ATA Karnet

Ostale umetnosti, interesovanja, neobavezno ćaskanje...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
brainsaladsandar
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 504
Joined: October 22nd, 2007, 4:42 pm
Moj Bubanj: Mapex M Birch, Sabian, Tama Pedals
Moji bendovi: Burning Circle
Inspiracija: N. Peart, M. Portnoy, N. McBrain, C. Palmer
Location: Ruma
Contact:

ATA Karnet

Post by brainsaladsandar » January 24th, 2013, 12:41 pm

Pošto pretpostavljam (ustvari znam) da mnogi ovde imaju iskustva sa sviranjem van Srbije i nošenjem opreme preko granice molio bih da podele iskustva sa ostalima kojima istog manjka.

Ukratko: ATA Karnet - pasoš za robu, kojim se omogućava privremeni izvoz/uvoz robe, te samim tim i instrumenata

može se dobiti preko privredne komore srbije http://www.pks.rs/Usluge.aspx?IDUsluge=11

dakle, interesuje me vaše iskustvo s nošenjem opreme, izdavanjem ovog dokumenta, koja oprema se popisuje (da li svaki kabl, stalak, mikrofon...?), vreme potrebo za izdavanje dokumenta, šta su dodatni listovi, kad se popunjavaju i zašto, koliko je komplikovana procedura na granici, detaljnost pregleda...?


Sve ovo me zanima jer od ove godine nastupam sa svojim bendom po prvi put u inostranstvu, te je svaki savet i pomoć dobrodošla

hvala!!!

p.s.
našao sam i jedan veoma koristan link:
http://www.muzicari.org/showthread.php? ... -do-njega!
http://www.burning-circle.com
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: ATA Karnet

Post by downbeat » January 24th, 2013, 1:48 pm

Evo, ako mogu malo da pripomognem...
Izvadili smo (bend) vec drugi atacarnet, znaci dvije godine ga koristimo vec, pa se moze reci da imam-o nekog iskustva sa tim.

Odmah da kazem da je to najbolja stvar koju su mogli napraviti-mislim prvenstveno na to, nema vise onog drkanja na granicama (BiH, HR, SR, SlO itd...)..tj. nema stresa i one mucnine u stomaku i vjecitog pitanja: da li cemo preci granicu itd. itd.. vjerujem da mnogi ovde znaju o cemu pricam...
Sa druge strane, to je jos samo jedan vidi uzimanja para od ljudi.. u ovom slucaju, muzicara.. ali, boze moj... sta da se radi...

Sto se tice opreme, moras sve da popises... sve serijske brojeve cinela, gitara, pedala, dobosa, itd itd... znaci sve sto ima ikakav serijski br., moras napisati: palice, kablovi, metronom, itd itd..
moras sve to da izvazes, svaki instrument/komponentu posebno, moras da naznacis cijenu svakog dijela, svega... tu improvizujes :D ali, ne smijes da pretjeras, tj ne bi trebalo da predje 10000 eura (izmisljam cijenu, trebate provjeriti), tj. da je to ta vrijednost robe koju tu trenutno imate i to tamo na jednom papiru da napisete(imate naci taj word dokument).. i da, zemlja porijekla svega toga, ali ne da pises CH kao kina ili USA kao amerika.. procackaj malo po netu za te oznake..

...prilikom vadjenja atakarneta, odmah naznacis koje granice prelazis (mislim da cak treba da pises nazive granicnih prelaza) i tad dobijas te neke papire koje prijavljujes na carini, oni to tamo ispunjavaju, pecate nesto itd. za svaku granicu treba da imas po dva papira, za izlaz i ulaz. papiri su uvijek druge boje, tj. za svaku granicu, tako da je lako voditi racuna o tome..

Sta jos da ti napisem...
Ukratko, glupost :) uzimanje vremena.. imas na nekim granicnim prelazima iskusne carinike sa tim i ispune to za 10 minuta... dok ze zna desiti da se zadrsis na carini i po 45 minuta... prosjek je neki 20 minuta. uvijek racunaj na to...

