Koje opne da stavim?

Palice, opne, metlice...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Koje opne da stavim?

Post by downbeat » February 1st, 2014, 8:46 pm

Meni se nikad nije dopada ps3 na dobošu.. što je neko reko, čini mi se Boris.. mnogo frekvencija je srezano. fali ton. ali za kik ubija.
Pazi, kontam da nećeš ni pogriješiti sa ambassadorom ili emperorom-na kicku. vjerujem da moraš malo da se poigraš sa štimanjem, ali kontam da se tu može dobar ton naštimati.
ps3 je sigurica.

..čisto da bacim komentar za taj gore klip što si postavio.
Te stvari, ti rivjuovi (u ovom slučaju) opni je nekako stvar ukusa-što se mene tiče. Npr, ono što je njemu niski štim, to je za mene poprilično visoko. ali opet, u svakom slučaju možeš da skontaš o čemu se tu radi.
User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Re: Koje opne da stavim?

Post by Mladen Dimitrijević » February 1st, 2014, 10:02 pm

Jel ne bi bio los fazon da se na tomovima stavi gore emp coated, a dole amb coated, bez ikakvog denfa?
Ajmo ladni sokoviii :D
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Koje opne da stavim?

Post by downbeat » February 1st, 2014, 11:31 pm

Mislim da Benny Grebb to radi.. da dole stavlja prskani ambassador. Imam u glavi tu informaciju, ali ne mogu da se sjetim gdje sam to cuo. Neki klip je u pitanju, cini mi se.
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: Koje opne da stavim?

Post by lolekovin1991 » February 1st, 2014, 11:46 pm

Na dvd-u Benny priča o tome, možda si tu čuo
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Koje opne da stavim?

Post by RLRRLRLL » February 2nd, 2014, 12:59 am

Moji rezo ambasadori su coated. Pinstripe odozgo. Vrh su, a sasvim slucajno je doslo do toga. U prodavnici nije bilo diplomat-a i reko ok ajd da uzmem ambasadore. Ja reko clear a dobio sam coated. To sam video tek kad sam dosao kuci... Ispade na kraju super.
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Koje opne da stavim?

Post by downbeat » February 2nd, 2014, 10:51 am

lolekovin1991 wrote:Na dvd-u Benny priča o tome, možda si tu čuo
Eeeee da, dvd.. da da... :thumbup: ..dobar je to dvd.
RLRRLRLL wrote:Moji rezo ambasadori su coated. Pinstripe odozgo. Vrh su, a sasvim slucajno je doslo do toga. U prodavnici nije bilo diplomat-a i reko ok ajd da uzmem ambasadore. Ja reko clear a dobio sam coated. To sam video tek kad sam dosao kuci... Ispade na kraju super.

..nisam to nikad radio. Možeš mi reći šta dobiješ sa time? da li se sjećaš koja je razlika bila jedno u odnosu na drugo?..imam u glavi šta bi se tu moglo desiti, ali treba mi potvrda. :)
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Koje opne da stavim?

Post by Goatbeard » February 2nd, 2014, 11:41 am

^^Kolega RLRRLRLL,pitao si za iskustvo u vezi lepljenja bata...
U mom slučaju je 22x16 bass,koristim Yamaha pedalu sa klasičnim tvrdim filc-batom i feder je zategnut tek toliko da se bat ne lepi na opnu kada spustim nogu na pedalu;peta na oslonac na pedali i opustim nogu.
Ta kombinacija bez demfanja bassa ne dozvoljava batu da se zadrži na opni bez suvišnih tonova tj. nekog mini-rebounda. Mogu to da izvedem samo ako malo opustim obe opne + 'izbacim iz faze' udarnu opnu dodatnim odvijanjem 2 šrafa. Tada ja moguće,ali je zvuk prilično 'namazan' jer izlazi puno niskih frekvencija i duple 16ne zvuče veoma trapavo.
Ali nije sve do opne i štima,tehnika sviranja je veoma bitna kao i podešavanje pedale,pozicija u kojoj sediš,a tu već moraš slušati/pitati sebe. ;)
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Koje opne da stavim?

