Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Elektronski bubnjevi, elektronika, ozvučavanje bubnjeva, mikrofoni...

Moderator: Supermoderatori

IvanB
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 8
Joined: December 20th, 2010, 4:33 pm
Moj Bubanj: ALESIS D4 drum module
Roland pads

Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by IvanB » February 17th, 2011, 11:12 am

Ovaj tekst je namenjen svima koji su bili ili se nalaze u situaciji u kojoj sam se i ja nasao.
Pre par meseci presao sam sa elektricne gitare na bubanj. Imam dovoljno godina 38 i zeleo sam da ostvarim decacki san i oprobam se u sviranju bubnja. Posto zivim u stanu jedini logicni izbor su bili elektronci, da Vas niko ne zavarava gumeni padovi su najtisi i prave manje buke od padova sa mesh glavama. Probao sam sve kombinacije od Rolanda preko Yamaha bubnjeva do Alesis modula sa roland gumenim padovima pd5,pd7,pd9. Ova poslednja kombinacija se pokazala kao i najbolja, trazio sam bubanj koji ce zvukom najvise liciti na neki poznati akusticni set Yamaha, Tama ili Ludvig. Da krenem redom Yamaha sa svojim modulom DTXPRESS ili DTX 2.0 i rampom i malim padovima vise podseca na igracku nego na pravi bubanj. Zvuk je previse sinteticki, nema dovoljno mesta na rampi da se padovi razmaknu i sve je nekako previse skuceno. Sta god radio nisam u speo da programiram modul da dobijem klasicni akusticni zvuk. Modul poseduje 1000 nepotrebnih mogucnosti ali pravi zvuk bubnja nema. Sve gore navedeno vazi i za module roland zakljucno sa Roland TD7. Dalje nisam isao, jednostavno nisam u mogucnosti da dam 1000 evra za bubanj koji cu svirati u stanu, nema logike. Oni koji to mogu verovatno im ovo i nije previse interesantno. Verovali vi ili ne Alesis D4 ima najlepse i najprirodnije semplove ili ako hocete zvukove pravog bubnja i udaraljki i svega sto pod taj naziv spada. Ali ima i veliki problem, displej crkava relativno brzo i postaje potpuno ne citljiv. Zato sam se ja odlucio za kombinaciju sa Alesis dm5 modulom,velikom roland rampom mds9 ili tako nesto, ona polukruzna i roland padovima.Ne padajte na trgovacke price kako je to stari modul te ne moze dual zone snare ili dual zone ride. Moze i to fantasticno ja sam licno na roland pd9 stavio jos jedan piezo i dobio dual zone snare koji se po zvuku ne razlikuje od pravog limenog pearl dobosa 14X5''. Isto vazi i za ride ili crash ili bilo koji drugi instrument. Da skratim najvaznija je rampa koliko na njoj imate mesta da napravite pravi raspored, da dobijete taj osecaj prostornosti i sedanja za "pravim" setom , ne bacajte pare na skupe module jer vam NE TREBAJU sve bubnjarske potrebe ce vam zadovoljiti i bilo koji Alesis modul koji sada vec mozete kupiti za 50-tak evra. Ne bacajte pare na skupe padove, roland pd5,pd7 i pd9 je najbolje sto vam treba na svaki se moze staviti dodatni piezo i od njega napraviti dual zone ili cak tri zone instrument. Intervencija koja uz malo lemljenja ne moze da kosta vise od 2000 din. za kompletan set. Estetski ne narusava izgled padova svaki piezo se stavlja-lepi sa donje spoljne strane pada i regulacijom GAINA izmedju 2 zvuka dobija se zeljeni zvuk. Niko me ne placa za ovaj tekst, nikog ne zelim da uvredim ili reklamiram, jednostavno zelim da vam prenesem licno iskustvo i objasnim da i sa relativno malo para mozete doci do bubnjeva koji ce biti vise nego dovoljni za nas obicne smrtnike. Vi koji mozete pazarite TD10,12 ili 20 i u zdravlju Vam sluzili. Da se ne lazemo svi mi imamo svoj omiljeni set koji sviramo u 95% slucaja ovih preostalih 5% sluzi za cistu "patkometriju" vidi moze ovo, pa ono,slusaj sad ovaj zvuk..... a realno to niko nikada ne koristi. Hvala na strpljenju i nadam se da sam barem nekom malo pomogao pri izboru svog novog-starog "elektronca".
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by Woody » February 17th, 2011, 12:26 pm

