Pitajte Marka Đorđevića...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Pitajte Marka Đorđevića...

Post by MarcusS » March 5th, 2008, 9:34 pm

Na ovom topiku možete da pitate Marka šta poželite, da zatražite savet, i sl. Marko će u skladu sa svojim obavezama i slobodnim vremenom odgovarati na pitanja kada poseti forum.

Više o Marku:

Marko Đorđević je rođen u Beogradu 1972. godine, gde je u svojoj jedanaestoj godini počeo da uči bubnjeve pod patronatom Miroslava Karlovića. Sa šesnaest godina, postaje stipendista Berklee College Music u Bostonu i odlazi u Sjedinjene Države. Među njegovim ranim američkim profesorima bio je čikaški bubnjar David Moss. Godine 1991, dobija nagradu Berklee Zildjian, koju prestižni proizvođač svake godine dodeljuje najtalentovanijem studentu bubnjeva na koledžu. Posle dve godine školovanja, stekavši punu stipendiju, Đorđević je diplomirao 1993. godine, da bi već tri meseca kasnije bio pozvan da, u svojstvu gostujućeg profesora, održi kliniku i koncert. Iste godine se seli u Njujork, gde radi sa prvom ligom jazz muzičara, među kojima su Wayne Krantz (Steely Dan, Chris Potter), Rick Margitza (Maria Schneider Orchestra), Gregg Bissonette, Hal Crook, George Garzone, Matt Garrison (Herbie Hancock), Eli Degibri (Mingus Big Band, Herbie Hancock, Al Foster), Jonah Smith.
Aktivan je i kao studijski muzičar - u trocifrenom spisku studijskih sessiona Đorđević posebno ističe rad na albumima "Beneath the Underdog" (Jonah Smith), "Night Light" (Clara Lofaro), "Lonestar Hitchhiker" (Don Dilego), "Amit Heri Group" (Amit Heri), kao i Top 40 singl "David Duchovny"

Vodeći bubnjarski magazini prepoznaju ga kao jednog od najboljih svetskih bubnjara nove generacije. Po Modern Drummeru, Đorđević je "bubnjarska zvezda", a po Meggadrumsu "Balkanska zver". Ekskluzivac je proizvođača Mapex (bubnjevi), Zildjian (činele), Evans (kože) i Vater (palice).
Iz hobija, igra fudbal za klub naših iseljenika "Beli orlovi".


Myspace strana:

Code: Select all

http://www.myspace.com/svetimarko  
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AIuIOfrA6Ng[/youtube]

Još jedno veliko hvala Marku na vremenu posvećenom forumu i forumašima.
Spread the word! :)
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by MarcusS » March 17th, 2008, 10:44 pm

Pošto je 22h blizu, možemo polako da krenemo.

Pod 1 želim da se zahvalim Marku što je verovatno u moru obaveza našao malo slobodnog vremena da posveti i ovoj našoj tek rastućoj bubnjarskoj internet oazi. :)

Kad sam već tu, iskoristiću priliku da postavim prvo pitanje:

- Koliko bubnjar koji je na nivou na kom si ti posvećuje vremena vežbanju i kako jedan "trening" izgleda, od kojih vežbi je sastavljen, ako može malo detalja oko toga. :)
Spread the word! :)
User avatar
Boris J
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 4171
Joined: October 22nd, 2007, 7:56 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Blankfile
Location: NBG

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by Boris J » March 17th, 2008, 10:50 pm

hej, evo i mene... zanima me jedna stvar... primetio sam da uglavnom koristish neshto shto sam ja cuo sa ljudi nazivaju franch grip ili kako vec... naime primetio sam da i recimo carter beauford isto tako svira... zashto bash takva tehnika?
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by Loshme » March 17th, 2008, 11:03 pm

I ja sam stigao. PItanje:
Kaka si naucio sve te ritmove ? Mislim, da li si ih olaksao sebi(uprostio) dok si ih radio pa kada navezbas onda probas da odsviras kako treba ? Ovo pitam jer ja imam problem...