Post by RLRRLRLL » February 2nd, 2014, 11:53 am

Ne znam sta se desava sa clear ambasadorima jer ih nikad nisam koristio. Obzirom da gore imam pinstripe kome sustain nije bas omiljena strana, sa coated ambasadorima tomovi zvuce toplo, ne zvone. Sustejna taman koliko treba. Meni 13-ica ima ulogu floor toma u setu tako da nizak stim pinstripe dopuni taj coated ambasador. Otvori ga i dopusti da zagrmi bez onih visokih frekvencija koje bi se javile da je umesto coated clear ambassador (predpostavljam). Fina kombinacja u svakom slucaju. E da birch je u pitanju.
Art, action, reincarnation...
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Koje opne da stavim?

Post by RLRRLRLL » February 2nd, 2014, 12:24 pm

Goatbeard wrote:^^Kolega RLRRLRLL,pitao si za iskustvo u vezi lepljenja bata...
U mom slučaju je 22x16 bass,koristim Yamaha pedalu sa klasičnim tvrdim filc-batom i feder je zategnut tek toliko da se bat ne lepi na opnu kada spustim nogu na pedalu;peta na oslonac na pedali i opustim nogu.
Ta kombinacija bez demfanja bassa ne dozvoljava batu da se zadrži na opni bez suvišnih tonova tj. nekog mini-rebounda. Mogu to da izvedem samo ako malo opustim obe opne + 'izbacim iz faze' udarnu opnu dodatnim odvijanjem 2 šrafa. Tada ja moguće,ali je zvuk prilično 'namazan' jer izlazi puno niskih frekvencija i duple 16ne zvuče veoma trapavo.
Ali nije sve do opne i štima,tehnika sviranja je veoma bitna kao i podešavanje pedale,pozicija u kojoj sediš,a tu već moraš slušati/pitati sebe. ;)
te stvari koje pominjes u vezi stimovanja bas pedale i pozicije stolice-visine sam do sada apsolvirao. Kao sto sam negde gore napisao sviram 16 i 18 bas-ove i na njima nikad ne lepim bat (ambasadori su na njima i prazni su) tako da mi ta tehnika sviranja nije nepoznata, i identicno legitimna kao i lepnjenje bata na plastiku do sledeceg udarca.
Mene je zanimalo sta staviti od plastika na vintage beech shell 22x14 da se dobije tacka i dobar low end (disco svirka). Sam shell dozvoljava brzinu-plitak je x14", a ovde sam najvise odgovora dobio PS3. Moje sledece pitanje je bilo da li i kakve razlike ce se javiti ako umesto PS3 koji je 10 mil sa demferom stavim ambasadora koji je takodje 10 mil ali bez demfera i pritom udemfujem bass cebetom ili jastukom ili cime vec? Bas punim ne da bi korigova zvuk plastike vec samo zato sto u ovom sluvaju ne zelim da sviram sa batom koji ne lepim na plastiku. Znaci svaki udarac i bat ostaje na plastici. Dakle, ne zanima me to sto je ps3 vise boom-i ili sto ambasador ima vise visokih frekvencija u sebi kad je bas prazan. U ovom slucaju bas ce piti pun. Treba mi tacka i sto vise low enda u tim uslovima.
I konacno, ima li uticaja prsten na ps3 kada je bas pun, odnosto kada je nesto naslonjeno na taj prsten, i da li vecu tacku dobijam sa ambasadorom ili sa ps3 u uslovima kada je bas napunjen.
Do sada sam ps3 uzeo za dobos i za 16 bass, stavio sam ih, igrao se sa stimom par dana i plastike sam malte ne poklonio. Uopste mi se nisu dopale.
Moj favorit je ambasador, jer do sada sa njim imam iskustva, ali isto tako nemam iskustva sa 22" bas bubnjem pa mozda je na tu velicinu pametnije staviti "mutaviju" plastiku nego skroz otvorenu kao sto je ambasador.
Mozda je i ovako trebalo formulisati pitanje na samom pocetku :smor:
Art, action, reincarnation...
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Koje opne da stavim?