Jako iscrpno i korisno, svaka cast! :hail: Potpuno si upravu za D4, ja imam softversku banku njegovih semplova i jako rado ih koristim za trigerovanje usnimljenih bubnjeva! Sto se tice ostalih modula, slazem se da je suludo kupovati ozbiljan modul od 1000+ eura da bi se vezbalo kod kuce. Ja sam uzeo TD-12 samo zbog posla i isplatio se za par meseci, ali za kucu je to nepotrebno i skupo. Imam samo jos jedan predlog za one koji imaju lap-top i hteli bi da vezbaju na elektroncu kod kuce: nabavite bilo koju rampu i padove koji vam odgovaraju (kao sto je spomenuo kolega, gumenjaci=manje buke, mash=bolji osecaj) i, recimo, Alesis trigger I/O povezete USB-om na lap i svirate bilo sta od BFD-a preko EZ-a, Addictive-a do Superior-a! Nije losa varijanta i za nastup, ako vam pase takva postavka! :thumbup: Sto se tice zvukova na modulima, to zavisi od potreba! Meni su najpotrebniji elektronski zvukovi, a svi ostali su mi sekundarni... Nekome ko koristi modul kao dodatak akusticnom bubnju su potrebnije neke udaraljke i EFX zvukovi, za vezbanje je super imati pratece instrumente za sviranje uz matricu. Moduli se pakuju da pokriju sto vise razlicitih potreba (naravno oni najjeftiniji bas i ne) i, takodje, dolaze sa ugradjenim istim cipovima kao klavijature istog proizvodjaca, pa tako imaju uglavnom i iste zvukove kao i te klavijature + dodatne zvukove bubnjeva.
The Sea, The Sea
td-20
Dobošar
Dobošar
Posts: 126
Joined: February 3rd, 2010, 2:23 am
Moj Bubanj: ROLAND TD-20KX
Moji bendovi: euroband, plus 4
Inspiracija: Stewart Copeland (Police),Steve Gadd, Dewe Veckl

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by td-20 » February 26th, 2011, 2:16 am

Slazem se u vezi D4, on i jeste bolji za taj novac i od td-7 i od dtx 2.0, cak je bolji po samom karakteru zvuka i od D5. Sto se tice drugog dela price u vezi padova i modula to nema pojma ni blage veze. Pd5, pd7 i pd9 isti kao mesh hed padovi, cak i bolji :blink: , svasta boze ? Kao i tisi od mesh-head, kako mozes to da uporedjujes pa pd-5 je obicna daska utrnuti ruke od udaranja u njih, a pd-7 i pd-9 su samo malo bolji ali su daleko tvrdji, jace se cuju, tezi za sviranje, a sto se tice osetljivosti daleko su losiji od mesh-head padova. Drugo uporedjujes d4 sa td-12 i td-20 ne mogu da verujem, slazem se da je d4 i ta kombinacija za kucnu varijantu, a sto se tice akustike i da je bolje uzeti d4 jos vise me zapanjuje i nasmeja me :lololol: , verovatno nisi ni probao ni td12 ni td20, pa to je za dve svetlosne godine razlika. Sto se tice kacenja tih piezo, mozes stavljati sta hoces, ali od babe devojku da napravis neces sigurno. Da, imamo svi jedan omiljeni set, imao sam ga i na d4 i na td-20, ali nebih nikad menja set od td-20 za d4 on deluje kao igracka, kad sam imao d4 za bolje nisam ni znao. Hteo si da kazes da ne koristimo parametre, kao vidi ovo- vidi ono pa to je bre najvaznije za onoga ko zna da radi sa tim, da bi unapredjivao svoj saund, ali i bez toga td-20 i 12 je sto puta bolja od d4 nemojte da pricate bajke !!! Poz...!!!
td-20
Dobošar
Dobošar
Posts: 126
Joined: February 3rd, 2010, 2:23 am
Moj Bubanj: ROLAND TD-20KX
Moji bendovi: euroband, plus 4
Inspiracija: Stewart Copeland (Police),Steve Gadd, Dewe Veckl

