Održavanje bas pedala

Stolice, stalci, pedale...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Održavanje bas pedala

Post by Miron » April 8th, 2008, 4:19 pm

Ma to sam i mislio ulje za mashinu za vesh :blush:
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Održavanje bas pedala

Post by Drobac » April 8th, 2008, 4:57 pm

Miron wrote:Ma to sam i mislio ulje za mashinu za vesh :blush:
Hm, ili si se zbunio pa hteo da napises sivenje ili ja jos nisam cuo da se masina za ves podmazuje. :cekic:
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Održavanje bas pedala

Post by Miron » April 8th, 2008, 5:29 pm

:D :D :D :D :D
E jesam kreten, ma da mislio sam na mashinu za shivanje... :blush: :blush: :blush:
User avatar
digrejzo
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 965
Joined: October 22nd, 2007, 6:58 pm
Inspiracija: Benny Greb, Danny Carey, Jon Rice
Location: motherfucking Vranje

Re: Održavanje bas pedala

Post by digrejzo » April 8th, 2008, 6:29 pm

mislis, shivenje?
lol
VICTORIA CONCORDIA CRESCIT
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Održavanje bas pedala

Post by Miron » April 8th, 2008, 6:40 pm

E jebiga bas mi ne ide :D :D :D :D :D :D :D
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by Ognjen » April 8th, 2008, 6:49 pm

Drobac wrote:
Miron wrote:redovno vrsim podmazivanje sa WD 40 i motornim uljem
Ovo je quote sa remote hi-hat pedala, nisam hteo tamo da off topikujem.

Ni jedno ni drugo nije za podmazivanje pedale. WD40 nije mazivo, sa njim mozes da ocistis od rdje, ali nakon toga moras podmazati pedalu, posto je WD40 suv. Motorno ulje nije dobro za podmazivanje pedale, zato sto je to ulje konstruisano da podmazuje u uslovima visoke radne temperature, koju ti u pedali nemas. Probaj ili ulje za masinu za sivenje ili tot mast, a mozes i grafitnu, cuo sam da je dobra. Ja licno koristim ulje za masinu za sivenje.
Ovo nije potpuno tacno. Sadrzaj WD-40:
50%: Stoddard solvent (mineral spirits, somewhat similar to, but not the same as, kerosene)
25%: Liquefied petroleum gas (presumably as a propellant, carbon dioxide is used now to reduce considerable flammability)
15+%: Mineral oil (light lubricating oil)
10-%: Inert ingredients

Dakle, nije potpuno suv i sasvim lepo moze da koristi kao podmazivac za "prvu pomoc" (mislim da sam vec spominjao kako su sarke na spoljasnjoj kapiji koje sam podmazao WD-om bile besumne skoro dva meseca). I dalje stoji da nije dobar kao primarni podmazivac, to mu nije ni namena.
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Održavanje bas pedala

Post by Drobac » April 8th, 2008, 7:18 pm

Nigde ja nisam rekao da on ne moze da se koristi za prvu pomoc, ni da je potpuno suv. U odnosu na prava maziva je prilicno suv, a potpuno, naravno, nije suv, jer je to ipak tecnost.

Cini mi se da smo sve to vec i apsolvirali. Iskreno, mrzilo me je da prezvakavam prethodnih 5 strana u jedan post. :chears:
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by alexa » June 2nd, 2008, 5:56 pm

Ranije sam već na nekoj temi pomenuo kako imam u planu da od Pearl Eliminator duple pedale napravim dve single, sa ciljem da uzmem još jedan bas bubanj za svoj set. To je moguće sa standardnom duplom Eliminator pedalom ali manje/više komplikovano svaki put vaditi bat holder sa osovine i premeštati ga na levu pedalu pa onda ponovo vratiti nazad, isto i sa setom leve opruge...ne zbog toga što me mrzi (a i to) koliko zbog toga što nepotrebno "akam" i rasklimavam pedalu. Na sreću Music Trade (Nota) radi porudžbine za Pearl do najsitnijeg dela. Danas sam uzeo Spare Parts Catalog 2007. i ovih dana naručujem držač za bat i ceo set desne opruge...pa kad stigne stiglo je.

Image

Sve u svemu, poenta je da se sa Eliminatorom može raditi šta god poželiš! Ne govorim ovo kako bih dao još jedan razlog za dobru pedalu nego čisto informacija da ko god ima bilo koji Pearl hardware ili bubanj bukvalno svaki deo može poručiti! Katalog Pearl Spare Parts 2007. možete videti/preuzeti na ovoj adresi:

http://www.pearleurope.com/mediafiles/f ... atalog.pdf
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
pedja_gumeni
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1359
Joined: October 30th, 2007, 11:28 am
Moj Bubanj: Sonor, Mapex, Pearl, Zildjian, Paiste, Gibraltar
Moji bendovi: Me Gusto Bend, Ground Zero
Inspiracija: Kai Hahto
Location: Novi Sad Liman 1
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by pedja_gumeni » June 2nd, 2008, 6:10 pm

