Gubljenje rezonancije

Palice, opne, metlice...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Gubljenje rezonancije

Post by Mladen Dimitrijević » October 29th, 2013, 6:10 pm

Imam opet problem sa timpanima 10 i 12, 10 peva ko luda, a 12 se cuje ko udarac cekicem u traktorsku gumu.. :zid: do skoro kad sam imao reklamne plastike sam i isto imao taj problem,ali sam to resavao brzo, skinem i vratim plastiku, i nastimujem iznova... a sad kad imam emperor clear na tomovima imam isti problem koji nemogu nikako da resim... a kad skinem timpan sa holdera, on peva prelepo, i 10 i 12... sta je ovo?
Ajmo ladni sokoviii :D
User avatar
Ghostnote
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 586
Joined: October 27th, 2007, 10:35 pm
Moj Bubanj: Sonor, Paiste, Remo, Gibraltar, Vic Firth

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Ghostnote » October 29th, 2013, 8:08 pm

Moje mišljenje je da treba da dotegneš opne na 12-tici, i gornju i donju. po meni to mrtvilo nastaje zbog opuštenih opni. Po malo dotežeš sve dok se one ne zategnu tek toliko da počnu da daju rezonanciju. možda ćeš dobiti viši štim nego što bi želeo ali jebiga, mora tako biti, navići ćeš se. kad štimuješ bubanj, uvek prvo namesti 14-ku da zvuči kako treba, da nije mrtva pa prema njoj ideš dalje 12 pa na kraju 10. kod formacije 12,13,16 prvo se kreće od 13, pa prema njoj se štimuju 12 i 16. možeš i tako pokušati
User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Mladen Dimitrijević » October 30th, 2013, 1:40 am

Ghostnote wrote:Moje mišljenje je da treba da dotegneš opne na 12-tici, i gornju i donju. po meni to mrtvilo nastaje zbog opuštenih opni. Po malo dotežeš sve dok se one ne zategnu tek toliko da počnu da daju rezonanciju. možda ćeš dobiti viši štim nego što bi želeo ali jebiga, mora tako biti, navići ćeš se. kad štimuješ bubanj, uvek prvo namesti 14-ku da zvuči kako treba, da nije mrtva pa prema njoj ideš dalje 12 pa na kraju 10. kod formacije 12,13,16 prvo se kreće od 13, pa prema njoj se štimuju 12 i 16. možeš i tako pokušati
probao sam i to, jos danas, ali opet nista... a holder dok ne stavim u bas bubanj, zvuce ekstra... :blink:
Ajmo ladni sokoviii :D
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Woody » October 30th, 2013, 1:56 am

Podigni tomove dalje od bas bubnja ili im promeni ugao tako da rezo strana nije okrenuta direktno u bas bubanj... to je standardan problem kad su tomovi preblizu nekoj površini. Ako skineš tom i držiš ga blizu poda desiće se isto, dakle rezo plastika mora da ima prostora da diše!

U svakom slučaju proveri štim i vidi da na tomu koji ima problem obe plastike budu u što bližem štimu jer to poboljšava rezonanciju.
The Sea, The Sea
User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Mladen Dimitrijević » October 30th, 2013, 3:02 am

milosmakao wrote:Podigni tomove dalje od bas bubnja ili im promeni ugao tako da rezo strana nije okrenuta direktno u bas bubanj... to je standardan problem kad su tomovi preblizu nekoj površini. Ako skineš tom i držiš ga blizu poda desiće se isto, dakle rezo plastika mora da ima prostora da diše!

U svakom slučaju proveri štim i vidi da na tomu koji ima problem obe plastike budu u što bližem štimu jer to poboljšava rezonanciju.
Oko 1 inc je timpan od bas bubnja, okrenut je manjim uglom, ali cu probati to da bude sto blizi stim izmedju gornje i donje plastike
Ajmo ladni sokoviii :D
User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Mladen Dimitrijević » October 31st, 2013, 7:18 am

jel ima neko jos neku ideju, ili da prodam ovaj tom holder pa da kupim dva singl holdera da bi imao normalnu rezonanciju?
Ajmo ladni sokoviii :D
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Gubljenje rezonancije

Post by downbeat » October 31st, 2013, 8:24 am

nema potrebe da kupuješ dodatne stvari...
Pa to je bilo i za očekivati. Te opne koje sad imaš rade drugačije od tih prethodnih opni.. jednostavno, moraš da znaš kako timpan da naštimaš. Kako veličine idu ka gore, tako ih je teže naštimati.
Ukratko, moraš znati kako da naštimaš bubanj ;) :) ..prosto i jednostavno.
Nije niakakv problem u holderima, niti ičemu.. problem je u (ne)znanju.
User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Mladen Dimitrijević » October 31st, 2013, 3:02 pm