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by td-20 » February 26th, 2011, 12:49 pm

A da zaboravio sam da kazem, da je TD-4 i TD-9 jedno 10 puta bolji od D4, a sto se tice cene i bacanje para, td-4 je oko 800-900e komplet nov, a ti ces dati 600 za polovan elek. kome je samo pitanje vremena kada ce da crkne displej, e to je bacanje para. Da ne razvlacim pricu, Rolandovi moduli i padovi relativno nove generacije su mnogo bolji zbog pozicije sviranja tj. kada svirate od sredine pada ka ivici zvuk se menja, a takodje se menja i od same jacine udarca, to kod d4 ne postoji kod njega je samo dinamika, ali zvuk je apsolutno isti, samo je tisi ili jaci ali sam zvuk (boja) je ista. To je samo jedna od milion razlika u poredjenju, ne bih hteo sad da pricam sve to posebno, jer bi morao da pisem pet strana.
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by Woody » February 27th, 2011, 2:32 pm

Pa jeste, i Audi R8 je svetlosnim godinama ispred Skode Fabije i mnogo bolje ulazi u krivinu sa 120km/h od VW Pola, ali ako ces da raznosis klopu po gradu ili da ides svaki dan na posao iz Panceva u BG onda ti Audi nekako nije potreban i totalno te zabole sto tvoj Polo nema elektronsku kontrolu proklizavanja ili sto ti Skoda ne ide brze od 180 na sat... Radi se samo o tome sta ti treba, pa ako je to set za VEZBANJE kod kuce onda gorenavedene postavke jako imaju smisla (ne znam kako se dodje do racunice od 600 eur za stari polovan set kad znam pouzdano da moze da se nabavi i za 300 sasvim operativan td7, o Alesisu da ne pricam), a ako ces da nastupas i zaradjujes od toga onda uzmes najjaci set i nema da brines! 300eur naspram 3000eur, nije mnogo samo jedna nula vise:)
The Sea, The Sea
User avatar
gajagus
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 527
Joined: April 3rd, 2010, 1:07 am

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by gajagus » February 27th, 2011, 10:14 pm

hehe .....dobra konstatacija....svakom slucaju . polovne opreme uvek ima sto kaze kolega i za 300 eura solidan komplet od rolanda roland td7 cak i do yamahe dtx sa .pa modul td7 i dtx je po svemu kazu vrlo jaka masina e sad kad neko hoce neku perfektnost a hoce da malo para ulozi ...sigurno nece da valja masina .....sto se tice zvukova d4 i td7 daju mnogo originalan zvuk naspram ovih plastikanera novije klase razlika je u tehnologiji i mogucnost budzenja ......preko racunara.......td 7 je sasvim dovoljan za vezbe.......i moze da sluzi za svirke ....obicni padovi su savrseni za to ......neko voli mesh padove ali td 7 moze i tu da funkcionise ....dinamika se podesava ali dual drugacije moze da se izvede ......za malo para mozes uzivati ali je ekstra kombinacija td7 za padove a alesis za cinele ......i komplet boli glava :whistle:
https://t.me/pump_upp
td-20
Dobošar
Dobošar
Posts: 126
Joined: February 3rd, 2010, 2:23 am
Moj Bubanj: ROLAND TD-20KX
Moji bendovi: euroband, plus 4
Inspiracija: Stewart Copeland (Police),Steve Gadd, Dewe Veckl

