Kako postavljate svoj set?

Anegdote i doživljaji sa svirki, priče o bendovima, sadašnjim, budućim projektima kao i sve ostale drums/drummers related teme

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Kako postavljate svoj set?

Post by Matija » March 31st, 2010, 2:10 am

Evo kao sto rece dragi kolega Drobac da malo elaboriramo na temu:
Svi vec uglavnom znamo da je ride mozda najvaznija cinela za skoro sve vrste muzike i vecina bubnjara na svom setu koristi bar jednu, ako ne i vise, cast izuzecima (Tomas Haake, Lars Ulrich...). I dakle, kao bitna komponenta jednog seta, vrlo je bitno gde i kako je postavljena.
Podjimo od zvuka. Zvuk cinele posle udarca nastaje tako sto se stvaraju vibracije na potezu bell-spoljasnja ivica. Vibracije se vrlo razlicito ponasaju od trenutka udarca do trenutka potpune tisine. Dakle nacin na koji cinela "dise". Takodje je presudan konveksni oblik cinele. Postoji oko 15 razlicith paterna prostiranja ovih vibracija, a posebnom tehnikom holografske interferometrije je moguce ove paterne i njihove brzine prostiranja videti.
Cinele spadaju po svom karakteru i vrsti u kategoriju metalnih idiofona i nemaju svoj fundamentalni stim. Sto znaci da se ne mogu ni rastimovati, logicno. :)
Jedan udarac po cineli ne proizvodi jedan ton vec mnogo fundamentalnih frekvencija. Svaka od ovih frekvencija ima svojih jos mnogo overtone-ova. Medjusobnim uticajim svih ovih frekvencija se stvaraju nove! I samim tim, zbog ove kompleksnosti, nemoguce je da dve osobe jednako cuju istu cinelu. Zvuk kvalitetne cinele uvek ima celu skalu tonova, od visokih do niskih frekvencija koje se medjusobno dopunjuju i omogucavaju da nam se cini da je cinela u stimu sa ostalim instrumentima u bendu.
Elem, sad kad smo bar donekle upoznati sa akustickim parametrima jedne cinele, mozemo i prozboriti na temu pozicije cinele. Buddy Rich, Gene Krupa, Louie Bellson i ostali pioniri sviranja bubnjeva onakvih kakve ih svi danas sviramo su mahom postavljali ride desno od svog toma otprilike skoro paralelno sa tlom. Takva muzika, ali i nedostatak adekvatnog hardvera za teske cinele su manje-vise uslovljavali takvu postavku. Dolazak velikih studijskih velikana kao sto su Steve Gadd, Dave Weckl, Dennis Chambers i Vinnie Colaiuta je tu naviku izmenio. Tama i Yamaha su krenuli sa proizvodnjom velikog i masivnog hardvera koji je sve to omogucio. Cinele su mogle da se postavljaju na vecu visinu. Omoguceno je da se svira vise tomova iznad bas bubnja bez da se pravi kompromis da se ride stavlja nakaradno negde dole iznad floortomova.

Danas se tradicije drzanja ride cinele vodoravno pored toma iznad bas bubnja pridrzavaju uglavnom ili stara garda dzezera, ili novopeceni punk/rock/metal bubnjari koji su navikli da svirajuci ride imaju tendenciju da zvuk iz cinele proizvode tako sto bi prosli KROZ nju samo kad bi mogli umesto da IZVLACE zvuk iz cinele. Cinela tako nisko postavljena niti moze kvalitetno i adekvatno da se probije do publike, a ni fizika udarca u kombinaciji sa gorenavedenim akustickim odredbama same cinele nije bas srecna situacija. Ok, ako je neko tako navikao da samo mlati po cineli bez mnogo razmisljanja sta uopste dobija iz nje, i jos bitnije sta ta publika dobija iz nje, onda samo napred. I da, obavezno je zategnite do kraja! Sta ima ona sad tu nesto da se mrda! I onda jednog dana lekar kaze da imate CTS ili carpal tunnel syndrome zato sto ste svoju nisko postavljeno cinelu idealizovali kao kakav nakovanj.

