Tezga

Anegdote i doživljaji sa svirki, priče o bendovima, sadašnjim, budućim projektima kao i sve ostale drums/drummers related teme

Moderator: Supermoderatori

User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Tezga

Post by MarcusS » April 16th, 2011, 1:03 pm

Verovatno dobar deo vas tj nas ovde ima "tezga" varijantu u kojoj svira. Ja naravno ne smatram ništa loše kada kažem tezga, ljudi sviraju iz svako svojih razloga, neko što voli, neko da proba da zaradi neki dinar u ovo ogavno vreme i u skladu sa tim pristaje da pravi kompromis između stvari koje ljudi vole i koje sam izvođač voli.

Ono što me zanima je sledeće. Šta mislite, šta je idealna tezga? Šta prolazi kod najšire mase? Gde se vi i vaš bend nalazite u toj priči u smislu da li svirate što volite i gurate to, ili ste u totalno nekom drugom fazonu zato što masa to voli? Ako gurate vaš fazon koji nije toliko komercijalan, kakav je prijem?

Bilo bi možda ok da okačimo repertoare i da poredimo mišljenja, moj trenutno je kući, a na poslu sam pa ga nemam pri ruci, ali bilo bi cool.

Očekujem iscrpnu diskusiju! :)
Spread the word! :)
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Tezga

Post by Woody » April 17th, 2011, 6:58 am

Svaki posten tezgaros ce ti na prva dva pitanja odgovoriti - narodnjaci! U Beogradu npr. ima dvesta tezga bendova i bendica koji sviraju domaci i strani pop-rok, alternativu, metal, rege, ska i sta sve ne. Svi oni zajedno zarade kao par ozbiljnih narodnjackih "sastava" za vece. O dzezu da ne pricam :P Secam se pre dosta godina kad sam otisao sa tadasnjim bendom na more (ljuta trojka, Hendrix, Brown, ZZ top, EKV, Corba itd.), prvo sto nas je gazda pitao kad smo stigli je bilo "a, gde vam je pevacica?", "pa nemamo", "a, klavijaturista?", "c", "auuu..." Odsvirasmo nedelju dana i kuci...

Sto se sadasnjeg benda tice, imali smo dobru ideju u pravom trenutku i poceli da sviramo ono sto niko ne svira (house-elektro) i to se isplatilo, mada je daleko od idealne tezge. Tu smo negde izmedju klinaca koji sviruckaju za svoju ekipu za po par desetina evra i ovih sto ubijaju trocifrene i cetverocifrene honorare po splavovima. Baksis NIJE grad u Turskoj lol

Za mene je idealna kombinacija da sa jednim bendom sviras za lovu (od toga koliko daleko ides sa "prodajom" zavisi i rezultirajuca suma), a sa drugim ono sto stvarno volis. Ko ne zeli da se kompromituje moze lepo da radi 9-17h i siroko ti polje da sviras dupetom po mikrofonu, ako ti je to fazon :P

Repertoar nam je promenjljiv u smislu da skidamo nove stvari kako izadju, tako da se stalno siri... Koga zanima ima ovde neke od stvari koje skoro uvek sviramo www.makaoband.com
The Sea, The Sea
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Tezga

Post by MarcusS » April 20th, 2011, 2:55 am

Blago nama ovde sa sve autorskim bendovima.
Spread the word! :)
User avatar
casualdrumer
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 227
Joined: April 23rd, 2009, 5:57 pm
Moj Bubanj: Sonor F507-Paiste
Inspiracija: Dave Weckl,Mike Johnston,Steve Gadd,Yoyo Mayer
Location: Zrenjanin

Re: Tezga

Post by casualdrumer » May 17th, 2011, 7:58 pm

Tako je , sviram zato sto volim , konkretno R'nR'. A RnR je dosao u opticaj na osnovu drugih , doslovce sam uvucen u celu pricu sviranja istog,da ne kazem na silu. :zid: .. Posle je sve islo samo od sebe i tu sam i ostao .. Ostajem i dalje , na duze pute.

Pokusavao sam i sa narodnjacima , al eto jednostavno tehnologija i klavijature (aranzer) su ucinile svoje sto se toga tice .. Vecina ce uglavnom da se okrene na drugu stranu i raditi solo (vise kinte) .. Ne zelim da omalozavam , to je samo moj nacin gledanja na stvari :thumbup: Nisam protiv , i hteo sam to da radim , jedno vreme i jesam .. Ali eto ..

Milos je vec prethodno rekao da ce svaki iole ozbiljniji tezgaros izabrati narodnjake,sto uostalom i vuce na tu stranu.

