ponekad, retko...


12. 3 po vama najbitnije stvari za svakog bubnjara početnika?

Da voli, da zeli i da ima nekoga da ga uputi.


13. Koji žanr muzike preferirate da slušate, i koje bi ste izvođače istakli?

Volim muziku koja me pokrece, na ovaj ili onaj nacin - kod mene preovladjuje dzez, ali slusa se i mnogo drugih stvari;
Koltrejn, Zavinul, Monk, Stulic, Henkok, Zapa, Mejden, Cune, Meklaflin, Marsalisi, Majls, Moktar Samba, Feat Sejdic, Toni Vilijams, Dzeret, Skofild, Kranc, Polis, Elvin, Holdsvort, Fisboun, Rokeri S Moravu...


14. Kada bi morali da izaberete najbolji bend (izvođač) I najbolji album ikad, po vama - to bi bili...?

Moj omiljeni album je Interstelar Spejs - duet Dzon Koltrejn - saksofon i Rasid Ali - bubnjevi. Po meni, najbolji ansambli su cuveni Koltrejnov kvartet sa Tajnerom, Gerisonom i Elvinom i grupa Fisboun.


15. Koji bubnjari su ponajviše uticali na vaš današnji stil sviranja i sviranje uopšte?

Ova je lista uzasno kratka u odnosu na sve bubnjare koje nisam nabrojao - stotine bubnjara uticale su na moj pristup instrumentu... Ged, Kolajuta, Kopland, Bar, Mekbrejn, Fis Fiser, Tejn, Hazbend, Kobam, Lejner, Bozio, Di Dzenet, Elvin, Toni, Djidji, Karlo, Garo, Tosic, Trilok, Honig, Art, Meks, Karlok, Hakim, Ali, Motian, Hejns, Mos, Tompson, Narada, Badi, Filips, Froman, Ralf, Vekl, Kovacev, Vakerman, Erskin, Akuna, Riser, Kolman, Smiti Smit, Uribe, Hazila, Piterson, Blejd, Baron, Stjuart, Mozes, Damijen Smit, Jarzombek, Manu, Golubovic, Grizli, Nelson Miler, Vajs, Barueta, Agulon...


16. Koje bubnjare od trenutno aktivnih najviše cenite i zašto?

Za mene su svi gorepomenuti bubnjari aktivni, ukljucujuci i one koji vise nisu medju zivima. Cenim ih najvise zbog toga sto su ocigledno ulozili veliki rad u ono cime se bave i zbog kreativnosti i muzikalnosti koju poseduju.


17. Da li bi ste istakli neke muzičare sa kojima ste radili u smislu da vam je saradnja sa njima bila posebno laka, draga I sl?

Lionel Lueke, Klarens Spejdi, Eli Dedzibri, Dzona Smit, Kris Mekdermot, Vasil Hadzimanov, Branko Trijic, Met Gerison, Slobodan Trkulja, Nenad Gajin, Vejn Kranc, Aron Goldberg, Braca Mejson, Bobi Ejvi... Kad ljudi lepo sviraju zaista je lepo (i lako) saradjivati sa njima :-)


18. U ovako zrelom sviračkom dobu, kako izgleda jedan radni dan Vas kao bubnjara u smislu vežbanja i bavljenja instrumentom?

Nista nije drugacije u mom odnosu prema muzici i instrumentu. Srecna okolnost je da se, u ovom stadijumu ("zrelom svirackom dobu"), daleko brze napreduje u sustinskim stvarima... Razlika su koncerti, probe, snimanja, dakle profesionalno bavljenje instrumentom, kao i predavanje, u mom slucaju na Dramers Kolektivu i u mom studiju.


19. Trenutno, čemu najviše pridajete pažnje kada je vežbanje u pitanju?

Stvarima koje vezbam. Ovo nije vic, nije toliko bitno sta vezbamo, bitno je da se na to koncetrisemo do krajnjih mogucnosti, do te mere da se zaboravi na sve osim na ono sto se vezba!


20. Da li Vam se i u ovom sviračkom dobu desi da nailazite na poteškoće učeći nove elemente, i unapređujući vaše sviranje i konkretno, koji su to elementi i momenti?