Image


Jazz bubnjari vrlo cesto koriste ride i na levoj strani, zbog drugacijih zvucnih tekstura dobijenih vodeci "slabijom" rukom. Peter Erskine je cak razvio left hand ride sa Zildjianom. Open handed bubnjari takodje svoj rajd stavljaju na nekonvencionalno mesto sa leve strane.

Image


Carter Beauford, open handed setup:

Image


Nicko McBrain svoj ride drzi skoro uspravno i vrlo visoko pa se opet ne skida sa njega i nesto ne verujem da ima problema sa umornom rukom ili ramenom... Nudge, nudge, metalci.

Image


Ja preferiram tu Vinnie Colaiuta postavku. Najfleksibilnija je u svakom pogledu. Ako baratate razlicitim tehnikama sve je tu "na izvol'te". Ne prolazite kroz cinelu, nego lepo dozirate dinamiku kako i koliko vam treba. Brzi i laksi pristup svim tomovima i floor tomovima koliko god zelite da ih nakacite. Cinela je na visem nivou i samim tim zahvalnija za ozvucavanje sto se tice overheada a u novije vreme i za donju stranu ispod bell-a sto sad rade ovi atleticari sto sviraju iznad 280 bpm. Cinela se lakse koristi i kao ride i kao crash, manje se trose palice... itd. itd. razloga je mnogo.....

Image

Jedini zdravstveno, tehnicki, muzikalno i idejno opravdan nacin postavke ride cinele. :)
Last edited by Matija on April 1st, 2010, 3:23 pm, edited 1 time in total.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
miloš
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 395
Joined: September 11th, 2008, 1:57 am
Moj Bubanj: Mapex proM, Paiste,Gibraltar, Vic firth, Remo
Moji bendovi: Harlekin, Pablo psihopata...
Inspiracija: Mike Protnoy, Chad Smith, Gavin Harrison

Re: Vase slike u "akciji"

Post by miloš » March 31st, 2010, 2:47 am

Matija wrote:naravno. jedini zdravstveno, tehnicki, muzikalno i idejno opravdan nacin postavke ride cinele. :)
...ride apsolutno na mestu! tu ride treba da stoji! :thumbup:
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Vase slike u "akciji"

Post by Loshme » March 31st, 2010, 3:42 pm

ja ga stavljam da mi pokrije cetvrtinu toma
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Vase slike u "akciji"

Post by Matija » March 31st, 2010, 4:22 pm

ma tom je najmanje bitan. to je najoptimalnija postavka za izvuci sto vise iz te cinele u svakom smislu.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Vase slike u "akciji"

Post by Drobac » March 31st, 2010, 5:11 pm

Ne postoji reč "najoptimalnije" u srpskom jeziku. :P

I ja držim visoko rajd, ali ne toliko visoko. Uglavnom je nameštena tako da mi je ista visina ruke kada sviram rajd i kontru.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
lesendric
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1094
Joined: August 28th, 2009, 1:48 pm
Moj Bubanj: Ludwig Vistalite, Slingerland, Sabian (AAX,HHX)
Moji bendovi: Kako ? , Greska u Sistemu...
Inspiracija: Tre Cool, Smith, Bryar,Bonham, Greb, Harrison, Howard, Rich
Location: Rim,Italija

Re: Vase slike u "akciji"

Post by lesendric » March 31st, 2010, 5:59 pm

ja volim da mi ride bude jako nisko sa desne strane, malo iznad floor toma pa iznad njega 2 crasha
Play on Life
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Vase slike u "akciji"

Post by Matija » March 31st, 2010, 6:10 pm

kad stoji mnogo nisko to onemogucava da se iz cinele izvuku odredjeni zvukovi.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
lesendric
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1094
Joined: August 28th, 2009, 1:48 pm
Moj Bubanj: Ludwig Vistalite, Slingerland, Sabian (AAX,HHX)
Moji bendovi: Kako ? , Greska u Sistemu...
Inspiracija: Tre Cool, Smith, Bryar,Bonham, Greb, Harrison, Howard, Rich
Location: Rim,Italija

Re: Vase slike u "akciji"

Post by lesendric » March 31st, 2010, 9:47 pm

kakvi zvukovi se ne izvlace iz cinele?
Sad mnogo bubnjara fura nizak ride...
Mozda se ne razumemo...ja drzim ride na nivou tomova kao npr chad smith ili john bonham.