Prvi put kad smo vadili to cudo, bilo je pravilo da moras prvi put kad prijavljujes atakarnet tj. kad ides negdje svirati, moras svu robu koja ti je popisana, moras tu da je imas sa sobom... i oni malo bace pogled i to je to: ata carnet je otvoren. :)
nakon toga, tj. svaki iduci prelazak granice, moras da imas popisano/zaokruzeno samo ono sto tu imas, trenutno...
..ali, mislim da to vise nije praksa, tj. da moras sve da imas prvi put. Bar nama to sad nije bilo tako, kad smo izvadili novi atakarnet (vrijedi godinu dana)... ponijeli smo samo ono sto nam je trebalo, zaokruzili na papirima sta imamo i to je to...
...procedura, brate... smoris se ispunjavajuci one papire.. tipa 8 papira i svaki moras isto da ispunis...


sta jos da ti napisem...

da, stvar na koju bas trebate obratiti paznju, to se sad sa nama desilo, sad kad smo isli u NS svirati...
Neki carinik-tupadzija nam je greskom otkinuo papir, tj. uzeo je papir koji njemu treba i jos jedan koji nam je trebao kad budemo izlazili iz zemlje...
I frka ziva.... jedva smo se iscupali iz gabule... da nije bilo nekog carinika koji nas je vidio prethodni dan i potvrdio da smo bili tu, ne znam sta bi se desilo...(ogulili bi nas + novcana kazna)
I onda su uzeli ata karnet i vidjeli da je zaista postojao jos jedan papir (ostali krajici tog papira, kako je otkinut) i onda je sve bilo ok... nesto su oni tamo profaksali (protivzakonito u svakom slucaju :D )... dobro smo prosli...

Jos jednom da kazem, da nam nikad nisu provjeravali da li je to ta oprema kod nas i na papiru...
Kad dodjes na granicu i kazes: bend, ata karnet.. pada im mrak na oci :D ..znaci, evo posla za njih.. :D

.. ne znam sta jos da ti napisem...

Otidji u komoru i raspitaj se za sve to... tako ti je najlakse...
..ne znam da li sam napisao, kad opet idete negdje svirati, moras da kupis od njih te papire sa spiskom svoje opreme koje dajes na carinama (i tako u krug)... to je nesto sitno...

Vrijednost atacarneta ti zavisi od toga koliko opreme imas popisane i tih papira itd..
Prvi kad smo vadili, izgleda da je bilo skuplje platili smo oko 90 eura...
Ovaj drugi kad smo vadili, platili smo oko 70 eura.. imali smo nesto manje opreme, ali ne vjerujem da to toliko utice na cijenu.

..ako imas pitanja, pucaj.

p.s. ja sam iz Banja Luke, tako da sve ovo sto ti pisem za cijene i to sve, vazi za nas is BiH.. vjerujem da je kod vas u Srbiji malo drugacija cijena i procedura svega toga.... mozda.... :)
User avatar
brainsaladsandar
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 504
Joined: October 22nd, 2007, 4:42 pm
Moj Bubanj: Mapex M Birch, Sabian, Tama Pedals
Moji bendovi: Burning Circle
Inspiracija: N. Peart, M. Portnoy, N. McBrain, C. Palmer
Location: Ruma
Contact:

Re: ATA Karnet

Post by brainsaladsandar » January 24th, 2013, 2:24 pm

:thumbup: :thumbup: :thumbup: puno hvala :thumbup: :thumbup: :thumbup:

to su informacije koje su nam preko potrebne!!!!
http://www.burning-circle.com
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: ATA Karnet

Post by downbeat » January 24th, 2013, 2:35 pm

Nema na cemu! drago mi je ako sam pomogao. :)
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: ATA Karnet

Post by Mare » January 24th, 2013, 6:59 pm

Nemojte ovo shvatiti kao reklamu ali sa druge strane, da bi izbegli svo ovo cimanje, razmislite i o izdavanju instrumenata i opreme. Možda je lakša varijanta i sa druge strane ne morate vući brdo opreme sa sobom i obavezno imati jedan kombi...
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: ATA Karnet

Post by Matija » January 24th, 2013, 10:16 pm

brainsaladsandar, javi se na PP pa da ti prosledim gitaristu mog koji to vadi za nas, evo baš sutra. Biće sigurno od pomoći.

