Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Elektronski bubnjevi, elektronika, ozvučavanje bubnjeva, mikrofoni...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by downbeat » December 17th, 2015, 3:59 pm

Do sada imate 85 pregleda vaših postova. tako da ne brinite, ljudi čitaju, samo niko ne komentariše.
Flavije
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: February 8th, 2015, 8:19 pm
Moj Bubanj: Roland TD-4 KP

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Flavije » December 17th, 2015, 6:52 pm

Jos malo o modulima.

Savremeni drum moduli pored gomile ulaza, stereo izlaza, pored ogromne baze od nekoliko stotina unapred predefinisanih setova studijskog kvaliteta i to jos poredjanih i sortiranih prema zanrovima muzike ukljuciv i najaktuelnije zanrove i stilove, podrazumevaju i druge zgodne dodatke. Donja klasa ima pridodat jack ulaz za vas MP3 plejer ili comp tako da dok svirate mozete preko modula da istovremeno slusate svoje omiljene pesme i tako da vezbate. Ovu funkciju mozete da koristite tako sto ce te pustati drumless track (pesme sa kojih su obradom zvuka skinuti bubnjevi), neki ih zovu drum backing track, tako da mozete vezbati sa svojim omiljenim bendom itd....Internet je poprilicno popunjen sa drumless track-ovima pa se za svakog moze naci ponesto. Ja kad sam bio klinac, morao sam cekati nedelju da slusam emisiju na radiju koja se zvala ``Discomer`` i to je bio jedini nacin da skidam muziku koja mi se svidja i to pod uslovom da se moja omiljena pesma plasirala na listu prvih deset, a ako nije cekas sledecu nedelju da cujes pesmu i to samo jednom. Danas ceo opus omiljene mi muzike imam na MP3 fajlovima i slusam ih dok sviram preko modula.....Moduli iz vise klase imaju dodatno poboljsanu ovu funkciju tako sto u sebi vec sadrze Muzicki player spreman da direktno sa vaseg USB sticka na kome su MP3 fajlovi reprodukuje zeljene pesme, a naravno oni iz vise klase imaju mogucnost da na vas USB stick i snime sve sto ste odsvirali, pa sve to mozete na svom USB sticku odmah po sviranju odneti u studio ili ostatku benda da nasnime dalje.....
Druga zgodna stvar jeste da danas moduli uglavnom imaju MIDI ulaz i MIDI izlaz. Pomocu ove zgodacije mozete u svoj modul unositi nove zvuke koje zelite, nove setove bubnjeva, mozete nekome prenositi svoje setove koje imate, a sto je jos zgodnije mozete Pomocu jeftimog midi in/out kabla svoj set elektronskih bubnjeva spojiti na svoj komp i na neki od postojecih bubnjarskih softvera i na taj nacin svirati direktno neki od kompleta bubnjeva koji su u tom softveru na raspolaganju ili pak sami formirati svoje setove bubnjeva po zelji iz jedne da tako kazem neiscrpne baze zvukova kompletno odradjene u HD tehnologiji. Jedan od ovih softvera (Addictive Drummer) sadrzi bazu od preko 40GB zvukova bubnjeva i setova koji se mogu kombinovati i modifikovati na najvecim mogucim studijskim mikserima zvuka. Ako ste mislili da je dosta, varate se. U poslednje vreme su se poceli pojavljivati softveri gde se MIDI out ili cak obican 3.5 mm stereo out iz modula moze iskoristiti da svoj bubanj utaknete u zvucnu karticu na kompu ili u kakav midi interfejs i da na taj nacin on line vezbate sa nekim drugim muzicarem ili cak citavim bendom on line iako se nalazite stotinama kilometara daleko. Zakazete preko softvera sessiju i udri. Jedan od takvih besplatnih programa koji kod nas jos nije dovoljno popularan je i JamKazaam. Pri tome mozete naravno preko kompovog mikrofona nedjusobno i komunicirati kao da ste u istoj prostoriji. Softver je baziran tako da maksimalno izbaci kasnjenje (latency) u zvuku izmedju muzicara spojenih preko tog softvera tako oni nemaju u svojim slusalicama primetno kasnjenje i delije da sviraju uzivo u istoj prostoriji. Tu nije kraj, i nije zgoreg napomenuti da uz skoro svaki brendirani modul dobijate razne softvere proizvodjaca i on line zezalice pomocu kojih mozete azurirati vasu bazu zvukova, inovirati modul interfejs, postavljati pitanja tehnickom timu, dobijate softvere za on line vezbanje i automatsko rangiranje vaseg nivoa znanja u odnosu na vase kolege koje su se prijavile na sajtu tog softvera, dobijate besplatne drumless pesme za vezbu i takmicenje, cak mozete da dobijete i virtuelnog personalnog trenera koji vas prati koliko i kako vezbate, meri vam preciznost, meri vreme koje ste proveli vezbajuci, postavlja vam zadatke, ukazuje vam i ispravlja vase greske, vodi statistiku itd itd. Naravno vec srednja klasa sve to sadrzi u okviru samog modula tako da cak ne morate svoj set ni spajati na komp ili internet. Tu su jos i funkcije metronoma, ritmicke vezbe za zagrevanje, demo patterni, recorderi da sve to mozete i da snimite............Jednostavno, glava boli kuda je to sve otislo.....i jos uvek ide......
Flavije
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: February 8th, 2015, 8:19 pm
Moj Bubanj: Roland TD-4 KP