Image
Image
Image
Image
Image
Play on Life
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Vase slike u "akciji"

Post by Matija » March 31st, 2010, 9:58 pm

razliciti uglovi udaranja samim tim i razlicit zvuk. bolji pristup cineli i bolja kontrola iste u svakom pogledu. kad mi cinela stoji ravno pola stvari ne mogu da sviram.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
lesendric
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1094
Joined: August 28th, 2009, 1:48 pm
Moj Bubanj: Ludwig Vistalite, Slingerland, Sabian (AAX,HHX)
Moji bendovi: Kako ? , Greska u Sistemu...
Inspiracija: Tre Cool, Smith, Bryar,Bonham, Greb, Harrison, Howard, Rich
Location: Rim,Italija

Re: Vase slike u "akciji"

Post by lesendric » March 31st, 2010, 10:50 pm

zavisi od coveka do coveka...vidis meni najvise odg. da mi ride stoji ravno i nisko zvog lakseg pristuba i brzeg prelazenja na tomove i zbog brzeg udarca u crash koji mi je iznad ride-a...
Play on Life
User avatar
Boris J
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 4171
Joined: October 22nd, 2007, 7:56 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Blankfile
Location: NBG

Re: Vase slike u "akciji"

Post by Boris J » March 31st, 2010, 10:55 pm

pazi i meni... naravno, sve je to stvar lichne preferencije ali stvarno ne kapiram shto ne bi mogao neshto da izvuchesh... (naravno ako ti nije prenisko, tipa u nivou sa doboshem pa da ne mozesh lepo da je otvorish po ivici)...
User avatar
lesendric
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1094
Joined: August 28th, 2009, 1:48 pm
Moj Bubanj: Ludwig Vistalite, Slingerland, Sabian (AAX,HHX)
Moji bendovi: Kako ? , Greska u Sistemu...
Inspiracija: Tre Cool, Smith, Bryar,Bonham, Greb, Harrison, Howard, Rich
Location: Rim,Italija

Re: Vase slike u "akciji"

Post by lesendric » March 31st, 2010, 11:17 pm

mozda je matija upravu ali ja ne znam za tonove koji se izvlace iz ridea ako stoji nisko ili visoko... u svakom slucaju ce poizvesti isti zvuk ako ga udaris u isto mesto-bilo to na visokom ili niskom mestu. ali isto to dosta zavisi od ride-a...
Nemoze se iz suvog ride-a izvuci neko odzvanjanje ili slicno (osim ako se udari o bell)...
Kad smo vec kod ride-a evo mojih omiljenih ride cinela koje sam skoro probao i zaljubio sam se u njih...pogotovo HHX :chears:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YpiVVBFfgxc[/youtube]
Play on Life
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Vase slike u "akciji"

Post by Matija » March 31st, 2010, 11:23 pm

pa mozda kad malo porastes skapiras neke stvari koje se ne mogu nauciti na internetu vec kroz godine iskustva i kilometrazu. ne kazem da svako mora da drzi tako rajd ali vremenom sam skapirao gledajuci kolajutu da je taj rajd tu nekako kao osnova svega, i dinamike i tehnike i kojecega sve. a ako ga zakucas nesto nisko i ravno u startu si sebi amputirao dobar deo muzikalnosti u svojoj svirci.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Vase slike u "akciji"

Post by Loshme » March 31st, 2010, 11:47 pm

i odgovara mi gavinova pozicija:

Image
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Vase slike u "akciji"

Post by Matija » March 31st, 2010, 11:50 pm

pa to je otprilike to. da ima jedan tom manje rajd bi mu dosao malo levlje i ja bi verovatno to jedino promenio u ovom setupu.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
Post Reply