Page 1 of 2

POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 22nd, 2012, 4:20 am
by tmaxx86
Pozdrav kolege...

s'obzirom da velika vecina vas verovatno ima vise iskustva od mene sto se tice ozvucavanja bubnja i podesavanje onih potenciometra na mikseti (ili kako se vec zovu), zamolio bih neku dobru dusu da me uputi malo u te stvari Ono sto mene zanima je da li postoje neka osnovna pravila kod podesavanja svakog pojedinacnog elementa? Sta dodati, a sta oduzeti na bas bubanju, dobosu, tomovima, floor tomu, cinelama?

Nadam se da razumete sta hocu da kazem. Ja sam recimo cuo da na bas bubanj treba skroz skinuti srednje tonove (HI-MID i LO-MID) i eksperimentisati sa HI i LOW potenciometrima. E sad... ne znam da li je to tacno. Ako je tacno, sta onda sa drugim elementima? Da li i za njih vazi neko pravilo.

Mucim se mnogo oko toga od kako je bend napustio basista koji je meni podesavao bubanj, dodajem, oduzimam HI, HI-MID, LO-MID, LOW ali ne znam sta gde treba dodati i oduzeti

Zamolio bi clanove, ako mogu, da mi pomognu i unapred hvala svima

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 22nd, 2012, 9:05 am
by savudin
Sve zavisi prvenstveno od toga kako ti zvuči bubanj i kako si stavio mikrofone. Postoje neke generalne eq postavke, ne znam ih sad napamet, mogu napisati kasnije. Ja skinem niske srednje na basu i dodam malo visokih, a na overima ne skidam bas jer ozvučavaju i tomove. Možda malo bustujem visoke i niske i dodam malo reverba u zavisnosti od prostorije. Na basu skineš sve efekte naravno. Doboš.... Ne znam, opet zavisi od zvuka, skineš srednje gde zvoni...

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 22nd, 2012, 6:38 pm
by Mare
Nema nekog "standardnog" podešavanja, sve zavisi gde se nalazi bubanj i naravno dosta uticaja ima kompletna oprema.

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 23rd, 2012, 12:35 am
by tmaxx86
savudin wrote:Postoje neke generalne eq postavke, ne znam ih sad napamet, mogu napisati kasnije.
Da li molim te mozes da napises te postavke, pa da probam u subotu na tonsku da krenem odatle i da onda po malo dodajem sta mi se svidja i obrnuto

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 23rd, 2012, 1:05 am
by markojah
Po mom misljenju zavisi sta se zeli dobiti, prvenstveno od muzike koja se svira tj. kako rece savudin od stima i polozaja majkova, ali to je ipak citava nauka. Moras znati za pocetak kako koji mikrofon da postavis, jer je svaki specifican po osetljivosti na odredjene frekvencije i tome kako u kom polozaju hvata signal. Potom tek dolaze podesavanja za koja se interesujes, a o tome ce neko pametniji da govori. ;)

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 23rd, 2012, 1:26 am
by Woody
Kad bi postojalo univerzalno rešenje, tonci bi ostali bez posla! Moj predlog je da nađeš nekoga ko se time bavi da ti dođe na svirku i pokaže osnove. Dalje ćeš morati sam da svaki put tražiš najbolju kombinaciju jer je zaista svaki put drugačija... To je jedno od prokletstava posla tonca :smor:

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 23rd, 2012, 1:41 am
by Niki67
"Podesavanje bubnja na mikseti" kako si nazvao ovu temu-trazi vrlo kompleksan odgovor.
Ne znam dal ce neko uspeti da ti pomogne ovde i na ovakav nacin iz mnogo razloga.
Nisi naveo o kakvom bubnju se radi:elektronac ili akustican?
Po prilozenom textu i problemu se moze zakljuciti da je u pitanju akustican bubanj,ali...............

Zbuk bubnja (verovatno i sam znas) zavisi od mnogoooooooo faktora.

-kvalitet samog bubnja
-nacin na koji se svira
-zanr muzike
-prostor u kome se bubanj nalazi
-kvalitet opni ili plastika na bubnju
-stim bubnja
-izbor mikrofona i njihova pozicija na elementima
-mixer,effects
-razglas i prateca oprema na kojoj to sve treba da se cuje
-ukus samog pojedinca
-iskustvo oko ozvucavanja


Sigurno sam propustio jos dosta toga!


