Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Palice, opne, metlice...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Post by downbeat » November 6th, 2014, 6:29 pm

Ja sam isto probao taj kicker- bacanje para. Najobičniji komad spužve radi isti posao. Meni su te fore: spužve za kick, ovo ono.. riješenja za lijenčine :)

Ako možeš da nađeš spužva Boba, bar da te nasmije, to preporučujem. Ali, njega okači na tom. :)
Evans "jastuče" mnogo bolji posao radi. E sad, naravno sve to ima svoje, šta tebi treba, odnosno šta želiš da dobiješ.

Nema veze sa ovim što ti pitaš, ali čisto da podjelim sa ekipom. :)
Evo kako sam ja sebi napravio "sistem" za mufflovanje kick-opne. Stavio sam prskani ambassador i gledao čime da ga iskontrolišem, ali i da napravim varijantu da mu za čas promjenim karakter.
Vrlo jednostavno i stvarno efektno. :)

Image

Inače, ništa ne stavljam u kick osim nekog parčeta tkanine koju prislonim na opnu (tu je evans jastuče odličn riješenje.. Ali ako nije naslonjeno na opnu ništa, stavim takođe parče tkanine da pokupi "onaj" zvuk (bureta). Dugo sam imao par vunenih čarapa, ali stara pitala gdje je to nestalo, pa sam vratio :)
Ovaj komad spužve mi je riješio sve. Kad ga zabijem u opnu, ta 3 mjesta je baš iskontrolišu i poprilično sličan zvuk kao PS3.. kad odmaknem, ali blago prislonjena spužva, otvoren zvuk sa dosta sustaina i dovoljnom dozom kontrole.
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Post by Goatbeard » November 6th, 2014, 6:41 pm

Zanimljivo rešenje, Đole. Pretpostavljam da je za spoljnu upotrebu?
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Post by downbeat » November 6th, 2014, 7:22 pm

:) jeste, a što je najbitni, radi posao.

Nisam te baš dobro razumio.. šta misliš pod: "za spoljnu upotrebu"? :)
..ako sam te ipak razumio šta pitaš, to stavljam u kick. Sa unutrašnje strane naslanjam na opnu.. taman je do opne je, tj zauzima mali dio shell-a, tako da ne spriječava vibracije/rezonovanje istog.
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Post by RLRRLRLL » November 6th, 2014, 8:28 pm

Po meni resenje koje radi dobro i sto se tice zvuka a i toga da to sto stavljam u bas na udarnu plastiku ne bezi od nje prilikom sviranja je svakako jastuk ali perjani. Lepo prijanja onoliko koliko treba (po zelji) i kao sto kazem ne klizi (tezak je). Meni jako bitno jer zelim da mi rezonantna plastika bude slobodna i da rezonuje u potpunsosti, bez demfovanja. Probajte :thumbup:
Art, action, reincarnation...
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Post by Goatbeard » November 6th, 2014, 11:13 pm

@ downbeat
...ali i da napravim varijantu da mu za čas promjenim karakter.
Zbog ovoga sam pomislio da sunđer montiraš sa spoljne strane. Osim, kada rezo opna ima rupu,
onda mi zvuči ok da je montiraš iznutra.
'Ajde pojasni još malo, ne kapiram kako fiksiraš sunđer? Izgleda mi sinoćna proba oduvala ovo malo preostalih sivih ćelija. :blink:

@RlrrLrll
Dobar izbor. I meni se (nekada davno) taj perjani jastučić najviše dopadao. Sad nerviram sve oko sebe
(čitaj, članove benda) zato što na opne ne stavljam NIŠTA, osim palica, eventualno šaka, zvečki, četkica ili nečeg desetog. Može mi se, jer sam najstariji! :D
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Post by downbeat » November 7th, 2014, 10:54 am

Pod tim sam mislio.. da samo spužvu odmaknem od opne.
Ta tri "zuba" naslanjaju se sa unutrašnje strane na batter-opnu.. a veličina te spužve je da zazuzme donju polovinu opne-da ne kažem shella.. znači, taj srednji "zub" ide gdje je i pedala (samo sa unutrašnje strane kicka), a ova dva tačno na pola opne-samo suprotni krajevi. Tako da ti "zubi" iskontrolišu dobar dio opne, ali i dalje ostaje gornja polovina opne, 50%, koja slobodno rezonuje.
Kako je spužva debela nekih 12cm, kad je postaviš ne pomjera se.. tako da je dobro i za manipulaciju zvuka da tako kažem.-kao što sam rekao, kad malo više zabiješ spužvu u opnu, kao malo otvoreniji ps3 itd itd..
Mogu povući gornje "zuPce" od opne, a samo taj donji da kontroliše i super radi... i obrnuto.

Multiprps :D

Nadam se da si me skapirao.. ako ne, odoh da skidam prednju opnu pa da slikam :D
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Post by downbeat » November 7th, 2014, 11:03 am

RLRRLRLL wrote:Po meni resenje koje radi dobro i sto se tice zvuka a i toga da to sto stavljam u bas na udarnu plastiku ne bezi od nje prilikom sviranja je svakako jastuk ali perjani. Lepo prijanja onoliko koliko treba (po zelji) i kao sto kazem ne klizi (tezak je). Meni jako bitno jer zelim da mi rezonantna plastika bude slobodna i da rezonuje u potpunsosti, bez demfovanja. Probajte :thumbup:
Ja sam jedno vrijeme imao perjano jastuče u kicku.. i super radi, ali baš zato što je "teško", skapirao sam da jebe rezonanciju shella, skraćuje sustain i daje neku tupoću. Naravno, to je sad sve stvar ukusa.. sve po željama i potrebama. Ja volim kad mi kick ima sustaina.. pogotovo ovo gdje sviram, spora muzika tako da sustain tu ima vajde i stvarno mi igra bitnu ulogu.. zato što i zabijam beater i vadim ga iz opne.. obe varijante trošim :) ..pa zbog toga gledam da što manju i što da manje stvari imam u kicku.
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Post by Goatbeard » November 7th, 2014, 1:32 pm

OK, Đole, sad se kapiramo. ;) Sličnu opciju sam probao na bubnju kod ortaka i super radi, ne guši ga uopšte, samo malo pokupi "bongo" sustain, jer on svira na visokom štimu sa clear opnama.
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Muflovanje, prigusavanje i demfovanje

Post by downbeat » November 7th, 2014, 1:38 pm

:thumbup:

Da, dobra varijanta skroz.. meni super radi posao.
Post Reply