Da predjem na konkretno , kao sto rekoh cover bend smo , sviramo domaci/strani rock i opste je poznato da ce u masi proci komercijala (sto se rock-a tice,bar je tako oduvek bilo u mom slucaju,mozda neko misli drugacije) , svako ko je iole u toj prici zna o cemu pricam..

U ovoj ekipi u kojoj sam trenutno repertor je slozen tako da su birane stvari od svakog clana ponaosob a sve u skladu toga da se svakom clanu doticna stvar "svira" a ne da se svira zato sto to ljudi vole , ali naravno sve u skladu toga da se bas i ljudima i svidi.. Dok recimo sa prethodnom ekipom vecinom se sviralo ono sto masa voli ili recimo drugima vec i dosadi i vec manje vise znaju sta ces sledece da sviras,i to jednostavno NIJE DOBRO,nikad se nije pravilo pitanje,nikada nije bilo kompromisa kako je Markus rekao,onako robotska svirka,samo da se izdrlja,pokupi sica i ode kuci ..
U ovoj ekipi konkretno citiram je bas: "kompromis između stvari koje ljudi vole i koje sam izvođač voli." fazon. :thumbup:
"They always say time changes things, but you actually have to change them yourself."
User avatar
despic
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 256
Joined: February 1st, 2011, 1:38 pm
Moj Bubanj: Alesis, roland, traps, pearl joey jordison
Moji bendovi: Electronics, White City

Re: Tezga

Post by despic » February 5th, 2012, 10:56 pm

milosmakao wrote:Svaki posten tezgaros ce ti na prva dva pitanja odgovoriti - narodnjaci!
Da li ce ti to reci svaki posten bubnjar?
Tesko...Ma koliko da si dobar, ti narodnjackim bendovima smetas...Ne kazem smetas kao, losije zvuci,naprotiv...Smetas iskljucivo zato sto si samo jedna osoba vise s kojim moraju da dele pare!
Moja prva... a i druga i treca narodnjacka kombinacija se zavrsila upravo tako posle manje od 2 meseca!
Prvo ja, pa basista...i evo sad 2 klavijature i pevacica (obavezno sisata) ;)
A i nisu neke pare kao sto su nekad bile (iz prica, ne znam iz licnog iskustva)...
User avatar
savudin
Dobošar
Dobošar
Posts: 136
Joined: September 15th, 2010, 12:29 pm
Moj Bubanj: Yamaha Tour Custom, Paiste 2002, Gibraltar
Moji bendovi: Voltron

Re: Tezga

Post by savudin » February 5th, 2012, 11:37 pm

Moj bend trojka/četvorka kako kad, svira rokenrol i to The Cult, Billy Idol, EKV, Čorba, Brejkersi, Gansi, KUD Idijoti, Bjesovi,... ima svega. I dok smo pre na počecima svirali dosadne klasike što svaki bend svira, sada idemo ka tome da sviramo isključivo šta se nama sviđa ali da je živo i da nosi. Elem, sviramo 5 godina i nikad nismo uzeli neku veću kintu niti nam je to prioritet. Gledamo da sviramo kad god možemo i gde god možemo, nek' nam se pokriju troškovi i da ima piva i to je to. Još ako padne koja crvena više, odlično!

Da skratim - mislim da na ovaj način nikad ni nećemo uzeti novac. U ovom žanru ako hoćeš da uzmeš novac moraš da sviraš ono što masa traži. Ali jedna stvar - svi bendovi koje sam ja video da sviraju zbog novca izgledali su mi prilično dosadno, veštački, i videlo se na njima da rade to zbog para. Kao da im je dosadno, razumete? Odrađuju posao. Masa možda to neće osetiti, ne znam. To se meni ne sviđa. Nama bude svaki put jako dobro kad sviramo, pa bilo 5 ili 500 ljudi u publici. I bilo je prilično i posećenih i žestokih svirki, tako da mi guramo i dalje na naš način. Eto toliko.
Ba-Dum-Tsss...
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Tezga

Post by MarcusS » February 6th, 2012, 8:01 pm

Dovoljno je samo prošarati po 5 svirki da kažemo "rock" tipa, i sve je jasno kao dan šta prolazi šta ne. Jer, kada čujem kap po kap, meni nije dobro, ali masa će svaki put da iseče vene. Rekao bih da nikada nije bilo lakše napraviti cover bend koji će da dobro radi, jer nažalost deluje mi da je masa sve zatucanija. Kao dokaz u prilog tome mogu da kažem da bendovi koje sam slušao a da imaju prođu zvuče naprosto katastrofalno i vuče sve na totalni amaterizam, ali publiak se seče jer joj se svira šta želi da čuje.