Sve ovo se u raznim kombinacijama moze toliko razlikovati da je prosto suludo traziti neku semu ili standard za podesavanje.

Jedan mikrofon trazi vise basa jer je takav ton iz elementa ili tako izlazi na nekoj opremi dok sa istim tim podesavanjem na drugom bubnju i drugoj opremi ima previse basa i tako u nedogled.
Dovoljno je samo promeniti prostoriju i eto problema i ogromne razlike.
Cak i da je bubanj i oprema identicna,dovoljno je samo da jedan generalni EQ ili neki Tube Sound Enhancer napravi ogromnu razliku u sound-u.

Moras da experimentises-prvo ga sredi da dobro zvuci akusticno (imaces male korekcije oko stima prilikom ozvucavanja) pa onda stvori sliku u glavi sta zelis od tog bubnja (kako po tebi treba da zvuci!)
Posle toga se baci na posao-probaj sve moguce normalne kombinacije oko mixera i mikrofona.Namerno kazem normalne jer sam vise puta video da vrte potenciometre max u + i max u - sto je po meni nenormalno !!!

Moras se pre toga malo upoznati sa mikrofonima i njihovim karakteristikama (kako se koji mikrofon ponasa u odredjenim uslovima) a takodje i sa mixerom-kako on utice na odredjeni mikrofon prilikom oduzimanja ili dodavanja odredjenih frekvencija.

Image


Budi uporan i strpljiv vremenom ce doci rezultati (stalno osluskuj) :)

Zelim ti srecu!

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 23rd, 2012, 2:55 am
by Niki67
Pogledaj ovo moze ti pomoci bar malo










Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 23rd, 2012, 8:22 am
by savudin
Eto dobrih odgovora od Nikija. Te generalne postavke sam grubo već naveo kako ih ja podešavam za sebe, jer odnose se na miksete sa punom parametrikom što je u 99,9% slučajeva na miksetama koje se koriste na svirkama neupotrebljivo. Uglavnom ćeš imati low, hi-mid, lo-mid i high, pa eksperimentiši. Kad tu bubanj zvuči dobro nema puno zezanja na mikseti!

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 23rd, 2012, 12:16 pm
by Woody
Ekvilajzer je sprava koja se ne koristi obavezno i po defaultu, već po potrebi. Kada postaviš mikrofon na instrument (ili ga samo priključiš ako je elektronski) i čuješ kako zvuči bez ikakvih intervencija, tek onda možeš da znaš šta treba dodati ili oduzeti. Jednu stvar možeš da uradiš na više načina, npr. ako hoćeš da dodaš basove i visoke, možda je dovoljno da samo smanjiš srednje, ali opet, koje i koliko? To ne može niko da ti napiše kao recept... Sve se svodi na treniranje sluha i iskustvo sa opremom, a tu treba vremena!

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: February 24th, 2012, 1:26 am
by tmaxx86
Svestan sam toga da ima mnogo stvari koje uticu na sam zvuk i da ne postoje univerzalna podesavanja. Bubanj koji sviram je Sonor 1001 Force, a ozvucavam ga Stagg mikrofonima (onaj glupi komplet :D). Mikseta na kojoj radimo je uglavnom stari Dynacord PS2000, a ponekad Dynacord PowerMate 1600.

Jednom prilikom sam moj komplet pozajmio Dejanu Nikolicu (sem dobosa, ali dobos mi i ne predstavlja problem, imam Black Panther i odlicno izlazi) koji je tada svirao sa Lee-Man-om u Leskovcu. Covek je tada na Dynacord PoweMate namestio zvuk koji ja nikada vise nisam uspeo da namestim :( Naravno, ne ocekujem ja od Sonor 1001 i Stagg mikrofona ko zna kakav zvuk, ali eto tada sam cuo da moze da zazvuci onako kako se meni svidja. Doduse, u to vreme sam na tomovima imao Remo Pinstripe / fabricke Sonor, sad imam Aquarian

Najvise problema imam sa 10" i 12". Na njima su Aquarian Performance II/ Evans Reso Black i nekako mi se uvek cuju "mutavo" da se tako izrazim. Performans II ih gusi. Probacu u subotu sa Evans G2 ili EC2 ili Remo Emperior pa da vidim kakve cu biti srece oko namestanja zvuka.