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Flavije » December 17th, 2015, 10:41 pm

Dokle to ide mozete zakljuciti iz sound engina koji danas poseduje pocetnicki, - takozvani entry elektronski set bubnjeva jednog brand name proizvodjaca. On trenutno u svojoj najnovijoj seriji fabrickih setova, nema slabiji model od ovoga prikazanog u promotivnom spotu (preporucujem slusanje na slusalicama):

User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Goatbeard » December 18th, 2015, 8:40 pm

Pročitao sam tek polovinu, ali dovoljno da zaključim da je veoma poučno
i očigledno znalački opisano.
Ne volim elektronce, ali od viška glava ne boli. ;)
Samo napred, Aco, ova tema je dugo bila u zapećku!
:chears:
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by downbeat » December 18th, 2015, 9:00 pm

Da, nedostajalo je informacija o bubnju na struju.
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Woody » December 30th, 2015, 4:51 pm

Podržavam! Jako detaljno i sistematično. Ovakva tema podrazumeva opširnost, mislim da zato nema reklamacija, a i zato što je prilično razumljivo, bez mnogo stručnog žargona, bravo!
The Sea, The Sea
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Woody » December 30th, 2015, 5:22 pm

Moram da ostavim samo jedan kratak komentar/podsetnik. Od prethodnih devet godina koliko se bavim elektronikom u bubnjarskom kontekstu, poslednjih godinu dana sam "osuđen" na full elektronac (za razliku od trigerovanih hibrida iz perioda Makaa). Da, TD30 je zaista vrhunski elektronac sa izuzetnim mogućnostima i svim onim detaljima, ovde već pobrojanim, na jako profesionalnom nivou. Evo, posle godinu dana (tačnije 8+ meseci, svirke svake večeri), mogu da kažem da sam se skroz adaptirao i da izvlačim maksimum iz sebe i instrumenta. U tome i jeste stvar. Trebalo mi je 150+ uzastopnih svirki da se osetim komotno svirajući! Najmanji problem je podesiti zvuk, osetljivost ili raspored. Posle ovoliko godina, maltene da nema tajni u bilo kom modulu... trebalo je podesiti ruke, noge i mozak! Bilo šta kompleksnije od cigla-malter svirke je zahtevalo ogroman napor jer pod rukama jednostavno nije bubanj. Da skratim, poenta je da pričamo o sasvim posebnoj vrsti instrumenta koji samo imitira svojstva drugog instrumenta da bi vršio istu ili sličnu funkciju. Koliko god olakšavao posao toncima (ovaj zaista može da zvuči odlično) i okolini, toliko zahteva pristup kao da sviraš nov instrument. Ne verujem ni da će ikada moći da se smatraju istim instrumentom, jednostavno, akustični bubanj je analogija ljudskog mozga, elektronac je kompjuter... ne verujem da će za života naših unuka te stvari postati iste ;)

U prevodu, bavite se elektronikom, postala je normalna, svakodnevna i korisna nadgradnja, ali nikada ne prepuštajte sve njoj. Veština kojom se mi bavimo će uvek da raste iz buke koju proizvode drvo, plastika i metal kad ih mlatneš kako treba! :chears:
The Sea, The Sea
Flavije
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: February 8th, 2015, 8:19 pm
Moj Bubanj: Roland TD-4 KP

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Flavije » December 30th, 2015, 9:58 pm

Potpuno se slazem sa ovim sto je Woody rekao!
Flavije
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: February 8th, 2015, 8:19 pm
Moj Bubanj: Roland TD-4 KP

