Studio za probe (koji valjaju, iskustva i sl)

Anegdote i doživljaji sa svirki, priče o bendovima, sadašnjim, budućim projektima kao i sve ostale drums/drummers related teme

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Studio za probe (koji valjaju, iskustva i sl)

Post by RLRRLRLL » May 9th, 2014, 1:07 am

Stidio "gluva soba" Dorcol - mali prostor, los razglas, tomovi rastimovani do zla boga, prastike izudarane...
Pojacala (gitara, bas) su ok.
I da, nema gde da se parkiras :ranting:
Art, action, reincarnation...
shvona
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 6
Joined: October 31st, 2008, 9:05 pm

Re: Studio za probe (koji valjaju, iskustva i sl)

Post by shvona » September 16th, 2014, 9:58 pm

Cao kolege,
pokusavam sa drugarom da otvorim studio na NBG u 61 bloku. Mnoooooogo para treba uloziti pa mi treba Vasa pomoc.
Kako stoje stvari, ko bi se od vas cimao do blokova za studio :
1. oko 40-55m2 soba za sviranje sa odvojenim vokal booth-om
2. kutak za bleju u okviru studija
3. uvek neko u kontrolnoj sobi jer se svaka proba snima na 16ak kanala za dzabe (o tome malo vise kasnije)
4. Trenutno razmisljam o varijanti sa dva gitarska kabineta i za pocetak dve glave pa bi se kasnije dokupile jos koje glave za mesanje i experimentisanje (a i neka manja kombo i vintage pojacala) posto ce sve biti non stop ozvuceno i snimano.
5. Prihvatam ideje za bas pojacala :) ali po mogucstvu mark bass (neko zlo sa 12" i 15")
6. O bubnjevima se jos zustro raspravlja ali ja bih najvise voleo Tama superstar hyperdrive (cisto sumnjam da ce budzet to dozvoliti u samom startu)
7. Cinele Paiste PST8 komplet sa sve China-om (a ako se studio krene otplacivati :) :) :) :) all 2002...)
8. Asortiman probranih gitarskih i bas pedala na izvolte za dz koriscenje.
9. Svaki stalak za mic bi trebalo da ima prikacen neki tablet za tekstove i slicno (nesto go clever ili sl, jbg ne moze u startu Ipad)
10. Garant ce biti i neko pice ili kafa i sl po mizernim cenama.
11. WC - ono sto nedostaje vecini studija u BG
12. Za vokaliste u startu 2 mikrofona (npr Rode K2 i ...)

Toliko mi za sad pada na pamet, vise sam totalno rastrojen od svega ovoga.
Ajd pa tako da vidimo da li bi se ovo ikako isplatilo. (znam da nikad nece al eto bar malo da umirim savest :P )
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Studio za probe (koji valjaju, iskustva i sl)

Post by Woody » September 16th, 2014, 11:58 pm

Zvuči jako lepo i ambiciozno! Pošto kapiram da nemaš problem buke (čitaj, komšije će da me biju zbog...), ostaje da središ akustiku unutrašnjosti, što nije neki problem, ali zahteva malo znanja i ulaganja. Čisto spominjem, verovatno se radi i na tome... Opremu koju si pobrojao bi svako poželeo u studiju, da ne spominjem opciju snimanja, čak i da se plaća. Razglas? Stavka koju ljudi često uzmu olako, a jednako je bitna kao i ostala oprema! Drugar je nedavno uzeo malo bolje kutije u studiju za probe i odjednom dobio nekoliko novih bendova jer se pročulo da tamo vokali izlaze super... Klavijaturisti, duvači, dj-evi... svima znači dobar razglas!

Nadam se da ne davim ako spomenem da je raspored pojačala, bubnjeva i razglasa presudan za ukupni osećaj na probi. To je nešto sa čime treba eksperimentisati na početku, ali kada nađete prave pozicije svi će čuti sve što treba i svirka će biti daleko bolja, a muzičari zadovoljniji čak i ako sama oprema nije skupa. Većina problema studija za probe proizilazi iz loših uslova slušanja! Gitarista kome je pojačalo pored cevanice će probiti uši pevaču prekoputa, a bubnjar neće čuti bas ako mu samo razglas bije u čelo ;) Nije nuklearna fizika, samo se treba malo potruditi i probati razne postavke za najbolji rezultat. Na kraju, zadovoljni muzičari su oni kojima je bilo prijatno i koji su bili korisni, a ne oni koji su svirali na skupoj opremi i posle se svađali ko koga nije čuo lol

Neću više da pametujem, srećno i možda se uskoro vidimo na nekoj probi! :chears:
The Sea, The Sea
shvona
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 6
Joined: October 31st, 2008, 9:05 pm

Re: Studio za probe (koji valjaju, iskustva i sl)

Post by shvona » September 17th, 2014, 4:43 pm

×milosmakao hvala na odgovoru.
Nisam prevideo razglas ali ko sto rekoh uzas.stres.rasteojenost .
Razgledali smo svakojake kutije i isprobavali svasta.
Ako mi verujes da nam se posle raznih kutija najvise su nam se svidele opcije: HKaudio linear 5 115 i
(Za neverovati) Behringer 215d. Gledali smo i neke dvanestice ali o tome moram tek kad se uradi soba i akusticki tretman. I naravno opet otvoreni smo za sugestije.
Hvala jos jednom.
Bambi
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 1
Joined: December 1st, 2014, 12:09 pm
Moj Bubanj: Yamaha Stage Custom

Re: Studio za probe (koji valjaju, iskustva i sl)

Post by Bambi » December 1st, 2014, 12:14 pm

E,ljudi,skoro je otvoren novi studio kod Sajma,pored Home centra,zove se Playground.Super je,oprema je nova,razglas je extra (Dynacord CMS mikser i D lite zvucnici),pojacala su ok,ENGL lampas glava i Roland Cube,bas je Hartke,bubanj Yamaha Stage Custom.Prostor je bas veliki,mislim da ima oko 30m2,super je sredjen,cist i prijatan,a ima i obezbedjen parking.Toplo preporucujem svima.Pozz
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Studio za probe (koji valjaju, iskustva i sl)

Post by MarcusS » January 19th, 2015, 11:37 pm

Bambi wrote:E,ljudi,skoro je otvoren novi studio kod Sajma,pored Home centra,zove se Playground.Super je,oprema je nova,razglas je extra (Dynacord CMS mikser i D lite zvucnici),pojacala su ok,ENGL lampas glava i Roland Cube,bas je Hartke,bubanj Yamaha Stage Custom.Prostor je bas veliki,mislim da ima oko 30m2,super je sredjen,cist i prijatan,a ima i obezbedjen parking.Toplo preporucujem svima.Pozz
Kakva reklama :D
Spread the word! :)
Post Reply