Preminuo Vladimir Furduj Furda

Koncerti, "klinike", dešavanja vredna pomena i pažnje bubnjarskog sveta. Najave nastupa i koncerata članova foruma.

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Preminuo Vladimir Furduj Furda

Post by Niki67 » June 1st, 2015, 11:54 pm

Image


Vladimir Furduj Furda, čuveni jugoslovenski bubnjar, preminuo je u Beogradu, u 70. godini posle kraće i teške bolesti. Odlazak Furduja potvrdio je na „Fejsbuku” Boris Furduj, bubnjarev sin.

Furda je rođen 1945. godine u Beogradu. Karijeru je počeo 1962, od 1963. do 1968. svirao je sa grupom „Elipse”, a onda je prešao u „Korni grupu”, sa kojom je predstavljao Jugoslaviju na „Pesmi Evrovizije” u Brajtonu 1974. godine. Bio je član bendova „Kornelijans”, „Mag” i „Sedmorica mladih” i osnivač džez-rok sastava „Into bend” u okviru kojeg je sarađivao sa Dadom Topićem.

Od 1975. radio je kao studijski muzičar sa poznatijim jugoslovenskim pevačima: Zdravkom Čolićem, Nadom Knežević, Arsenom Dedićem, Gabi Novak, Biserom Veletanlić, Josipom Lisac, Oliverom Mandićem, Đorđem Balaševićem, a sarađivao je i sa značajnim sviračima beogradske muzičke scene poput Nenada Stefanovića – Japanca, Dragana Jovanovića Krleta, braće Jelić iz „Ju grupe” i drugima.

Snimio je muziku za više od 30 filmova sa našim najeminentnijim kompozitorima, ostvario je više od 1.000 tonskih zapisa i veliki broj džinglova i špica za Dnevnik RTS-a, Radio Studio B... Vlasnik je 15 srebrnih i pet zlatnih ploča, koje je komponovao je i aranžirao.

Bio je učesnik mnogih stranih muzičkih festivala, a u Jugoslaviji učestvovao je na „Beogradskom proleću”, festivalima u Opatiji, Zagrebu, Ljubljani, Skoplju, Prištini i Novom Sadu, Beogradskom džez festivalu i na Omladinskom festivalu u Subotici.

Studirao je Džez akademiju u Bernu u Švajcarskoj, u klasi profesora Bilija Bruksa. Osamdesetih je izdao nekoliko ploča, a fjužn džez-rok album „Furda” objavio je 1985. godine. Bio je član Udruženja džez muzičara, duže od 50 godina, i sarađivao sa ovdašnjim džez velikanima: Stjepkom Gutom, Duškom Gojkovićem, Mićom Markovićem...

Sahrana Vladimira Furduja biće u četvrtak 4. juna na Novom groblju u 11.30 časova.

User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Preminuo Vladimir Furduj Furda

Post by Goatbeard » June 4th, 2015, 10:15 am

Bog da mu dušu prosti.
Neminovno odlazi jedan po jedan, samo neka ide po starosnom redu.
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Preminuo Vladimir Furduj Furda

Post by Mare » June 7th, 2015, 10:50 pm

Čuo sam da je Furda umro... Neka mu je laka zemlja.
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
Post Reply