Tako da ovim mojima u bendu govorim da ako smo već cover, mora se peglaju stvari koje masa ZNA. Nema filozofije, svako odstupanje vodi u mediokritetstvo /ne svirke, već rekcije publike u smislu "paaaaa nisu loši"/ dok je možda situacija ta da je u pitanju 5 vanvremenskih muzičara na bini koji nisu loši samo zato što ne sviraju poznate stvari.

Recimo, ovde u Pazovu dolazi bend koji svira u jednom kafiću manje više redovno (neću da navodim ime, da ne daj bože nekog ne uvredim), to ljudi vise jedni drugima na glavama, a meni je to (bez preterivanja) najgori bend koji sam ikada slušao. Kada kažem najgori, ne mislim na svirku, upeglano je to, ali ravno kao ekg linija mrtvaka, a repertoar od Zdravka Čolića preko Balaševića, do osvajača i Tonija Cetinskog, znači naj naj najgora moguća komercijalia i lizanje dupeta publici uz maksimalno izveštačen pristup i samo zvuk. Ali eto, ima prođu. Onda dođe bend koji sabija u svakom smislu i svira 10x kompleksniju muziku i kvalitetniju, ali džabe.

Neko je već rekao, a to je formula i kojom se mi vodimo, komercijala ali nama draga i pitka za sviranje, i za sada je to ok. A kinta mi dođe kao bonus jer nikad pikao bubanj nisam radi zarade, i nikad na istu nisam ni računao, pa kada posle svirke dobijem 3 crvene, ja ne znam gde bih sa njima. :D
Spread the word! :)
somborjazz
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 228
Joined: April 8th, 2008, 9:58 pm

Re: Tezga

Post by somborjazz » February 6th, 2012, 10:21 pm

A Markuse, pa 3000 hiljade po osobi ti je sad premija za rock cover bend lol !
Ceo bend svira za 5-6 000, sto se naravno vise nego cuje, ali kao sto kazes, publika kao da nema sluha, cest izuzecima jelte, a gazdama lokala vise nego dobro dodje, sicu platili, sto jeftinije ozvucenje iznajmili, niko ne primecuje ni losu svirku, ni lose i rastimane instrumente, ni falseve, ni uzasan zvuk.
A onda kad nas sedam trazi 25000 za svirku gledaju nas kao da smo pali s Marsa :blush: A jos i ne sviramo klasicnu tezgu :cvike:
Zato sve redje i sviramo :banana:
User avatar
Maleni10
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 499
Joined: September 25th, 2008, 10:53 am
Moj Bubanj: Premier Artist Maple
Moji bendovi: Bajka bend
Inspiracija: Vinie Colaiuta
Location: Belgrade
Contact:

Re: Tezga

Post by Maleni10 » February 6th, 2012, 11:31 pm

Odavno je postalo jasno, pricam sad o sviranju kao poslu ne hobiju, da je u Srbiji jedino isplativo svirati tezgu, sta god ta rec znacila. Profesionalni pristup, kako napolju tako i kod nas, ne vodi se licnim emocijama vec iskljucivo poslovnom logikom, mogu misliti kome je sve Vinnie npr. odlupao albume, od Zape, Megadetha do Georgijeva i Kristine Kovac i ko zna koga jos. Covek je profesionalac u svom poslu, zivi od toga, radi to dobro, isto tako naplacuje i tu su stvari jasne. Ne mogu da zamislim nekog vrhunskog web dizajnera, grobara, koji ce za neku dobru cifru odbiti raditi sajt C. Zvezde :D . Kod nas je i dalje prisutan taj neki, mogu ga slobodno nazvati "srednjoskolski sindrom" odbijanja svega sto nije neki licni ukus. Ako neko ulozi godina i godina mukotrpnog rada, novaca, zivaca, postane dobar u tom poslu, sasvim je normalno da ocekuje da mu se isti taj rad kroz isto to sviranje sutra isplati, jer puno je ulozeno da bi se svelo na svirku za par piva, od neceg mora i da se zivi. A posto kod nas para ima samo u tezgi, cela stvar postaje jako prosta. Ja vec dobre 3 i kusur godine sviram sve zivo, al' bukvalno, od Ere do Pantere :D , bend sa kojim radim ima jako veliki i sirok repertoar, mozemo da sviramo sve zivo u okvirima neke pitke tezge. Mislim da podjednako dobro sviramo sve kolko god to zvuci bzvz, al' stvarno je tako. Te tezgaroske bendove prvi prezirem sto pokusavaju sve da sviraju pod svaku cenu, pa pod obavezno opletu Mornara sa narodnjackim trilerima, uzas! Sve se moze lepo i lako izbalansirati kad imate dobru ekipu muzicara, dobro zvuci i Toma i Haris i Miroslav i Billy Idol i Whitesnake lol, ne zajebavam se stvarno je tako i mogu vam reci da uzimam svirajuci sve to ;)
User avatar
nikolic025
Dobošar
Dobošar
Posts: 106
Joined: January 18th, 2011, 6:16 pm
Moj Bubanj: Gretsch Catalina Maple,Alpha,802,B8...
Inspiracija: Tommy Aldridge
Location: Odzaci/Subotica

