Ludwig Supraphonic overhaul

Slike zanimljivh setova, vaših setova, video klipovi i ostalo zanimljivo bubnjarske orijentacije...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Ludwig Supraphonic overhaul

Post by Woody » April 27th, 2016, 11:42 pm

E pa, drugari, posle malo više cimanja i vozikanja mogu da vam se pohvalim obnovljenim Supraphonic dobošem. Komad 14"x5" je kupljen kod kolege Miklaša (na forumu Zoran) za 150€, u ne baš bajnom stanju. Stajao je na zidu njegove kafane u funkciji sata... :rolleyes: Originalno je imao supersensitive mehanizam koji nisam zatekao na dobošu, kao ni snare žice, dosta olupane obručeve i nekoliko unutrašnjih šrafova zamenjenih "ručnim radovima" i polovinu tension rod-ova sa izguljenim i zarđalim navojima. Generalno je sam hrom na telu u dobrom stanju, verovatno zbog godišta (kraj '80, početak '90) pa je malo poliranja vratilo sjaj, ali se trebalo potruditi da se ostale stvari srede i dokupe. Zapravo, osim novih šrafova i mehanizma, sve je ostalo originalno, a obručevi su bili glavni posao i razlog zbog kog pišem ovaj izveštaj.

Posle istraživanja po forumima i razgovora sa kolegama, odlučio sam da ne kupujem nove obručeve, već da sredim postojeće. Gornji je ostao bez hroma na dosta mesta, a donji sa malo boljim hromom, ali kriv i sa rđom ponegde. Novi obručevi su izgledali kao najlakše rešenje, ali mi kupovina originalnih nije ušla u budžet (oko 100€ par), a nisam hteo da stavljam Gibraltar ili slične jer su deblji. Ispostavilo se da je jedan od glavnih faktora odgovornih za legendarni zvuk supre baš taj tanji obruč. Posle malo istraživanja, saznao sam da će ponovno hromiranje da košta malo više od kupovine novih obručeva i otisnuh se put majstora za peskiranje, poliranje, galvanizaciju itd.

Da ne davim, akcija je bila dugotrajna jer je trebalo pronaći sve te majstore i ući malo dublje u tu tehnologiju da bih mogao da im objasnim šta mi treba, a nažalost, kod nas ne postoji radionica koja vrši sve te procese na jednom mestu. Peskirao sam ih kod autolimara (500 din po obruču), polirao kod polirca u Resniku (1000 din po obruču), bakrirao kod galvanizera na Medakoviću (700 din po obruču) i hromirao kod Galvanotehnik-a iz Šimanovaca (1000 din po obruču). Ovi poslednji rade i bakriranje, ali je trebalo ispolirati obručeve i posle bakra, a to ne rade pa mi se nije isplatilo da čekam. Zapravo, najviše vremena je otišlo na nalaženje mehanizma (stavio sam običan), to prodavnice kod nas skoro nikad nemaju na lageru pa sam jurio Džekca koji se, po Marfiju, baš sad selio na drugu lokaciju (plus bio i bolestan i u inostranstvu) da bih kupio najobičniju mašinicu. Dakle, suma-sumarum; telo očišćeno i uglancano, obručevi ponovo hromirani (donji ispravljen), ubačena dorada u lug-ove koja sprečava ozloglašeno raštimavanje, montiran nov mehanizam, šrafovi, žice i plastike. Mislim da sam, ne računajući plastike, uložio oko 90-100€, tako da sad imam supru kao novu za nekih 250€ :)

Računao sam da će možda nekoga zanimati ovaj poduhvat pa sam dokumentovao radove u raznim fazama. Nažalost, ne uslikah oštećenja na obručevima, ali to nije preterano bitno jer su svakako potuno obnovljeni. Veliku pomoć sam imao od drugara Moke (basista Maraquje) koji me uputio na sve te silne majstore i od kolege Žileta iz benda Double Trouble koji mi je pomogao da montiram mehanizam i sa kojim sam se savetovao oko raznih tehnikalija pošto se on ozbiljno bavi graditeljstvom bubnjeva. On mi je nabavio i ručno pravljen butt side koji je trenutno nemoguće naći u BG-u.