Ovih dana "mucim se" i to sa velikim uzivanjem i zadovoljstvom sa konceptom "totalnog sviranja" - ono sto je Rasid Ali intuitivno radio pre cetrdesetak godina nazivajuci koncept "multidirekcioni pristup bubnju". Poslednjih godina ovo pokusavam da dovedem pod kontrolu tela, uma i emocije - koncept podrazumeva mogucnost da se svi udovi ukljuce u sviranje i fraziranje na sto ravnopravnijem nivou. "Uspavana lepotica", odnosno leva noga je na tapetu vise nego ostali udovi, naravno, kao realno najmanje koriscena i izvezbana komponenta. Najbitnije je razumeti da nije rec o ostinato ideji, vec o improvizovanom toku iz cetiri pravca... Moja prva knjiga, Nova Granica, koju je pocetkom ove godine izdala kompanija Alfred Muzicke Publikacije, pisana je upravo kao izazov samom sebi, u smislu da sam sacinio metod koji bih mogao da pratim, a cije bi mi vezbanje omogucilo da pridjem sto blize cilju, a to je mogucnost "totalnog sviranja" bubnja.


21. Koji set trenutno svirate, I šta koristite od opreme kao regularan set-up (činele I sl)?

Mapeks Menhetn Meridian, dzez dimenzije i Mapeksove Blek Panter dobose.


22. Koji model palica koristite?

Vik Firt palice sa mojim potpisom, slicne AJ1 modelu


23. Čemu najviše planirate da se posvetite u budućnosti kada je vase sviranje u pitanju?

Odrzavanju i poboljsanju kvaliteta mojih mogucnosti kao muzicara i bubnjara. Nastavak trazenja jedinstvenih resenja koja me cine razlicitim od drugih i daju prepoznatljiv licni pecat mom muziciranju.


24. Kada ste počinjali da se bavite bubnjevima, da li ste verovali da ćete postati dobri toliko koliko ste danas cenjeni kao bubnjar?

Naravno da sam prizeljkivao i verovao da ce se sav trud isplatiti, ali to zaista nema veze sa tim jesam li cenjen od strane drugih. Ne zelim da kazem da nije bitno da vas cene - u krajnjoj liniji, ako vas niko od muzicara ne ceni, ni sa kim necete svirati, dakle bitno je... A, da se ne lazemo, saznanje o tome da neko ceni vas rad nije ni malo neprijatno, naprotiv... A opet, ljudi cene svasta, to nikom ozbiljnom ne sme biti jedina mera, zar ne? Kada bi kriterijum kvaliteta i posvecenosti bila paznja javnosti, popularnost i to sto ljudi nesto slusaju u velikom broju, onda bi razne dzibre poput Lejdi Gage, Jelene Karleuse ili sledeceg pobednika nekog "programa stvarnosti muzickog karaktera" (ovi idoli, oni talenti, prvi glasovi, itd) bili olicenje dubine i znacaja... Meni je najbitnije sto posle vise od cetvrt veka bavljenja muzikom i sobom kroz muziku, mogu da pogledam sebi u dusu i da tu nadjem mir koji dolazi od cinjenice da sam na pravom putu... Postigao sam sta sam postigao, verovatno cu postici jos... Mozda i necu... Ali sa puta ne skrecem!!!


25. Imate li kao vrhunski muzičar neke neispunjene želje kada je bavljenje muzikom I vašim instrumentom u pitanju?

Naravno. Ima jos puno ljudi sa kojim bih voleo da sviram, jos puno muzike koju bih voleo da iskomponujem, jos puno napretka i dobijanja na dubini izraza...