Re: Tezga

Post by nikolic025 » February 7th, 2012, 1:30 am

Mislim da su najveci pederi vlasnici lokala,koji po svaku cenu hoce da iskoriste krizu kako bi zaradili par crvenih vise...Cuo sam za slucaj gde je gazda trazio od muzicara da mu svako da po 300din jer nije uspeo da isplati ozvucenje,nego samo dnevnice radnicima...Pa ja bi ga prvi odrobijao da mi tako nesto kaze...
Coveka jedno,sada pokojnog (neka mu je laka zemlja),su navlacili jer je bio sirotinja (umro covek sa 30-ak godina i ostavio bebu za sobom) da iz sela koje je 40km udaljeno dolazi sa svojim razglasom i da svira celo vece za 20E...I da ima dva pica fore da popije za dz.A kad je dolazio sa celim bandom i sa svojom opremom za 50E,pa gde ce im dusa?!

Cak i kada rese da dovedu izvikano ime (mislim isto cover band,ni u cemu bolji od nekih,ne svih,manje poznatih ekipa),onda ispadnu totalni seljaci,najavljuju svirku nedeljama,i dva dana pred svirku stave da se ulaz placa...Mislim cemu to...Konkretno taj lokal nikada nije naplacivao ulaz,ali su im bile malo prevelike ambicije,pa su videli da ce im se tesko u malom mestu,u jos manjem cumezu isplatiti to sto su dali 300E bandu,jos imaju tri radnika i dodatno razglas...A u lokal stane,mozda 200 ljudi.Nek svako popije po 3 pica(dobro,bude tu i 10,ali bude i 1),nece isplatiti ni radnike,a ne band,i naravno,stave ulaz 100 din,dodje 92 coveka i jos su,indijanci,platili radnika na ulazu i istampali karte,bas sa imenom banda (bolidi)...I puknu ko zvecke...Vec 4 pucanje za redom,a imaju zakazane svirke u naredna dva meseca...Dobar sam sa gazdom i 100x sam pre toga govorio da je zagrizao veliku udicu,da nije od velika riba,nego da je barica previse mala...Ali dzaba...Kontam kad se zavrsi sve zakazano da ce dobro da se cese...

Ja mu za 10E iznajmljujem novo ozvucenje,jer kad sam mu rekao 20,on je otisao kod nekog starog narodnjaka koji je pravio kutije ni iz cega i prepravljao matoru mixetu samo da sljaka i od njega uzimao za 500din,samo da bi ustedeo...Ali racunam,bolje da mi kaplje i 10E,nego da stoji u sobi,jer imamo i ja i ortak iz banda razglas,pa nam je jedan uvek visak...

Misle da ce se obogatiti preko noci,a onda kad vidi kako je i kad ne moze ni kola da registruje,jer posluje sa gubitcima,onda se malo zamisli,ali nece da prizna da gresi...


A,pak sa druge strane su krivi i muzicari...Ima dosta indijanskih sastava,koji sviraju na serpama i poklopcima i dolaze,kao sto kolega rece da sviraju samo za pivo...I onda kad se pojavi ekipa koja je skroz uigrana,koja ima profi opremu i koji su skroz profesionalni...I traze 150E,sto je takodje smesno,ali za ovo vreme i za rock muziku,to je realnost,oni im se smeju i radije zovu one koji dodju za dz...Retko ko sad drzi do kvaliteta,samo gledaju da zarade 10E vise...Dupe bi prodali za 10E (mislim na vlasnike)...Nekako bi trebalo da se zna koja je neka donja granica ispod koje niko nebi trebao da ide,pa i ako nemas instrument,niti lovu,idi cisti sneg za dnevnicu 5 dana i moci ces da kupis gitaru koja opusteno moze svirku da odradi.Ni stolar ne prihvata posao ako nema alat,ko njega pita kako ce da skupi pare za masine kad pocinje da radi...?