Idem sad da čukam svoj novi omiljeni doboš, a vas ostavljam sa slikama do sledeće prilike kad ga budem usnimio :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The Sea, The Sea
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Ludwig Supraphonic overhaul

Post by Woody » April 27th, 2016, 11:44 pm

...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The Sea, The Sea
somborjazz
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 228
Joined: April 8th, 2008, 9:58 pm

Re: Ludwig Supraphonic overhaul

Post by somborjazz » April 28th, 2016, 8:37 am

Ljep je, nema sta, fino si ga frizirao! Nego, gde su mu kazaljke? :headbang:
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Ludwig Supraphonic overhaul

Post by Woody » April 28th, 2016, 11:04 am

somborjazz wrote:Ljep je, nema sta, fino si ga frizirao! Nego, gde su mu kazaljke? :headbang:
Hahah, evo ih! Ortak kada je video šta sam uzeo kaže "skup ti taj zidni sat, ali sad ćeš bar uvek svirati u tajmu" lol
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The Sea, The Sea
somborjazz
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 228
Joined: April 8th, 2008, 9:58 pm

Re: Ludwig Supraphonic overhaul

Post by somborjazz » April 28th, 2016, 1:29 pm

Sto jes, jes! Ako ti ikad dosadi, eto njemu zagarantovanog mesta ;)
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Ludwig Supraphonic overhaul

Post by Woody » April 28th, 2016, 2:13 pm

Ne bogohuli, supra da mi dosadi?! Ju?! :ohmy:
The Sea, The Sea
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Ludwig Supraphonic overhaul

Post by Goatbeard » April 28th, 2016, 2:30 pm

Ozbiljno putešestvije zarad novog ljubimca. Svaka čast! :thumbup:

Dva pitanja:
a) Da li si obručeve ispravljao mašinski ili nekom ručnom metodom?
b) Možeš li objasniti šta si tačno uradio sa nosačima šrafova?

Ne kapiram od kog materijala je valjak oko kog je opruga i kakva mu je uloga.
Iskreno, nikad nisam video originalne Supra lug-ove uživo, pa sam pomalo zbunjen. :blush:

Čirs! :rakija:
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Ludwig Supraphonic overhaul

Post by Woody » April 28th, 2016, 7:17 pm

Goatbeard wrote:Ozbiljno putešestvije zarad novog ljubimca. Svaka čast! :thumbup:

Dva pitanja:
a) Da li si obručeve ispravljao mašinski ili nekom ručnom metodom?
b) Možeš li objasniti šta si tačno uradio sa nosačima šrafova?

Ne kapiram od kog materijala je valjak oko kog je opruga i kakva mu je uloga.
Iskreno, nikad nisam video originalne Supra lug-ove uživo, pa sam pomalo zbunjen. :blush:

Čirs! :rakija:
Donji obruč je malo izgubio simetriju kruga i bio malo izvijen po horizontali. Kada sam ga ispeskirao, ostavio sam ga u "utegu" po jedan dan za obe ose koje su bežale. Naravno da je to bila teška improviza, štap-kanap, ali je upalilo :)

Što se tiče lugova, oni su na suprama poznati po lošem držanju štima. To je stara tehnologija, a i supra je generalno zamišljena kao jeftin bubanj (gle obrta) pa se tad nije mnogo obraćala pažnja na detalje ovog tipa. Moderni lugovi imaju plastične uloške koji se nastavljaju na unutrašnji navoj i koji sprečavaju odvijanje šrafa prostom fizikom trenja. Moje rešenje je bilo da isečem gumeno crevo na dužinu koja odgovara unutrašnjem razmaku nosača, a prečnika šrafa. Kada šraf uđe u navoj, posle par okreta, nastavi u gumu i ona ga stegne taman dovoljno da se ne odvija pri sviranju. Voila!
The Sea, The Sea
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Ludwig Supraphonic overhaul

Post by Goatbeard » April 29th, 2016, 2:37 pm

Lukavstvo stare lije. :wicked:
Hvala i dugo da ga sviraš! :chears:
.--. --- - .--. .. ...
Post Reply