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Flavije » September 11th, 2016, 7:53 pm

Elem, da nastavimo, obzirom da se u oblasti elektronaca strasno brzo napreduje, odnosno da smo upravo pocetkom septembra ove godine zakoracili u jednu potpuno novu epohu elektronskih bubnjeva. Tacnije receno, pocinje epoha digitalnih padova. Neko bi mozda rekao da su i dosadasnji elektronski bubnjevi bili digitalni u neku ruku, pre svega misleci na to da je modul elektronskih bubnjeva imao digitalnu dusu, ali to je samo delimicno tacno, jer su u sustini tu digitalnu dusu pokretali padovi u cijoj osnovi je bio peiazzo element, koji je davao analogni signal, koji se u modulu pomocu digitalne tehnologije pretvarao u zvuk akusticnog bubnja (sto pribliznije i sto je realisticnije moguce). Inzenjeri vodecih proizvodjaca, vredno su radili i konstruisali su potpuno novi sound engine, naravno u kombinaciji sa novim hibridnim padovima, koji pored toga sto su zadrzali piezzo tehnologiju, sada poseduju i digitalne procesore koji se pomocu USB konekcije i suberbrzih digitalnih procesora u modulu, (povezuju sa modulom, obicnim stereo cinc kablovima i istovremeno usb kablovima).
Prosto receno, sada komunikacija na relaciji pad-modul vise nije jednosmerna,nego dvosmerna.
Digitalnim padovima pridodata je i touch osetljivost.

Za pocetak novi flagship komplet iz Rolanda TD-50KV i TD-50K, krece sa dva digitalna nova pada, sa hibridnim dobosem i hibridnom ride cinelom.
Osnovne novine koje nam donosi ova hibridna analogno digitalna masinerija, najbolje mozete videti na ovom predstavljanju koje je upravo odrzano pre neki dan.....u LA
Link:
https://www.youtube.com/watch?v=yV2oa4MUbXA
Last edited by Flavije on September 11th, 2016, 10:43 pm, edited 1 time in total.
Flavije
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: February 8th, 2015, 8:19 pm
Moj Bubanj: Roland TD-4 KP

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Flavije » September 11th, 2016, 10:14 pm

Nova serija elektronskih bubnjeva deo je projekta koji nosi naziv ``Redefinisana buducnost``
Neke od najvaznijih novina te redefinisane buducnosti su:

Brzina odziva novih digitalnih padova sa sve obradom u modulu manja je od 3 milisekunde?! (deset puta veca brzina od dosadasnje)
Dobos je standardne velicine 14``
Gornja udarna povrsina digitalnih padova (Ride cinela i dobos) su osetljive na dodir ruke tako da se obicnim dodirom postize isti efekat na zvuk kao i kod akusticnih bubnjeva. Ovo je jako vazno jer sada na cinelama nije dostupna samo jednostavna choke funkcija, vec i prava osetljivost na dodir, sto vazi i za dobos koji sada moze biti muflovan dodirom ruke po padu, a ne samo dostupnom opcijom u modulu.
Meshead na dobosu je troslojni sto daje bolji odziv i dinamiku po celoj povrsini
Triger za bas bubanj je 22`` i moze se montirati umesto udarne membrane na uobicajeni, bilo koji akusticni bas bubanj promera 22 sto ukljucije i normalnu upotrebu duple pedale a uz komplet ide i kompletan pad bas bubnja za one koji nemaju akusticni bas bubanj.
Tezina ride cinele je identicna akusticnoj sto doprinosi osecaju prilikom sviranja, a u opcijama modula pored ostalog, za cinele je uveden izbor debljine same cinele (paper thin, thin, normal, medium, heavy...) kao i izbor velicine zvona u zavisnosti od ukusa korisnika...
Sada i sve elektronske cinele imaju jednostavan tunning na vise i nize prostim okretom dugmeta kao i ostali padovi u prethodnim modelima...
Potpuno novi interfejs na modulu.....
Sada se u modul mogu preko USB-a stika ubacivati korisnicki midi fajlovi, tako da se izbor zvukova ne svodi samo na predefinisane zvukove dostupne u fabricki unetim, ili prethodno ucitanime midi, nego ih korisnik moze ubacivati odmah direkno putem USB sticka u modul do mile volje....
digitalni padovi (modul TD-50 podrzava 3 takva), a i vecina ostalih ne digitalnih padova sada pored stereo XLR izlaza sa modula za ceo set, imaju istovremeno i direktan izlaz za mixetu, za svaki pad u setu pojedinacno, sto je vazno za eventualno zidanje i pridodavanje efekata, ambijentalnih i svakih drugih, koje spoljna ili studijska mikseta podrzava....
U moduku je za svaki pad dodata i opcija podesavanja pozicije virtuelnog mikrofona koja podrazava pozicioniranje mikrofona kod akusticnih bubnjeva, kao i pozicioniranje dva overhead mikrofona iznad celog seta bubnjeva uz gomilu opcija..
Nova, veca, cvrsca, metalna, niklovana rampa....
ITD...

