Rupa na prednjoj opni bassa

Palice, opne, metlice...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by RLRRLRLL » December 3rd, 2013, 11:06 pm

Imam ja jedno pitanje! Skoro sam odlucio da floor konvertujem u bass, 16". Imao sam dosta plastika (naravno sve bez rupa) pa sam eksperimentrisao sa zvukom, razlicitom kombinacijom plastika i stima. Nasao sam kombinaciju koja savrseno odgovara, udarna powerstroke3 coated i rezo fiberskin 3 FD (debljina diplomat plastika u fiberskin izdanju). E sad... taj fiber nema rupu i vrlo mi je tesko da sviram jer ne smem da lepim bat na udarnoj plastici, jer vazduh nema kud da izadje pa se javlja cudan zvuk (recimo kao kada bi na tomovima ostavio palicu priljubljen na plastici..). U slucaju da ne lepim bat na udarnoj plastici dobijam odlican zvuk, koji ne bih menjao. Menjutim odlucio sam da uzmem staru ambasador plastiku da napravim rupu i da vidim da li ce se isti efekat javiti, naravno sa rupom na rezo plastici smem da lepim bat, ali zvuk nije isti kao sa Fiber-om...
Moje pitanje je, postoji li neki nacin da bez rupe na rezo opni dobijem mogucnost normalnog sviranja (lepljenja bata na udarnu plastiku)? Imajte u vidu da je to 16x16 bass i da udarnu plastiku ipak moram malo vise da nategnem kako bi dobio pravi zvuk iz nje, a ne "pljak" koje se javlja kada je opustena. I da, imam kupasti sundjer u basu koji defuje samo powerstroke i to vrlo blago.
Art, action, reincarnation...
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by Mare » December 3rd, 2013, 11:56 pm

RLRRLRLL wrote:...Moje pitanje je, postoji li neki nacin da bez rupe na rezo opni dobijem mogucnost normalnog sviranja (lepljenja bata na udarnu plastiku)?...
Jebi ga druže, fizika je to tako da to što 'oćeš možeš, nažalost, da zaboraviš.
Možeš da izbušiš rupu na telu bas bubnja kao kod Kumu bubnjeva te će ti u tom slučaju prednja opna ostati cela. :)
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
CEDAPNM
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 553
Joined: January 1st, 2010, 7:59 pm
Location: Svilajnac

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by CEDAPNM » December 4th, 2013, 12:16 am

Mare wrote:
RLRRLRLL wrote:...Moje pitanje je, postoji li neki nacin da bez rupe na rezo opni dobijem mogucnost normalnog sviranja (lepljenja bata na udarnu plastiku)?...
Jebi ga druže, fizika je to tako da to što 'oćeš možeš, nažalost, da zaboraviš.
Možeš da izbušiš rupu na telu bas bubnja kao kod Kumu bubnjeva te će ti u tom slučaju prednja opna ostati cela. :)
Ja sam to radio sa mojim bass bubnjem, i mogu da kazem da se pokazalo kao savrseno resenje! :) takodje ces da dobijes top koji 3-4m izbacuje vazduh iz air vent-a lol
We'll show no mercy, we'll kill them all!!!!
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by RLRRLRLL » December 4th, 2013, 6:53 pm

A koliko rupa generalno utice na zvuk rezo opne, odnosno koliko joj "steti"?
Art, action, reincarnation...
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by Mare » December 4th, 2013, 7:37 pm

Pa zavisi kolika je i gde se nalazi ta rupa :) (ako je jedna u pitanju jer možeš da napraviš i više manjih na rubu plastike)
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by downbeat » December 4th, 2013, 8:13 pm

Najbolje riješenje ti je da probušiš rupu negdje na tijelu-kao što Mare reče, da vazduh ima gdje da ide.. u svakom slučaju, rupa treba da bude.
Gledaj, te fore sa NEprobušenom prednjom opnom su jako zeznute za ozvučavanje-u slučaju da nemaš neke jebene mikrofone... naravno, tu igra uloga i muzike koja se svira.
Ja nisam želio isto da bušim prednju opnu, ali sam na kraju morao.. nisam mogao da dobijem "taj" zvuk basbubnja koji meni treba (u studiju).
U principu, što manja rupa-bolje.. ali, naravno.. brojne debate postoje na tu temu.
Vjerovatno si primjetio da ima bubnjara kod kojih je rupa na prednjoj opni bar 10 i više inča.. tako da, opet je to stvar ukusa...
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by RLRRLRLL » December 4th, 2013, 9:06 pm

@ downbeat:
Gledam na to sa ove strane: jeftinije je busiti plastiku nego shell...
E sad opet nedoumica. Ako se odlucim da probusim shell, gde da postavim rupu? I ako ga probusim a prednja plastika ostane cela, kakav se tu "problem" javlja kada ozvucujem bas ili je busenjem shell-a taj problem resen?
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by downbeat » December 5th, 2013, 12:13 am

A gledaj...
Busena opna ima svoju zvucnu karakteristiku, tako da kazem, kao i nebusena..