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by td-20 » March 1st, 2011, 2:42 am

E, Milosmakao :lololol: :lololol: ili ko god dasi , razumeo sam te sta si hteo da kazes, ali toliko si izlupetao u samom poredjenju da opet :lololol: :lololol: slatko, ali nema veze. Nisi ti mene shvatio, a verovatno NE CITAS sta covek PRICA i PISE gore navedeno. Nemam nista protiv da covek kupi bilo sta za vezbu ili za neku namenu, ako je npr. vezbanje kuci itd. to je sve ok i jos ga nabavi po nekoj smesnoj ceni, ali on prica kako je to i BOLJE od tvog audia R8 bre, ne daj boze da upadnes u makazice sa Polom ima da kukas za audijem u tom trenutku :D , ali ako je tvoj domet da ceo zivot raznosis klopu po gradu i ides na posao kuca-pos'o pos'o-kuca :D , e onda ok, slazem se :thumbsup: , steta sto nikad neces znati i probati bolje , a o sviranju da ne pricam koliko ce sporo napredovati, jer neke stvari nece mocu da izvede tu kao sto su akcenti, paradidlovi itd. na pravi nacin !!! Nemoj pogresno shvatiti, ali pricajte samo konkretno, malo se zaletite pa nemate meru !!! :cvike:
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by Woody » March 1st, 2011, 12:41 pm

Aha, znaci sviras dobro koliko ti je dobar bubanj? Ima smisla :wacko: Izvini, ti si izgleda toliko veliki majstor koji se ovde razume u to sta kome treba da nema potrebe da se neko drugi javlja sa misljenjem! My bad :zid:
Over and out...
The Sea, The Sea
User avatar
MarcusS
Admin
Admin
Posts: 2726
Joined: October 16th, 2007, 2:39 am
Moji bendovi: Masno i Glasno
Inspiracija: Gavin Harrison, Chad Smith
Location: Stara Pazova

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by MarcusS » March 1st, 2011, 4:16 pm

Ljudi, Ljudi... Samo polako, držimo nivo ponašanja i diskutovanja, hvala. :)
Spread the word! :)
Dejan
Dobošar
Dobošar
Posts: 116
Joined: March 6th, 2008, 7:23 pm
Moj Bubanj: Pearl
Inspiracija: Benny Greb ; Pete Ray Biggin

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by Dejan » March 1st, 2011, 9:27 pm

Sta god kupili prvo od opreme, siguran sam da ce te sve lagano prodavati i menjati za nesto bolje i kvalitetnije. Tako sam i ja kao za pocetak za vezbu kupio jedan pad, pa onda dodao kd7, pa jos jedan pad,pa modul, pa rampu i sada imam komplet koji nisam ni planirao da cu kupiti: 6 padova, kd8, yamaha, rampa.
Postoji samo pocetna stanica a ne i krajnja
td-20
Dobošar
Dobošar
Posts: 126
Joined: February 3rd, 2010, 2:23 am
Moj Bubanj: ROLAND TD-20KX
Moji bendovi: euroband, plus 4
Inspiracija: Stewart Copeland (Police),Steve Gadd, Dewe Veckl

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by td-20 » March 1st, 2011, 10:04 pm