Post by Goatbeard » February 2nd, 2014, 1:39 pm

^ Hmm,bukva je negde između javora i breze po soničnim performansama pa bi uz dodatak nečega unutra,iako je samo 14",trebalo da gruva lepo. PS3 je (ako me sećanje služi) isti film kao Ambassador samo su dodali prsten koji je u bass varijanti takođe 10-mil Mylar kao i sama opna, ali je prsten clear u svim promerima. On pravi tu očiglednu razliku u zvučnom opsegu. Zavisi i koristiš li tačku ili ne. Po tvojim rečima treba ti što više fokusa (disco/funk) tako da bi ti jedna dobro došla. Ako se odlučiš za PS3,na tom promeru bi naki jastučić bolje čučao na rezo opni,ovamo bi imao prsten i tačku za fokus i to je to.
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Koje opne da stavim?

Post by Goatbeard » February 2nd, 2014, 1:53 pm

downbeat wrote:
lolekovin1991 wrote:Na dvd-u Benny priča o tome, možda si tu čuo
Eeeee da, dvd.. da da... :thumbup: ..dobar je to dvd.
RLRRLRLL wrote:Moji rezo ambasadori su coated. Pinstripe odozgo. Vrh su, a sasvim slucajno je doslo do toga. U prodavnici nije bilo diplomat-a i reko ok ajd da uzmem ambasadore. Ja reko clear a dobio sam coated. To sam video tek kad sam dosao kuci... Ispade na kraju super.

..nisam to nikad radio. Možeš mi reći šta dobiješ sa time? da li se sjećaš koja je razlika bila jedno u odnosu na drugo?..imam u glavi šta bi se tu moglo desiti, ali treba mi potvrda. :)
Đorđije,ta fora sa prskanim opnama na obe strane je stari trik,odnosno,zdrava logika u bubnjologiji. ;)

Rezo opne su tanje iz potrebe da bubanj jasnije emituje fundamentalnu notu i da se otvori što širi frekventni spektar. Znamo da to,nažalost,nije uvek poželjno pa se pribegava često preteranim gušenjem bubnja da bi se obuzdale neke prenaglašene frekvencije ili sustain.Jedan od načina da sačuvamo (skoro) sve epitete bubnja u takvom okruženju je da koristimo opne slične težine/debljine/performansi na obe strane i tako dobijemo 'kompaktnije' tonove. Tada obe opne pevaju na bližim frekvencijama zbog sličnog odziva na vibracije jer su filmovi karakterom isti-clear ili coat,zavisi šta želiš.
Najčešće se prskane (o njima ste ćaskali) na obe strane stavljaju u odnosu 1. klasa gore (deblja), 2. klasa (sledeća ispod nje po debljini) kao rezo. Kontrola overtonova je lakša,trpe mnogo jače udarce i visoke štimove,zvuk je malo puniji (bez pinga koji je karakterističan za clear opne),ali se generalno gubi malo od attack-a i nešto sustain-a.
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Koje opne da stavim?

Post by RLRRLRLL » February 2nd, 2014, 2:27 pm

+100 ga ovo gore.
Htedoh to i ja reci (donekle i jesam) ali mi vokabular nesto oskudan :siroma:
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Koje opne da stavim?

Post by downbeat » February 2nd, 2014, 2:59 pm

Goatbeard wrote:Kontrola overtonova je lakša,trpe mnogo jače udarce i visoke štimove,zvuk je malo puniji (bez pinga koji je karakterističan za clear opne),ali se generalno gubi malo od attack-a i nešto sustain-a.
..jesi pod ovim mislio kad su obe opne iste ili kad je gore jedna a dole druga opna?
User avatar
Boris J
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 4171
Joined: October 22nd, 2007, 7:56 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Blankfile
Location: NBG

Re: Koje opne da stavim?

Post by Boris J » February 2nd, 2014, 3:40 pm

Koristio sam ja ambasador type opnu na kick-u, bilo je vec rechi o tome chini mi se...
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Koje opne da stavim?

Post by Woody » February 2nd, 2014, 4:20 pm

Na jednom NewSound-u pre dosta godina sam imao amb. na kiku i svirao baš tu neku disco svirku. Zvuk je bio nekako "loptastiji", plastičniji od PS3 i sličnih, imao sam ćebe unutra, a drugar ga je ozvučavao sa D12, tako da je ceo saund bio baš staromodan (slučajno ili namerno, ne sećam se), ali iznenađujuće topao i prijatan u razglasu. Hope this was helpfull :thumbup:
The Sea, The Sea
Post Reply