To znachi da ja od svoje mogu da napravim Eliminatora ako uzmem Eliminatorov cam. :) Nije losha ideja... :heavy:
WWW.MEGUSTOBEND.COM
User avatar
alexa
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1875
Joined: February 28th, 2008, 4:54 pm
Moj Bubanj: Pearl Masters, Sabian, Zildjian
Moji bendovi: Violent Chapter, Tea Break
Inspiracija: Bubanj
Location: Beograd
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by alexa » October 9th, 2008, 4:41 pm

Danas baš očistio komplet pedalu (Eliminator), skroz je rastavio, sve očistio prvo WD-om pa posle podmazao mašinskim uljem. Preporodila se pedala!

A sada jedna zanimljivost. Iz nekog razloga, koji sam u početku nagađao, levi footboard je u samom zglobu bio, bar sam tako mislio, prljaviji pa je cela leva pedala teže radila. I posle mnogo pokušaja da levi footboar očistim i podmažem, on u odnosu na desni i dalje dosta teže radi. Dakle zaključak je da levi zglob footboard-a nije prljaviji nego, logično, manje korišćen pa je samo nerazrađen i dalje u odnosu na desni koji više koristim. Desni footboard LJETIII!!

Uradim ja test:
1. Odbrojim koliko "trzaja" bat radi kada ga zamahnem do ugla od 90 stepeni (u odnosu na pod). Prosto nategneš bat "na suvo" i pustiš. I tako nekoliko puta. Izbrojao maximalno 6 "trzaja".
2. Sada uzmem i zamenim footboard-ove i na levu pedalu stavim desni "razrađeniji" footboard (identični su inače kao kod većine pedala). Tenziju na oprugama naravno nisam ni takao, samo zamenio levi i desni footboard.
3. Uradim isto ponovo: zamahnem bat isto pod 90 stepeni i pustim, takođe nekoliko puta. Izbrojim maximalno 11 "trzaja"!! Neverovatna razlika!!!

Call me perfectionist ali smatram da to i te kako ima veze tokom sviranja! Tako da sam rešio da ostavim jedno vreme tako zamenjene footboard-ove, čisto da se izbalansiraju pa da opet dođu na isti nivo "razrađenosti" kao kada je bila nova.

Pitanje:
Jel neko smatra da to možda nije pametno i da vratim footboard-ove na originalnu poziciju? Ponavljam footboard-ovi su identični samo su zglobovi istih različito razlabavljeni, takođe napominjem da ni jedan nema prazan hod tj. ne šeta levo desno!
Zlo i napoako...666, 999
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Održavanje bas pedala

Post by Drobac » October 9th, 2008, 5:04 pm

Ne bi trebalo da smeta. I ja sam pre par meseci zamenio footboardove, ali cisto iz estetskih razloga (desni footboard se malo vise "izlizao" od vise koriscenja, pa sam ih zamenio). Samo kod mene nije bilo razlike u zglobovima footboarda. I jedan i drugi su isto radili (i jos uvek isto rade).
Eliminator je tu malo drugaciji, pa je moguce da se od vise sviranja jedan razradio, a drugi nije.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Ognjen
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2009
Joined: November 23rd, 2007, 6:18 am
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by Ognjen » October 10th, 2008, 5:10 pm

Ne bi trebalo da zglobovima treba razradjivanje, narocito ne posle nekoliko meseci prilicno intenzivne upotrebe. Kod Eliminatora mozes da zatezes i popustas zglobove koliko znam, srafovima sa strane. Moguce je da je fabricki jedan zglob vise zategnut od drugog.
U svakom slucaju, ne verujem da zamena gazista moze da smeta, pre ce da pomogne da se pedale ravnomerno trose.
User avatar
Boris J
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 4171
Joined: October 22nd, 2007, 7:56 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Blankfile
Location: NBG

Re: Održavanje bas pedala

Post by Boris J » October 11th, 2008, 3:10 am

mene uchili da wd nikako ni za shta... ja sam ranije sav hardware odrzavao obichnim mashinskim uljem (koje radi posao odlichno), a ovo novo josh ni ne diram jer je sve i dalje glanc...
User avatar
wedran84
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 308
Joined: November 18th, 2008, 9:47 am
Moj Bubanj: Mapex Saturn, Sabian, Tama.Vater, Remo
Moji bendovi: THE STATIC, web: www.thestatic.net
Inspiracija: Adair, Harrison, Torpey, Greb,Wildoer,Lang, Mangini
Location: Kostolac,Serbia
Contact:

Re: Održavanje bas pedala

Post by wedran84 » November 20th, 2008, 8:34 am

WD 40 cini cuda!!! :)
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Održavanje bas pedala

Post by Drobac » November 20th, 2008, 2:37 pm

Samo u otklanjanju rdje. Nikako nije za podmazivanje.
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Post Reply