Pitajte Marka Đorđevića...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by Goatbeard » February 9th, 2011, 3:54 pm

[quote="lolekovin1991"]Saveti za bubnjare:

Hahahaaa,ima tu i malo istine,da se ne lažemo!


Pitanja za Marka: Kao klinac sam polomio levu ruku na dva mesta (otvoren prelom) i ona je od tada (i pored godina bavljenja sportom) ostala slabije razvijena sve do trenutka kada sam počeo da sviram bubanj. Naravno da je sporije napredovala od primarne ali sam uspeo dosta toga da 'popravim'.

Da li je uopšte moguće dovesti slabije razvijenu ruku do nivoa primarne? Pitam jer mi se čini da profesionalci koji pokazuju tehnike vežbanja uvek to odrađuju primarnom.Neki se čak ne libe toga da kažu da im je ona druga nešto slabija ili da lošije sviraju kada koriste npr. matched grip.
Ako možeš podeli sa nama tvoja iskustva o tome. Hvala i živeli! :chears:
.--. --- - .--. .. ...
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by golmanijev » March 15th, 2011, 5:57 am

Na zalost, ne znam nista o pravljenju tih palica, ali znam ko zna. Profesor Srdjan Palackovic, nas sjajni timpanista. Nemam njegov talafon, ali se raspitaj na odseku za udaraljke na FMU, znace ljudi kako da stupis u kontakt sa njim. Zao mi je sto odgovor stize mesec dana posle pitanja, odavno nisam bio ovde!!! Pozdrav!!
User avatar
Loshme
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2250
Joined: October 22nd, 2007, 9:52 pm
Moj Bubanj: tama, meazzi, zildjian, istanbul, bosphorus
Inspiracija: vinnie colaiuta, gavin harrison
Location: sid/novi sad

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by Loshme » March 15th, 2011, 10:48 pm

johnybrasco wrote:zamolio bih vas kada biste mi rekli kako napraviti palicu sa filcem :sad:
hvala

evo ti broj od srdjana palackovicaČ

064/116.3282

pozdrav!
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by golmanijev » April 22nd, 2011, 10:38 am

Gospodine Goatbearde, izvini na ovako zakasnelom odgovoru, ocigledno je da sam prevideo ovo pitanje!!!

Cinjenica je da cemo svi (osim istinski "dvostranih" ljudi) uvek imati osecaj inferiornosti leve ili desne strane... Medjutim, cinjenica je, takodje, da se, pri vezbanju bubnjeva, "slabija" ruka razvija na specifican nacin i tokom godina, bar u mom iskustvu, postaje bolja od "dominantne" u nekim sferama. A da li ih je moguce dovesti do nivoa istinske simetrije, nisam siguran... Moguce je doci blizu, kao vrhunski fudbaleri koji se i pored toga sto su levaci ili desnjaci podjednako dobro sluze i levom i desnom nogom...


POZDRAV!!!
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by Miron » April 22nd, 2011, 12:35 pm

GOLMANEEEEEEEEEEEEE, pogledaj ovu temu (Da ne prekucavam celu problematiku ovde) pa odgovaraj i pomazi :D
viewtopic.php?f=6&t=5597&p=62830#p62830
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by Goatbeard » April 22nd, 2011, 4:54 pm

Hvala Marko,očekivao sam sličan odgovor.Vežbati,vežbati,vežbati.....
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
mactire
Dobošar
Dobošar
Posts: 49
Joined: October 7th, 2011, 9:16 pm
Moj Bubanj: Premier
Inspiracija: Joseph Zigaboo Modeliste, John Bonham, Ian Paice, Dave Grohl

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by mactire » October 7th, 2011, 10:02 pm

Pre svega, Marko, RESPECT!!! :hail: :hail: :hail: :hail: :hail: :hail: :hail: :hail:
Ono sto mene zanima a verovatno i ostale, ako nije tajna, kako izgleda tvoje vezbanje il moze i neki predkoncertni WARM-UP :)
Hvala unapred :)
"Try Not. Do or do not. There is no try."
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by golmanijev » October 29th, 2011, 7:32 am