Kakva je i kako je muzika uticala na tebe dok si u ranijim godinama svirao ?

Zahvaljujem se na odvojenom vremenu za sve nas ovde.
Last edited by Loshme on March 17th, 2008, 11:19 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by Drobac » March 17th, 2008, 11:12 pm

Kao prvo da se i ja zahvalim Marku sto je nasao vremena za nas smrtnike.

Moje pitanje bi bilo, ako mozes da kazes nesto vise o endorsingu. Neke stvari otprilike vec znam, tipa da postoji vise "nivoa" endorsinga i sl, ali sta je konkretno potrebno da bi neko bio endorser neke firme i zasto bas Mapex u tvom slucaju?
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by golmanijev » March 17th, 2008, 11:23 pm

kada je rec o endorsmentima, imao sam tu srecu da je sve pocelo 98. kada sam imao priliku da sviram ispred Greg Bisoneta na jednom seminaru koji je drzao u NYC. Druga sraca je bila da su ljudi iz Mapex-a bili sa njim na toj njegovoj turneji, tako da mi je endorsement ponudjen na licu mestai to na osnovu mog svirackog kvaliteta... Ljudi iz Evansa su bili tu, sa njima je bilo isto. Zildjian ke "pao" kasnije te godine, a u mnogome je sitacija bila olaksana time sto sam vec imao 2 endorsementa...Sa te tri kompanije sam i dan danas... Jedino sam skakutao od kompanije do kompanije kada su u pitanju palice...Poceo sam sa Zildjianom, onda sam, kada je moj dobar drugar Johnny Rabb otvorio firmu presao u njegov tabor... Kada je njegova kompanija prestala sa radom, imao sam priliku da idem u Pro Mark, posto su oni napravili deal sa Rabb-om da preuzmu proizvodnju nekih njegovih patenata, kao i da on moze da dovede svoje bivse endorsere... On mi to je ponudio, ali ja nikada nisam voleo pro mark palice (nista licno protiv Pro Mark, jednostavno mi ne leze... Tako sam presao u Vater, a nedavno su me iz Vic Firth-a vrbovali, pa sam od pre par meseci "njihov"...Inace, sve je teze dobiti endorsement ako niste u nekim milionskim pricama, cuvenim bendovima, MTV i sl... Para je sve manje za sve, pa i ovaj vid promocije...
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by golmanijev » March 17th, 2008, 11:25 pm

Vidim da mi idu odlicno stamparske greske!!! :-) Kucam sto brze mogu, pa se iste potkradaju samo tako... Ne zamerite!!!
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by Drobac » March 17th, 2008, 11:28 pm

golmanijev wrote:Vidim da mi idu odlicno stamparske greske!!! :-) Kucam sto brze mogu, pa se iste potkradaju samo tako... Ne zamerite!!!
Ma nista. Ispravicemo, ako treba. ;)
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by golmanijev » March 17th, 2008, 11:33 pm

Jedno pitanje, ja sam do sada odgovorio na ri ili cetiri pitanja, a vidim samo ovo u vezi endorsementa... O cemu je rec?
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by golmanijev » March 17th, 2008, 11:36 pm

Na mene je uticalo sve sto sam u zivotu cuo i video, pa cak i onda kada sam o necemu zakljucivao " ovako bas ne treba" , dakle iz svega se moze, u stvari mora izvuci bar neka pouka... Konkretno, slusao sam Azru, Maidene, Police, pa onda Zawinula, Shortera, McLaughlina, Corea-u, Coltrane-a, Miles-a...Naravno, narodna muzika iz nasih krajeva takodje je ostavila dubok pecat, u mojoj kompoziciji i u nacinu interpretacije i baratanju neparnim ritmovima...
A naravno, stvari se moraju vezbati rasclanjene i sporo sve dok telo i mozak ne uspeju da ih ukomponuju u tok, tek onda se moze zaista odsvirati, u pravom tempu i na muzikalan nacin...
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by golmanijev » March 17th, 2008, 11:37 pm

Ovo gore je moj drugi odgovor, a ovaj je bio prvi...