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: ATA Karnet

Post by alexa » March 2nd, 2013, 8:12 pm

downbeat wrote:da, stvar na koju bas trebate obratiti paznju, to se sad sa nama desilo, sad kad smo isli u NS svirati...
Neki carinik-tupadzija nam je greskom otkinuo papir, tj. uzeo je papir koji njemu treba i jos jedan koji nam je trebao kad budemo izlazili iz zemlje...
I frka ziva.... jedva smo se iscupali iz gabule... da nije bilo nekog carinika koji nas je vidio prethodni dan i potvrdio da smo bili tu, ne znam sta bi se desilo...(ogulili bi nas + novcana kazna)
I onda su uzeli ata karnet i vidjeli da je zaista postojao jos jedan papir (ostali krajici tog papira, kako je otkinut) i onda je sve bilo ok... nesto su oni tamo profaksali (protivzakonito u svakom slucaju :D )... dobro smo prosli...
Ovo se i meni desilo sa BF :)
downbeat wrote:Kad dodjes na granicu i kazes: bend, ata karnet.. pada im mrak na oci :D ..znaci, evo posla za njih.. :D
Živa istina :D
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: ATA Karnet

Post by downbeat » March 2nd, 2013, 8:23 pm

:) sta sve covjek nece dozivjeti na granicnim prelazima...
iskustvo je cudo. :)
AddThisTo..
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 6
Joined: February 16th, 2009, 6:37 pm

ata karnet 2016

Post by AddThisTo.. » July 27th, 2016, 5:09 pm

zdravo,
pitanje za atu-karnet, ako moze? zahvalan bi bio.

-futrole za cinele, dobos, pedalu. da li se i te stavke navode, i njihova vrednost, tezina itd.
-torba za palice i palice ili rezervne opne da li njih treba navoditi?
-sta je serijskim brojevima? cinele ih nemaju. pedala isto nema serijski broj.
-da li treba staviti prave cene proizvoda? primer, cena cinele je 150e. da li da stavim 50e.
ili cena pedale je 200e da li da stavim 60e...i tako slicno. pojacalo 400e. koliko je bitno napisati pravu cenu. da li pomaze ili odmaze?
-sta ako prodam u toku godine dobos. kako da dopisem na listu drugi, novi, a za koji nemam trenutno informacije?
-gitarski kablovi, torba

hvala vam
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: ATA Karnet

Post by Niki67 » July 28th, 2016, 11:46 am

Spojene teme!
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: ATA Karnet

Post by Woody » July 29th, 2016, 9:10 pm

Posle 4-5 godina kao nosilac karneta mogu da ti kažem moje iskustvo i sistem koji je važio (u Srbiji) do pre dve godine, otkad više nisam u priči. Ne verujem da se mnogo šta promenilo od tad.

Stvari poput futrola i kofera je dovoljno upisati uz pripadajući instrument, a kablovi, stalci i ostala propratna roba mogu na jednu zajedničku stavku. Palice, trzalice, žice i ostala potrošna roba se ne upisuju. Sve što ima SN. upišeš sa brojem, što nema, upišeš bez broja - prosto. Bitno je da se zbir težine opreme i prevoznog sredstva uklapa u regulativu. Zato se težina i upisuje. Ako zbir prelazi normu (za to moraš posebno da se informišeš, težina automobila, putničkog kombija, teretnog kombija itd. dakle kategorija) možeš da imaš problem ili da plaćaš dodatne takse za teretni prelaz. Vrednost možeš da upišeš otprilike, ne mora tačno, ali ništa ne dobijaš ako smanjuješ ispod realne tržišne vrednosti. To je bitno zbog osiguranja, cena karneta ne zavisi od vrednosti robe jer nije namenjena prodaji, a na prelazu svakako ne bi trebalo da plaćaš bilo šta (Bosna je izuzetak, oni vole da se ogrebu za terminalsku taksu). Još jedan detalj, gledaj da lista stane na jednu stranicu. Plaćaš karnet i sve dodatne listove po komadu. Za jedno putovanje bez tranzita, treba ti minimum 4 lista, a u slučaju da je robna lista na dve strane - 8... sa tranzitom 24... puta cena, puta broj putovanja godišnje...