Buducnost je definitivno redefinisana kada se radi o elektronskim bubnjevima. Razlika izmedju ovih najnovijih i prethodnih moze se uporediti kao razlika izmedju mobilnih telefona sa touchscreenom i onih pre njih!
Verujem da je sledeca faza digitalizacija svih padova, pocevsi od Hi-Hata- pa sve do tomova i cowbela.

Link:

https://www.youtube.com/watch?v=2blFERnofws
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Woody » September 12th, 2016, 2:35 am

Ozbiljan pomak, nema šta. Doduše, dosta spomenutih funkcija i tehnologija već postoji na nekim drugim spravama npr. Korg Wavedrum koji ima touch osetljivi pad, TD30 uveliko ima kontrolu pozicije mikrofona, a DTX900 opciju importovanja zvukova (verujem da si na to mislio kad spominješ midi fajlove... midi je nešto skroz drugo), ali se čini da je ovo ozbiljniji poduhvat objedinjavanja tih divota u jednu spravu. Hvala na informacijama, ovo može da bude korak ka mnogo prirodnijem instrumentu! Kao kad su pijanisti dobili stage piano, bliži se vreme e-bubnjeva koji nisu samo zvučno slični pravima. Ne verujem da će ikad moći da zamene omiljene kotlove, ali će bar biti manja muka navići se i izvući bolju muziku iz elektronaca...

:thumbsup:
The Sea, The Sea
Flavije
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: February 8th, 2015, 8:19 pm
Moj Bubanj: Roland TD-4 KP

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Flavije » September 13th, 2016, 7:55 pm

Da, da, na importovanje zvukova sam mislio, greska u izrazavanju!
User avatar
gajagus
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 527
Joined: April 3rd, 2010, 1:07 am

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by gajagus » September 14th, 2016, 12:24 am

Hvala na recenziji i opsirnom odgovoru .Sto se tice modula uopsteno dosta sam ih isprobao iztestirao i svaki modul ima srce zvano matrica sa melodijama tojest mrtva baza koja nemere bez tipa tapa , cutljiva baza sve dok ne prespojis kontakt dve zice kroz silicijumske plocice i eto ti tupa tapa ... Svaki modul ima to pocetno " isto" dok je razlika u maski i u pravcu softvera i nacinu baratanja ....svako suocavanje je ponovno ucenje snalazenje i ponovo peglaj da bi dobio ono savrseno sto nosis u sebi a to je tonalitet iz duse .., cak i na onom starom Alesisu 4 vorci od 50 eura mozes dobiti ono vrhunsko da to vrhunsko taj vrhunski ton koji se i dalje usnimava u novije module koji kostaju u krv a razlika je samo u tehnologiji hipersenzitiva i odazivnosti tehnologije ... sta znam ja bih se odlucio za Alesis IO koji kosta 120 eura i tu je sigurica ..baza podataka laptop i uvek imas najnoviji set po licnom ukusu gde ovom modulu godine ne mogu nista niti modul moze da zastari po pitanju apgrejda zato sto je univerzalni modul samo sprovodnik ili ti masina izmedju padova i laptopa kompa .ne kosta puno ali dobijas mnogo .poz
Last edited by gajagus on September 14th, 2016, 2:27 pm, edited 1 time in total.
https://t.me/pump_upp
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Woody » September 14th, 2016, 11:18 am

gajagus wrote:...modulu godine ne mogu nista niti modul moze da zastari po pitanju apgrejda zato sto je univerzalni modul samo sprovodnik ili ti masina izmedju padova i laptopa kompa .ne kosta puno ali dobijas mnogo .poz
Vidiš, izgleda da se to menja ;)
The Sea, The Sea
Flavije
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: February 8th, 2015, 8:19 pm
Moj Bubanj: Roland TD-4 KP

Re: Elektronski bubnjevi-pogled iz mog licnog ugla

Post by Flavije » December 5th, 2016, 4:45 pm

Detalniji prikaz 50-tice:

Post Reply