Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povrediti

Anegdote i doživljaji sa svirki, priče o bendovima, sadašnjim, budućim projektima kao i sve ostale drums/drummers related teme

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
gajagus
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 527
Joined: April 3rd, 2010, 1:07 am

Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povrediti

Post by gajagus » February 25th, 2012, 2:09 am

svako ima veliku zelju za usavrsavanjem ali to usavrsavanje vremenom prelazi u ekstreme i preterivanje ne mareci za sebe jer je pravilna izvedba vaznija od svega narocito u svirci gde se gleda posmatra publika dok se bolovi eliminisu a telo trpi ......sve da se ne bi obrukali ili slicno ....sta savetujete ....Kad je Dosta... Kad treba stati ..i koje su posledice od preterivanja ...mislim da je ovo vrlo bitna tema za diskusiju

moj slucaj ...metronom 150 bpm 1/4 i 16 tine duplom u kombinaciji hihat i ride ..uzivam dok vozim ali jednostavno telo mi trazi brze po prestanku mi se javlja bol ispod jabucice kolena u unutrasnjosti neobican blagi osecaj bola ....da li je to alarm za pauzu ili je to ne razradjenost zglobova.....

navelo me na ovu temu i da nabacim koji video

koliko je bitno pravilno sedeti



koliko je bitno pravilno izvoditi swivel tehniku a ne povrediti se



sta se podrazumeva pod bolom kolena



koliko utice brzina na na noge i koje su mogucnosti povreda



itd dajte sugestije ili ti slicne situacije koje smatrate da vas je dovelo do neke vrste povreda ili je nagovestavalo na mogucnost...
https://t.me/pump_upp
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povred

Post by RLRRLRLL » February 25th, 2012, 3:55 am

Sigurno je jedna od najbitnijih investicija vezana za bubanj, dobra stolica.
U mom slucaju problem se javlja usled nepravilnog postavljanja dobosa odnosno stalka... Nisu problem ruke vec noge (desna noga). Elem, kada mi dobos sa sve stalkom pobegne u desnu stranu i priblizi se bas pedali onda mi noga dosta neprirodno stoji i tako kao da sviram ukoso (ako kontate) i onda me obavzno bol sasece u predelu ispod kolena i to toliko snazno da nekad ne mogu ispraviti nogu pa cak ni prvih par koraka napraviti...
Problem je resen kupovinom dobrog stalka za dobos i dobosa manjeg promera 13" tako da imam dovoljno mesta sad da mi noga lepo stoji na bas pedali i da je ne moram kriviti, vec ona sad ima dovoljno mesta da seta a opet je normalna na bas pedalu.
Art, action, reincarnation...
User avatar
gajagus
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 527
Joined: April 3rd, 2010, 1:07 am

Re: Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povred

Post by gajagus » February 25th, 2012, 10:18 am

da upravo to se i meni desava ne znam koliko duboko treba bas da uvucem da bi mi tomovi bili savrseno blizu za brze prelaze ..koristim duplu i dobos 14 ku ..bukvalno mi smeta izmedju nogu i moram da raskoraci noge da ne bi cesao farmerke a ujedno mi se stvara nepravilan ugao desne noge ,ujedno otpustajuci kardan nalevo mi bezi hihat dalje od dobosa sto mi ne odgovara .neki bas vuku nadesno da bi ispravili ugao desne noge i priblizili hihat i dobos nadesno da bi tom bio jos blizi za manevar ....evo Jareda lepo objasnjava sve to ....

mada ako budete primetili ni on nema pravilan ugao desne pedale ...

https://t.me/pump_upp
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povred

Post by RLRRLRLL » February 25th, 2012, 1:52 pm

Nisam odgledao ovaj video, zato sto ja ne sviram duplu pedalu, pa nemam problem sa tim...
Sve i da sviram duplu pedalu nikad se ne bih odlucio da kupim klasicnu pedalu za desnjaka ili levaka, vec bih bas zbog pravilnog ugla noge (nogu) kao i zbog toga sto HH ne volim da mi je daleko (jer onda ni desna ruka nije u pravilnom-prirodnom polozaju), a i zbog tomova, uzeo ovako nesto
Off-Set-Double-Pedal.jpg
Kontam da je mnogo ugodnije da se koristi , a i pruza mogucnost da se ispred bubnja sedi gledajuci pravo u njega. Takodje hh je i dalje dovoljno blizu (zavisi od velicine dobosa). Ko sto reko, ja duplu pedalu ne sviram, ali mi ova off set varijanta deluje mnogo zanimljivi i korisno, pa se mozda i odlucim za takvu pedalu u buducnosti..
Vex-floor-tom.jpg
Off-Set-top-view-3.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Art, action, reincarnation...
User avatar
gajagus
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 527
Joined: April 3rd, 2010, 1:07 am