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: July 10th, 2013, 6:44 am
by Mladen Dimitrijević
Koliko je pametno ozvucavati dobos i kontru sa over hedom?
ili tomove, 10 i 12?
akg 170 je u pitanju, tacnije dva komada koji mi stizu uskoro iz nemacke

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: July 11th, 2013, 9:29 am
by Woody
Pretpostavljam da misliš na Perception 170? Kao i ostali slični mikrofoni (pola inčni stick condenser), oni mogu da posluže za ozvučavanje raznih instrumenata... akustična gitara, violina, udaraljke, bubnjevi, vokali itd... znam da neki ozbiljni bubnjari koriste takve majkove na rek tomovima (Simon Philips), mada im je "najudobnije" na mestu overhead-a. Doboš je posebna priča, pa ako ne sviraš uglavnom džez ili neku soft svirku, nije preporučljivo da ih mučiš sa pucanjem snara. Svakako ćeš imati lepu boju iz njih, ali panč ne! Kondenzi primarno služe da verno prenesu kompleksan zvuk širokog spektra, a dinamički mikrofoni daju udarac i prezentnost. Zato se uglavnom dinamički majkovi koriste za "close miking", a kondenzi za širu sliku celog bubnja. Hmmm, btw čini mi se da smo u off-u, eh?

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: July 12th, 2013, 3:10 am
by Mladen Dimitrijević
milosmakao wrote:Pretpostavljam da misliš na Perception 170? Kao i ostali slični mikrofoni (pola inčni stick condenser), oni mogu da posluže za ozvučavanje raznih instrumenata... akustična gitara, violina, udaraljke, bubnjevi, vokali itd... znam da neki ozbiljni bubnjari koriste takve majkove na rek tomovima (Simon Philips), mada im je "najudobnije" na mestu overhead-a. Doboš je posebna priča, pa ako ne sviraš uglavnom džez ili neku soft svirku, nije preporučljivo da ih mučiš sa pucanjem snara. Svakako ćeš imati lepu boju iz njih, ali panč ne! Kondenzi primarno služe da verno prenesu kompleksan zvuk širokog spektra, a dinamički mikrofoni daju udarac i prezentnost. Zato se uglavnom dinamički majkovi koriste za "close miking", a kondenzi za širu sliku celog bubnja. Hmmm, btw čini mi se da smo u off-u, eh?
da brate, mi odosmo u of, ali samo jos ovo :)
jedan lik koji svira narodnjake, imao je onda yamahu power v, sa dobosem steel shell yamaha, cinele su bile brass 101 13''/16'',
on je kontru i dobos ozvucio slicnim takvim overom, i dobos jeste izlazio tiho, ali moglo je da prodje :bend:
i da, kakav je overhead da se koristi za bass?

Re: POMOC - Podesavanje bubnja na mikseti

Posted: July 25th, 2013, 5:08 pm
by issuxx
Ako pitas za live, to je jedna prica, plus, zavisi od svega gore navedenog, plus od toga gde se svira, da li je hala, sala, open air, studio za probe, snimanje, stan, kuca itd...

Ali ono sto je mozda vredno pomenuti, ako zelis ovako povrsno da pricamo i da se dopisujemo, obrati paznju na SUB bass frekvencije, pa uzmi u obzir da se one mnoze i sabiraju. Imajuci to u vidu, mozes niske bass vrekvencije da koljes po defaultu. Dakle na bas bubnju frekvencije ispod 60 herca samo prave blato.
Sve ostalo je specificno iz primera u primer, jer se ti neki parametri prilagodjavaju. Instrument procene treba da bude uvo sa jako puno sluha i mozak sa dosta iskustva.

Kreni da se bavis kucnom produkcijom na kompu, bar da ti u glavi budu prisutne frekvencije, cesti alati, analajzeri itd... :) svako dobro, pozdrav!