A busenje shella, i to daje odredjenu zvucnu karakteristiku... najbolje da malo procackas po netu i da vidis sta kazu ljudi sa iskustvom. Sta dobijas ili sta gubis sa tom rupom.
Kao sto vidim Mare-tu se jako dopada ta ideja sa busenim shellom.. :) ili mi se to samo cini.. :)
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by Goatbeard » December 5th, 2013, 12:30 am

Moje pitanje je, postoji li neki nacin da bez rupe
na rezo opni dobijem mogucnost normalnog
sviranja (lepljenja bata na udarnu plastiku)?
Imajte u vidu da je to 16x16 bass i da udarnu
plastiku ipak moram malo vise da nategnem kako
bi dobio pravi zvuk iz nje, a ne "pljak" koje se
javlja kada je opustena. I da, imam kupasti
sundjer u basu koji defuje samo powerstroke i to
vrlo blago.
Postoji način ali puno zavisi od tvoje tehnike i još XY faktora:koliko su zategnute plastike,koliko feder utiče u akciji pedale,težina/tip bitera itd.
Moram da te pitam zašto si napisao '... mogucnost normalnog sviranja (lepljenja bata na udarnu plastiku)?'
To je samo jedan od načina sviranja,potpuno 'legitiman' i sa svim vrlinama/manama kao i bilo koji drugi. Npr. dobar za akcente,loš za životni vek opne. ;)

Ja ne bih dirao drvo zbog ovoga,da sam na tvom mestu.Ipak je u toj priči plastika potrošna roba.
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by RLRRLRLL » December 5th, 2013, 6:08 pm

Napisao sam zato sto taj nacin sviranja ja podrazumevam pod normalnim ili "normalnim". Stvar navike i udobnosti sviranja su u pitanju.
Art, action, reincarnation...
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by downbeat » December 5th, 2013, 7:40 pm

Pa otprilike, kod većine bubnjara je to "normalna" stvar, da zabijaju bat u opnu, tj. standardan način sviranja.. meni je to npr nekad "problem".. redukujem time sustain kick-a.. a na nekim sporim dijelovima, treba mi malo tog sustaina + što me i tonac klepa po ušima ako to ne uradim.. neke mirođije stavlja tokom tih dionica.. :D ..taj sustain mu da jos masnoće..
Mora da ore, mora da boli.. :D :D
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by Woody » December 5th, 2013, 10:03 pm

To odbijanje zaista treba da bude stvar ličnog izbora i kontrole i da što manje zavisi od samog instrumenta. Nevezano od toga da li prednja opna ima rupu ili ne, bubnjari ovaj problem uglavnom rešavaju unutrašnjim demferom... peškir, manje ćebe ili fabrički jastuci naslonjeni na beater platiku mogu lepo da smire odbijanje i iskontrolišu zvuk! Ja lično ne volim previše stvari u samom bubnju, ali uvek koristim neku vrstu demfa jer u suprotnom batić mnogo odskače, a i zvonjava mi baš ne treba :p
The Sea, The Sea
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by Goatbeard » December 6th, 2013, 11:50 am

Napisao sam zato sto taj nacin sviranja ja
podrazumevam pod normalnim ili "normalnim".
Stvar navike i udobnosti sviranja su u pitanju.
Pretpostavio sam da je stvar komfora ali sam komentarisao zbog manje iskusnih kolega/nica. Ne bi verovao koliko često se iskustva starijih uzimaju zdravo za gotovo. :thumbup:
...što me i tonac klepa po ušima ako to ne uradim...neke mirođije stavlja tokom tih dionica..


:I-Ja-Te-Klepam-Po-Ušima: :D
A zbog tih mirođija Rock bendovi posle ispadnu satanisti i čudaci-tako nam i treba! :P
...peškir, manje ćebe ili fabrički jastuci naslonjeni na beater platiku mogu lepo da smire odbijanje i iskontrolišu zvuk!


Misliš na 'efekat opruge',kada bat nastavi da skakuće(serija manjih odskakanja) i pravi frku u razglasu/mixu? Ako je to u pitanju,saglasan sa gore navedenim opcijama.
Meni je to u početku baš smetalo i nateralo da više koristim rebound nego lepljenje bata za opnu. Vremenom sam napredovao u tehnici sviranja, štelovanju pedale i štimovanju tako da je taj problem nestao pa bez frke koristim oba pomenuta načina,zavisi od potreba.

Treba što više pristupa izučiti jer svira se lepše,opuštenije,muzikalnije...
.--. --- - .--. .. ...
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by Woody » December 6th, 2013, 4:50 pm

Goatbeard wrote:Misliš na 'efekat opruge',kada bat nastavi da skakuće(serija manjih odskakanja) i pravi frku u razglasu/mixu?
Baš tako, pogotovo ako koristiš plastičnu stranu bata i sl. I ja sam vremenom, smanjujući broj stvari u bubnju prilagodio tehniku i smanjio ""lepljenje" na opnu, kako je i pravilnije :-P Puštanje bassa da diše je mnogo zdraviji način da dobiješ low end nego da zakucavaš pedalu, a da posle veštački budžiš zvuk... Malo unutrašnjeg denfa i teraj!
The Sea, The Sea
User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Re: Rupa na prednjoj opni bassa

Post by Mladen Dimitrijević » April 7th, 2014, 8:25 pm

Kupio sam prsten za opnu od 5'' i zalepio sam ga na opnu, al nisam siguran sad dal da secem skalpelom rupu jer se plasim da ce da mi se sjebe cela opna sa obzirom da skalpel bi mi stvorio neke mikro pukotine koje bi se napravile u stetu od 40 evra za logo opnu.
Ako neko ima neku ideju kako da izbusim tu rupu, ili najbolje ako postoji neka konzerva tacno od 5'' da izbusim rupu s njom, naravno onaj fazon sa zagrevanjem konzerve...???
Ajmo ladni sokoviii :D
Post Reply