Izvinite ako sam nekoga smorio,bas sam se uziveo... :blush:
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Tezga

Post by MarcusS » February 7th, 2012, 4:40 am

Ja gazde ne krivim ni malo, da smo na njihovom mestu, svi bi isto postupali verovatno. Uveć će pre da dovedu skrnav bend koji zarađuje, nego najbolji bend na svetu koji gubi pare. Njima je to život, egzistencija, od toga hrane porodice i sl, oni razmišljaju samo na jedan način - cash, i nije da je to nerazumljivo.
Spread the word! :)
User avatar
despic
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 256
Joined: February 1st, 2011, 1:38 pm
Moj Bubanj: Alesis, roland, traps, pearl joey jordison
Moji bendovi: Electronics, White City

Re: Tezga

Post by despic » February 7th, 2012, 8:56 am

Najzanimljivije mi je uvek bilo: "Jel imate vase ljude?" :)
Marcusse, pricas za broadway ili neki drugi klub? :P :P :P
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Tezga

Post by Matija » February 7th, 2012, 12:19 pm

Ja se celog zivota rukovodim idejom da ako se vec bavis nekim poslom onda treba da ga radis najbolje sto mozes. Tako da, da sam ja gazda nekog lokala, NE, ne bih se tako postavljao i sigurno se ne bih na takve "poslove" oslanjao da mi od toga porodica zivi. U Srbiji svi zive tako da nesto osljare, da uhvate krivinu, da zarade a da nista ne rade, ja stvarno ne znam dokle to vise ide, pa u Evropsku Uniju ako se stvarno udje onda su svi najebali. Tamo ne moze tako. Valjda ce i za jadne tezgarose koje niko nije terao time da se bave da nastupe bolja vremena kada ce moci da naplate svoju muziku izdasnije, ali ce na to i porez morati da plate u skladu sa zakonom.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Tezga

Post by MarcusS » February 7th, 2012, 1:01 pm

Matija wrote:Ja se celog zivota rukovodim idejom da ako se vec bavis nekim poslom onda treba da ga radis najbolje sto mozes. Tako da, da sam ja gazda nekog lokala, NE, ne bih se tako postavljao i sigurno se ne bih na takve "poslove" oslanjao da mi od toga porodica zivi. U Srbiji svi zive tako da nesto osljare, da uhvate krivinu, da zarade a da nista ne rade, ja stvarno ne znam dokle to vise ide, pa u Evropsku Uniju ako se stvarno udje onda su svi najebali. Tamo ne moze tako. Valjda ce i za jadne tezgarose koje niko nije terao time da se bave da nastupe bolja vremena kada ce moci da naplate svoju muziku izdasnije, ali ce na to i porez morati da plate u skladu sa zakonom.
U bilo kojoj delatnosti, raditi najbolje što možeš je zaraditi što više para, jer bilo koji biznis ne trpi neposvećenost i fušeraj. Izbor lošeg benda ne znači da se taj posao tj kafić šta god vodi loše.

Ako podrazumevamo da u tvom slučaju "raditi najbolje što možeš" znači dovoditi kvalitet od bendova, jasno ti je da kvalitet znači barem 250e za veče što je sada cena i za neke maaaalo kvalitetnije i komercijalnije cover bendove. Da ne pričam koliko košta da dovedeš "pravi" bend sa zvučnim imenom. U malim sredinama to jednostavno NE prolazi, barem kod mene u Pazoovi, a malo ko će da daje svoje pare i puca pare weeked za weekendom samo zato da bi održao neki nivo kulturnih dešavanja, ako si ti jedan od njih, svaka čast. Mada sumnjam da bi to ostao posle par puta kada bi morao iz slamarice da izvadiš 100, 200, 300e za weekend samo da budeš na nuli.

Sad, kakva je situacija u drugim gradovima ne znam, daj bože da je bolja. Ovde poprilično baratam informacijama jer sam dobar i bio dobar sa manje više vlasnicima svih lokala koji su pravili dešavanja tog tipa. Dođe iz Mađarske VRHUNSKI Iron Maiden cover bend koji realno košta par stotina e, karta bude tipa 100 dinara - ćao doviđenja dođe 30 ljudi, i to sa sve dobrim marketingom, plakatima i sl. Jednostavno - NE ISPLATI SE.
Spread the word! :)
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Tezga

Post by MarcusS » February 7th, 2012, 1:03 pm

despic wrote:Najzanimljivije mi je uvek bilo: "Jel imate vase ljude?" :)
Marcusse, pricas za broadway ili neki drugi klub? :P :P :P
I za njega, i za konkurentski. :)

Si ti lokalac ili iz nekog benda koji je tamo bio?
Spread the word! :)
Post Reply