Re: Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povred

Post by gajagus » February 25th, 2012, 2:53 pm

da na ovom slucaju se vidi da je dupla pozicionirana bas onako kako treba jer se kicma ne krivi kad se radi prelaz tom 2 i tom 3 ili 4 ...s ovom pedalom se postize najpravilniji polozaj sedenja ..jer to je isto ko i kad se vezba na zemlji bez bubnja taj polozaj je identican gazenju po ovoj pedali



ova serija je poboljsana jer ima opciju swiwel setanja po pedali





dobro ovo jeste mogucnost resenja simetrije ali se tesko nalazi i verovatno kosta
https://t.me/pump_upp
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povred

Post by Woody » February 25th, 2012, 3:37 pm

Jasno vam je da taj problem može još jednostavnije i jeftinije da se reši stavljanjem tomova i svega ostalog na rampu? Tako pozicija basa ne utiče na ergonomiju ostalih elemenata. Takođe sam video da dosta ljudi stavlja levu pedalu od duple (levoruki desnu) sa leve strane stalka za hi-hat, tako da standardni razmak doboš-hi-hat ostaje isti!
The Sea, The Sea
User avatar
DjoleObr
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 382
Joined: August 23rd, 2010, 11:54 pm
Moj Bubanj: Premier APK, Paiste, Anatolian, Symrna, Stagg
Moji bendovi: Citizen X
Inspiracija: Kerim,Lopez,Harrison
Location: Obrenovac

Re: Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povred

Post by DjoleObr » February 25th, 2012, 6:21 pm

Isto i mene muci pri sviranju blast beata.. ruke prosto kao da mi pucaju, valjda je to sto nisam istreniran dovoljno za to , ali se trudim da nabijem staminu sto vise :)

Code: Select all

https://www.youtube.com/user/DjoleObr/videos
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povred

Post by Matija » February 25th, 2012, 6:32 pm

lepo je milos objasnio, ili rack ili stalak pa sa klampe da idu tomovi i onda to sve nije vezano za bas bubanj i moze se postaviti kako god. Naravno i stara fora sa stavljanjem slave pedale sa spoljasnje strane, mada na losijim pedalama moze da bude problem kada se kardan toliko rasiruje. isto tako ako stalak za kontru nema mogucnost rotiranja nogica zna da bude zeznuto.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povred

Post by RLRRLRLL » February 25th, 2012, 6:56 pm

Slazem se sa matijom i milosem. Vi to bolje znate (svirate duplu) ja je ne sviram, a isto tako sam siguran da postoji i drugi nacini da se sve sredi...rampa, stalci... Ako ideja za duplu bas pedalu potice od dva bas bubnja onda je ova off set varijanta meni naj privlacnija.
Art, action, reincarnation...
User avatar
gajagus
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 527
Joined: April 3rd, 2010, 1:07 am

Re: Bol forsiranja na bubnju i vidsaveti kako se NE povred

Post by gajagus » July 3rd, 2014, 11:32 pm

Brain haemorrhage ili ti krvarenje mozga ..slucajno sam pogledao neki koncert ekstremnog sadrzaja grupe Carcass..i pogledao jedan snimak gde se pojavio bivsi bubnjar Key owen sav usporen i sav u nekom tiku pokreta reko sta bi s covekom ..uzeo prekontrolisao wikipediju i nasao da je coveka opalio mozdani udar ili sta vec , pa sam se malo zabrinuo ..i pogledao po netu koliko njih je imalo slicno iskustvo ..i naisao na Devon Clifford bubnjara koji je isto tako nastradao bubnjar iz benda You Say Party! We Say Die!
, pa onda Bill Berry iz R.E.M, ,reko ne verujem da je koincidencija ...mozete li mi obrazloziti vase misljenje o tome , ili ako ne barem obrazlozenje sta izaziva , tojest da li bubanj utice na takvu pojavu ..
https://t.me/pump_upp
Post Reply