26. U kojim bendovima trenutno svirate I kakvim muzičkim projektima ste trenutno preokupirani?

Tu su moja grupa Sveti, Klarens Spejdi kao non stop prisutne stavke, a onda puno drugih ljudi sa kojima sviram s vremena na vreme. Ove godine snimio sam i svoj novi album (izaci ce na prolece 2012), a ucestvovao sam i na snimanju albuma spanske pop grupe Tati, australijske kantautorke Katoel Dzors i korejanskog gitariste Pit Min Ceol-a. Takodje, u avgustu sam snimio album sa cuvenim kalvijaturistom Stiv Hantom, koji je bubnjarima najpoznatiji kao klavijaturista sa albuma "Tajne" gitariste Alana Holdsvorta, na kojem mozete cuti (po mom misljenju) ono najbolje sto je Vini Kolajuta ikada odsvirao. Naravno, tu je i Trio Sveti, odnosno beogradska filijala moje grupe, sa sjajnim Brankom Trijicem i Vasilom Hadzimanovim - dvd koji smo snimili pre godinu dana u Pozoristu na Terazijama trebalo bi da izadje do kraja ove ili pocetkom sledece godine. Svira se, svira se...


27. Da li ste ikada osetili zasićenje od bavljenja instrumentom?

Retko, a u poslednjih desetak godina bas nikako. Sve je previse uzbudljivo... Ako koristimo rec "zasicenje", morao bih da kazem da je kod mene ono negativno - u prevodu, jos sam mnoooooooog gladan!


28. Kvalitet bubnja - kolika je po vama njegova uloga u bavljenju instrumentom?

Boj ne bije svijetlo oruzje... Ali je lepo kada je bubanj po meri srca koje kuca u junaku!


29. Šta je ono što vas dan danas tera da provodite sate i sate vežbajući i unapređujući se?

Pravi put o kome govorim pod 24., a deo odgovora mozete naci i pod 30.


30. Uloga bubnja u vašem životu, i koliko je bavljenje njim i muzikom uopšte uticalo na vas kao ličnost uopšte?

Ozbiljno, duboko i posveceno bavljenje muzikom otvara puteve saznanja koji povrsnim ljudima ostaju nedostupni. (da se razumemo, ovo vazi i za mnoge druge ljudske aktivnosti; nema tu muzika niti bilo koja druga umetnost nekakav monopol - meni je cak i muka od prenemaganja raznih umetnika o tome kako bi tebalo da ih shvataju na ovaj ili onaj nacin ili da se prema njima odnose drugacije; postoje posveceni kelneri, elektricari ili ucitelji koji su mnogo vise umetnici nego neki nabedjeni ili iskompleksirani slikari, muzicari, glumci, itd.)


31. Da li se kajete oko bilo čega kada je vaša muzička karijera u pitanju?

Samo u smislu zelje da sam se nekih stvari setio ranije ili da sam ranije uvideo njihovu vrednost.


32. Nedosadanjani (za sada) san kada je muzička karijera u pitanju?

Pravi odgovor je dat pod 25 kada je i ovo pitanje bilo postavljeno na pravi nacin. Nema ostvarenih snova, pa tako ni onih neostvarenih, odnosno nedosanjanih. Sve sto jesmo i nismo stoji i govori glasnije od nas samih u ovoj realnosti. A snovi su steciste nekih drugih saznanja, epicentar drugacijih stremljenja i mogucnosti, oni su svet za sebe...


33. Izuzimajući bubanj, na čega trošite svoje vreme? Aktivnosti, hobi i sl.

Izuzimajuci muziku, vreme je podeljeno na porodicu, sportske aktivnosti, razmisljanje, citanje, pisanje... Kada je o porodici rec, nedavno sam postao otac. To iskustvo, porodjaj moje zene, ukljucujuci i neprilike koje su porodjaju prethodile, mi je donelo vise emocije i iskustva nego ceo dosadasnji zivot kao sin, brat, rodjak, ucenik, decko, muz, muzicar, kompozitor, profesor, sportista i buduci pisac zajedno!


Na kraju Marko, zahvaljujem ti se u ime svih članova foruma bubnjari.com na izdvojenom vremenu za forum u svkaom smislu. Poruči nešto forumašima?

Drugovi forumasi, zelim vam jos puno slomljenih palica i ostalih lepih dozivljaja uz muziku i nas divni instrument! Hvala vam na podrsci i nadam se da vam je ovo bilo zanimljivo i inspirativno!
Spread the word! :)
Post Reply