Što se tiče izmena, ne verujem da će bilo ko zavirivati u futrole, a još manje razlikovati sonorov doboš od jamahinog. Ako putuješ u Maroko, Tunis ili ostale daleke destinacije gledaj da sve bude kako je na papiru, u suprotnom, ne brini za takve sitnice. Svakako ćeš bilo koju izmenu uneseš na sledećem karnetu (kad stari istekne), samo ako se radi o krupnim i očiglednim stvarima trebalo bi odmah vaditi novi. Postoji i varijanta da sad staviš i sve altenativne stavke, ionako ih biraš posebno za svako putovanje, samo je pravilo da pri prvom prelasku sa novim karnetom bude prisutna sva popisana roba.

Ne znam odakle si, ali su u beogradskom ATA odeljenju komore uvek bili kul ljudi koji ti sve objasne i pomognu, možeš uvek da ih pitaš, ako si u nedoumici ili imaš problem.

:chears:
The Sea, The Sea
AddThisTo..
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 6
Joined: February 16th, 2009, 6:37 pm

Re: ATA Karnet

Post by AddThisTo.. » July 31st, 2016, 9:26 am

uff

gitara (ta i ta) sa futrolom. to je dobar fazon.
to je to. uglavnom jasnije mi je sad.
bas cu uslikati i postaviti kad izvadimo.

citao sam ova iskustva od ranije, ali sad sam sklopio sve.
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: ATA Karnet

Post by downbeat » July 31st, 2016, 9:51 am

Mislim da nije više obavezno da prilikom prvog prelaska granice sa karnetom, tj.kako kažu: otvaranje ata karneta, mislim da više nije obavezno da imaš sve kod sebe kao što je navedeno. Prije jeste bilo obavezno, sad više nije. Bar je nama (Bosna) tako rečeno.
Ja mogu samo još da dodam svoje iskustvo da nikad ali nikad niko nije zavirio u torbu da provjeri šta se nalazi. A znao sam imati komplet drugi bubanj u torbama i potpuno druge činele koje su navedene na papiru.
Realno, kada ima kažeš: ata karnet, pada im mrak na oči, zato što to znači: malo posla za njih.

Sve je to zapravo jako prosto. Meni je to dobra stvar. Bendovi kukaju, skupo ovo ono. Jeste, ali kad se samo sjetim kakve sam stresove doživljavao na granicama, dao bih i duplu.
somborjazz
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 228
Joined: April 8th, 2008, 9:58 pm

Re: ATA Karnet

Post by somborjazz » July 31st, 2016, 2:15 pm

Gde putujes?
Mi smo u junu isli za Slovacku i nismo radili ata karnet vec na obrascu za privremeni izvoz/uvoz napravili spisak opreme koju nosimo,samo krupne stvari, bez serijskih brojeva i torbi palica i ostalih sitnica i bez problema osli i dosli. Isli smo preko Madjarske.
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: ATA Karnet

Post by Woody » July 31st, 2016, 2:48 pm

somborjazz wrote:Gde putujes?
Mi smo u junu isli za Slovacku i nismo radili ata karnet vec na obrascu za privremeni izvoz/uvoz napravili spisak opreme koju nosimo,samo krupne stvari, bez serijskih brojeva i torbi palica i ostalih sitnica i bez problema osli i dosli. Isli smo preko Madjarske.
Mislim da inače možeš bilo koju granicu da pređeš sa običnim obrascem, ali je mnogo lakše i sigurnije sa karnetom, ako putuješ često i imaš dosta opreme. Ja sam uglavnom putovao sa komplet ozvučenjem i binskom opremom, tako da je bilo maltene nemoguće bez karneta... za slučaj da ideš par puta godišnje kolima, sa osnovnim instrumentima, praktično možeš i bez karneta, ali je uvek dobro raspitati se o situaciji u zemlji u koju ideš.
The Sea, The Sea
Post Reply