Savjeti za ozvučavanje bubnja

Elektronski bubnjevi, elektronika, ozvučavanje bubnjeva, mikrofoni...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
Amater s Mapexom :)
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 9
Joined: June 26th, 2012, 1:39 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager Black

Savjeti za ozvučavanje bubnja

Post by Amater s Mapexom :) » October 11th, 2012, 5:51 pm

POzdrav... Ako sam pogrjesio podforum, neka modovi prebace... :\ Čitao sam neke stvari po forumu al me zanimaju neke specifične stvari. Inače sam nov u bubnjarskim vodama, početnik pravi, al imam prijatelja koji stalno muku muči sa ozvučenjem... On nije neki za to, a "tonac" u grupi ne uspjeva nać ništa sto bi odgovaralo. Pa pomagajte ako možete.

Bubanj je Yamaha Power Special... 12",13",16... Doboš Black panther Fastback... Nezz tocno dimenziju bassa, neko ce valjda znat od vas.

Problem je sto zvuk nema onu puninu koju bi prijatelj volio... Prvenstveno bas, i tomovi... Doboš je ok, činele također.

Mikrofoni idu na Peavey PW-8 miksetu, pa onda u glavnu, nezz koja. Saznam...

E sad, pošto sam ja početnik neke stvari možda nisam pazio koje ce vas zanimati, pa ako sta koga zanima nek kaze da provjerim. Ja sam malo slušao sve to, i stvar izgleda ovako, kad sam u sali gdje oni sviraju, ako sam ispred razglasa, prelazi su katastrofa, tj. zvuk tomova, čuje se samo udarac palice, a bas je solidan, mada bi i ja i prijatelj htjeli jos malo veci groove efekt.

A druga stvar je kad sjednem za bubanj, bas ne cujem (pretpostavljam loš monitoring), ali prelazi su sasvim druga priča... Zvuče skoro pa super... Al taj zvuk koji čujem je po mom uhu, čisto zvuk bubnja akustično, a ne ozvučenja...

Jučer sam malo porastavljao te tomove i očistio, pregledao ivice, ovo ono, i sad dok sam zatezao opne, naštimao sam sve tri toma tako sto su bili ispred mene tj gledao sam kroz njih kad slušam zvuk i dobio taj puni zvuk, smanjio količinu "denfajućih" kojekakvih stvarčica, i vratio sve na svoje mjesto... Al razglas nije bio tu da možemo probati... E sad, jel moja logika ok ili nije, to će mi netko valjda reć. Znači ja sam po svemu tome zaključio, da je njegov tonac naštimao bubanj da zvuči ok kad sjedi na stolici za bubnjem, al zvuk koji je imao na mikrofonu(koji "gleda" kroz tom) je bio jednak onome koji se meni čuje na stolici sada, a to je relativno šuplje... Da napomenem, sve to je rađeno u sali od oko 400 kvadratnih metara, sa par ovećih stupova kroz sredinu sale...
Svi savjeti dobro došli? Pianja također... Hvala unaprijed... :)
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Savjeti za ozvučavanje bubnja

Post by Niki67 » October 11th, 2012, 8:13 pm

Imas dosta otvorenih tema o tome-pregledaj podforum.

Mozda ovo pomogne

viewtopic.php?f=14&t=6920
Post Reply