Pozdrav casni viteze mactire!
Nemam predkoncertni ritual - na najveci broj svirki izlazim relativno nezagrejan... vremenom sam otkrio da je najbitnije "zagrejati" glavu i srce kao i onu stvar (metaforicno receno, naravno!!), posto je sinhronizacija ta tri faktora presudna za dobar nastup - u toj i takvoj hijerarhji ruke i noge su manje bitne... Sto se vezbanja tice, da budem iskren, u poslednje vreme vezbam materijal iz moje knjige... Da pojasnim - knjiga je pisana upravo kao izazov samom sebi i predstavlja "produzenu ruku" krajnjih dometa moje maste... a posto je cilj knjige metod shvatiti - knjigu baciti, a onda improvizovati, postujuci date parametre, zavrsetka prakticno nema, niti ga moze biti... Ali bitno je da se ovakvim pristupom svakim danom osecam se sigurniji, kreativniji i mocniji - a to je najvazniji proizvod bilo kog vezbanja! I samo da pojasnim, da bih bar malo konkretizovao stvar: ono cemu trenutno posvecujem najvise paznje je sviranje u kojem sva cetiri udova ucestvuju u jednakoj meri u kreiranju zvuka... Dakle, mogucnost da se svira i improvizuje "iz svih pravaca i u svim pravcima". Kondenzovani primeri:

RLLRLLRL - ruke (cinela i dobos)
RLRRLRLL - noge (bas i kontra)

ili

RLRLLRLR - ruke (cinela i dobos)
LRLLRLRL- noge (bas i kontra)

Najbitnije je da poenta nije u navezbavanju konkretnih paterna, nego u razvijanju mogucnosti da se svira na ovaj nacin, a da su gornja dva fragmenta samo primeri onoga sto moze da se desi u takvoj svirci...

Nadam se da je dovoljno jasno!

POZDRAV!!!

MARKO
User avatar
omen.buksa
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 632
Joined: September 23rd, 2009, 10:59 pm
Moj Bubanj: Pearl, Sabian
Moji bendovi: Ugovor S Vragom
Inspiracija: Vinnie Paul,Mike Portnoy,Gavin Harrison
Location: Sisak,HR

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by omen.buksa » November 29th, 2011, 11:22 pm

S obzirom na tvoje sposobnosti, da li ti spavas? : P
Biti ili ne biti....PITI! : DD
golmanijev
V.I.P
V.I.P
Posts: 91
Joined: February 29th, 2008, 7:34 am

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by golmanijev » December 4th, 2011, 7:17 pm

Postovani druze Buksa, ovo pitanje je zaista adekvatno u ovom trenutku, posto sam pre desetak dana postao otac... Ali ipak spavam, cerkica nam je pravi drugar pa vec spava po 4-5 sati odjednom :-)

Inace, vrlo je lepo kada neko razume da je veliki rad (nekada i po cenu spavanja) potreban da bi se doslo do sposobnosti koje drugi prepoznaju kao vredne. Kao cetrnaestogodisnjak, kada sam poceo bas ozbiljno da vezbam instrument (5-8 sati dnevno, sest dana nedeljno), ustajao sam u 6:30h da bi vec u 7h bio za instrumentom... Ovu praksu sam nastavio i prvih par godina na Berkliju...
Jos uvek puno vezbam, ali je to sada mnogo drugacije... Tempo kojim covek napreduje u ovom stadijumu prosto je neverovatan; iskustvo i spoznaja o tome sta zelim u datom trenutku usmeravaju paznju i koncentraciju pa je sve mnogo svrsishodnije... Ali opet, ne bih ni "primirisao" ovom gde sam sada da nije bilo vremena u kome sam svaki budni, pa i po koji cas sna proveo uz bubnjeve i muziku: nekoliko puta sam zaspao u sobi za vezbanje na Berkliju, a jednom me je, jos u BG, moj dragi guru Karlo prof. Miroslav Karlovic, zatekao kako spavam na njegovoj katedri. Tu je po sredi i bilo nesto vise od sna, malo sam preforsirao, iscrpeo organizam i uspeo da zaradim zapaljenje desnog plucnog krila... Ali, bolje zapaljenje plucnog krila, nego Srebrna Krila :-)
POZDRAV!
User avatar
omen.buksa
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 632
Joined: September 23rd, 2009, 10:59 pm
Moj Bubanj: Pearl, Sabian
Moji bendovi: Ugovor S Vragom
Inspiracija: Vinnie Paul,Mike Portnoy,Gavin Harrison
Location: Sisak,HR

Re: Pitajte Marka Đorđevića...

Post by omen.buksa » December 7th, 2011, 12:25 am

Cestitke i ovdje i hvala na odgovoru! :DD
Biti ili ne biti....PITI! : DD
Post Reply