Cao Ljudi,

Prvo da vas sve pozdravim i samo da jos jednom skrenem paznju na moj propust u vezi vremena - dakle, ovde je vec 17h, posto smo mi presli na letnje vreme, dakle na raspolaganju sam vam do oko 23 i 30 po vasem vremenu, s obzirom na to da me ceka svirka sa mojom grupom Sveti veceras u NY... a sad da odgovorim i na prva dva pitanjca: Sto se tice "treninga", ja sam dana bukvalno trenirao jedno 2 sata, ali fudbal... Golman sam, sezona pocinje za 3 nedelje pa radim sve ono sto i svi drugi golmani da bi ostao agilan, brz, u dobroj fizickoj kondiciji i sa najboljim mentalnim sklopom... Tako je i u bubnjevima... Dakle, vezbam bar 4-5 puta nedeljno, po 3 ili 4 sata i radim razne stvari...pocinjem koordinacijom, onda sviram uz muziku, uz metronom ili bez pratnje, imam par stvari koje trenutno razvijam, kao sto su tronotna ostinata levom nogom, dok ostali delovi "sviraju svoje, kao i koncept ghost nota koje se ne ponavjaju na istoj povrsini...

Sto se gripa tice, ja koristim sve gripove meni znane, i svaki u razlicite svrhe... Veliki sam protivnik iskljucivosti kada je u pitanj tehnika... Za mene je to kao kada bi bokser rekao ja udaram samo levom, nikad desnom...Taj ne bi dugo boksovao
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by MarcusS » March 17th, 2008, 11:38 pm

golmanijev wrote:Jedno pitanje, ja sam do sada odgovorio na ri ili cetiri pitanja, a vidim samo ovo u vezi endorsementa... O cemu je rec?
Hm, stvarno ne znam :sad:

Forum do sada nije gutao postove, možda si u brzini nešto pogrešno kliknuo...?
Spread the word! :)
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by Loshme » March 17th, 2008, 11:40 pm

golmanijev wrote:Na mene je uticalo sve sto sam u zivotu cuo i video, pa cak i onda kada sam o necemu zakljucivao " ovako bas ne treba" , dakle iz svega se moze, u stvari mora izvuci bar neka pouka... Konkretno, slusao sam Azru, Maidene, Police, pa onda Zawinula, Shortera, McLaughlina, Corea-u, Coltrane-a, Miles-a...Naravno, narodna muzika iz nasih krajeva takodje je ostavila dubok pecat, u mojoj kompoziciji i u nacinu interpretacije i baratanju neparnim ritmovima...
A naravno, stvari se moraju vezbati rasclanjene i sporo sve dok telo i mozak ne uspeju da ih ukomponuju u tok, tek onda se moze zaista odsvirati, u pravom tempu i na muzikalan nacin...
Hvala ti mnogo. :hail:

JOs jedno pitanje:

Zasto si konkretno izabrao EVANS, a ne Remo ?
User avatar
flegma
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 3
Joined: October 22nd, 2007, 7:14 pm
Location: Nova Pazova

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by flegma » March 17th, 2008, 11:41 pm

Ćao Marko.. :) Koji ti je omiljen žanr za sviranje, tačnije, u čemu se najviše pronalaziš i šta ti najviše prija za sviranje..?
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Marko Đorđević, gost foruma 17.03. u 22h

Post by golmanijev » March 17th, 2008, 11:42 pm

sad sam sve nasao i kopi - pejstov'o, tako da je sada sve tu! Dakle rezultat je neresen, kol'ko pitanja - tol'ko odgovora!!! :-)
Ovo mi dobro dodje da vezbam brzinu daktilografske prirode...
Post Reply