Polako, polako, lepo je rekao MarkusS. Samo da se malo razumemo i stanemo na loptu. Pa ti sam si kazao kako ne treba kupovati i bacati pare na skupe module, zar nije to nametanje price sta kome treba i sta da uzme. Ako pazljivo procitas gore ja ni u jednom trenutku nisam rekao sta kome treba i sta ko treba da uzme, cak sam to podrzao i rekao da je to sve ok za vezbu, cak po mom misljenju i za neke svirkice sto da ne, ali nista VISE od toga. E tu treba da se prica zavrsava, a ne da pricas kako je to najbolje i ostalo je bacanje para i nema pojma, e tu se ne slazem, a i znam da nije tako, mozda imam dosta para i hocu najbolje jbg. Ja sam jedini tu koji ne delim vase misljenje u potpunosti i tebi je to odmah zasmetalo. Pa naravno, sto bolji bubanj treba da ti da inspiracija za bolje sviranje a ne napor, razumes, hteo sam da kazem da je d4 malo dalje od prirodnog sviranja kao kod akusticnog bubnja od td20 (samim tim smanjuje kreativnost). Naravno izbor je na tebi i ja se u to ne mesam. Ovaj tekst pisem iz najbolje namere :) ! Poz...!!! :bend:
td-20
Dobošar
Dobošar
Posts: 126
Joined: February 3rd, 2010, 2:23 am
Moj Bubanj: ROLAND TD-20KX
Moji bendovi: euroband, plus 4
Inspiracija: Stewart Copeland (Police),Steve Gadd, Dewe Veckl

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by td-20 » March 1st, 2011, 10:06 pm

Tekst iznad namenjen za Milosmakao !!!
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by Niki67 » March 1st, 2011, 10:39 pm

Evo ja cu nesto reci iz iskustva ako vam to nesto znaci.Imao sam od elektronaca jos od '92

D4 sa trigerima, DM5,TD7,TD10,probao sam nesto od Yamahe i Ddrum.
Uvek imao originalne padove ali i probao varijante (rucni rad).
Da napomenem da sam probao i TD20KX.
Iz svega ovoga najbolji je ROLAND TD20 bez premca (padovi,sound,semplovi,osecaj za svirku,dinamica,)ma sta vise pricam, za sad boljeg nema.
Sto je skupo?pa skupo je zato sto je dobro!(kolko para tolko.........)
Mislim da ce ROLAND jos dugo prednjaciti u tome.
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by Woody » March 1st, 2011, 11:38 pm

Nope! Yamaha ih je vec stigla, ako ne i prestigla ;) DTX900 je naslednik DTXtreeme III (koji je vec bio rame uz rame sa TD-20) i, osim sto ima sve iste karakteristike Rolanda pa jos i poboljsane (svi ulazi osim kick-a su sad 3-zone...), kao i svoj prethodnik, ima mogucnost semplovanja bilo kojih wav zvukova! To prakticno znaci da , osim sto mozes da koristis vec odlicne fabricke semplove (mnoooogo bolji od prethodnih yamahinih pokusaja), mozes da ucitas svoje semplove sa usb-a i nema vise problema "ne mogu da namestim takav i takav dobos" i sl. Takodje ima opciju layering-a tj. mozes da stavis dva, tri i vise zvukova na svaki pojedinacni triger kao na klavijaturama(da, unutra je motif-ov cip)! Jedina mana je komplikovan user interface kao i na motif-u, i to sto mora da se doda DIMM memorija da bi se koristili semplovi sa usb-a. Inace ima 6 direct izlaza, digital out, 10 klizaca mixera, groove check itd... Idealno za celodnevno igranje kod kuce:) E da, za boravih... Samo modul je oko 2000... eur...
The Sea, The Sea
td-20
Dobošar
Dobošar
Posts: 126
Joined: February 3rd, 2010, 2:23 am
Moj Bubanj: ROLAND TD-20KX
Moji bendovi: euroband, plus 4
Inspiracija: Stewart Copeland (Police),Steve Gadd, Dewe Veckl

Re: Demistifikacija elktronskog bubnja od strane pocetnika

Post by td-20 » March 2nd, 2011, 12:11 am

Losiji su sami padovi od Rolanda silikon je dok je kod Rolanda mrezica, a sam modul (Yamaha) je 1580e Rolandov je 2000 i kusur evra !


http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Drum ... 020471-000

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Drum ... 019490-000
Post Reply