downbeat wrote:nema potrebe da kupuješ dodatne stvari...
Pa to je bilo i za očekivati. Te opne koje sad imaš rade drugačije od tih prethodnih opni.. jednostavno, moraš da znaš kako timpan da naštimaš. Kako veličine idu ka gore, tako ih je teže naštimati.
Ukratko, moraš znati kako da naštimaš bubanj ;) :) ..prosto i jednostavno.
Nije niakakv problem u holderima, niti ičemu.. problem je u (ne)znanju.
Slusaj brate ovo...
Skinem ja jutros timpane lepo sa holdera, skinem i gornje i donje plastike sa oba timpana, pregledam ivice, i KAA BUUUM!
Ivice su pod ne znam koliko stepeni, ali nisu lepo odradjenje, mislim malo na svakom mesto je bilo ostro, izbaceno po bukvalno 0.1 mm, ali se osecalo pod prstima, uzmem ja lepo finu smirglu sredim to na oba timpana, i na floor tomu isto, stavim plastike, nastimujem kako volim, (a iskreno mislim da stimujem bubanj vrlo solidno) i postavim sve lepo, i iznenadjenje, pevaju oba timpana k'o da sam im da dzoint, pa propevali od srece, LUDILO BRATE LUDILO! :D
Ajmo ladni sokoviii :D
User avatar
Ghostnote
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 586
Joined: October 27th, 2007, 10:35 pm
Moj Bubanj: Sonor, Paiste, Remo, Gibraltar, Vic Firth

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Ghostnote » October 31st, 2013, 3:06 pm

:drummer:
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Gubljenje rezonancije

Post by downbeat » October 31st, 2013, 5:13 pm

..onda, super! :)
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Woody » October 31st, 2013, 6:51 pm

Svaka čast za majstoriju i za ideju! :thumbsup:
The Sea, The Sea
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Gubljenje rezonancije

Post by RLRRLRLL » November 1st, 2013, 12:15 am

Bas sam hteo da predlozim da pogledas u kakvom su stanju ivice kad citam i vidim da si skontao sta je problem. Ja se ovih dana zanimam sa refinisiranjem jednog toma 13" pa mi je prvo palo na pamet da predlozim resenje u ivicama.
I kolega koji je pomenio foru sa stimanjem 13-14 tomova (pa na osnovu njih ostale) je super fora, a 12"-ica i meni zadaje ponajvise muka... Izbor plastika je definitivno jako bitan!
Art, action, reincarnation...
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Mare » November 1st, 2013, 9:05 am

Mladen Dimitrijević wrote: Slusaj brate ovo...
Skinem ja jutros timpane lepo sa holdera, skinem i gornje i donje plastike sa oba timpana, pregledam ivice, i KAA BUUUM!
Ivice su pod ne znam koliko stepeni, ali nisu lepo odradjenje, mislim malo na svakom mesto je bilo ostro, izbaceno po bukvalno 0.1 mm, ali se osecalo pod prstima, uzmem ja lepo finu smirglu sredim to na oba timpana, i na floor tomu isto, stavim plastike, nastimujem kako volim, (a iskreno mislim da stimujem bubanj vrlo solidno) i postavim sve lepo, i iznenadjenje, pevaju oba timpana k'o da sam im da dzoint, pa propevali od srece, LUDILO BRATE LUDILO! :D
Pa da si ti "iscep'o" jedan džoint pre svega ovoga, ne bi morao da obrađuješ ivice. :)

Šalu na stranu, nego hteo sam da pomenem nešto u vezi štimovanja. Ja svoje timpane štimujem od najvećeg prema najmanjem i smatram da na taj način možete "najbolje" naštimovati svoje timpane.
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Gubljenje rezonancije

Post by downbeat » November 1st, 2013, 10:13 am

Mare wrote:Šalu na stranu, nego hteo sam da pomenem nešto u vezi štimovanja. Ja svoje timpane štimujem od najvećeg prema najmanjem i smatram da na taj način možete "najbolje" naštimovati svoje timpane.
..upravo.. tako i ja.
User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Re: Gubljenje rezonancije

Post by Mladen Dimitrijević » November 2nd, 2013, 1:06 pm

Mare wrote:
Mladen Dimitrijević wrote: Slusaj brate ovo...
Skinem ja jutros timpane lepo sa holdera, skinem i gornje i donje plastike sa oba timpana, pregledam ivice, i KAA BUUUM!
Ivice su pod ne znam koliko stepeni, ali nisu lepo odradjenje, mislim malo na svakom mesto je bilo ostro, izbaceno po bukvalno 0.1 mm, ali se osecalo pod prstima, uzmem ja lepo finu smirglu sredim to na oba timpana, i na floor tomu isto, stavim plastike, nastimujem kako volim, (a iskreno mislim da stimujem bubanj vrlo solidno) i postavim sve lepo, i iznenadjenje, pevaju oba timpana k'o da sam im da dzoint, pa propevali od srece, LUDILO BRATE LUDILO! :D
Pa da si ti "iscep'o" jedan džoint pre svega ovoga, ne bi morao da obrađuješ ivice. :)

Šalu na stranu, nego hteo sam da pomenem nešto u vezi štimovanja. Ja svoje timpane štimujem od najvećeg prema najmanjem i smatram da na taj način možete "najbolje" naštimovati svoje timpane.
Ma video bi ja ivice i da jesam iscepo jedan dzoint hahaaa lol
Sad mi timpani rade odlicno.. mnogo bolje nego ranije :thumbup:
Ajmo ladni sokoviii :D
Post Reply